Yamaha T7 Tenere

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο γκούγκλης λέει "new vehicles" από 1/1/2020 και για τα υπάρχοντα έναν χρόνο ακόμα. Άρα όσα βγουν ως μοντέλα 2019, έχουν δύο χρόνια πωλήσεις μπροστά τους χωρίς αλλαγές.

για τα κιλά ναι, γιατί είναι πιο βαρύ από το 1190R που ήταν 237 μετρημένο στο ίδιο περιοδικό. με ότι αξιοπιστία έχουν τα περιοδικά κλπ.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Ο γκούγκλης λέει "new vehicles" από 1/1/2020 και για τα υπάρχοντα έναν χρόνο ακόμα. Άρα όσα βγουν ως μοντέλα 2019, έχουν δύο χρόνια πωλήσεις μπροστά τους χωρίς αλλαγές.

για τα κιλά ναι, γιατί είναι πιο βαρύ από το 1190R που ήταν 237 μετρημένο στο ίδιο περιοδικό. με ότι αξιοπιστία έχουν τα περιοδικά κλπ.
Για το euro 5 έχεις δίκιο...

https://www.transportpolicy.net/standard/eu-motorcycles-emissions/

Για τα κιλά του 1090R επιφυλάσσομαι... Ψιλογουστάρω όμως αν τελικά είναι βαρύτερη από την CRF1000L (@232kgr wet) :sneaky:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δηλαδή τώρα τι εννοείς;
Να κοστολογήσουμε το προϊόν βίδα-βίδα;
Αυτό είναι ανέφικτο και το ξέρεις.
Οι τιμές είναι αυτές που είναι κι απευθύνονται σε άλλους, όχι σ εμάς που δε μπορούμε.
Διαφώνησε όσο θες Γιάννη, αλλά έτσι απλά και κυνικά είναι τα πράγματα! ;)

+την κ@υλα που λέει κι ο Μήτσος @KORAX ;)
:rolleyes: Αυτός ο κυνισμός θα μας φάει.

Οχι ρε φίλε, να μην κοστολογήσεις το προιόν βίδα βίδα, αλλά δε γίνεται ένα μηχανάκι όπως το 1090R στη Γερμανία να έχει 12000 και στην Ελλάδα 15300.

Ακριβώς το ίδιο μηχανάκι, σε μία χώρα που έχει τετραπλάσιο βασικό μισθό, να είναι σχεδόν 25% πιο φθηνό? (emoticon που λέει WTF) (emoticon που λέει WTF) (emoticon που λέει WTF)

Να μου πεις η διαφορά είναι θέμα χώρας....οκ, αλλά δε μου λέει κάτι αυτό.

Και όσον αφορά τις εταιρείες, τι θες να μου πεις? Ότι δε μπορούν να ρίξουν τις τιμές? Ότι δε μπορούν να ελλατώσουν τα έσοδά τους προς συμφαίρον του καταναλωτή? (Και αυτό δε συμβαίνει μόνο στις μοτοσυκλέτες...)

"Δεν βγαίνω μάνα μου" φάση?

Δεν νομίζω ρε αδερφέ..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Γιάννο @giannis1070, αφού ξέρεις... η λογική της αγοράς λέει "maximize the profit"... (emoticon που λέει WTF) (emoticon που λέει WTF) (emoticon που λέει WTF):D
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και γιατί ο έμπορας το δίνει 12 χήνες ρε κουμπάρε?
πιθανολογώ για τον ίδιο λόγο που σε πολλές Αμερικάνικες πολιτείες πωλούνται 11-12000 δολλάρια, τα στοκ του 2017. Στην χώρα μας φυσικά η έννοια "πουλάω τα περσινά φτηνότερα" είναι άγνωστη, πλην ελαχίστων περιπτώσεων. Σε όλα τα είδη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα έλεγα πως μια επίσκεψη στα καταστήματα δίνει την πραγματική εικόνα.
Το Internet δεν είναι αξιόπιστο σε αυτά τα θέματα καθώς οι "σιωπηρές" εκπτώσεις παίζουν πολύ τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα έλεγα πως μια επίσκεψη στα καταστήματα δίνει την πραγματική εικόνα.
Το Internet δεν είναι αξιόπιστο σε αυτά τα θέματα καθώς οι "σιωπηρές" εκπτώσεις παίζουν πολύ τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας.
Αυτή είναι η αλητεία στο πράγμα. Στο advrider και διαφημίζονται οι εκπτώσεις στις ιστοσελίδες του κάθε εμπόρου (και τις γράφουν δημόσια οι χρήστες για να διευκολύνουν μελλοντικούς αγοραστές) και ανταγωνισμός παίζει και οι καλοί έμποροι δέχονται πελάτες "fly and ride" από μακριά και οι καλοί στο σέρβις δέχονται πελάτες από μακριά. Εδώ πας, κάτσε να φας το υφάκι του πωλητή που θα σου πει ότι αυτά που διάβασες ΔΕΝ ισχύουν και πολλές φορές δεν ξέρει τίποτα πέραν του τι γράφει το στικεράκι και ίσως σου πει και την καλύτερη τιμή.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γενικά στην Ελλάδα υπάρχει υπερκοστολόγηση των προιόντων, πλην ελαχίστων περιπτώσεων. Και έχεις και εξυπηρέτηση πελατών που αγγίζει το βούρκο. Βέβαια έχει κάποια ελαφρυντικά ο εκάστοτε υπάλληλος που σε εξηπηρετεί εκείνη την ώρα και από μέσα του σκέφτεται ότι έχει καθυστερήσει το ενοίκιο ή να πληρώσει το ρεύμα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως δεν αναφέρομαι σε εκπτώσεις επί προσωπικού.
Αναφέρομαι σε εκπτώσεις που αφορούν νέο μειωμένο τιμοκατάλογο για μοντέλα προγενέστερων ετών (άλλα χρώματα, σε κάποιες περιπτώσεις μικροδιαφορές κτλ).

Και όπως έγραψα και νωρίτερα, ακόμη και σε νέα μοντέλα οι τιμές είναι ανταγωνιστικότατες, αν συνυπολογίσει κανείς και τη διαφορά στον απαράδεκτο ΦΠΑ...
Υπάρχουν κάποιοι αντιπρόσωποι (ή ενδεχομένως και εργοστάσια, δε μπορώ να το γνωρίζω) που δεν συμμορφώνονται με την Ελληνική πραγματικότητα, τι να κάνουμε. Δόξα το Θεό, επιλογές υπάρχουν!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
καλά, το 1090R του 2018 έχει άλλες μπιέλες, πλαίσιο και "water cooler" συν διαφορές στα πίσω φώτα και ανακλαστικά, καμιά δεκαριά ανταλλακτικά σύνολο γράφουν στο advrider.

πλην της Χόντα, άλλη εταιρία που να δημοσιεύει τον κατάλογο με τα παλιά χωρίς να πρέπει να πας να τον ζητιανέψεις, δεν ξέρω.

Γιάννη το να μην ξέρεις την δουλειά σου ή να μην θες να την κάνεις γιατί τρέχει η ΔΕΗ... Είναι άλλη συζήτηση και θα φύγουμε ακόμα πιο μακριά από το τενερέ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
καλά, το 1090R του 2018 έχει άλλες μπιέλες, πλαίσιο και "water cooler" συν διαφορές στα πίσω φώτα και ανακλαστικά, καμιά δεκαριά ανταλλακτικά σύνολο γράφουν στο advrider.

πλην της Χόντα, άλλη εταιρία που να δημοσιεύει τον κατάλογο με τα παλιά χωρίς να πρέπει να πας να τον ζητιανέψεις, δεν ξέρω.

Γιάννη το να μην ξέρεις την δουλειά σου ή να μην θες να την κάνεις γιατί τρέχει η ΔΕΗ... Είναι άλλη συζήτηση και θα φύγουμε ακόμα πιο μακριά από το τενερέ.
Βγήκαμε εντελώς off topic, όντως.

Πίσω στην Τενερούκλα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
:rolleyes: Αυτός ο κυνισμός θα μας φάει.

Οχι ρε φίλε, να μην κοστολογήσεις το προιόν βίδα βίδα, αλλά δε γίνεται ένα μηχανάκι όπως το 1090R στη Γερμανία να έχει 12000 και στην Ελλάδα 15300.

Ακριβώς το ίδιο μηχανάκι, σε μία χώρα που έχει τετραπλάσιο βασικό μισθό, να είναι σχεδόν 25% πιο φθηνό? (emoticon που λέει WTF) (emoticon που λέει WTF) (emoticon που λέει WTF)

Να μου πεις η διαφορά είναι θέμα χώρας....οκ, αλλά δε μου λέει κάτι αυτό.

Και όσον αφορά τις εταιρείες, τι θες να μου πεις? Ότι δε μπορούν να ρίξουν τις τιμές? Ότι δε μπορούν να ελλατώσουν τα έσοδά τους προς συμφαίρον του καταναλωτή? (Και αυτό δε συμβαίνει μόνο στις μοτοσυκλέτες...)

"Δεν βγαίνω μάνα μου" φάση?

Δεν νομίζω ρε αδερφέ..
Η Ελλάδα έχει τα ακριβότερα τέλη ταξινόμησης και τον υψηλότερο ΦΠΑ.
Και δε φταίει καμιά εταιρεία/αντιπροσωπεία γι αυτό. Αν δε σου λέει εσένα κάτι, φαντάσου πόσο λίγα λέει σ αυτους ;)
Οι εταιρείες θα μπορούσαν να ρίξουν τις τιμές. Ίσως...
Αφού όμως πουλάνε όσα θέλουν* σ αυτές τις τιμές, γιατί να τις ρίξουν;;;
Ούτε κι εγώ θα τις έριχνα!



*παγκοσμίως αναφέρομαι, όχι τοπικα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πουλήθηκαν Άφρικα 2016 (και πωλούνται) , με πολύ μεγάλη έκπτωση! Φέτος λέω.
Στους επίσημους dealer φτάνουν και τα 2-3 χιλιάρικα οι εκπτώσεις.
Σε ανεξάρτητους εισαγωγείς, ακόμα πιο πολύ!
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
To 1090R (2018) με βάση την ίδια την ΚΤΜ είναι στα 207 κιλά. Το 2017 μοντέλο το θυμάμαι στα 214 κιλά. Μου κάνει εντύπωση η μέτρηση του περιοδικού που λες @amyroukai γιατί η διαφορά είναι πολύ μεγάλη
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To 1090R (2018) με βάση την ίδια την ΚΤΜ είναι στα 207 κιλά. Το 2017 μοντέλο το θυμάμαι στα 214 κιλά. Μου κάνει εντύπωση η μέτρηση του περιοδικού που λες @amyroukai γιατί η διαφορά είναι πολύ μεγάλη
MOTO περιοδικό, τ572, 240,5 κιλά, εννοείται πλήρες καυσίμων. Δεν το λέω εγώ, το λένε εκείνοι, ξανά, με ότι ακρίβεια και ασφάλεια κλπ έχουν οι μετρήσεις των περιοδικών.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μέχρι 10 χιλιάρικα θα έχει η μηχανή, μην τρελαίνεστε..!

Και λίγο κάτω για την ακρίβεια για να κρατηθεί κάτω απο το ψυχολογικό όριο των 10 χιλιάδων. Κάνω πρόβλεψη. Με τα δεδομένα πως μιλάμε για Μοτοδυναμική και όχι Σαρακάκη, μην μπερδευόμαστε. Αυτή τη στιγμή τιμολογήθηκε το tracer 900GT με Full ταξιδιωτικό εξοπλισμό μέχρι και Cruise control Και βαλίτσες στα 12.5 χιλιάρικα και κάπου 11 χιλιάρικα το απλό. Δεν θα φέρουν το tenere στα 12 χιλιάρικα να κάνουν τα καλά της BMW..!

Θα το δώσουν άμα είναι όπως στις foto με τη πηρουνάρα του μπροστά εγώ λέω κάπου 9,5 χιλιάρικα. Εκεί το βλέπω.
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
MOTO περιοδικό, τ572, 240,5 κιλά, εννοείται πλήρες καυσίμων. Δεν το λέω εγώ, το λένε εκείνοι, ξανά, με ότι ακρίβεια και ασφάλεια κλπ έχουν οι μετρήσεις των περιοδικών.
Δεν είχα καταλάβει ότι μιλούσες για μέτρηση συμπεριλαμβανομένου του βάρους των καυσίμων για αυτό μου φανηκε τόσο μεγάλη η διαφορά
 
Top Bottom