Επιλογή μηχανής!

dgiotsop

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Suzuki v strom 650
Καλησπέρα σύντροχοι! Μετά απο αναβολές χρόνων έρχεται η σειρά μου να εισέλθω στο χώρο του adventure ridining. Η ερώτηση μου έχεις ως εξής: Επειδή δε ξέρω πως θα εξελιχθεί το πράγμα θέλω να ξεκινήσω με κάτι οικονομικό στην αρχή (ενδιαφέρον, Πτώσεις, ατυχήματα κ.α.) και στη πορεία αναβαθμίζομαι. Έχω καταλήξει σε 2 adventure μηχανές: 1)africa twin 750 xrv και 2) BMW F650 GS Dakar. Ποια η άποψή σας και οποιαδήποτε πρόταση γαι μηχανή που μου διαφεύγει θα είμαι υπόχρεος! Σας Ευχαριστώ!
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα σύντροχοι! Μετά απο αναβολές χρόνων έρχεται η σειρά μου να εισέλθω στο χώρο του adventure ridining. Η ερώτηση μου έχεις ως εξής: Επειδή δε ξέρω πως θα εξελιχθεί το πράγμα θέλω να ξεκινήσω με κάτι οικονομικό στην αρχή (ενδιαφέρον, Πτώσεις, ατυχήματα κ.α.) και στη πορεία αναβαθμίζομαι. Έχω καταλήξει σε 2 adventure μηχανές: 1)africa twin 750 xrv και 2) BMW F650 GS Dakar. Ποια η άποψή σας και οποιαδήποτε πρόταση γαι μηχανή που μου διαφεύγει θα είμαι υπόχρεος! Σας Ευχαριστώ!
Καλησπέρα,είμαι κάτοχος Ντακάρ εδώ και τρία μισή χρόνια,
Το μηχανάκι έχει χαμηλή κατανάλωση και αστείο κόστος συντήρησης,όπως όλα έχει βγάλει προβλήματα λόγω παλαιότητας,
Έχω 85.000 και το έχω καθημερινό μέσο,χώμα μπαίνω αρκετό και το έχω για τις καλοκαιρινές διακοπές
Φορτώνεται ,σέλα άριστη για δύο άτομα και μανιτζεβελο καθώς είναι ελαφρύ
Βρίσκεις σε καλή κατάσταση με 2 χιλιαρικα
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Δε ξέρω το μπάτζετ σου ,αλλά αν ξαναδιαλεγα τώρα ίσως να πήγαινα στο voge 300 rally
Να είναι καινούριο,μέσα στην εγγύηση και ελαφρύτερο στο χώμα
 

dgiotsop

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Suzuki v strom 650
Καλησπέρα,είμαι κάτοχος Ντακάρ εδώ και τρία μισή χρόνια,
Το μηχανάκι έχει χαμηλή κατανάλωση και αστείο κόστος συντήρησης,όπως όλα έχει βγάλει προβλήματα λόγω παλαιότητας,
Έχω 85.000 και το έχω καθημερινό μέσο,χώμα μπαίνω αρκετό και το έχω για τις καλοκαιρινές διακοπές
Φορτώνεται ,σέλα άριστη για δύο άτομα και μανιτζεβελο καθώς είναι ελαφρύ
Βρίσκεις σε καλή κατάσταση με 2 χιλιαρικα
Ναι και εγώ προς εκεί προσανατολίζομαι! ¨ολα οσα αναφέρεις πολύ θετικά! Εάν επιτρέπεται το ύψος σου διότι εγώ είμαι 1.75 δυστυχώς!Θα βολέψει!
 

dgiotsop

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Suzuki v strom 650
Δε ξέρω το μπάτζετ σου ,αλλά αν ξαναδιαλεγα τώρα ίσως να πήγαινα στο voge 300 rally
Να είναι καινούριο,μέσα στην εγγύηση και ελαφρύτερο στο χώμα
Ναι τα κοιτάζω και αυτά απλά δε ξέρω εάν αυτά τα κυβικά θα μπορέσουν να ανταποκριθούν σε αυτά που σκέφτομαι!
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Ναι και εγώ προς εκεί προσανατολίζομαι! ¨ολα οσα αναφέρεις πολύ θετικά! Εάν επιτρέπεται το ύψος σου διότι εγώ είμαι 1.75 δυστυχώς!Θα βολέψει!
Είμαι 1,86 ,πατάω κανονικά,με δυσκολεύει λίγο η όπισθεν
Να το δοκιμάζεις στις επιτόπιες μανούβρες γιατί φορτωμένο η με δεύτερο άτομο ίσως υπάρχει χοντρό πρόβλημα
Τσεκαρε και το απλό είναι αρκετά πιο φτηνο
 

g1ann1s

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Προσεχώς ..
Καλησπέρα! Υπήρξα και εγω κάτοχος ντακαρ. Η αλήθεια ειναι οτι και τα δυο που κοιτάς εχουν μια καποια παλαιότητα. Το αφρικα δεν θα το επέλεγα εγω για καθημερινό. Η έλλειψη abs τα +5 έως 10 χρονια διαφορά απο το ντακαρ και η υψηλή κατανάλωση ειναι οι λόγοι. Πλέον ουτε το ντακαρ θα το επέλεγα αν εχεις την δυνατότητα για κατι πιο σύγχρονο λόγω του οτι λόγω παλαιότητας και αυτο αρχίζει και ζητάει πραγματα. Αν ασχοληθείς μόνος σου να τα φτιάξεις το κόστος ειναι σχετικά ανεκτό. Παρόλα αυτα υπάρχουν ανταλλακτικά τα οποία κοστολογούνται ως bmw και αν πας και σε συνεργείο σχετικό με αυτα τα μηχανάκια το κόστος ανεβαίνει. βεβαια εχει και αρετές που σε αυτα τα λεφτα δεν βρίσκεις.οικονομια καυσίμου abs και ψεκασμό. Για το ύψος εγω στο 1.80 δεν ειχα θεμα. Αλλα αυτο ειναι κατι που θα το δεις μόνος σου και δεν μπορεις να βασιστεις σε γνώμες άλλων.
 

Jay

Μέλος
Όνομα
Ιάσονας
Μοτό
BMW F650GS
Ως σχετικά νέος κάτοχος Dakar(ish) να πω ότι εφόσον λύσεις 2-3 γνωστά τρωτά σημεία είναι ένα μηχανάκι που γυρίζει ανά τον κόσμο πολλά χρόνια.
Έχει υποστήριξη από ανταλλακτικά, είναι ψεκαστο με χαμηλή κατανάλωση, σχετικά ελαφρύ.
Για πρώτο χωμάτινο μηχανάκι θα το προτιμούσα έναντι του Africa.
Επίσης νομίζω ότι τα περισσότερα Dakar δεν έχουν ΑBS
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Θα κρατήσεις και το vstrom ή θα το αντικαταστήσεις με ένα από αυτά τα 2?
 

dgiotsop

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Suzuki v strom 650
Θα κρατήσεις και το vstrom ή θα το αντικαταστήσεις με ένα από αυτά τα 2?
Το vstrom έχει φύγει! Ακολούθησαν 5 μηχανές και αυτή τη στιγμή δεν έχω τίποτα! Πριν λίγο καιρό έκανα τη πρώτη εντουράδα στο Παναχαικό της Πάτρας με δανική μηχανή! Αυτό ήταν! Τρέλα απόλυτη!
 

dgiotsop

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Suzuki v strom 650
τί σκέφτεσαι? και τί budget έχεις?
Αυτό που με προβληματίζει έιναι τα κυβικά! Είμαι Πάτρα!Εάν θέλω να πάω π.χ. Ιωάννινα, να κάνω την εντουράδα μου και να γυρίσω πίσω μία μηχανή 300 ή 400 ή 500 κυβικών θα μπορούσε να με υποστηρίξει? Πήγα και είδα πρόσφατα το ΜΤ 450 και ήταν κάτι που θα έπαιρνα άνετα. Θα μπορούσε να με υποστηρίξει σε αυτό που θέλω? το μπάτζετ λοιπόν είναι κυμαινόμενο αναλογα στο τι μου προσφέρει η μηχανή.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Αυτό που με προβληματίζει έιναι τα κυβικά! Είμαι Πάτρα!Εάν θέλω να πάω π.χ. Ιωάννινα, να κάνω την εντουράδα μου και να γυρίσω πίσω μία μηχανή 300 ή 400 ή 500 κυβικών θα μπορούσε να με υποστηρίξει? Πήγα και είδα πρόσφατα το ΜΤ 450 και ήταν κάτι που θα έπαιρνα άνετα. Θα μπορούσε να με υποστηρίξει σε αυτό που θέλω? το μπάτζετ λοιπόν είναι κυμαινόμενο αναλογα στο τι μου προσφέρει η μηχανή.
Πιστεύω θα μπορούσε να στο προσφέρει αυτό το 450 , να συμβιβαστείς λίγο με την ταχύτητα στην εθνική . Όταν λες κυμαινόμενο δηλαδή μπορεί να φτάσει και τα 10κ ;;;
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Έχε κατα νου ότι η Honda σταμάτησε την παραγωγή ανταλλακτικών για το 750 οπότε μελλοντικά ίσως ζοριστείς να βρεις αν χρειαστεί.
 

dgiotsop

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Suzuki v strom 650
Πιστεύω θα μπορούσε να στο προσφέρει αυτό το 450 , να συμβιβαστείς λίγο με την ταχύτητα στην εθνική . Όταν λες κυμαινόμενο δηλαδή μπορεί να φτάσει και τα 10κ ;;;
Μέχρι 7000
 

dgiotsop

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Suzuki v strom 650
Αν δεν έχεις όριο στο μπάτζετ.....γιατί κοιτάς Africa 25ετιας?

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Εντάξει έχω όριο το 7000. Η 25 ετίας τι σκέφτομαι σαν εισαγωγικό μοντέλο και στη πορεία αλλάζουμε!
 
Top Bottom