Αλλαγη διπλωματος οδηγησης παλαιου τυπου(ροζ) με νεο.

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Αν μπορείς κάνε μια διευκρίνιση να μάθουμε κι εμείς.
Στα παλιά διπλώματα στην Β κατηγορία γράφει '"με δυνατότητα έλξης μικρού ρυμουλκούμενου".
Στα νέα δεν υπάρχει τέτοια σημείωση.Τη χάνουμε αυτή τη δυνατότητα; Αν μας πιάσουν πχ με τρέιλερ τον ήπιαμε;
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
αν το θες στο ταξίδι σου οπωσδήποτε, άργησες....
οπότε επέλεξε σχολή οδηγών (με γάτο στις διεκπεραιώσεις), και βάλε +20 γιούρα στα έξοδα ταξιδιου.
Αλλιώς, μόνος σου, σου δίνω 10-20% να το καταφέρεις μέχρι τότε που θες ;)
Θα δειξει,τακτικες αλλων εποχων συγγνωμη αλλά ποτέ δεν χρησιμοποιησα...ουτε θα το κανω.Ομως το διπλωμα θα βγει,ακομα κι αν χρειαστει να ενημερωθει ο Υπουργος Μεταφορων.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα δειξει,τακτικες αλλων εποχων συγγνωμη αλλά ποτέ δεν χρησιμοποιησα...ουτε θα το κανω.Ομως το διπλωμα θα βγει,ακομα κι αν χρειαστει να ενημερωθει ο Υπουργος Μεταφορων.
Θα βγει ρε συ.
Αν έχεις όρεξη να "παλέψεις με το θηρίο", πάλεψε.
Εγώ σου είπα τον έυκολο τρόπο και πώς θα πιεις ένα φρέντο με 21,5€:D:D:D
Αν πάλι θες να πιεις πολλούς με 1,5€ έκαστο, ΟΚ! its up 2 U :inlove::inlove::inlove::inlove:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@forester δεν ειναι τα 20€ ειναι το "γιατι";...Δεν υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ παρω το διπλωμα...ειδικα απο τη στιγμη που δεν ειναι για ολους 1 Μηνας και...αναμονη αλλά 20€+...θα φαει η μυγα σιδερο.Κι αν δεν ακουσετε εδω νεα,θα τα ακουσετε στην ΤιΒι :D:devilish::inlove:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester δεν ειναι τα 20€ ειναι το "γιατι";...Δεν υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ παρω το διπλωμα...ειδικα απο τη στιγμη που δεν ειναι για ολους 1 Μηνας και...αναμονη αλλά 20€+...θα φαει η μυγα σιδερο.Κι αν δεν ακουσετε εδω νεα,θα τα ακουσετε στην ΤιΒι :D:devilish::inlove:
:ll:


εμένα με είπαν τότενες (όχι παλιά...) 20 μέρες με ένα μήνα, για την παραλαβή. Αυτό το είπε ο υπάλληλος. Δίπλα μου ήταν διεκπεραιωτής, και με λέει "φιλαράκι έλα σε 2 μήνες για να μην έρχεσαι κάθε τόσο". 2-3 παραπέρα (όχι διεκπεραιωτές) επιβεβαίωσαν. Δεν βιαζόμουν και δε με ένοιαξε. Εξάλλου ταυτόχρονα περίμενα 3μηνο + για το "σωστό" έγγραφο της άδειας της μηχανής , γιατί είχα το κ@λόχαρτο..... Οπότε όλα έγιναν μια χαρά εντός 6μήνου:D:roflmao::laugh:
Πήγαινε κάνε την αίτηση σου με όλα τα δικαιολογητικά και μετά ενόχλησέ τους, κυνήγα, δημοσίευσε κλπ. Μπορεί και να το έχεις εντός μήνα, δεν είναι και xtreme (εντός βδομάδας ας πούμε:D:D:D ).
Βέβαια όλα αυτά θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι μέσω ηλεκτρονικής διαδικασίας και με ταχυδρομείο να παίρνεις το καρτελάκι-δίπλωμα στο σπίτι σου.
Τώρα παλεύουμε με το τέρας, για το αυτονόητο...
 

chaosm

Μέλος
@forester δεν ειναι τα 20€ ειναι το "γιατι";...Δεν υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ παρω το διπλωμα...ειδικα απο τη στιγμη που δεν ειναι για ολους 1 Μηνας και...αναμονη αλλά 20€+...θα φαει η μυγα σιδερο.Κι αν δεν ακουσετε εδω νεα,θα τα ακουσετε στην ΤιΒι :D:devilish::inlove:
Κώστα δεν είναι θέμα τοπικό. Έρχεται από Αθήνα το νέο δίπλωμα. Εκεί αργεί. Αντε αν πιέσεις να γλιτώσεις 10 μέρες max. Αλλά το δίμηνο δε το γλιτώνεις. Από κει και πέρα ο προϊστάμενος της Πάτρας στο μηχανολογικο είναι ο ορισμός του στα @@ μου. Αν βγάλεις άκρη χωρίς να σηκώσεις πίεση...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κώστα δεν είναι θέμα τοπικό. Έρχεται από Αθήνα το νέο δίπλωμα. Εκεί αργεί. Αντε αν πιέσεις να γλιτώσεις 10 μέρες max. Αλλά το δίμηνο δε το γλιτώνεις. Από κει και πέρα ο προϊστάμενος της Πάτρας στο μηχανολογικο είναι ο ορισμός του στα @@ μου. Αν βγάλεις άκρη χωρίς να σηκώσεις πίεση...
Και γιατι δηλαδη αν το ζητησω μεσω σχολης οδηγησης θα το εχω σε 3 μερες;εκει τι αλλαζει;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και γιατι δηλαδη αν το ζητησω μεσω σχολης οδηγησης θα το εχω σε 3 μερες;εκει τι αλλαζει;
Δεν θα το έχεις σε 3 μέρες ρε φίλος...
Απλώς έχεις 90% πιθανότητες να το έχεις μέσα στο μήνα που θες ;)

Με ένα 20ρικο θαύματα????:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

chaosm

Μέλος
Και γιατι δηλαδη αν το ζητησω μεσω σχολης οδηγησης θα το εχω σε 3 μερες;εκει τι αλλαζει;
Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Εγώ το άλλαξα δύο φορές
Μία κλοπή και μια υποχρεωτική αλλαγή σαν το δικό σου. Δύο μήνες και τα 2 και οδηγούσα με το χαρτί που μου έδωσαν. Με τη σχολή δε νομίζω ότι κάνει 2 μέρες. Απλά αυτοί έχουν άτομα κάθε μέρα στο μηχανολογικο για δουλειές τους. Εκεί που θα περιμένεις τον υπάλληλο να σε ενημερώσει ότι ήρθε έλα να το παραλάβεις θα το πάρει αυτός άμεσα μίας κ θα ρωτάει κάθε εβδομάδα. Πάει με συγκεκριμένους κωδικούς σειράς. Δλδ αυτή την εβδομάδα έχει έρθει η 16 σειρά πχ. Αν περιμένεις τον υπάλληλο ο ένας μήνας μπορεί να γίνει 3. Εκεί θα γλιτώσεις χρόνο


Edit

Επίσης μια βδομάδα τώρα ήταν εκτός το σύστημα του μηχανολογικου σε όλη την Ελλάδα . Φαντάσου τι όγκος έχει μαζευτεί
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Δε μου τα λετε καλα...:oops:...21.5€ ο φρεντο ε;...βαρυς θα μου πεσει :D:wacky::hungover:
Μην τους πεις οτι σε λενε και Μαθουσαλα, γιατι θα τους φανουν λίγοι οι 3 μηνες!! :D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μην τους πεις οτι σε λενε και Μαθουσαλα, γιατι θα τους φανουν λίγοι οι 3 μηνες!! :D
Λες να διαβαζουν και ADVride?Πρωτη ερωτηση εκει:Δεν ξερεις κανεναν σε σχολη οδηγων;:D
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Λες να διαβαζουν και ADVride?Πρωτη ερωτηση εκει:Δεν ξερεις κανεναν σε σχολη οδηγων;:D
:secret::secret:
Αδεια Κυκλοφοριας κανονικη και οχι χαρτι, ξερω οτι υπαρχουν μερικες για παιδια βουλευτων κλπ :cool:
Μηπως γινεται κατι παρομοιο και για διπλωματα? :rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λες να διαβαζουν και ADVride?Πρωτη ερωτηση εκει:Δεν ξερεις κανεναν σε σχολη οδηγων;:D

Ε, ναι ρε φίλος...
Μ' εσένα δε θένε πάρε-δώσε και να τους ζαλίζεις τα ούμπαλα.
Έχουν τα παληκαράκια που τους δίνουν δουλίτσα (στέλνουν εσένα σ' αυτούς) κι εκείνοι με τη σειρά τους κερνάνε κανά "καφεδάκι" τα παιδιά του Υπουργείου ;)
Όπως είπε ο @chaosm πιο πριν, θαύματα δε γίνονται. Απλώς αυτοί νταραβερίζονται συνεχώς, γνωρίζονται κλπ κι αποφεύγεις να ξεχαστεί στο συρτάρι η αίτησή σου, και το δίπλωμά σου, όταν έρθει.
Η διαδικασία ούτως ή άλλως είναι χρονοβόρα και "υδροκέφαλη", όπως όλα στο Ελλάντα.
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
παιδια εχω σχόλη οδηγών και θα σας πώ για το θέμα, και οτι αλλο χρειαστεί κάποιος σε τέτοια θέματα με ρωτάει. Καταρχήν δεν υπάρχει λογος αλλαγής διπλώματος αν δεν θες να το χρησιμοποιήσεις για Ευρώπη. πιστοποιητικα ιατρών χρειάζεται μονο αμα εζει λήξει το διπλωμα. δλδ ανανεωση.
Η διαδικασία αυτη είναι αντικατάσταση και δεν χρειάζεται να κάταθεσεις το διπλωμα όταν την κάνεις, το καταθέτεις όταν έρθει το καινούριο για να το πάρεις. χέρι με χέρι δλδ.(Δικαιολογητικά: φωτοτυπία ταυτοτητα, φωτοτυπια διπλωμα, μία φωτογραφία διαβατηρίου, αίτηση-υπαυθυνη δήλωση επικυρωμενη, αιτηση εκτυπώσεις διπλώματος επικυρωμένη.) παράβολο 30ε εκτυπωσεις αδειας οδηγησης. Ενα 20ρικο σε δάσκαλο για να σου έρθει σε κανα δεκαπενθήμερο η πας μονος σου στο ΥΜΕ τις περιοχής σου. ΚΕΠ ποτε, θα το πάρεις τον κόκκινο Μάη.
*Τρίκυκλα με πλευρικά κάνιστρα κτλ όπως και το Β επαγγελματικό εχουν καταργηθεί. Οσοι έχουν β επαγγ, να κάνουν αντικατάσταση να μην έχουν ανανέωση κάθε πέντε χρονια. Με το Β.πλεον οδηγας μεχρι 3.500 τονους και μέχρι 9 θέσεις, και ολες τις τετρατροχες μοτο. Με το Α μοτοσυκλέτες και τρίκυκλα.

Τις αιτήσεις όποιος κάνει κάποια διαδικασία μπορεί να τις συμπληρώσει απευθείας στο ΥΜΕ.και να τις επικυρώσεις απευθίας έκει.
 

GSALEXAN

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW 1150GS/02
Απορία.....γιατι το ¨ροζουλι¨ δεν ισχυει για την ευρώπη;;;;...ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΣΕ 10 ΓΛΩΣΕΣ !!!! ,ΕΧΕΙ και ελληνικά, επίσημη γλώσσα της ΕΕ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΛΉΞΗ ΤΗΣ ; ΟΚ μετα την λήξη το καταλαβαίνω
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Χρονος δεν υπαρχει...ταξιδι εξω,καλως εχοντων...αρχες Αυγουστου
Εαν επιτρέπεται Κωστή θα πας Ευρωπαϊκή Ένωση ?
Γιατί στην ΕΕ δεν υπάρχει θέμα με το ροζ δίπλωμα.
http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/index_el.htm
(αλλάξεις το "el" στο τέλος του συνδέσμου, το κάνεις ότι χώρα πας, και κρατάς το κείμενο ως pdf, για τον περίεργο μπάτσο)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Δε μου τα λετε καλα...:oops:...21.5€ ο φρεντο ε;...βαρυς θα μου πεσει :D:wacky::hungover:
ε τοτε μην τον σηκωνεις...
αστον στο τραπεζι....
σκυβε μονο για να ρουφας...:p:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 
Top Bottom