Ασε το Ελλαδισταν και πιασε Βιετναμ(Laos-Cambodia)

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
27-1-17
Πρωι πρωι στον μηχανικο οπου και ναι ανοιξε για μας αλλα μαζευτικαν και δεκα νοματαιοι..






Αλλαξε κατι στα ηλεκτρικα μαλλον πολλαπλασιαστη και ο διακοπτης δουλευει, το ρελαντι ανεβασμα για να μη σβηνει, και μια αλλαγη λαδιων και ειμαι οκ. Ρε παιδια σερβις δεν κανετε εσεις; Μαλλον οχι..

Φυγαμε με κατευθυνση το ιστορικο κεντρο..Ξεκουραση σημερα δεν εχει χιλιομετρα..




















28-1-17
Βολτα με το θηριο σημερα και επισκεψη σε σημαντικο μνημειο για τους Βιετναμεζους..


MY SON...Ενα συμπλεγμα Ινδουιστων Ναων χτυσμενων απο τους Βασιλεις της Champa αφιερωμενοι στην λατρεια του θεου Σιβα..
Δυστυχως ειναι αρκετα κατεστραμενοι απο τους βομβαρδισμους των Αμερικανων στον πολεμο του Βιετναμ..













 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
My Son συνεχεια..










Φευγουμε μαγεμενοι και ευτυχως που ο καιρος μας εκανε την χαρη..


Παμε μια παραλια κι'εδω..

Ουπς..



Τι κοιτας ρε..χαχα



Η δυναμη της φυσης..










Επιστρωφη ξενοδοχειο και τελευταια νυχτερινη εξοδο στο πανεμορφο Hoi An..

Happy New Year.. Καλος ηρθες 2017 ετος του πυρινου κοκορα..
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Φιλαράκι μου, να μην είμαι εκεί να στο κάνω το μασίνι γλαράκι στο πιτς φυτίλι, με τους άχρηστους τους τσιτσουλίνους :D

Το χτυπηματάκι που ακούς είναι ο τεντωτήρας της καδένας του εκκεντροφόρου, όχι οι βαλβίδες, ημιαυτόματος είναι, ξεβίδωσέ τον
γύρνα το μοτέρ μια ολόκληρη στροφή αριστερά μέχρι να ακούσεις το κλικ και μετά ξαναβίδωσέ τον :ok:

Πάντως μηχανικό που τον λένε Τσάου (Chau όπως είδα στην ταμπέλα του) εγώ δεν τον εμπιστεύομαι :laugh:...
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Φιλαράκι μου, να μην είμαι εκεί να στο κάνω το μασίνι γλαράκι στο πιτς φυτίλι, με τους άχρηστους τους τσιτσουλίνους :D

Το χτυπηματάκι που ακούς είναι ο τεντωτήρας της καδένας του εκκεντροφόρου, όχι οι βαλβίδες, ημιαυτόματος είναι, ξεβίδωσέ τον
γύρνα το μοτέρ μια ολόκληρη στροφή αριστερά μέχρι να ακούσεις το κλικ και μετά ξαναβίδωσέ τον :ok:

Πάντως μηχανικό που τον λένε Τσάου (Chau όπως είδα στην ταμπέλα του) εγώ δεν τον εμπιστεύομαι :laugh:...
Άντε ρε Νικόλα που είσαι ρε φίλε.. Τι να κάνω δεν είχα επιλογή φίλε όλοι έτσι είναι εδώ. Τους λες σέρβις και σου λαδωνουν αλυσίδα, και βάζουν αέρα στα λάστιχα χαχαχα Και για πες ρε φίλε (δηλώνω άσχετος) που τον έχει τον τεντωτηρα το εργαλείο; Και οκ να γυρίσω το μοτέρ μια στροφή, φαντάζομαι βάζοντας ταχύτητα και γυρνώντας την ρόδα;
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Άντε ρε Νικόλα που είσαι ρε φίλε.. Τι να κάνω δεν είχα επιλογή φίλε όλοι έτσι είναι εδώ. Τους λες σέρβις και σου λαδωνουν αλυσίδα, και βάζουν αέρα στα λάστιχα χαχαχα Και για πες ρε φίλε (δηλώνω άσχετος) που τον έχει τον τεντωτηρα το εργαλείο; Και οκ να γυρίσω το μοτέρ μια στροφή, φαντάζομαι βάζοντας ταχύτητα και γυρνώντας την ρόδα;
O τεντωτήρας βρίσκεται αριστερά στο μοτέρ, μια μεγάλη κάθετη βίδα 17mm εκεί που σου έχω μαρκάρει στη φωτογραφία. Μόλις τη βγάλεις θα τρέξουν μερικές σταγόνες λαδάκι και το νου σου μη χάσεις το ελατήριο. Δεν χρειάζεται να βάλεις ταχύτητα, έχει συμπλέκτη δεν είναι φυγοκεντρικό σαν τις πάπιες που ξέρουμε ;) λογικά γυρνάει και με νεκρά. Αν δεν γυρνάει τότε με ένα καρυδάκι 14mm και μια μανέλα, ξεβιδώνεις την τάπα χρονισμού αριστερά, βάζεις το καρυδάκι μέσα και γυρνάς το μοτέρ αριστερόστροφα, μέχρι να ακούσεις το κλικ. Ξαναβάζεις την βίδα του εκκεντροφόρου με το ελατήριο και είσαι έτοιμος. :ok::ok::ok: Είναι πανεύκολο !

Αν συνεχίσει βέβαια το τικ τικ τικ, τότε η καδένα του εκκεντροφόρου έχει πάει καλιά της (δεν είναι και οι καλύτερες ποιότητες αυτές που βάζουν) και θέλει
αλλαγή, αλλά δεν φαντάζομαι ότι θέλεις να την αλλάξεις :laugh:...

 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
O τεντωτήρας βρίσκεται αριστερά στο μοτέρ, μια μεγάλη κάθετη βίδα 17mm εκεί που σου έχω μαρκάρει στη φωτογραφία. Μόλις τη βγάλεις θα τρέξουν μερικές σταγόνες λαδάκι και το νου σου μη χάσεις το ελατήριο. Δεν χρειάζεται να βάλεις ταχύτητα, έχει συμπλέκτη δεν είναι φυγοκεντρικό σαν τις πάπιες που ξέρουμε ;) λογικά γυρνάει και με νεκρά. Αν δεν γυρνάει τότε με ένα καρυδάκι 14mm και μια μανέλα, ξεβιδώνεις την τάπα χρονισμού αριστερά, βάζεις το καρυδάκι μέσα και γυρνάς το μοτέρ αριστερόστροφα, μέχρι να ακούσεις το κλικ. Ξαναβάζεις την βίδα του εκκεντροφόρου με το ελατήριο και είσαι έτοιμος. :ok::ok::ok: Είναι πανεύκολο !

Αν συνεχίσει βέβαια το τικ τικ τικ, τότε η καδένα του εκκεντροφόρου έχει πάει καλιά της (δεν είναι και οι καλύτερες ποιότητες αυτές που βάζουν) και θέλει
αλλαγή, αλλά δεν φαντάζομαι ότι θέλεις να την αλλάξεις :laugh:...

Είσαι ωραίος ρε φίλε ευχαριστώ να είσαι πάντα καλά.. Θα το τσεκάρω.. Αν δεν πάντως εννοείται πως δεν αλλάζω τίποτα χαχαχα. 2.000 με 2.500 χιλιομετρακια έχω να κάνω ακόμη μέχρι να το δώσω.. θα κάνω τον σταυρό μου να με βγάλει..χαχαχα
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Δεν παθαίνει τίποτα από χαλαρή καδένα εκκεντροφόρου, μη φοβάσαι, απλά είναι εκνευριστικός ο θόρυβος. Εγώ έκανα πάνω 15000 χλμ πριν την αλλάξω στο συγχωρεμένο το δικό μου. Αν του βάλεις λίγο πιο χοντρό λάδι πχ 20W-50 ίσως σταματήσει, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τι λάδια έχουν εκεί :eek::laugh:

Μην ασχοληθείς καν φίλε, άστο ως έχει !
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Δεν παθαίνει τίποτα από χαλαρή καδένα εκκεντροφόρου, μη φοβάσαι, απλά είναι εκνευριστικός ο θόρυβος. Εγώ έκανα πάνω 15000 χλμ πριν την αλλάξω στο συγχωρεμένο το δικό μου. Αν του βάλεις λίγο πιο χοντρό λάδι πχ 20W-50 ίσως σταματήσει, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τι λάδια έχουν εκεί :eek::laugh:

Μην ασχοληθείς καν φίλε, άστο ως έχει !

Χαχαχα.. Λάδια; Ότι υπάρχει βάζουν.. Μου τονισαν από την αρχή για συχνή αλλαγή κάθε 500χιλ λόγο κακής ποιότητας λαδιων. Να φανταστείς φίλε λάδια και αλλαγή σε μάστορα στοιχίζει 4 ευρώ.. Πολλά δεν είναι; χαχαχα.. Καλύτερα να βάλω λάδι καρυδας χαχαχα
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Κωστή αν έδινα σημασία θα είχα χάσει το νόημα.. Πλάκα κάνουν και κάνω και γουστάρω, άσε που έχω πάθει πλάκα με την παρατηρητικοτητα τους.. Χαχα μα καλά ακόμα και τα χιλιόμετρα στο κοντέρ;
I :Watching: you !!!

:laugh::laugh::laugh:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Χαχαχα.. Θοδωρή έχω το κράνος και δεν μπορώ να το έχω στο αυτί.. Αλλά ρεζερβα μολύβι ✏ έχω χαχαχα Βλέπω να πιάνει περισσότερα στην μεταπωληση λόγω πατεντας.. Χαχαχα
ψιτ φιλος!!! ασε τα ''σαπια'' που ξερεις !!! καποτε μπορει να λεγοταν μολυβι....
μετα την ποιοτικη αναβαθμιση χρησης που εκανες , μετονομαστηκε σε μηδενιστη μερικου χιλιομετρητη !!!
:friendship::friendship::friendship::friendship::friendship:

σημ. η προεκταση καβαλετου , ολα τα λεφτα !!! :p ...:laugh::laugh::laugh::laugh:
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
29-1-17
Ξεκιναμε με πολυ καλη μερα..

περνωντας απο πασο με ωραια θεα..








Στον δρομο με τα νεκροταφια.. Εισοδος σε ενα απο τα πολλα..


χιλιαδες οι νεκροι απο τον πολεμο..


Φτασαμε στην πολη Dong Ha.. Ξενοδοχειο κατευθειαν. Και λογο αργιας για Κινεζικη πρωτοχρονια ολα υπολειτουργουν..Αντε βρες να φας.
Τελικα μετα απο κοπο βρηκαμε να φαμε..


30-1-17

Σημερα θα καταληξουμε στο Phong Na-Ke Bang National Park..


Πριν ομως σταση στα Vinh Moc Tunnels..


Απιστευτο το ποσες οικογενειες ζουσαν ακομα και 23μ κατω απο την γη για να επιβιωσουν απο τους βομβαρδισμους στον πολεμο με τους Αμερικανους..




Μετακινηση μεσα στα χαρακωματα..


Ολο το τοπιο ζουγκλα με προσβαση στην θαλασσα..








Συνεχεια στον δρομο για να φτασουμε μετα απο λιγες ωρες στον προορισμο μας..


Παθαμε πλακα.. Μαγικο μερος..




μετα απο μασα Βιετναμεζικο καφεδακι για καληνυχτα..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο Παναγιώτης βρίσκεται στο Λαος, μετά από 2 προσπάθειες να περασει τα σύνορα και αντιμετωπίζει πρόβλημα με την σύνδεση του στο φορουμ, λόγω firewall και κάτι τέτοια κουλά ασφαλείας στο Λαος!!

Από την επικοινωνία μας κατάλαβα ότι είναι πολύ καλά και συνεχίζει την ταξιδαρα του..
Περιμένουμε να ξεπεράσει τα προβλήματα του Internet και να επικοινωνήσει ξανά μαζί μας!
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ο Παναγιώτης βρίσκεται στο Λαος, μετά από 2 προσπάθειες να περασει τα σύνορα και αντιμετωπίζει πρόβλημα με την σύνδεση του στο φορουμ, λόγω firewall και κάτι τέτοια κουλά ασφαλείας στο Λαος!!

Από την επικοινωνία μας κατάλαβα ότι είναι πολύ καλά και συνεχίζει την ταξιδαρα του..
Περιμένουμε να ξεπεράσει τα προβλήματα του Internet και να επικοινωνήσει ξανά μαζί μας!
Να εισαι καλα Κωστη μολις συνδεθηκα ξανα.. Οποτε συνεχιζουμε το ποσταρισμα..
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
31-1-17

H μερα με ηλιο και λιγο ψυχρα λογο του πρωινου στα βουνα.. Οτι πρεπει για βολτα με το θηριο..
Εδω τι θα δουμε; Σπηλαια.. Μιλαμε πεντε με εξι σπηλαια εχει το national park με το ενα απο αυτα να ειναι και το μεγαλυτερο στον κοσμο.. θα θελαμε να το δουμε αλλα δεν.. οταν μιλαμε για μονο 12 ατομα τον μηνα που μπορουν να το επισκευτουν με κυβερνητικη αποφαση, και καταβαλοντας ενα τρελο ποσο ...

εμεις ομως θα δουμε ενα θαυμασιο και εξισου μεγαλο σπηλαιο το paradise.. Φυγαμε..
Η διαδρομη ως εκει μαγικη..







Φτανοντας περνουμε εισιτηριο και περπαταμε ενα μονοπατι 2χιλ για να φτασουμε μεχρι το σημειο που σε αφηνουν ηλεκτρικα οχηματα που εμεις δεν πηραμε. μετα πρεπει να ανεβεις ενα μονοπατι η σκαλοπατια μεχρι την εισοδο του σπηλαιου .. Για πολυ ανηφορα λεμε..

Ολο το σκηνικο μεσα στην ζουγκλα φυσικα..



Και επιτελους μετα απο αρκετη ανηφορα βρισκομαστε στην εισοδο..


Αντε για λεμε....






Μετα απο αυτο το απιστευτο σπηλαιο, παμε να περπατισουμε σε votanic garden..


Φτασαμε και περπαταμε να δουμε καταρακκτη..



Ολα ωραια κι'εδω.. Επιστρεφουμε..



 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Λατρης των σπηλαιων, εχω ξεχωρισει το Hang Son Doong σαν άπιαστο ονειρο.
Δεν ηξερα οτι ειναι τοσο δυσκολο να το δεις.
Μπραβο φιλε, ζηλευω.
:dstpc:













:yrk::pht2;:like::hlb:
:pce:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ο Παναγιώτης βρίσκεται στο Λαος, μετά από 2 προσπάθειες να περασει τα σύνορα και αντιμετωπίζει πρόβλημα με την σύνδεση του στο φορουμ, λόγω firewall και κάτι τέτοια κουλά ασφαλείας στο Λαος!!
ΑντιΛαϊκο κινημα το ADVride...:D:p
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Λατρης των σπηλαιων, εχω ξεχωρισει το Hang Son Doong σαν άπιαστο ονειρο.
Δεμ ηξερα οτι ειναι τοσο δυσκολο να το δεις.
Μπραβο φιλε, ζηλευω.
:dstpc:













:yrk::pht2;:like::hlb:
:pce:
Ναι φίλε αυτό είναι και όντως είναι ένα όνειρο. Με το δικό του μικροκλημα είναι μοναδικό σπήλαιο στον κόσμο. Θέλει πέντε μέρες για επίσκεψη με οδηγό διανυκτερευση στην ζούγκλα, και ειδικές άδειες από το κράτος. Όπως είπα 12 άτομα τον χρόνο και ένα ποσό πάνω από τρεις χιλιάδες ευρώ.. Η λίστα είναι μεγάλη και για φέτος έχει κλείσει.. Εμπειρία δεν λέω αλλά...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Σκεφτομαι Πανο, οτι φαντασου να πηγαινες τωρα Καμποτζη για μισο μηνα. Οσο δηλαδη εχεις ακομα.
Ποσο λιγο θα ηταν και τι θα εχανες.
Το λεω για ολους μας που παμε καπου 10 μερες και νομιζουμε οτι τα γυρισαμε ολα!!
Μπραβο ρε φιλε.
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Σκεφτομαι Πανο, οτι φαντασου να πηγαινες τωρα Καμποτζη για μισο μηνα. Οσο δηλαδη εχεις ακομα.
Ποσο λιγο θα ηταν και τι θα εχανες.
Το λεω για ολους μας που παμε καπου 10 μερες και νομιζουμε οτι τα γυρισαμε ολα!!
Μπραβο ρε φιλε.
Φίλε της ίδιας άποψης είμαι.. Αν δεν έχω χρόνο για ένα μεγάλο ταξίδι απλά δεν το κάνω, δεν έχει νόημα για μένα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σκεφτομαι Πανο, οτι φαντασου να πηγαινες τωρα Καμποτζη για μισο μηνα. Οσο δηλαδη εχεις ακομα.
Ποσο λιγο θα ηταν και τι θα εχανες. Το λεω για ολους μας που παμε καπου 10 μερες και νομιζουμε οτι τα γυρισαμε ολα!!
Γι αυτο γαμος διαρκει Χρονια...ατελειωτα..."Δεν ξερεις τι χανεις"...γμω τα λεφτα μου μεσα...:D:p
 
Top Bottom