Ασε το Ελλαδισταν και πιασε Βιετναμ(Laos-Cambodia)

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Φαντάσου φίλε, μέχρι και οι Βιετναμέζοι κάνουν μπλιαχ :ha εμένα πάντως μ' αρέσει χε χε χε, απλά μηχανάκια με ουσία.
Πάντως η Detech είναι βιετναμέζικη όπως λέει και το site τους, λογικά θα αγοράζουν από τον κινέζο και κολάνε τη φίρμα τους επάνω
όπως κάνει ο Γκοργκόλης εδώ π.χ. ... σαν εταιρεία όπως βλέπω βγάζει μέχρι και ηλεκτρικά παπιά :eek: αλλά και βενζίνοκίνητα φυσικά, αυτό
που μου έκανε εντύπωση είναι πως τα βενζινοκίνητα παπιά τους έχουν τη μανιβέλα αριστερά (!!!!!)
Το μοτεράκι είναι Lifan, μόνο αυτοί βγάζουν οριζόντιους κινητήρες με συμπλέκτη ;)
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Φαντάσου φίλε, μέχρι και οι Βιετναμέζοι κάνουν μπλιαχ :ha εμένα πάντως μ' αρέσει χε χε χε, απλά μηχανάκια με ουσία.
Πάντως η Detech είναι βιετναμέζικη όπως λέει και το site τους, λογικά θα αγοράζουν από τον κινέζο και κολάνε τη φίρμα τους επάνω
όπως κάνει ο Γκοργκόλης εδώ π.χ. ... σαν εταιρεία όπως βλέπω βγάζει μέχρι και ηλεκτρικά παπιά :eek: αλλά και βενζίνοκίνητα φυσικά, αυτό
που μου έκανε εντύπωση είναι πως τα βενζινοκίνητα παπιά τους έχουν τη μανιβέλα αριστερά (!!!!!)
Το μοτεράκι είναι Lifan, μόνο αυτοί βγάζουν οριζόντιους κινητήρες με συμπλέκτη ;)
Έτσι ακριβώς φίλε παίζει και πολύ ηλεκτροκινητο μηχανακι, κάτι μικρά σαν ποδήλατα βλέπω. Κι'εμενα μου αρέσει φίλε πολύ το εργαλείο ιδίως τώρα που έχω γράψει 5.000χιλ. Το λάτρεψα χαχαχα..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Έτσι ακριβώς φίλε παίζει και πολύ ηλεκτροκινητο μηχανακι, κάτι μικρά σαν ποδήλατα βλέπω. Κι'εμενα μου αρέσει φίλε πολύ το εργαλείο ιδίως τώρα που έχω γράψει 5.000χιλ. Το λάτρεψα χαχαχα..
Εντέλει με τα παντα πας παντου
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
18-1-17


19-1-17

Έτσι ακριβώς φίλε παίζει και πολύ ηλεκτροκινητο μηχανακι, κάτι μικρά σαν ποδήλατα βλέπω. Κι'εμενα μου αρέσει φίλε πολύ το εργαλείο ιδίως τώρα που έχω γράψει 5.000χιλ. Το λάτρεψα χαχαχα..
στις 17-1-17 ----->6026 χλμ και 700 μετρα...
στις 18-1-17 ----->6105 χλμ και κατι μετρα...
στις 19-1-17 ----->6511 χλμ και 400 μετρα...

και σημερα στις 27 - 1 - 17 στις 3"30 τα χαραματα δηλωνει 5000 χλμ..!!!!


Ψ Ε Υ Τ Η Η Η Η Η ΗΗΗΗΗΗΗΗΣΣΣΣΣΣΣςςςςςςς !!!!!!!!!!!
:friend::inlove::friendship:

:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
στις 17-1-17 ----->6026 χλμ και 700 μετρα...
στις 18-1-17 ----->6105 χλμ και κατι μετρα...
στις 19-1-17 ----->6511 χλμ και 400 μετρα...

και σημερα στις 27 - 1 - 17 στις 3"30 τα χαραματα δηλωνει 5000 χλμ..!!!!


Ψ Ε Υ Τ Η Η Η Η Η ΗΗΗΗΗΗΗΗΣΣΣΣΣΣΣςςςςςςς !!!!!!!!!!!
:friend::inlove::friendship:

:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
Oχι ρε Γιωργη...ο Πανος δε λεει ψεμματα...:pce:Κινεζικα μηχανακια...τι περιμενες;να λειτουργει και το κοντερ για πανω απο 5000χλμ;...ε οχι δα:ll::ha:ha
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Oχι ρε Γιωργη...ο Πανος δε λεει ψεμματα...:pce:Κινεζικα μηχανακια...τι περιμενες;να λειτουργει και το κοντερ για πανω απο 5000χλμ;...ε οχι δα:ll::ha:ha
και ομως δουλευει !!!!!!!!!!!!!
κοιτα τις φωτο...
ο αλλος, μας ''δουλευει''....:mad:
κρυβει χλμ η παλιοποιοτητα !!!!:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Χαχαχα Είστε αλήτες μηχανοβιοι τελικά χαχαχα το λοιπόν και το μηχανακι δουλεύει και εγώ δεν σας δουλεύω χαχαχα. Το δικό μου το αγόρασα με 3.000χιλ στο κοντέρ.. Το άλλο του φίλου ήταν με μηδέν αλλά χωρίς την μπλε κάρτα που χρειαζόμουν εγώ. Και αυτό γιατί χρειάζεται πέντε με εφτά μέρες για να βγει η άδεια του. Οπότε εγώ αγοράζοντας ελαφρώς μεταχειρισμενο την είχα αμέσως..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χαχαχα Είστε αλήτες μηχανοβιοι τελικά χαχαχα το λοιπόν και το μηχανακι δουλεύει και εγώ δεν σας δουλεύω χαχαχα. Το δικό μου το αγόρασα με 3.000χιλ στο κοντέρ.. Το άλλο του φίλου ήταν με μηδέν αλλά χωρίς την μπλε κάρτα που χρειαζόμουν εγώ. Και αυτό γιατί χρειάζεται πέντε με εφτά μέρες για να βγει η άδεια του. Οπότε εγώ αγοράζοντας ελαφρώς μεταχειρισμενο την είχα αμέσως..
Απο τη ζήλεια μας θα πούμε πολλά...:D
Μην δίνεις σημασία και προχωρα φιλος:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

pi8ikos

Μέλος
Όνομα
Damianos
Μοτό
Duck4Life
Κάθομαι τις τελευταίες 3 μέρες στο ξενοδοχείο και δουλεύω....Βασικά προσπαθώ να δουλέψω αφού μόλις τελείωσα το thread σου. Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου και εξαιρετικές οι λεζάντες τους. Πάντα όρθιος και ταξιδιάρης.
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Πάνο με την πατέντα στο κοντέρ σε βλέπω να καθιερώσεις και ένα μολυβάκι στο αφτί στυλ μαραγκού για καβάτζα:D:p
Είσαι ωραίος ρε φίλε!Καλή συνέχεια στην ταξιδάρα σου...
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
20-1-17
Το πλανο εχει εξοδο απο Καμποτζη για Βιετναμ..
Ατσαλακωτος και παλι περασα συνορα..


Στοχος μου η πολη Buon Ma Thuot 300χιλ απο συνορα.
Εφτασα αργα λιγο πριν νυχτωσει οποτε επεσα ξερος..


21-1-17
Αλλη μια 300αρα για σημερα με κατευθυνση προς θαλασσα και την πολη Phan Thiet.. Εδω θα συναναντηθω ξανα με την Μονικα..Για να φτασω ομως εκει πρεπει να διασχισω πολυ επαρχια και ορεινα περασματα..Για παμε..

Επαρχια Βιετναμ υπεροχη..




Τωρα οταν το gps φωναζει να κανεις αναστροφη και εσυ το αγνοεις, ε τι θελεις να φτασεις στον προορισμο σου;
και συνεχειζω να το αγνοω..

Η διαδρομη τα σπαει ομως..








οχι δεν εφτασα εκει που ηθελα αλλα προσθεσα και 80χιλ προς αντιθετη κατευθυνση. Το αποτελεσμα διανυκτερευση αναγκης στο χειροτερο καταλυμα που εχω μεινει..Η συνεννοηση εγινε στην απταιστη Μαγγελανικη διαλεκτο χαχαχα...


22-1-17
Δεν κοιμηθηκα καθολου και την εκανα ξημερωματα..Ξανα πισω τα 80χιλ για το σημειο μηδεν..









Σταση για ξεκουραση και καφεδακι σεικερατο..


Αυτο ηταν πανω σε μια στροφη. Κατι κακο να ειχε συμβει;



Κατεβαινω τα βουνα προς θαλασσα..

Ολα καλα βρεθηκα και με την Μονικα και εξω να δουμε ενα φυσικο μνημειο το Fairy Stream..





 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Fairy Stream συννεχεια..











μεσα απο το ποταμι περπαταμε μεχρι θαλασσα..


και να μαστε..








μπολ ψαρεματος χαχαχα..



Καλο βραδυ παμε για μασα..

23-1-17
Επισκεψη σε χωριο ψαραδων εδω διπλα..


χαμενοι στον λαβυρινθο απο στενα σοκακια..










και καταλυξη στην αγριεμενη θαλασσα με γεματο cait surfer..


 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ευχαριστουμε Πανο και Μονικα
Καλη συνεχεια
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Απο τη ζήλεια μας θα πούμε πολλά...:D
Μην δίνεις σημασία και προχωρα φιλος:friendship:
Κωστή αν έδινα σημασία θα είχα χάσει το νόημα.. Πλάκα κάνουν και κάνω και γουστάρω, άσε που έχω πάθει πλάκα με την παρατηρητικοτητα τους.. Χαχα μα καλά ακόμα και τα χιλιόμετρα στο κοντέρ;
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Πάνο με την πατέντα στο κοντέρ σε βλέπω να καθιερώσεις και ένα μολυβάκι στο αφτί στυλ μαραγκού για καβάτζα:D:p
Είσαι ωραίος ρε φίλε!Καλή συνέχεια στην ταξιδάρα σου...
Χαχαχα.. Θοδωρή έχω το κράνος και δεν μπορώ να το έχω στο αυτί.. Αλλά ρεζερβα μολύβι ✏ έχω χαχαχα Βλέπω να πιάνει περισσότερα στην μεταπωληση λόγω πατεντας.. Χαχαχα
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δωσεεε!Ωραιο ταξίδι λεμε...:friendship:
Το 2τροχο πυροβολο να προσεχεις...αν κλεβει στα χιλιόμετρα θα κλεβει κ το ταχύμετρο... Μετά τα 80 κοψε...πας με πολυ περισσότερα οι μαϊμούδες καραδοκουν:D:p...
Καλη συνέχεια να έχετε:yes:
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
24-1-17

Γιατι τωρα φτασαμε τοσο χαμηλα σχεδον 200χιλ απο Ho Chi Min ενω βρισκομασταν τερμα Καμποτζη;
Για να κανουμε την παραλιακη διαδρομη που ενα μηνα πριν χασαμε λογο βροχων..Οποτε πολλα χιλιομετρα προσθεσαμε στο γενικο πλανο.
335χιλ εχουμε μεχρι την πολη Tuy Hoa..για να ξεκιναμε καλυτερα..
Με το ξεκινημα ομως πεσαμε σε μπατσους που τα επερναν..12 ΕΥΡΩ μειον γαμω την τρελα μου...
αλλα με θετικη ενεργεια συνεχιζουμε .. Εχει ερημο στο Βιετναμ; Εχει, εχει...







τελικα ο καιρος δεν μας εκανε την χαρη και για 100χιλ εριχνε καρεκλες..φτασαμε ξενοδοχειο βρεγμενοι και ταλαιπωριμενοι..

25-1-17
Ολη νυχτα εριχνε αλλα και τωρα. Παιρνουμε την αποφαση για αλλη μια νυχτα εδω λογο καιρου. Μονο λιγο οταν εκοψε πηραμε το θαρρος και πηγαμε μεχρι παραλια. αλλα ματαια δεν καθοσουν ουτε λεπτο.. βροχη και αερας..



Φευγουμε για μπανιο δεν ειναι σιγουρα σημερα χαχα..


περναμε και απο ενα συνεργειο γιατι αντιμετωπιζα προβλημα με τον διακοπτη και εσβηνε στις χαμηλες στροφες,αλλα ακουγα και τις βαλβιδες να βαρανε λιγο.. θελει σερβις το θηριο σιγουρα. Ο μηχανικος δεν καταλαβε τιποτα απο αυτα που θελαμε και πηραμε τηλεφωνο τον αγγλο απο εκει που ειχαμε αγορασει το μηχανακι να συνεννοηθει. Τελικα για τον διακοπτη δεν ειχε το ανταλακτικο αλλα και για το μοτερ δεν ειπε κατι..

Μας ειπε ο Αγγλος στην επομενη πολη που θα παμε εχει γνωστο μηχανικο για να το δει..

26-1-17
390χιλ το Hoi An εκει που θα διανυκτερευσουμε αλλα και που υπαρχει ο μηχανικος πραγμα που ειναι ποιο συμαντικο για μας πλεον. εχω ενα αγχος μην μου δωσει καμια μπιελα στα χερια το θηριο χαχα..
Βροχη, βροχη και βροχη δεν σταματα με τιποτα.. Οτι σακουλα ειχαμε την βαλαμε πανω μας..

Σταση για ξεκουραση λανσαρωντας το καινουριο αδιαβροχο της Dainese χαχα..






Φτανονοντας νυχτα κατευθυαν στον μηχανικο οπου ηταν κλειστος..Εχουμε πεσει και στην Κινεζικη πρωτοχρονια και δεν ξερουμε αν θα ειναι ανοιχτος αυριο. Ξανα τηλεφωνο στον αγγλο οπου τον πηρε και ειπε οτι αυριο θα ανοιξει μονο για μας.. Ευτυχως.
Παμε ξενοδοχειο και βρισκουμε το κουραγιο για μια βολτα στο νυχτερινο Hoi An που πριν ενα μηνα εδω ηταν πλυμμυρισμενα..





















 
Top Bottom