Αφαιρεση άδειας οδήγησης για τροχαία παράβαση, βεβαίωμενη από φώτο ραντάρ. .

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
170 άλογα...σατανά...
Έχουν μια χαρά αυτοί με τους ταφους, όταν μπαίνουν εμπόδια να κινούμαστε σβέλτα οι γρήγοροι.....να το δούμε κάποια στιγμή :D
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το έσβησες πριν σου απαντήσω.
Να απαντήσω ή όχι; :D
το έσβησα γιατί δεν έχει αξία η συζήτηση Γιώργο.
άστο να πάει στο καλό.

καλή εβδομάδα και καλές "πινέζες" στο χάρτη. Αυτό το στάδιο πάνω από την Καλαμάτα το έχω βάλει στο πλάνο.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Οποίος έχει μηχανή μεγάλου κυβισμού και τρέχει πέραν των ορίων ταχύτητας, ξέρει τι συνέπειες θα έχει.


Οπότε, περί ορέξεως και τσέπης, ουδέν λόγος
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Έχουν μια χαρά αυτοί με τους ταφους, όταν μπαίνουν εμπόδια να κινούμαστε σβέλτα οι γρήγοροι.....να το δούμε κάποια στιγμή :D
Αν επιτρέψουν τις διακοσαρες, και φτιάξουν αρκετούς δρόμους να το υποστηρίζουν, θα πάμε να πάρουμε και 'μεις μεγαλύτερο στάβλο.
Ως τότε (ποτέ δηλαδή με τις υπάρχουσες προοπτικές), οτιδήποτε πάνω από 100-110 άλογα δεν φαίνεται εχει και πολύ νόημα για την μεγάλη πλειοψηφία.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οποίος έχει μηχανή μεγάλου κυβισμού και τρέχει πέραν των ορίων ταχύτητας, ξέρει τι συνέπειες θα έχει.


Οπότε, περί ορέξεως και τσέπης, ουδέν λόγος
Τα 150 είναι αλλιώς με CBR 300 και αλλιώς με H2, όλοι το ξέρουν αυτό. Μόνο τα ακριβά μηχανάκια παρανομουν
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν επιτρέψουν τις διακοσαρες, και φτιάξουν αρκετούς δρόμους να το υποστηρίζουν, θα πάμε να πάρουμε και 'μεις μεγαλύτερο στάβλο.
Ως τότε (ποτέ δηλαδή με τις υπάρχουσες προοπτικές), οτιδήποτε πάνω από 100-110 άλογα δεν φαίνεται εχει και πολύ νόημα για την μεγάλη πλειοψηφία.
Δεν χρειάζεται να πηγαίνεις με 200 για να σου πάρουν το δίπλωμα.
Μπορείς να το χάσεις με120, με 140....εύκολα
Η μεγάλη πλειοψηφία ικανοποιείται με 30 άλογα, με σκούτερ κλπ κλπ
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Τα 150 είναι αλλιώς με CBR 300 και αλλιώς με H2, όλοι το ξέρουν αυτό. Μόνο τα ακριβά μηχανάκια παρανομουν
Καλά δεν είναι παράνομοι μόνο τα ακριβά μηχανάκια και δεν ξέρω πως προκύπτει αυτό.
Κάποιος με 70-80 στις στροφές του Δομοκού να πηγαίνει, είναι παράνομος και χάνει δίπλωμα. Έχει συμβεί σε αρκετούς σε μια συγκεκριμένη στροφή εκεί που δεν πας κάτω από 70 ποτέ, ούτε ένας μπάρμπας με αγροτικό δεν πηγαίνει τόσο σιγά.


Επίσης τα 150, είναι 150 στο ραντάρ με ότι και να είσαι, οπότε φθηνό ή ακριβό το παίρνει το πρόστιμο, προίκα. Αντικειμενικά ξέρω τι είναι 150 με κάποια μεγάλη μηχανή και με μικρή, αλλά ο νόμος είναι ανεξάρτητος κυβικών και αξίας μοτοσικλέτας
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλά δεν είναι παράνομοι μόνο τα ακριβά μηχανάκια και δεν ξέρω πως προκύπτει αυτό.
Κάποιος με 70-80 στις στροφές του Δομοκού να πηγαίνει, είναι παράνομος και χάνει δίπλωμα. Έχει συμβεί σε αρκετούς σε μια συγκεκριμένη στροφή εκεί που δεν πας κάτω από 70 ποτέ, ούτε ένας μπάρμπας με αγροτικό δεν πηγαίνει τόσο σιγά.


Επίσης τα 150, είναι 150 στο ραντάρ με ότι και να είσαι, οπότε φθηνό ή ακριβό το παίρνει το πρόστιμο, προίκα. Αντικειμενικά ξέρω τι είναι 150 με κάποια μεγάλη μηχανή και με μικρή, αλλά ο νόμος είναι ανεξάρτητος κυβικών και αξίας μοτοσικλέτας
Ούτε εγώ το ήξερα, το έμαθα στο νήμα σήμερα με τα κάθε λογής ευχολόγια.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ούτε εγώ το ήξερα, το έμαθα στο νήμα σήμερα με τα κάθε λογής ευχολόγια.
Μεγάλο πράγμα η γνώση
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τώρα περιμένω να μάθω γιατί είναι λογικά και εντός ορίων ταχύτητας τα 100 άλογα, γιατί σε κάποιο πλανήτη αυτά δεν περνάνε τα 130 χαω στο ραντάρ στις εθνικές και για κάποιο λόγο δεν περνάνε ούτε τα 50 στην πόλη



Επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί φύγατε πάλι οφτοπικ με το big cc and big hp hate, το να δώσεις το δίπλωμα του παππού που συντηρεί το κύκλωμα με τις παράνομες ανανεώσεις είναι τίμιο ή όχι; Ο παππούς που θα συνεχίσει να οδηγεί χωρίς δίπλωμα και δεν θα τον τιμωρεί και κανείς, πόσους μπορεί να στείλει στον χάρο μέχρι να τον θυμηθεί και αυτόν;
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ξέρετε ότι μετά τα 70 ή 75 (δεν θυμάμαι καλά) δεν πας αυτόφωρο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Τώρα περιμένω να μάθω γιατί είναι λογικά και εντός ορίων ταχύτητας τα 100 άλογα, γιατί σε κάποιο πλανήτη αυτά δεν περνάνε τα 130 χαω στο ραντάρ στις εθνικές και για κάποιο λόγο δεν περνάνε ούτε τα 50 στην πόλη
Είναι η νέα κατηγορία μοτοσικλετών, stealth :ltg:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Οπότε άμα πηγαίνουμε με +150 κανένα πρόβλημα, :friendship::ll:
Το μήνυμα ήταν άλλο.
Υπερίλικας αν σκοτώσει με το αυτοκίνητο του άνθρωπο, δεν πάει αυτόφορο ούτε φυλακή.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Το μήνυμα ήταν άλλο.
Υπερίλικας αν σκοτώσει με το αυτοκίνητο του άνθρωπο, δεν πάει αυτόφορο ούτε φυλακή.
Αυτοί επιδοτούνται, επειδή βοηθούν στη μείωση του πληθυσμού. :ha
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Το λοιπόν, μόλις βγήκα από το τμήμα για παράβαση ορίου ταχύτητας στην Αττική Οδό, η παράβαση έγινε Νοέμβριο του 22 και μου ήρθε πριν 15 μέρες συστημένη στο σπίτι. Όριο 120 και η φωτογραφία είναι με 207.

Υπογραψα την παράβαση, πλήρωσα το πρόστιμο των 175 ευρώ στα ΕΛΤΑ, παρέδωσα δίπλωμα και έκανα ένσταση με δικαιολογητικά όπου σύμφωνα με τον διοικητή συνήθως το δίπλωμα επιστρέφεται όταν οι λόγοι είναι αληθοφανής και συνοδεύονται από δικαιολογητικά.

Πριν γίνουν όλα αυτά προηγήθηκε συζήτηση με την διοικητή του τμήματος για τις επιλογές μου, συγκεκριμένα με ρώτησε αν ήμουν εγώ ο οδηγός όπου απάντησα δεν θυμάμαι και μου είπε ότι εφόσον δε μπορώ να αποδείξω ποιος είναι ο παραβάτης, η παράβαση βαρύνει τον ιδιοκτήτη του οχήματος. Μου είπε επίσης ότι μπορώ να αρνηθώ τα πάντα και να μην υπογράψω τίποτα, οστόσω και το πρόστιμο αλλά και η διαταγή αφαίρεσης διπλώματος θα έρθει συστημένη από εισαγγελική αρχή κατά την οποία ο ιδιοκτήτης καλείται να αποδείξει στο δικαστήριο ποιος είναι ο παραβάτης δεδομένου ότι του ανήκει το όχημα και δεν έχει δηλώσει κλοπή. Τα έξοδα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη συν οτι υπάρχουν κάποια έξτρα παράβολα που καλείται να πληρώσει ο ιδιοκτήτης, επίσης ότι το δικαστήριο έχει προτεραιότητα ακριβώς για να μην θεωρηθει ότι λόγω αναβολών κτλ ο ιδιοκτήτης μπορεί να χρησιμοποιηει το δίπλωμα στο μεσοδιάστημα.

Μεταφέρω ακριβώς την πληροφορία όπως την πήρα από την διοίκηση του τμήματος.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Το λοιπόν, μόλις βγήκα από το τμήμα για παράβαση ορίου ταχύτητας στην Αττική Οδό, η παράβαση έγινε Νοέμβριο του 22 και μου ήρθε πριν 15 μέρες συστημένη στο σπίτι. Όριο 120 και η φωτογραφία είναι με 207.

Υπογραψα την παράβαση, πλήρωσα το πρόστιμο των 175 ευρώ στα ΕΛΤΑ, παρέδωσα δίπλωμα και έκανα ένσταση με δικαιολογητικά όπου σύμφωνα με τον διοικητή συνήθως το δίπλωμα επιστρέφεται όταν οι λόγοι είναι αληθοφανής και συνοδεύονται από δικαιολογητικά.

Πριν γίνουν όλα αυτά προηγήθηκε συζήτηση με την διοικητή του τμήματος για τις επιλογές μου, συγκεκριμένα με ρώτησε αν ήμουν εγώ ο οδηγός όπου απάντησα δεν θυμάμαι και μου είπε ότι εφόσον δε μπορώ να αποδείξω ποιος είναι ο παραβάτης, η παράβαση βαρύνει τον ιδιοκτήτη του οχήματος. Μου είπε επίσης ότι μπορώ να αρνηθώ τα πάντα και να μην υπογράψω τίποτα, οστόσω και το πρόστιμο αλλά και η διαταγή αφαίρεσης διπλώματος θα έρθει συστημένη από εισαγγελική αρχή κατά την οποία ο ιδιοκτήτης καλείται να αποδείξει στο δικαστήριο ποιος είναι ο παραβάτης δεδομένου ότι του ανήκει το όχημα και δεν έχει δηλώσει κλοπή. Τα έξοδα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη συν οτι υπάρχουν κάποια έξτρα παράβολα που καλείται να πληρώσει ο ιδιοκτήτης, επίσης ότι το δικαστήριο έχει προτεραιότητα ακριβώς για να μην θεωρηθει ότι λόγω αναβολών κτλ ο ιδιοκτήτης μπορεί να χρησιμοποιηει το δίπλωμα στο μεσοδιάστημα.

Μεταφέρω ακριβώς την πληροφορία όπως την πήρα από την διοίκηση του τμήματος.
Οταν λες με δικαιολογητικα, εννοεις να δειξεις για πιο λογο ετρεχες? πχ αεροπλανο?
 
Top Bottom