Γκέτεμποργκ Σουηδίας και πέριξ

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Ναι είναι όντως όμορφα στην Σουηδία και έχει πολύ όμορφες διαδρομές αλλά οι τελευταίες φωτογραφίες του Γιώργη είναι από Νορβηγία
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ναι είναι όντως όμορφα στην Σουηδία και έχει πολύ όμορφες διαδρομές αλλά οι τελευταίες φωτογραφίες του Γιώργη είναι από Νορβηγία
Δε βαριεσαι Κωστα.. κι αρκετοι εκει πανω απορουν οταν τους λεμε οτι υπαρχει κι αλλη χωρα αναμεσα στην Ιταλια και την Τουρκια εκτος απο τη Ρόδο....

adv phone
 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Δε βαριεσαι Κωστα.. κι αρκετοι εκει πανω απορουν οταν τους λεμε οτι υπαρχει κι αλλη χωρα αναμεσα στην Ιταλια και την Τουρκια εκτος απο τη Ρόδο....

adv phone
Οι Σκανδιναβοί κατά κανόνα αγαπάνε στην Ελλάδα Πασχάλη... και δεν μου έτυχε ποτέ να πω πως είμαι από Grekland και να μην γνωρίζουν που είναι :)
Για τις σχέσεις Νορβηγών - Σουηδών κυκλοφορούν πολλά ανέκδοτα... αλλά τα αφήνω για άλλη φορά για να σπαμάρει τώρα ο Γιώργος το νήμα με φωτογραφίες :D.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εχθές Πέμπτη είχα μεγάλη και κουραστική μέρα. 9 ώρες στο δρόμο...
Πόση μοτοσυκλετιστική ευτυχία μπορεί να χωρέσει σε μια ημέρα?
Κι όμως, κατάφερα να δω και να βιώσω 3 από τα πιο γνωστά μέρη της Νορβηγίας: GEIRANGER fjord, TROLLSTINGEN (ή και δρόμος των Τρολ) και ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ.
Τώρα κατάφερα να ρίξω ένα γρήγορο σκανάρισμα στις φώτος.
Θα βάλω 2 αντιπροσωπευτικές από το κάθε μέρος διότι περισσότερες και βίντεο θα ακολουθήσουν στο μέλλον.

GEIRANGER:
Εδώ στο πάσσο για να φτάσεις στο χωριουδάκι του Geiranger (γύρω στις 10:30 το πρωί με +1 βαθμό):



Θέα από μακριά το λιμανάκι του Geiranger:



Trollstigen (γύρω στις 14:30 με +8 βαθμούς):





Atlantic Road με τη περιβόητη γέφυρα (γύρω στις 18:00 με +6 βαθμούς):



 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ναι είναι όντως όμορφα στην Σουηδία και έχει πολύ όμορφες διαδρομές αλλά οι τελευταίες φωτογραφίες του Γιώργη είναι από Νορβηγία
Tις ειδα ΚΑΙ αυτες...;)αλλά το μυαλο μου "κολλησε" στις πρωτες χωματινες φωτο απο Σουηδια κανοντας σκεψεις αν το F8 μου ηταν εκει μεσα:oops:.................εννοειται βεβαια και ειναι αναμφισβητητο αυτο,οτι ενα ταξιδι δεν φτανει να δεις τα παντα οσα θες ειδικα απο Χωρες με τοσο πρασινο και δασικες εκτασεις και νερα...ποσο μαλλον μιλωντας για Βορεια Ευρωπη και τις αποστασεις που μας χωριζουν απο Ελλαδα...αλλά η ελπιδα παντα σιγοκαιει καπου στο μυαλο...και ΕΥΧΟΜΑΙ το μοναδικο θεμα που θα εχω αν θα ερθει εκεινη η στιγμη,να ειναι αν θα πρεπει να διαλεξω αναμεσα σε Σουηδια ή Νορβηγια για πρωτο ταξιδι εκει...:D:inlove::woot:
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Tις ειδα ΚΑΙ αυτες...;)αλλά το μυαλο μου "κολλησε" στις πρωτες χωματινες φωτο απο Σουηδια κανοντας σκεψεις αν το F8 μου ηταν εκει μεσα:oops:.................εννοειται βεβαια και ειναι αναμφισβητητο αυτο,οτι ενα ταξιδι δεν φτανει να δεις τα παντα οσα θες ειδικα απο Χωρες με τοσο πρασινο και δασικες εκτασεις και νερα...ποσο μαλλον μιλωντας για Βορεια Ευρωπη και τις αποστασεις που μας χωριζουν απο Ελλαδα...αλλά η ελπιδα παντα σιγοκαιει καπου στο μυαλο...και ΕΥΧΟΜΑΙ το μοναδικο θεμα που θα εχω αν θα ερθει εκεινη η στιγμη,να ειναι αν θα πρεπει να διαλεξω αναμεσα σε Σουηδια ή Νορβηγια για πρωτο ταξιδι εκει...:D:inlove::woot:
'

Κώστα δεν θα ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις , από 30 μέρες και πάνω "βγαίνουν" και οι 2 χώρες μαζί , την Νορβηγία ΔΕΝ την χάνεις φίλε . Μέσα στο παιχνίδι και η Φινλανδία...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
στο παιχνίδι και η Φινλανδία...
Στην αρχή για Φινλανδία σκεφτόμουν. Ο λόγος που δεν το επέλεξα ήταν ο χρόνος, μιας και ήθελα 3 γεμάτες μέρες πήγαινε - έλα από Γκέτεμπορκ προς Φινλανδία παραθαλλάσια.

Είναι υποτιμημένος προορισμός ενώ έχει αρκετά καλύτερο καιρό (άνοιξη κ καλοκαίρι) από Σουηδία & Νορβηγία.
Επίσης είναι μες στο πράσινο και στις λίμνες. Χάνεις τους θεαματικούς κ εντυπωσιακούς καταρράκτες και το χιόνι που παίζει στη Νορβηγία αλλά κερδίζεις σε χρήματα (επειδή είναι πιο οικονομικά από Νορβηγία) και σε καλό καιρό.
Μου έχουν πει Σουηδοί μοτοσυκλετιστές ότι είναι σούπερ προορισμός, αρκεί να μπείς προς τα μέσα και να εξερευνήσεις αποφεύγοντας εθνικούς δρόμους.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Στην αρχή για Φινλανδία σκεφτόμουν. Ο λόγος που δεν το επέλεξα ήταν ο χρόνος, μιας και ήθελα 3 γεμάτες μέρες πήγαινε - έλα από Γκέτεμπορκ προς Φινλανδία παραθαλλάσια.

Είναι υποτιμημένος προορισμός ενώ έχει αρκετά καλύτερο καιρό (άνοιξη κ καλοκαίρι) από Σουηδία & Νορβηγία.
Επίσης είναι μες στο πράσινο και στις λίμνες. Χάνεις τους θεαματικούς κ εντυπωσιακούς καταρράκτες και το χιόνι που παίζει στη Νορβηγία αλλά κερδίζεις σε χρήματα (επειδή είναι πιο οικονομικά από Νορβηγία) και σε καλό καιρό.
Μου έχουν πει Σουηδοί μοτοσυκλετιστές ότι είναι σούπερ προορισμός, αρκεί να μπείς προς τα μέσα και να εξερευνήσεις αποφεύγοντας εθνικούς δρόμους.

Έτσι είναι . Είναι πιο οικονομικά στη Φινλανδία , έχουν ευρώ , από τις υπόλοιπες βόρειες χώρες . Εγώ είχα ανέβει μέχρι κάποιο σημείο της Σουηδίας , μετά ανέβηκα όλη την Νορβηγία και από Βόρειο Ακρωτήριο μπήκα Φινλανδία . Από εκεί κατέβηκα μέχρι το Τurku Abo , όπου πήρα καράβι για Στοκχόλμη . Απίστευτες διαδρομές...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Το ταξίδι της επιστροφής ολοκληρώθηκε σήμερα Σάββατο ώρα 13:30 τοπική.

Η διαδρομή πολύ χοντρικά είναι αυτή:



Και το ρεζουμέ εδώ:
door to door 2418 κμ και η μηχανή σε λειτουργία 31h 15min.
Τις καθυστερήσεις λόγω έργων σε τούνελ και τα φέρρυ τα υπολογίζω γύρω στο 3-4ωρο.

 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Video από την 1η μέρα δεν υπάρχουν, οπότε ξεκινάω από τη 2η μέρα. Πήρα μόνο 3 βιντεάκια απλά για την αίσθηση.
(λεω να ποστάρω πρώτα μερικά βιντεάκια που τράβηξα μιας και είναι πιο εύκολο από το να ξεδιαλύνω χιλιάδες φωτογραφίες)

Η διαδρομή ήταν αυτή:





 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
3η μέρα, η διαδρομή ήταν αυτή:



Αλλά το βίντεο είναι απόσπασμα από αυτή τη διαδρομή:



Και τώρα αναγνώστη θα αναρωτιέσαι γιατί μπαίνω σε λεπτομέρειες περί διαδρομής :D

Ο λόγος είναι απλός:
Χαίρομαι για την επιλογή μου να διασχίσω αυτό το πάσο (που ήταν ανοιχτό) και να μην πάω από το τούνελ (βλέπε: Ε16 / Laerdal) που η διαδρομή θα διαρκούσε μόνο 30 λεπτά και θα είχα την τιμή να διασχίσω το μεγαλύτερο σε μήκος τούνελ του κόσμου (24.51 ΚΜ).

 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Tις ειδα ΚΑΙ αυτες...;)αλλά το μυαλο μου "κολλησε" στις πρωτες χωματινες φωτο απο Σουηδια κανοντας σκεψεις αν το F8 μου ηταν εκει μεσα:oops:.................εννοειται βεβαια και ειναι αναμφισβητητο αυτο,οτι ενα ταξιδι δεν φτανει να δεις τα παντα οσα θες ειδικα απο Χωρες με τοσο πρασινο και δασικες εκτασεις και νερα...ποσο μαλλον μιλωντας για Βορεια Ευρωπη και τις αποστασεις που μας χωριζουν απο Ελλαδα...αλλά η ελπιδα παντα σιγοκαιει καπου στο μυαλο...και ΕΥΧΟΜΑΙ το μοναδικο θεμα που θα εχω αν θα ερθει εκεινη η στιγμη,να ειναι αν θα πρεπει να διαλεξω αναμεσα σε Σουηδια ή Νορβηγια για πρωτο ταξιδι εκει...:D:inlove::woot:
Εύχομαι να το πραγματοποιήσεις... και έτσι είναι όπως το λές. Οι περισσότεροι (τουλάχιστον όσοι πάνε πρώτη φορά) έχουν προορισμό-αυτοσκοπό το nordkapp και εκ των πραγμάτων πρέπει να βγάλουν εκτός άλλους προορισμούς και μέρη προκειμένου να βγεί η εξίσωση του ταξιδιού. Το παρήγορο είναι πως η Νορβηγία είναι όμορφη χώρα ούτως η άλλως και η πεπατημένη διαδρομή για το ακρωτήριο -με την μία ή την άλλη παράκαμψη- περνάει από τουριστικά hot spots (με πολύ ή λιγότερο κόσμο), είναι όμορφα δε και μπορεί να διανθίσουν την γενική εικόνα το ταξιδιού - ουδέν μεμπτόν.

Για να ανακαλύψεις την ενδοχώρα όμως και να δεις πολλά περισσότερα σε Νορβηγία/Σουηδία θέλεις άλλη προσέγγιση και σίγουρα περισσότερες μέρες.

Δυστυχώς αυτή την στιγμή δεν έχω teasing picture για να είμαι συνεπής με την θεματολογία του νήματος αλλά θα επανέλθω.

Τζορτζ οι φωτογραφίες carde postale ;)
 
Top Bottom