black_hawk
Μέλος
Το ταξιδι, αρχισε να σχεδιαζεται απο τις αρχες Μαρτη με καθε λεπτομερεια (Κυριως το τριημερο της Μ.Δευτερας που δεν βγηκα απο το σπιτι!!
) και υλοποιηθηκε απο τις 11 μεχρι τις 19 του Ιουνη..
Οι λογοι επιλογης των συγκεκριμενων διαδρομων, πολλοι!
Απο τη μια, καποια μερη που λογω καιρου δεν περασαμε περυσι (ειχαμε παει μεχρι Βαυαρικες Αλπεις, περισσοτερες λεπτομερειες, εδω) απο την αλλη καποια αλλα (Ελβετια κυριως) που ειχα να τα δω απο το 1998 και απο την παραλλη, καποια αλλα που δεν τα ειχα δει ακομα, ηταν ικανοι λογοι να μας οδηγησουν ξανα στα "γνωριμα" μερη!
Χωρις πολλες πολυλογιες, ξεκιναμε!
1η μερα
Βενετια-Δολομιτες (Passo Gardena, Sella, Giau, Fedaia κλπ)-Sarnonico (Trento)
(ΧΑΡΤΗΣ)
Aπο την Κερκυρα ξεκινησαμε βεβαια, Σαββατο ξημερωματα, αλλα το ταξιδι ξεκινησε 27 ωρες μετα την.. "κρουαζιερα" με την ΑΝΕΚ και ετσι αφου φτασαμε Βενετια, γυρω στις 10.00 της Κυριακης..
Αποβιβαση..
..και, πορεια προς Δολομιτες!
Εδω, μια "παρενθεση", με τη βοηθεια του ΧΑΡΤΗ..
Περυσι, ειχαμε κανει τη διαδρομη "Β-C" η οποια ειναι Υ-ΠΕ-ΡΟ-ΧΗ και φετος τη διαδρομη "Α-Β" η οποια ειναι εξ'ισου καταπληκτικη!
(Η διαδρομη "B-D" ειναι μια αλλη διαδρομη, προς passo di Fedaia)
Aν βρεθειτε στα μερη, μην παραλειψετε καμμια απο τις τρεις!
Το λοιπον, περυσι, ειχαμε ανεβει το Giau απο την Β-Α πλευρα του με βροχη, σε ολη τη διαρκεια της αναβασης και η οποια σταματησε οταν φτασαμε στην κορυφη.
Ε, φετος (ειπα) θα το ανεβουμε απο τη νοτια πλευρα (η οποια ειναι και πολυ πιο ενδιαφερουσα, οδηγικα) ετσι για το... "γουρι"!
ΑΜ ΔΕ!
Ενω απο την Βενετια ξεκινησαμε με ηλιο και ολες οι προβλεψεις ηταν θετικες, παλι εβρεχε κατα τη διαρκεια της αναβασης (και μονον!!)
Τελος παντων, καναμε τη σταση μας (τουλαχιστον δεν ειχε χιονια, οπως περυσι) στο "γνωριμο" παγκακι..
..Βγαλαμε λιγες ακομα..
(Προσεχτε, στη δευτερη, τις Γερμανιδες με τα GS και το V-Strom, πισω!!..
)
..Και συνεχισαμε προς Sella και Gardena..
Οι λογοι επιλογης των συγκεκριμενων διαδρομων, πολλοι!
Απο τη μια, καποια μερη που λογω καιρου δεν περασαμε περυσι (ειχαμε παει μεχρι Βαυαρικες Αλπεις, περισσοτερες λεπτομερειες, εδω) απο την αλλη καποια αλλα (Ελβετια κυριως) που ειχα να τα δω απο το 1998 και απο την παραλλη, καποια αλλα που δεν τα ειχα δει ακομα, ηταν ικανοι λογοι να μας οδηγησουν ξανα στα "γνωριμα" μερη!
Χωρις πολλες πολυλογιες, ξεκιναμε!
1η μερα
Βενετια-Δολομιτες (Passo Gardena, Sella, Giau, Fedaia κλπ)-Sarnonico (Trento)
(ΧΑΡΤΗΣ)
Aπο την Κερκυρα ξεκινησαμε βεβαια, Σαββατο ξημερωματα, αλλα το ταξιδι ξεκινησε 27 ωρες μετα την.. "κρουαζιερα" με την ΑΝΕΚ και ετσι αφου φτασαμε Βενετια, γυρω στις 10.00 της Κυριακης..
Αποβιβαση..
..και, πορεια προς Δολομιτες!
Εδω, μια "παρενθεση", με τη βοηθεια του ΧΑΡΤΗ..
Περυσι, ειχαμε κανει τη διαδρομη "Β-C" η οποια ειναι Υ-ΠΕ-ΡΟ-ΧΗ και φετος τη διαδρομη "Α-Β" η οποια ειναι εξ'ισου καταπληκτικη!
(Η διαδρομη "B-D" ειναι μια αλλη διαδρομη, προς passo di Fedaia)
Aν βρεθειτε στα μερη, μην παραλειψετε καμμια απο τις τρεις!
Το λοιπον, περυσι, ειχαμε ανεβει το Giau απο την Β-Α πλευρα του με βροχη, σε ολη τη διαρκεια της αναβασης και η οποια σταματησε οταν φτασαμε στην κορυφη.
Ε, φετος (ειπα) θα το ανεβουμε απο τη νοτια πλευρα (η οποια ειναι και πολυ πιο ενδιαφερουσα, οδηγικα) ετσι για το... "γουρι"!
ΑΜ ΔΕ!
Ενω απο την Βενετια ξεκινησαμε με ηλιο και ολες οι προβλεψεις ηταν θετικες, παλι εβρεχε κατα τη διαρκεια της αναβασης (και μονον!!)
Τελος παντων, καναμε τη σταση μας (τουλαχιστον δεν ειχε χιονια, οπως περυσι) στο "γνωριμο" παγκακι..
..Βγαλαμε λιγες ακομα..
(Προσεχτε, στη δευτερη, τις Γερμανιδες με τα GS και το V-Strom, πισω!!..
..Και συνεχισαμε προς Sella και Gardena..