Εισαγωγή μοτοσυκλέτας από Γερμανία

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Όπως λέει και ο τίτλος.
Έχει φέρει κάποιος μοτοσυκλέτα από Γερμανία?
Συμβουλές για το τι να προσέξουμε στην όλη διαδικασία?

Από μια πρώτη ματιά που έριξα στο mobile.de η διαφορά τιμής σε σχέση με την ελληνική αγορά και το car είναι αρκετά μεγάλη.

Και ψάχνω τα έξοδα για εισαγωγή, για να δω τι θα βγει στο σύνολο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
θα κατσω εδω ησυχα στη γωνιτσα μου...
να σου κανω παρεα....
με ενδιαφερει και μενα...

:wtng:
Κάτσε εσύ, να κάτσω και εγώ μπας και βρεθεί κανείς να το έχει κάνει, να μας δώσει καμιά πληροφορία.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το καλύτερο είναι να απευθυνθείτε σε καποιον εκτελωνιστή που θα σας συστήσει κάποιος φίλος ή γνωστός για να σας τα πει αναλυτικα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το είχα ψάξει τις προάλλες πριν καταλήξω στην εγχώρια αγορά Χρήστο και Γιώργο.
Στην τιμή θα πρέπει να υπολογίσεις τα έξοδα της μεταφοράς καθώς και του εκτελωνισμού.
Επίσης θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ελέγξεις ότι μοτοσυκλέτα είναι αυτή που δείχνει...;)
Προσωπικά είχα πέσει σε μία καλή περίπτωση ενός 990R του '10 με 22.000km και αρκετή προίκα στα 6200€ στο New and Used cars marketplace AutoScout24 αλλά μετά από αλλεπάλληλα eMail μάλλον έπεσα σε απατεώνα διότι το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν να κάνω την κατάθεση των χρημάτων.
Μάλιστα θα μου κάλυπτε και τα έξοδα της αποστολής και εάν δεν μου άρεσε και της επιστροφής της.. :roflmao:
Η κατάθεση των χρημάτων θα γινόταν σε κάποιες εταιρίες και όχι στο όνομα του.
Η μία ναυτιλιακή και η δεύτερη δεν θυμάμαι τι ακριβώς...
Το νου σου πάντως...
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Το είχα ψάξει τις προάλλες πριν καταλήξω στην εγχώρια αγορά Χρήστο και Γιώργο.
Στην τιμή θα πρέπει να υπολογίσεις τα έξοδα της μεταφοράς καθώς και του εκτελωνισμού.
Επίσης θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ελέγξεις ότι μοτοσυκλέτα είναι αυτή που δείχνει...;)
Προσωπικά είχα πέσει σε μία καλή περίπτωση ενός 990R του '10 με 22.000km και αρκετή προίκα στα 6200€ στο New and Used cars marketplace AutoScout24 αλλά μετά από αλλεπάλληλα eMail μάλλον έπεσα σε απατεώνα διότι το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν να κάνω την κατάθεση των χρημάτων.
Μάλιστα θα μου κάλυπτε και τα έξοδα της αποστολής και εάν δεν μου άρεσε και της επιστροφής της..
Η κατάθεση των χρημάτων θα γινόταν σε κάποιες εταιρίες και όχι στο όνομα του.
Η μία ναυτιλιακή και η δεύτερη δεν θυμάμαι το ακριβώς...
Το νου σου πάντως...
Προφανώς και δε θα γίνουν βιαστικές κινήσεις.
Και θα κινηθώ όσο πιο safe μπορώ.
Θα "προτιμήσω" μαγαζί αντί για ιδιώτη.

Και εγώ κοιτάζω για 990/1190 και η διαφορά με Ελλάδα είναι αρκετά μεγάλη.

Και μιας και πιάσαμε τα μοντέλα είναι κάποιος που τα έχει οδηγήσει και τα δύο (990 και 1190r)?

Είναι πανομοιότυπα σε οδηγική συμπεριφορά?
Έχω οδηγήσει 990 αλλά όχι 1190

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Αν δεις τιμές μεγάλες σε διαφορά (πάντα αναφέρομαι σε πιο φθηνές) από τις φυσιολογικές που βρίσκεις ένα μοντέλο σε σχέση με την αγορά, να έχεις το νου σου γιατί η απάτη εκεί πάνω είναι σαν της Ελλάδας, με το car.gr

Το καλύτερο είναι να βάλεις μεσολαβητή, στην καλύτερη περίπτωση γνωστό σου, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Αν δεις τιμές μεγάλες σε διαφορά (πάντα αναφέρομαι σε πιο φθηνές) από τις φυσιολογικές που βρίσκεις ένα μοντέλο σε σχέση με την αγορά, να έχεις το νου σου γιατί η απάτη εκεί πάνω είναι σαν της Ελλάδας, με το car.gr

Το καλύτερο είναι να βάλεις μεσολαβητή, στην καλύτερη περίπτωση γνωστό σου, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Διαφορές βρίσκω μεγάλες σε σχέση με την Ελλάδα.
Απλά και για τα δύο μοντέλα που κοιτάζω, 990 από 2009 και μετά και 1190 r, οι τιμές Γερμανίας είναι συνολικά κάτω από Ελλάδα.

Για την εκεί αγορά, όλες οι τιμές είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.

Για παράδειγμα, τα 1190 που έχει είναι από 9100 μέχρι 11000 € με λίγα χιλιόμετρα.
Στην Ελλάδα το ίδιο μοντέλο για παρόμοια χιλιόμετρα ξεκινάνε από 11.500 και φτανουν τα 13000.

Και θέλω να δω αν αυτή η διαφορά είναι αρκετή για να συμφέρει για αγορά από εκεί

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Διαφορές βρίσκω μεγάλες σε σχέση με την Ελλάδα.
Απλά και για τα δύο μοντέλα που κοιτάζω, 990 από 2009 και μετά και 1190 r, οι τιμές Γερμανίας είναι συνολικά κάτω από Ελλάδα.

Για την εκεί αγορά, όλες οι τιμές είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.

Για παράδειγμα, τα 1190 που έχει είναι από 9100 μέχρι 11000 € με λίγα χιλιόμετρα.
Στην Ελλάδα το ίδιο μοντέλο για παρόμοια χιλιόμετρα ξεκινάνε από 11.500 και φτανουν τα 13000.

Και θέλω να δω αν αυτή η διαφορά είναι αρκετή για να συμφέρει για αγορά από εκεί

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα σου πω, τα οικονομικά κριτήρια που θα επέλεγα.
Αν μια μηχανή εδώ κάνει πχ 13000 ευρώ και την βρεις να την φέρεις απ έξω, στα 11000 που σημαίνει να είναι μέσα στην τιμή αυτή, η αγορά, ο εκτελωνισμός, η μεταφορά και τα πάντα όλα, τότε ναι αξίζει να ασχοληθείς.

Παλαιότερα έφερα από Ευρώπη, ένα GS 1200 με 6000χλμ, 6 μηνών, με τελική τιμή 19300 ευρώ.
Όταν εδώ ξεκινούσε το πιο φθηνό με 23000 ευρώ και είχε 25000 χλμ. Βέβαια να πω, ότι έκανα τα πάντα μόνος μου, δεν έβαλα κανέναν μεσολαβητή γιατί έτυχε να ήμουν έξω τότε και την είδα.

Μια τέτοια περίπτωση και μόνο θα με ενδιέφερε πάλι, αλλιώς οι κίνδυνοι και το άγχος είναι πολλά περισσότερα από τα οικονομικά ωφέλη που μπορεί να έχεις.

Καλή επιτυχία
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Δεν πληρώνεις και το ΦΠΑ στο τελωνείο επί του τιμολογίου που θα σου κόψει ο Γερμανός;;;; Ότι κοίταγα για 2017 μαζί με τελωνείο και ΦΠΑ μου έβγαινε τελική τιμή όσο έχουν εδώ ....διορθώστε με για το ΦΠΑ αν κάνω λάθος να το ψάξω λίγο πιο ενεργα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Διαφορές βρίσκω μεγάλες σε σχέση με την Ελλάδα.
Απλά και για τα δύο μοντέλα που κοιτάζω, 990 από 2009 και μετά και 1190 r, οι τιμές Γερμανίας είναι συνολικά κάτω από Ελλάδα.

Για την εκεί αγορά, όλες οι τιμές είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.

Για παράδειγμα, τα 1190 που έχει είναι από 9100 μέχρι 11000 € με λίγα χιλιόμετρα.
Στην Ελλάδα το ίδιο μοντέλο για παρόμοια χιλιόμετρα ξεκινάνε από 11.500 και φτανουν τα 13000.

Και θέλω να δω αν αυτή η διαφορά είναι αρκετή για να συμφέρει για αγορά από εκεί

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εστω 9000 το 1190..εχουμε 9000χ12%=1080,μετα 1080-46% λογω παλαιοτητας,πες 600ε..αρα εχουμε 9000+600=9600,μετα εχουμε μεταφορικη κανα 300αρι παμε στα 9900ε,εκτελωνιστης-πινακιδες-σημα 400ε,παμε στα 10300,τιποτα εξτρα κανα 200αρι βαλε 10500...αν εμπλακει και ατομο να τη δει,κανα 11αρι φθανει
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Αν το τιμολόγιο κοπεί με τιμή συν ΦΠΑ τότε ΟΧΙ δεν πληρώνεις εδώ ΦΠΑ παρά μόνο τέλη ταξινόμησης.Αν δεν γράφεται πουθενά για ΦΠΑ τότε ναι το πληρώνεις και εδώ
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αααααα και κοιτάμε μοντέλα μόνο 2017 και πάνω σαν τα αυτοκίνητα;;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αααααα και κοιτάμε μοντέλα μόνο 2017 και πάνω σαν τα αυτοκίνητα;;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στα μηχανάκια δεν παίζουν ρόλο τα ευρο
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Διαφορές βρίσκω μεγάλες σε σχέση με την Ελλάδα.
Απλά και για τα δύο μοντέλα που κοιτάζω, 990 από 2009 και μετά και 1190 r, οι τιμές Γερμανίας είναι συνολικά κάτω από Ελλάδα.

Για την εκεί αγορά, όλες οι τιμές είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.

Για παράδειγμα, τα 1190 που έχει είναι από 9100 μέχρι 11000 € με λίγα χιλιόμετρα.
Στην Ελλάδα το ίδιο μοντέλο για παρόμοια χιλιόμετρα ξεκινάνε από 11.500 και φτανουν τα 13000.

Και θέλω να δω αν αυτή η διαφορά είναι αρκετή για να συμφέρει για αγορά από εκεί

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δηλαδή όλο αυτό για να γλιτώσεις κανά 1000€ πάνω κάτω?Εγώ προσωπικά δεν θα ασχολειομουν.Κ πιστεύω πως αυτό το 1000€ θα το χάσεις στην μεταπώληση μιας και θα είναι εισαγωγής..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δηλαδή όλο αυτό για να γλιτώσεις κανά 1000€ πάνω κάτω?Εγώ προσωπικά δεν θα ασχολειομουν.Κ πιστεύω πως αυτό το 1000€ θα το χάσεις στην μεταπώληση μιας και θα είναι εισαγωγής..
Με πιο σκεπτικό χάνει αξία μια μηχανή εισαγωγής σε σχέση με μια άλλη "εγχώρια", αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ μου!
Όσο καλό "ελεγχο" και να κάνεις σε μια μηχανή, πάντα το ίδιο ρίσκο έχεις, σαν αγορά μεταχειρισμένου εννοώ!
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Με πιο σκεπτικό χάνει αξία μια μηχανή εισαγωγής σε σχέση με μια άλλη "εγχώρια", αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ μου!
Όσο καλό "ελεγχο" και να κάνεις σε μια μηχανή, πάντα το ίδιο ρίσκο έχεις, σαν αγορά μεταχειρισμένου εννοώ!
Πολλοί είναι αρνητικά σκεπτόμενοι και προκατειλημμένοι όταν ακούνε για μηχανές εισαγωγής. Μύθος είναι όμως γιατί έχει πολύ καλύτερες μηχανές έξω σε σχέση με κάποια χρέπια εγχώρια.
Αν την ελέγξεις την μηχανή απ έξω δεν έχει κανέναν κίνδυνο, απλά ο επόμενος που θα θελήσει να την αγοράσει από εσένα θα βάλει την δεύτερη σκέψη, μήπως έχει πρόβλημα ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να σκεφτεί ο καθένας
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πολλοί είναι αρνητικά σκεπτόμενοι και προκατειλημμένοι όταν ακούνε για μηχανές εισαγωγής. Μύθος είναι όμως γιατί έχει πολύ καλύτερες μηχανές έξω σε σχέση με κάποια χρέπια εγχώρια.
Αν την ελέγξεις την μηχανή απ έξω δεν έχει κανέναν κίνδυνο, απλά ο επόμενος που θα θελήσει να την αγοράσει από εσένα θα βάλει την δεύτερη σκέψη, μήπως έχει πρόβλημα ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να σκεφτεί ο καθένας
Καλές μηχανές έχει έξω, όπως έχει και κακές! Το ίδιο συμβαίνει παντού άλλωστε.
Ψάξιμο θέλει όπως και να έχει, και για τις δύο εισαγωγής/εγχώριες!
Πιο πολύ νομίζω ότι το παρουσιάζουν σαν δικαιολογία για να αρχίσουν τα παζάρια, πάρα σαν.... ουσία!
 
Top Bottom