Επισκευή ελαστικού (Στο δρόμο)... tips & Tricks

Είσαι οργανωμένος και έτοιμος άμα κάτσει κάνα λάστιχο ή όχι?!

  • Φυσικά. Είμαι σαν τον XLGEORGE. Όχι μόνο έχω απ όλα αλλά κάνω και πρόβες σπίτι!

  • Ναι βέβαια. Είμαι έτοιμος άμα κάτσει λάστιχο. Τα έχω και ωραία τακτοποιημένα σαν τον Αμπεμπαμπλόμ!

  • Πετάω μέσα καμιά σαμπρέλα και κάνα αφρό και άμα κάτσει η στραβή όλο και κάποιος θα βοηθήσει!

  • Κουβαλάω μόνο κάνα χοντρό Tyre up και θα βγω αν είναι άσφαλτο να πάρω οδική.

  • Είμαι σαν τον CHRISTOSGR! Βλέπω ΄ποιος κουβαλάει σαμπρέλες/τρόμπες και πάω κοντά!!

  • Δεν υπάρχει λάστιχο σκασμένο, είναι μύθος. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ!!


Results are only viewable after voting.

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Ποια ήταν η τραυματική εμπειρία αν επιτρέπεται?
Σχετικά με το φάστ : πριν πολυυυυ καιρό που ήμουν νέος είχα κλατάρισμα πίσω σε χωματόδρομο ντάλα μεσημέρι. Έριξα φάστ αλλά
η τρύπα ήταν μεγάλη και δεν κόλλησε. Το υγρό διέφυγε και δρώντας σαν λιπαντικό γύριζε η ζάντα με ακίνητο το λάστιχο κόβοντας τη βαλβίδα !
Όταν έπιασα να αλλάξω σαμπρέλα τα πάντα είχαν πλημυρίσει από το κολλώδες υγρό , τα χέρια γλίστραγαν
οι λεβιέδες γλίστραγαν και γέμισαν χώμα το ίδιο και η ζάντα , γενικός ένα ... αίσχος ! Από τότε μόνο σαμπρέλα
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Και εδω ειναι οτι εχω παντα μαζι μου για την αντιμετωπιση του φουιτ


21" σαμπρελα
μικρη ποδηλατικη τρομπα
λιγο υγρο πιατων
λιγο ταλκ
λεβιεδες+προεκταση
δεματικα
εργαλειο για τοποθετηση βαλβιδας
εργαλειο-κοντρα για το ζανταρισμα

Συν αυτα τπου δεν εχω στην φωτο και ειναι
μερικα μπαλωματα + κολα
ιμαντας

Θα καταργησω μαλλον ομως το κουτακι με το ταλκ και θα ακολουθησω σχετικα με αυτο την λυση του rantanplan
Αν έχεις μικρή τρόμπα ποδηλάτου, χρειάζεται και ένα πιεσόμετρο.
Εκτός αν έχεις τρόμπα που το έχει ενσωματωμένο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν έχεις μικρή τρόμπα ποδηλάτου, χρειάζεται και ένα πιεσόμετρο.
Εκτός αν έχεις τρόμπα που το έχει ενσωματωμένο.
Βέβαια, απ'την άλλη, μια αεραντλία ακόμα και χωρίς μανόμετρο μια χαρά κάνει τη δουλειά της. Σημασία έχει να βάλεις αέρα και να συνεχίσεις.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν έχεις μικρή τρόμπα ποδηλάτου, χρειάζεται και ένα πιεσόμετρο.
Εκτός αν έχεις τρόμπα που το έχει ενσωματωμένο.
Nαι εχεις δικιο Παντα εχω και ενα μικρο μετρητη πιεσης μαζι μου Ξεχασα να τον βαλω στην φωτογραφια
Χρησιμος και οταν χρειαζεται να κατεβασουμε την πιεση στα λαστιχα για να μπουμε χωμα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Nαι εχεις δικιο Παντα εχω και ενα μικρο μετρητη πιεσης μαζι μου Ξεχασα να τον βαλω στην φωτογραφια
Χρησιμος και οταν χρειαζεται να κατεβασουμε την πιεση στα λαστιχα για να μπουμε χωμα
Άλλο πιεσόμετρο εννοούσε, αλλά στο είπε ευγενικά



advphone
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Από όοοολα τα παραπάνω τα must have για μένα είναι 2, το σαπούνι και η επέκταση του λεβιέ.
Έχει τύχει φάση με λάστιχο FIM, στο βενζινάδικο στο Κρυονέρι ΠΡΙΝ καν ξεκινήσει εντουράδα, έχοντας 3 μικρούς λεβιέδες των 20εκ. (χωρίς σαπούνι, χωρίς επέκταση) να παιδευόμαστε 4 άτομα χωρίς επιτυχία.
Το λάστιχο ήταν τόσο τσιμέντο που δε ξεζαντάριζε με τίποτα. Δοκιμάσαμε νερό που είχαμε, αρχ@δια καπαμά. Δοκιμάσαμε ροχάλες το ίδιο.
Στο τέλος καλέσαμε οδική - η απόλυτη ξεφτίλα όταν νομίζεις ότι είσαι προετοιμασμένος.
Το ίδιο λάστιχο στην ίδια ζάντα λίγο καιρό αργότερα βγήκε σα χέλι με λίγο σαπουνάκι και την προέκταση (που είχα φροντίσει να φτιάξω και να κουβαλάω μαζί).
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το λάστιχο ήταν τόσο τσιμέντο που δε ξεζαντάριζε με τίποτα. Δοκιμάσαμε νερό που είχαμε, αρχ@δια καπαμά. Δοκιμάσαμε ροχάλες το ίδιο.
Με μύξα θα γλίστραγε.
Αλλά έπρεπε κάποιος να είναι συναχωμένος.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Με μύξα θα γλίστραγε.
Αλλά έπρεπε κάποιος να είναι συναχωμένος.
Δεν πιστεύω να είχατε πιει "κοακόλα", γιατί μετά.... κολλάει, δεν γλυστραει!!!! :ha
ρε σας λέω, μόνο φλόκι δε ρίξαμε στο γαμημένο, δε γινόταν τίποτα :ha
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
ρε σας λέω, μόνο φλόκι δε ρίξαμε στο γαμημένο, δε γινόταν τίποτα :ha
:happy:

Πάντως, αυτοί οι λεβιεδες beadpro που ανέφερε ο Γιώργος (XL George ) είναι πάρα πολύ χρήσιμοι και θα τους παραγγείλω σύντομα!!!
Εκτός και με πιάσει η κ@βλα και τους φτιάξω μόνος μου!!!!! Θα δείξει!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
ρε σας λέω, μόνο φλόκι δε ρίξαμε στο γαμημένο, δε γινόταν τίποτα :ha
Αν είχατε όμως μαζί σας γυναίκα, θα λυνόταν το πρόβλημά σας.
Γιατί οι κρέμες που έχουν οι γυναίκες, γλιστράνε. Με νιβέα ας πούμε, μια χαρά θα γινόταν δουλειά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν είχατε όμως μαζί σας γυναίκα, θα λυνόταν το πρόβλημά σας.
Γιατί οι κρέμες που έχουν οι γυναίκες, γλιστράνε. Με νιβέα ας πούμε, μια χαρά θα γινόταν δουλειά.
Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση θα προτιμούσαμε να έχουμε μόνο τις.... κρέμες τους!!!!!! :sneaky:
Άμα πια......
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Από όοοολα τα παραπάνω τα must have για μένα είναι 2, το σαπούνι και η επέκταση του λεβιέ.
Έχει τύχει φάση με λάστιχο FIM, στο βενζινάδικο στο Κρυονέρι ΠΡΙΝ καν ξεκινήσει εντουράδα, έχοντας 3 μικρούς λεβιέδες των 20εκ. (χωρίς σαπούνι, χωρίς επέκταση) να παιδευόμαστε 4 άτομα χωρίς επιτυχία.
Το λάστιχο ήταν τόσο τσιμέντο που δε ξεζαντάριζε με τίποτα. Δοκιμάσαμε νερό που είχαμε, αρχ@δια καπαμά. Δοκιμάσαμε ροχάλες το ίδιο.
Στο τέλος καλέσαμε οδική - η απόλυτη ξεφτίλα όταν νομίζεις ότι είσαι προετοιμασμένος.
Το ίδιο λάστιχο στην ίδια ζάντα λίγο καιρό αργότερα βγήκε σα χέλι με λίγο σαπουνάκι και την προέκταση (που είχα φροντίσει να φτιάξω και να κουβαλάω μαζί).
Mε λιγα ml απο το λαδι του κινητηρα ισως να κανατε δουλεια
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
:happy:

Πάντως, αυτοί οι λεβιεδες beadpro που ανέφερε ο Γιώργος (XL George ) είναι πάρα πολύ χρήσιμοι και θα τους παραγγείλω σύντομα!!!
Εκτός και με πιάσει η κ@βλα και τους φτιάξω μόνος μου!!!!! Θα δείξει!
Δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι εχει χρονια να με πιασει λαστιχο στο βουνο αλλα ισως με μια πετρα κατω απο τον λεβιε και με προεκταση να γινεται η ιδια δουλεια που γινεται με τους beadpro
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Mε λιγα ml απο το λαδι του κινητηρα ισως να κανατε δουλεια
Όχι!!!!!
Όταν δουλεύουμε στο χώμα, δεν μας αρέσει να...... λερώνουμε τα χέρια μας με λαδια!!! :ha
Μόνο χώμα, λάσπη και μικρά μικρά πετραδακια θέλουμε..... :wacky:
 
Top Bottom