Επισκευη μοναδας ABS σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Αν η επισκευή έχει να κάνει με μηχανικά μέρη τότε λέμε το φτιάξαμε με σχετική βεβαιότητά.
Αν έχει να κάνει με το ηλεκτρονικό κομμάτι τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.
Μην ξεχνάτε ότι η ταμπέλα γράφει συνεργείο μοτό !!
Έκαστος στο είδος του.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν η επισκευή έχει να κάνει με μηχανικά μέρη τότε λέμε το φτιάξαμε με σχετική βεβαιότητά.
Αν έχει να κάνει με το ηλεκτρονικό κομμάτι τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.
Μην ξεχνάτε ότι η ταμπέλα γράφει συνεργείο μοτό !!
Έκαστος στο είδος του.
Δημήτρη δεν το φτιάχνουν οι ίδιοι, αλλά την στέλνουν σε ειδικό τεχνίτη.
Την Δευτέρα παραλαμβάνω ένα gs 07 ενός φίλου, με αυτή την βλάβη, θα μάθω λεπτομέρειες και θα ενημερωσω .

advφον!!
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Ένας άλλος σημαντικός παράγοντας είναι ότι ανταλλακτικά γιοκ.
Τουλάχιστον για την μονάδα με τα servo που ξέρω σίγουρα δεν έχει ανταλλακτικά.
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Η επισκευασμενη σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο έχει κάποια εγγύηση.
Το αν ξαναχαλασει. .....δεν το γνωρίζει κανείς, γιατί επισκευαζουν το ηλεκτρικό κομμάτι.
Ή μεταχειρισμενα μονάδα αγοράσεις ή επισκευάσεις την δική σου......Θεωρώ είναι το ίδιο.
Αν μπορεί να την ελέγξουν την επισκευασμενη, θα σου πω την δευτερα.
Μπορείς να βάλεις αγγελία, στην ομάδα μας......στο φατσοβιβλιο.
Αν μπορουμε με βεβαιοτητα να συμπερανουμε οτι δεν εχει πειραχτει ποτε μια μεταχειρισμενη μοναδα, τοτε ειναι προτιμοτερο να παρει κανεις αυτη παρα να επισκευασει τη δικη του.
Στο φατσοβιβλιο δεν εχω "φακελο".(λογαριασμο ηθελα να πω)
 
Τελευταία επεξεργασία:

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Αν η επισκευή έχει να κάνει με μηχανικά μέρη τότε λέμε το φτιάξαμε με σχετική βεβαιότητά.
Αν έχει να κάνει με το ηλεκτρονικό κομμάτι τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.
Μην ξεχνάτε ότι η ταμπέλα γράφει συνεργείο μοτό !!
Έκαστος στο είδος του.
Δυστυχως το προβλημα στη δικη μου περιπτωση εντοπιζεται στο ηλεκτρονικο κομματι.Για την ακριβεια τις περισσοτερες φορες οπλιζει κανονικα το abs, αλλα μετα απο 1000 μετρα περιπου μου αναβει το κοκκινο λαμπακι :mad:
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Έχεις αποκλείσει ότι είναι οι αισθητήρες ή τα βύσματα που τους συνδέουν.
Έχεις διαβάσει τα errors της μονάδας ;
Γιατί να την πετά μετά από 1000 τι να τον πειράζει.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ένας άλλος σημαντικός παράγοντας είναι ότι ανταλλακτικά γιοκ.
Τουλάχιστον για την μονάδα με τα servo που ξέρω σίγουρα δεν έχει ανταλλακτικά.
Υπάρχουν από τις αλλαγμένες, όπως υπάρχουν και για τις υπόλοιπες χωρίς σερβό...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δυστυχως το προβλημα στη δικη μου περιπτωση εντοπιζεται στο ηλεκτρονικο κομματι.Για την ακριβεια τις περισσοτερες φορες οπλιζει κανονικα το abs, αλλα μετα απο 1000 μετρα περιπου μου αναβει το κοκκινο λαμπακι :mad:
Ευτυχώς. .....ή δική σου επισκευάζετε.
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Δεν θέλεις να ζήσεις αυτό που έζησα εγώ, απλά η εγγυηση δεν υπάρχει, η μονάδα ενώ δούλευε το μπροστά και το πρόβλημα ήταν πιςω απ τα πολλά άνοιξε-κλείσε η μονάδα χάλασε εντελώς!!
Ξεκίνησα για επισκευή με κόστος 300-400€, έφτασα τα 650€ συν τα 4-5 πάνε έλα και στο τέλος δεν πήρα ούτε τα χρήματα πισω αλλα ανταλλακτικά αξίας 400€. Ευτυχώς ανταμείφθηκα στο τέλος με έκπτωση απ τον αντιπρόσωπο αλλα όλη αυτή η ταλαιπωρία δεν άξιζε!!

Βρες μια καλή μτχ (αφού δεν έχεις σερβο) η πάρε καινούργια αν θες να υσηχασεις γιατι συμφέρει!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Έχεις αποκλείσει ότι είναι οι αισθητήρες ή τα βύσματα που τους συνδέουν.
Έχεις διαβάσει τα errors της μονάδας ;
Γιατί να την πετά μετά από 1000 τι να τον πειράζει.

Και από τον αντιπροσωπο και απο ανεξαρτητο εξωτερικο μηχανικο η απαντηση ηταν οτι οι αισθητηρες και τα βυσματα δεν εχουν προβλημα.Τα errors τα διαβασαν στον Τρικαλιωτη και το συμπερασμα ηταν οτι θελει αλλαγη η μοναδα.Ο ανεξαρτητος, ο οποιος επισκευασε τη μοναδα και λειτουργησε σωστα για λιγο καιρο, μου ειπε οτι ειχε "κολλησει" ,κατα καποιο τροπο, το ηλεκτρομοτερ και το ξεκολλησε.Μου ειπε να το ενεργοποιω σκοπιμα σε τακτικη βαση για να συντηρηθει καλυτερα και ετσι εκανα.Παρολα αυτα ξαναχαλασε.Ζητησα να το ξαναδει και τη δευτερη φορα δεν τα καταφερε.
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Δεν θέλεις να ζήσεις αυτό που έζησα εγώ, απλά η εγγυηση δεν υπάρχει, η μονάδα ενώ δούλευε το μπροστά και το πρόβλημα ήταν πιςω απ τα πολλά άνοιξε-κλείσε η μονάδα χάλασε εντελώς!!
Ξεκίνησα για επισκευή με κόστος 300-400€, έφτασα τα 650€ συν τα 4-5 πάνε έλα και στο τέλος δεν πήρα ούτε τα χρήματα πισω αλλα ανταλλακτικά αξίας 400€. Ευτυχώς ανταμείφθηκα στο τέλος με έκπτωση απ τον αντιπρόσωπο αλλα όλη αυτή η ταλαιπωρία δεν άξιζε!!

Βρες μια καλή μτχ (αφού δεν έχεις σερβο) η πάρε καινούργια αν θες να υσηχασεις γιατι συμφέρει!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι, σιγουρα δεν θελω να το ζησω αυτο.Την επισκευη την εκανες στον Ντολλα?

Ουτε ομως θελω να τους σκασω 10-15 καστοταρικα για κατι που μετα την εγγυηση μπορει να ξαναχαλασει.Εχω μολις 20.000 χιλιομετρα στη μηχανη και το θεωρω απαραδεκτο να πρεπει να ξαναπληρωσω ενα τσουβαλι λεφτα για να εχει φρενα πανικου για αλλα δυο χρονια.Ασε που πρεπει να δωσω και 200 ευρω για να λειτουργει η ενδειξη βενζινης μεχρι να ξαναχαλασει και αυτη.(Κοκκινο και κιτρινο λαμπακι μονιμα αναμμενο.Τσιρκο η μηχανη:D.)Δε σφαξανε!20.000€ για 20.000 χιλιομετρα ειναι ηδη παρα πολλα για το R1200GS του 2007 με τα "αξιοπιστα" φρενα της μετα-servo εποχης.Περιμενα να καταργηθουν τα servo για να κανω αγορα, και την εφαγα στα φρενα.Να παραδεχτουν τις αστοχιες τους και να κανουν ανακλησεις.Οχι αοριστες good will π@π@ριες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Ναι, σιγουρα δεν θελω να το ζησω αυτο.Την επισκευη την εκανες στον Ντολλα?

Ουτε ομως θελω να τους σκασω 10-15 καστοταρικα για κατι που μετα την εγγυηση μπορει να ξαναχαλασει.Εχω μολις 20.000 χιλιομετρα στη μηχανη και το θεωρω απαραδεκτο να πρεπει να ξαναπληρωσω ενα τσουβαλι λεφτα για να εχει φρενα πανικου για αλλα δυο χρονια.Ασε που πρεπει να δωσω και 200 ευρω για να λειτουργει η ενδειξη βενζινης μεχρι να ξαναχαλασει και αυτη.(Κοκκινο και κιτρινο λαμπακι μονιμα αναμμενο.Τσιρκο η μηχανη:D.)Δε σφαξανε!20.000€ για 20.000 χιλιομετρα ειναι ηδη παρα πολλα για το R1200GS του 2007 με τα "αξιοπιστα" φρενα της μετα-servo εποχης.Περιμενα να καταργηθουν τα servo για να κανω αγορα, και την εφαγα στα φρενα.Να παραδεχτουν τις αστοχιες τους και να κανουν ανακλησεις.Οχι αοριστες good will π@π@ριες.
Πατάνε στο ότι δεν έχεις κάνει σωστά τα service. Αν άλλαζες κάθε 2 χρόνια υγρά δεν θα χαλούσε η μονάδα.
Εγγύηση έχει ένα χρόνο.
Το καλό με την δίκη σου μονάδα ειναι ότι δεν έχεις abs ενώ στο servo δεν υπάρχουν φρένα.
Ειναι μεγάλη μηχανή κ θέλει την ανάλογης συντήρηση, το πρόβλημα με τον δείκτη κ ενδεχομένως κάτι άλλο ειναι απο ακινησία Που ειναι το χειρότερο.

Το που την έκανα δεν έχει σημασία, σου λέω να βρεις μια άλλη καλή κ αν γίνεται να την πληρώσεις αφού μπει κ δουλέψει. Κρατα την παλιά για παν ενδεχόμενο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Πατάνε στο ότι δεν έχεις κάνει σωστά τα service. Αν άλλαζες κάθε 2 χρόνια υγρά δεν θα χαλούσε η μονάδα.
Εγγύηση έχει ένα χρόνο.
Το καλό με την δίκη σου μονάδα ειναι ότι δεν έχεις abs ενώ στο servo δεν υπάρχουν φρένα.
Ειναι μεγάλη μηχανή κ θέλει την ανάλογης συντήρηση, το πρόβλημα με τον δείκτη κ ενδεχομένως κάτι άλλο ειναι απο ακινησία Που ειναι το χειρότερο.

Το που την έκανα δεν έχει σημασία, σου λέω να βρεις μια άλλη καλή κ αν γίνεται να την πληρώσεις αφού μπει κ δουλέψει. Κρατα την παλιά για παν ενδεχόμενο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν ειναι υποχρεωμενοι να με καλυψουν.Αλλα και εμενα δεν με καλυπτει η δικαιολογια οτι επειδη αλλαξα στα 3 και οχι στα 2 χρονια υγρα, χαλασε η μοναδα.Η BMW Hellas που αποφασισε να ασχοληθει με το θεμα μου μονο αφου επικοινωνησα με τη μητρικη στη Γερμανια, μου ειπε οτι ο κυριος λογος που δεν με καλυπτουν ειναι γιατι δεν πηγαινω για service στην επισημη αντιπροσωπεια και αφου δεν τους στηριζω δεν με στηριζουν.Εν τω μεταξυ μεχρι τη βλαβη, ολα τα service ηταν στον επισημο.Δε βγαζεις ακρη.Ηταν ιδιαιτερα προκληκτικος ο τυπος που με πηρε απο Αθηνα και πηρε ο,τι του αξιζε, δεν μπαινω σε λεπτομερειες.Ας πατανε οπου θελουν.Αυτοι θα χασουν.Ηδη εχω αποτρεψει καποιους φιλους απο το να σκεφτουν εστω να αγορασουν BMW.
Η μηχανη δεν εμεινε σε ακινησια για πανω απο 10 μερες ποτε και οποτε την επερνα εκανε 30 τουλαχιστον χιλιομετρα ανοιχτου δρομου.Σχετικα με την τριχα ενδειξης καυσιμου που ειναι χαλασμενη, η BMW Hellas ριχνει το φταιξιμο στα μαπα καυσιμα ενω στην Αμερικη εχουν παραδεχθει οτι ειναι μαπα το ανταλλακτικο και παρετειναν την εγγυηση του στα 12 χρονια!
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Δεν ειναι υποχρεωμενοι να με καλυψουν.Αλλα και εμενα δεν με καλυπτει η δικαιολογια οτι επειδη αλλαξα στα 3 και οχι στα 2 χρονια υγρα, χαλασε η μοναδα.Η BMW Hellas που αποφασισε να ασχοληθει με το θεμα μου μονο αφου επικοινωνησα με τη μητρικη στη Γερμανια, μου ειπε οτι ο κυριος λογος που δεν με καλυπτουν ειναι γιατι δεν πηγαινω για service στην επισημη αντιπροσωπεια και αφου δεν τους στηριζω δεν με στηριζουν.Εν τω μεταξυ μεχρι τη βλαβη, ολα τα service ηταν στον επισημο.Δε βγαζεις ακρη.Ηταν ιδιαιτερα προκληκτικος ο τυπος που με πηρε απο Αθηνα και πηρε ο,τι του αξιζε, δεν μπαινω σε λεπτομερειες.Ας πατανε οπου θελουν.Αυτοι θα χασουν.Ηδη εχω αποτρεψει καποιους φιλους απο το να σκεφτουν εστω να αγορασουν BMW.
Η μηχανη δεν εμεινε σε ακινησια για πανω απο 10 μερες ποτε και οποτε την επερνα εκανε 30 τουλαχιστον χιλιομετρα ανοιχτου δρομου.Σχετικα με την τριχα ενδειξης καυσιμου που ειναι χαλασμενη, η BMW Hellas ριχνει το φταιξιμο στα μαπα καυσιμα ενω στην Αμερικη εχουν παραδεχθει οτι ειναι μαπα το ανταλλακτικο και παρετειναν την εγγυηση του στα 12 χρονια!
Το good will ειναι μονο για πελάτες, το ξέρω κ απο τα αυτοκίνητα.
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω αλλα υπάρχουν πάντα παραθυράκια κ την γλιτώνουν!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Το good will ειναι μονο για πελάτες, το ξέρω κ απο τα αυτοκίνητα.
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω αλλα υπάρχουν πάντα παραθυράκια κ την γλιτώνουν!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτοι που αποφασιζουν σε αυτους τους καιρους που λιγοστευει το αγοραστικο κοινο, να ακολουθουν πολιτικες που απαξιωνουν το after sales service, ειναι σιγουρο πως συντομα θα το μετανοιωσουν γιατι απο τα ιδια παραθυρακια θα βρεθουν στη σκληρη πραγματικοτητα της νεκρης ελληνικης αγορας.
Πελατης ειναι και αυτος που αγορασε τη μηχανη απο αυτους μετρητοις και ας σταματησε να κανει εκει τη συντηρηση της, οπως και αυτος που κανει εκει τη συντηρηση, αλλα εκανε την αγορα απο ιδιωτη απο το εξωτερικο για παραδειγμα.Αυτοι απλα δεν εχουν πολιτικη για να ξανακερδισουν ενα πελατη που χανουν λες και τους περισσευουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Λοιπον, βρεθηκε μεταχειρισμενη μοναδα απο ιδιωτη απο τρακαρισμενο απο μοντελο 2010 με ASC με 13.000 χλμ.Η τιμη ειναι υπο συζητηση. Ακουγεται καλη περιπτωση.Ο κυριος που απαντησε σε αγγελια ζητησης μου στο car.gr, ειναι στην Αθηνα λεει πως η μοναδα λειτουργουσε κανονικα και δε θα ηθελε να του την επιστρεψω σε περιπτωση που δεν δουλεψει και αφου την εχω βαλει πανω στη μηχανη μου.Θελει δηλαδη, να αποφυγει μια ενδεχομενη ταλαιπωρια επιστροφης της μοναδας και των χρηματων και μαλιστα, αφου τοποθετηθει στη μηχανη μου και αφαιρεθει απο αυτη.Ετσι, δεν ειναι εφικτο να γινει ελεγχος ή και τοποθετηση παρουσια του εκτος αν παω εγω στην Αθηνα για αυτο το λογο,κατι πολυ δυσκολο.Παντως ζητησα να γινει οπτικος ελεγχος για να διαπιστωσω οτι δεν εχει ανοιχτει η μοναδα ποτε κατι για το οποιο με διαβεβαιωνει.Ελπιζω οτι θα βρω καποιον απο Αθηνα να παει τη μοναδα σε τεχνικο για τον οπτικο αυτο ελεγχο.Απο ο,τι φαινεται, εχει λιγο ρισκο η υποθεση αλλα σκεφτομαι να τον εμπιστευτω.Παρολα αυτα, πρεπει να εχω σιγουρη απαντηση στα εξης:
Ειναι απολυτα συμβατη η μοναδα του 2010με το δικο μου gs του 2007?
Ενας οπτικος ελεγχος απο καποιον γνωστη μπορει με βεβαιοτητα να μας οδηγησει στο συμπερασμα οτι δεν ανοιχτηκε ποτε?
Υπαρχει περιπτωση μετα το ατυχημα να επαθε ζημια η μοναδα και να μη το γνωριζει ο ατυχος φιλος?
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οπτικός ελεγχος στην μονάδα. ...δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να γίνει.
Για την συμβατότητα, θα μάθουμε από Δευτέρα.

advφον!!
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Λοιπον, βρεθηκε μεταχειρισμενη μοναδα απο ιδιωτη απο τρακαρισμενο απο μοντελο 2011 με ASC με 13.000 χλμ.Η τιμη ειναι υπο συζητηση. Ακουγεται καλη περιπτωση.Ο κυριος που απαντησε σε αγγελια ζητησης μου στο car.gr, ειναι στην Αθηνα λεει πως η μοναδα λειτουργουσε κανονικα και δε θα ηθελε να του την επιστρεψω σε περιπτωση που δεν δουλεψει και αφου την εχω βαλει πανω στη μηχανη μου.Θελει δηλαδη, να αποφυγει μια ενδεχομενη ταλαιπωρια επιστροφης της μοναδας και των χρηματων και μαλιστα, αφου τοποθετηθει στη μηχανη μου και αφαιρεθει απο αυτη.Ετσι, δεν ειναι εφικτο να γινει ελεγχος ή και τοποθετηση παρουσια του εκτος αν παω εγω στην Αθηνα για αυτο το λογο,κατι πολυ δυσκολο.Παντως ζητησα να γινει οπτικος ελεγχος για να διαπιστωσω οτι δεν εχει ανοιχτει η μοναδα ποτε κατι για το οποιο με διαβεβαιωνει.Ελπιζω οτι θα βρω καποιον απο Αθηνα να παει τη μοναδα σε τεχνικο για τον οπτικο αυτο ελεγχο.Απο ο,τι φαινεται, εχει λιγο ρισκο η υποθεση αλλα σκεφτομαι να τον εμπιστευτω.Παρολα αυτα, πρεπει να εχω σιγουρη απαντηση στα εξης:
Ειναι απολυτα συμβατη η μοναδα του 2001με το δικο μου gs του 2007?
Ενας οπτικος ελεγχος απο καποιον γνωστη μπορει με βεβαιοτητα να μας οδηγησει στο συμπερασμα οτι δεν ανοιχτηκε ποτε?
Υπαρχει περιπτωση μετα το ατυχημα να επαθε ζημια η μοναδα και να μη το γνωριζει ο ατυχος φιλος?
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η μονάδα ABS Gen 2 είναι χαζή ο έλεγχος γίνεται πλέον από την ECU.
Αλλά αυτό είναι εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος.
Το σημαντικό είναι ότι το http://www.maxbmwmotorcycles.com δίνει τον ίδιο κωδικό και για τα δύο μοντέλα.
 
Top Bottom