Ερώτηση για Ρουμανία

xarisiero

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα-Ηρακλειο
Όνομα
Χαρης
Μοτό
XRV 750
Καλησπερα...
Φέτος καλά να ημαστε λέμε να ανεβουμε τον Ιουνιο μια βολτίτσα Ρουμανια.
Δυστυχώς οι ημερομηνιές μας βγαίνουν μόνο για τέλη Ιουνίου. Ψαχνοντας λοιπον βλέπω οτι το transfagarassan ανοίγει την 1/7. τι λέτε θα καταφέρω να το περάσω ή όχι.
Κάπου είχα διαβάσει ότι το περασμα ειναι κλείστο αλλα ουσιαστικά μπορείς να περασεις απο την αλλη όμως θα ήθελα κάποιος που εχει παει να μου πει ωστε να μην βρεθώ προ εκπληξεων...
Ευχαριστώ και καλά ταξιδια σε όλους...!



Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Την ημερομηνια που θα πας θα ειναι ορθάνοιχτο και θα κανει και ζέστη !!!!!
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Ακυρώσαμε πέρυσι την ίδια εποχή που θέλεις να πας φέτος και είπαμε να πάμε τέλη Σεπτέμβρη για καλύτερα.
Παρόλα αυτά την ημέρα της ανάβασης (26 Σεπτ.) είχε ρίξει πασπάλα χιόνι και ομίχλη, ενω μερικές μέρες αργότερα έκλεισε για χειμώνα λόγω τρελης κακοκαιρίας, πολύ νωρίς για τα συνηθισμένα δεδομένα.
Το βουνό είναι πολύ απρόβλεπτο και το θέμα είναι να ευχαριστηθείς την ανάβαση.
Δυστυχώς πολύ δύσκολα μπορεί κάποιος από τώρα να σου πει για τον Ιούνιο. Εμείς είχαμε ρωτήσει και κάτι Ρουμάνους που είχαν κάποια επαφή με το transalp club, αλλά το μόνο που μπορούσαν ήταν να μας παραπέμψουν σε σχετικές σελίδες του Facebook με πολύ βραχεία πρόγνωση ωστόσο.

Αν πάντως δεν υπάρχει επιλογή ξεκινήστε για την βόλτα. Υπάρχουν εξάλλου πολλά μέρη να δείτε....
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Χάρη αν οι καιρικές συνθήκες είναι οκ θα το έχουν ανοιχτό, αν το έχουν κλειστό ετσι κι αλλιώς δύσκολα θα περνάει. Εγώ πέρασα τέλη Ιουλίου αλλά φάγαμε πολύ κρύο και την βροχή της αρκούδας και τις 7 ημέρες που ήμουν στην Ρουμανία.

Στείλε πμ στον Γιάννη (που είχε το αφρικα) για πληροφορίες, την εχει φάει με το κουτάλι την Ρουμανία. Αν δεν το δει πάρε με τηλ, θα τον βρούμε μέσω κοινού φίλου.
 

Damianos

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
Δαμιανός
Μοτό
HONDA VARADERO 1000 ABS
Καλησπέρα. Επειδή σχεδιάζω κ εγώ με ένα φιλαράκι μου από εδώ μια μινι εξόρμηση στα ιδια μέρη έψαξα για το επίσημο καλεντάρι του transfagarasan. Εκεί λοιπόν γράφουν πως η διαδρομή θα ανοίξει φέτος στις 16 Ιουνίου κ πως θα έχει έναν αγώνα με αυτοκίνητα εκείνο το Σ/Κ.
Πέρα από αυτό κ για να μην ανοίγω νέο θέμα,με τον φίλο μου λέμε να πάμε ακριβώς μετά τον αγώνα 19-20-21-22 Ιουνίου.
Πέρα από Brasov, κόμη δράκουλα,transfagarasan,transalpinal
έχει να προτείνει κανένας γνώστης κάτι άλλο που αξίζει? Επίσης κάτι το οποίο (οτιδήποτε) πρέπει να δώσουμε σημασία-προσοχή(τελωνεία σύνορα κλπ)?Δεν λέω ότι θα πάμε σε όλα απλά κάνω λίστα το τι υπάρχει κ με βάση το χρονοδιάγραμμα κ τα χιλιόμετρα θα αποφασίσουμε τι κ πως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλησπέρα. Επειδή σχεδιάζω κ εγώ με ένα φιλαράκι μου από εδώ μια μινι εξόρμηση στα ιδια μέρη έψαξα για το επίσημο καλεντάρι του transfagarasan. Εκεί λοιπόν γράφουν πως η διαδρομή θα ανοίξει φέτος στις 16 Ιουνίου κ πως θα έχει έναν αγώνα με αυτοκίνητα εκείνο το Σ/Κ.
Πέρα από αυτό κ για να μην ανοίγω νέο θέμα,με τον φίλο μου λέμε να πάμε ακριβώς μετά τον αγώνα 19-20-21-22 Ιουνίου.
Πέρα από Brasov, κόμη δράκουλα,transfagarasan,transalpinal
έχει να προτείνει κανένας γνώστης κάτι άλλο που αξίζει? Επίσης κάτι το οποίο (οτιδήποτε) πρέπει να δώσουμε σημασία-προσοχή(τελωνεία σύνορα κλπ)?Δεν λέω ότι θα πάμε σε όλα απλά κάνω λίστα το τι υπάρχει κ με βάση το χρονοδιάγραμμα κ τα χιλιόμετρα θα αποφασίσουμε τι κ πως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αφου θα κινηθητε στα παραπανω σημεία θεωρώ οτι πρεπει να ψαχτείτε και να δειτε τα μέρη γύρω απο αυτα ώστε ετσι να εχετε δει καλα ενα κομματι της Ρουμανίας
Προςωπικη μου γνωμη σε ενα ταξιδι με μηχανη σε ενα αλλο κράτος δεν υπαρχει άσχημο μέρος ολα ειναι ωραια γιατι ειναι διαφορετικά !!!
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Καλησπέρα. Επειδή σχεδιάζω κ εγώ με ένα φιλαράκι μου από εδώ μια μινι εξόρμηση στα ιδια μέρη έψαξα για το επίσημο καλεντάρι του transfagarasan. Εκεί λοιπόν γράφουν πως η διαδρομή θα ανοίξει φέτος στις 16 Ιουνίου κ πως θα έχει έναν αγώνα με αυτοκίνητα εκείνο το Σ/Κ.
Πέρα από αυτό κ για να μην ανοίγω νέο θέμα,με τον φίλο μου λέμε να πάμε ακριβώς μετά τον αγώνα 19-20-21-22 Ιουνίου.
Πέρα από Brasov, κόμη δράκουλα,transfagarasan,transalpinal
έχει να προτείνει κανένας γνώστης κάτι άλλο που αξίζει? Επίσης κάτι το οποίο (οτιδήποτε) πρέπει να δώσουμε σημασία-προσοχή(τελωνεία σύνορα κλπ)?Δεν λέω ότι θα πάμε σε όλα απλά κάνω λίστα το τι υπάρχει κ με βάση το χρονοδιάγραμμα κ τα χιλιόμετρα θα αποφασίσουμε τι κ πως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
για εμενα ο δρακουλας ειναι χαμενος χρονος καλυτερα καλι αλλο...οπως π.χ. https://en.wikipedia.org/wiki/Peleș_Castle
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Καλησπέρα. Επειδή σχεδιάζω κ εγώ με ένα φιλαράκι μου από εδώ μια μινι εξόρμηση στα ιδια μέρη έψαξα για το επίσημο καλεντάρι του transfagarasan. Εκεί λοιπόν γράφουν πως η διαδρομή θα ανοίξει φέτος στις 16 Ιουνίου κ πως θα έχει έναν αγώνα με αυτοκίνητα εκείνο το Σ/Κ.
Πέρα από αυτό κ για να μην ανοίγω νέο θέμα,με τον φίλο μου λέμε να πάμε ακριβώς μετά τον αγώνα 19-20-21-22 Ιουνίου.
Πέρα από Brasov, κόμη δράκουλα,transfagarasan,transalpinal
έχει να προτείνει κανένας γνώστης κάτι άλλο που αξίζει? Επίσης κάτι το οποίο (οτιδήποτε) πρέπει να δώσουμε σημασία-προσοχή(τελωνεία σύνορα κλπ)?Δεν λέω ότι θα πάμε σε όλα απλά κάνω λίστα το τι υπάρχει κ με βάση το χρονοδιάγραμμα κ τα χιλιόμετρα θα αποφασίσουμε τι κ πως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Θα πας οπωσδηποτε...Sinaia+Μοναστηρι+(Peles castle),Σιγκισοαρα.Με τα συνορα δεν εχεις προβλημα.Οι μοτο περνανε free δεν χρειαζεται Vinieta.Ειναι πολυ ομορφη και ησυχη χωρα θα την ευχαριστηθεις.Καλα να περασεις και να προσεχεις εσυ και ο φιλος σου.
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Αφου θα κινηθητε στα παραπανω σημεία θεωρώ οτι πρεπει να ψαχτείτε και να δειτε τα μέρη γύρω απο αυτα ώστε ετσι να εχετε δει καλα ενα κομματι της Ρουμανίας
Προςωπικη μου γνωμη σε ενα ταξιδι με μηχανη σε ενα αλλο κράτος δεν υπαρχει άσχημο μέρος ολα ειναι ωραια γιατι ειναι διαφορετικά !!!
+1000
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Θα πας οπωσδηποτε...Sinaia+Μοναστηρι+(Peles castle),Σιγκισοαρα.Με τα συνορα δεν εχεις προβλημα.Οι μοτο περνανε free δεν χρειαζεται Vinieta.Ειναι πολυ ομορφη και ησυχη χωρα θα την ευχαριστηθεις.Καλα να περασεις και να προσεχεις εσυ και ο φιλος σου.
Στο κάστρο Peles θα συναντήσετε ουρά στην έκδοση εισητηρίων αλλά αξίζει. Εχει και ξενάγηση στα αγγλικά που κρατάει κανα 2ωρο.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
για εμενα ο δρακουλας ειναι χαμενος χρονος καλυτερα καλι αλλο...οπως π.χ. https://en.wikipedia.org/wiki/Peleș_Castle
συμφωνώ, οσο για το transfagarasan ειναι ζαριά αν εχει ανοίξει καλως αλλιώς υπάρχουν τοσα αλλα να δεις, η Ρουμανία ειναι απ τις ομορφότερες χώρες κατ εμε και θελει αρκετες μερες να την γυρισεις! Με το καλο! :)
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
το τρασφαγκαρασαν δεν ειναι κατι το ιδιαίτερο , Απλα απο στόμα σε στόμα εχει γινει μαστ, υπάρχουν πολυ ομορφότερα μέρη.
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Να μπω κι εγώ στο θέμα αφού,ετοιμάζω ένα δεκαήμερο+ ταξίδι Ρουμανία στα μέσα με τέλη Ιουλίου και θα ήθελα τα φώτα σας.
Έχω βγάλει τις διαδρομές/διανυκτερεύσεις ως εξής:
1.Από Αθήνα κάπου στην Κατερίνη.
2.Sofia.
3.Craiova.
4.Sibiu μέσω transalpina.
5.Sibiu-Sighisoara-Sibiu.
Από δω θα ήθελα την βοήθεια σας.
6.Από Sibiu σκέφτομαι να κατέβω Trasfagarasan μέχρι Curtea de Arges και να καταλύσω στο Brasov. Συνολικά βλέπω πως είναι 300χλμ αλλά και περίπου 6.5 ώρες χωρίς να είναι μέσα οι στάσεις!
Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω,θα βγει ή θα είναι σκότωμα;Γιατί αν μπορεί να βγει σχετικά νορμάλ,τότε μπορώ να συνεχίσω το υπόλοιπο πρόγραμμα,αλλιώς πρέπει να διαμορφωθεί κάπως.
7.Δεύτερη διανυκτέρευση Brasov για να δούμε Sinaia-Peles-Bran.
8-9.Βουκουρέστι.
10.Φιλιππούπολη μέσω shipka pass
11.Κάπου Β.Ελλάδα,και επιστροφή στην βάση.

Έτσι το έχω περίπου στο μυαλό μου,θα ήθελα τις βελτιώσεις-προτάσεις σας βασικά ως προς το 6,αλλά κι όχι μόνο....
Ευχαριστώ!
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Στο νούμερο 6. αφού φύγεις απο Sibiu και φτάσεις qurtea de Arges μέσο transfaggarasan, για να πας Brasov , να πάρεις τον 73c και τον 73
Θα τον ευχαριστηθείς.
Δλδ με το που κατέβεις qurtea de Arges, φεύγεις ανατολικά-βορειοανατολικά προς Brasov μέσο του 73c και 73.
Θα σου αρέσει πολύ η διαδρομή.
Γεμάτη κοιλάδες, πράσινο, όμορφα χωριά, στροφές κτλ.
Ειναι ενα κοματι δρόμου όχι τόσο γνωστό κ δημοφιλές σε πολλούς, αλλα θα σε αρέσει σίγουρα.

Γνώμη μου, Βουκουρέστη δύο διανυκτερεύσεις ειναι πολλές.
Βάλε μια Δ/Ν στην Sinaia ή δεύτερη Δ/Ν στην Φιλιππούπολη.
(Οταν λέω Φιλιππούπολη, εννοώ ότι θα πας και κάποιες βόλτες στην Βουλγάρικη Ροδόπη.)

Υ.Γ : Προσωπική μου γνώμη, ο Τρανσφαγγαρασαν , ειναι ένας απο τους ωραιότερους δρόμους-πάσο για Μοτό, που έχω οδηγήσει στην ζωή μου!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Λογικά αυτήν τη διαδρομή λες....

Αυτή έχω στα υπόψιν....
Για την διαδρομή μέχρι εκεί όμως,βγαίνει ή να κάνω διανυκτέρευση Curtea de Arges?

Τώρα για το Βουκουρέστι,αφού έχω την άνεση για 1 με 2 διανυκτερεύσεις ακόμα στο σύνολο,λέω να επιμείνω,λόγω του ότι είναι μεγάλη πόλη για να είμαστε λίγο ποιο άνετοι,αφού θα είμαστε και μετά συζύγου.
Για Βουλγαρική Ροδόπη γιατί όχι,να το δω,δεν έχω ινφο καθόλου....βέβαια
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
@cantona θα βγει το προγραμμα , εγω σε μια μερα ειχα περάσει και τα δυο πάσα (transfaggarasan-transalpina) στο κάστρο του Δράκουλα , δεν είχαμε παει ούτε εμείς μας έλεγαν τα ίδια οτι δεν ειναι τίποτα το ιδιαίτερο , τώρα τι να σου πω:cool:,επιλέξαμε τελικά το peles,αλλα μπήκαμε μέχρι την είσοδο, Γιατι είχε πολυ μεγάλη ουρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Μη το φοβάσαι, βγαίνει..
Μεγαλο κόλπο ειναι να ξεκινήσεις λίγο νωρίς το πρωί.
08:00 να πατάς μίζα.
Όσο καθυστερήσεις να φύγεις το πρωί, τόσο το βρίσκεις μπροστά σου.
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Εντάξει, απλώς θα είμαστε με την γυναίκα οι δυο μας μόνο και δεν θέλω να την ζορίσω πολύ ;) να νοιώσει και λίγο ότι κάνουμε τουρισμ...
8/8.30 έλεγα να ξεκινήσουμε, άρα θα είμαστε οκ!
Γιαυτό και δεν έβαλα το Αθήνα- Σόφια σε μια μέρα.
 
Top Bottom