ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

chaosm

Μέλος
@πυξιδας990 όταν βρεις άκρη στείλε μου. Μια ερώτηση. Έχει κανείς καμιά λύση για τα φλας του 990; σπάνε συνέχεια. Τα έχω αλλάξει πάνω από 2 φορές όλα. Από ταχύτητα και καμία κοντά του αέρα σπάνε
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure

chaosm

Μέλος
Δεν ξερω αν το εχω ξαναγραψει παλιοτερα αλλα εγω ελυσα το προβλημα του
βρασιματος με υγρα φρενων MOTUL RBF 660 και μονωση στο σωληνακι που περναει κατω απο την
εξατμιση.
Απλα τα υγρα αυτα θελουν συχνοτερη αλλαγη απο τα απλα.
Και σε ξένο forum αυτό διάβασα ότι έβαζαν Motul RB600. Αυτό όμως δεν είναι dot 4;
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το rbf 600 το έβαζα εδω και χρονια σε προηγούμενες μοτο και όντως ειναι dot 4(δε ξερω αν βγαινει και αλλιως) και ειναι και οτι καλύτερο κατα την ταπεινή μου γνώμη
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Παρε απο ebay καμια δεκαρια ζευγαρια με 2 ευρω το καθενα να εχεις στοκ να παιζεις μπαλα:D
Αυτά από το eBay και γενικά τα φθηνά σε κάθε πλύσιμο η βροχή γίνονται ενυδρεία. Το ξέρω ότι είναι πανάκριβα γιαυτό δεν τα έχω πάρει. Κοίτα τα barracuda τα είχα πάρει στην προηγούμενη μοτο και ήμουν ευχαριστημένος και από φωτεινότητα και στεγανοποιηση. Νομίζω βγάζει και η ktm led πιο ανθεκτικά και φωτεινά
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτά από το eBay και γενικά τα φθηνά σε κάθε πλύσιμο η βροχή γίνονται ενυδρεία. Το ξέρω ότι είναι πανάκριβα γιαυτό δεν τα έχω πάρει. Κοίτα τα barracuda τα είχα πάρει στην προηγούμενη μοτο και ήμουν ευχαριστημένος και από φωτεινότητα και στεγανοποιηση. Νομίζω βγάζει και η ktm led πιο ανθεκτικά και φωτεινά
Εχω κινεζικα του 2ευρου εδω και ...δεν ξερω και εγω ποσα χρονια Ουτε ενυδρειο γινανε ποτε ουτε τιποτα Μονο το κρυσταλο του ενος καποια φορα αυτονομηθηκε σε καποιο βουνο αλλα σιγα τα ωα τοσο που κανουν Η φωτεινοτητα τους βεβαια δεν ειναι η καλυτερη αλλα με την τιμη που τα βρισκει καποιος στο ebay περνει κι αλλα και δοκιμαζει
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Αυτά από το eBay και γενικά τα φθηνά σε κάθε πλύσιμο η βροχή γίνονται ενυδρεία.
Οπως και ο απο πάνω ουτε εγω ειχα ποτέ πρόβλημα με κινέζικα φλας απο το ebay είτε απλά είτε led. Απροβληματιστα δουλεύουν πολλά χρόνια σε διάφορες μοτο!
 

chaosm

Μέλος
καθηστε να το ψαξω στο ιντερνατιοναλ...
Με λίγο ψάξιμο είδα ότι δεν είναι τόσο η αντλία το πρόβλημα όσο η θερμοκρασία. Το υγρό φρένων βράζει επειδή περνάει κοντά από τον λαιμό της εξάτμισης. Το μαμά δοχείο είναι κ αυτό κοντά στην εξάτμιση και λόγω του υλικού τραβάει και αυτό θερμοκρασία. Η λύση είναι θερμοπροστασία στο σωληνάκι του πίσω φρένου. Έχουμε κανένα καλό υλικό; στο εξωτερικό βάζουν σαν μια μαύρη κορδέλα.

Edit.

Η λύση με αλλαγή τρόμπας βοηθάει στο ότι το δοχείο είναι ξεχωριστό κομμάτι και βγαίνει μακριά από την εξάτμιση. Ίσως αυτός είναι ο λόγος που δε βράζει. Εγώ αυτό κατάλαβα
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Με λίγο ψάξιμο είδα ότι δεν είναι τόσο η αντλία το πρόβλημα όσο η θερμοκρασία. Το υγρό φρένων βράζει επειδή περνάει κοντά από τον λαιμό της εξάτμισης. Το μαμά δοχείο είναι κ αυτό κοντά στην εξάτμιση και λόγω του υλικού τραβάει και αυτό θερμοκρασία. Η λύση είναι θερμοπροστασία στο σωληνάκι του πίσω φρένου. Έχουμε κανένα καλό υλικό; στο εξωτερικό βάζουν σαν μια μαύρη κορδέλα.

Edit.

Η λύση με αλλαγή τρόμπας βοηθάει στο ότι το δοχείο είναι ξεχωριστό κομμάτι και βγαίνει μακριά από την εξάτμιση. Ίσως αυτός είναι ο λόγος που δε βράζει. Εγώ αυτό κατάλαβα
ναι αυτος ειναι ο λογος....παντως εχω ενα 690 εδω κατω και θα μετρησω σε πρωτη ευκαιρια
 

chaosm

Μέλος
ναι αυτος ειναι ο λογος....παντως εχω ενα 690 εδω κατω και θα μετρησω σε πρωτη ευκαιρια
Για δες τα αποτελέσματα και αν είμαστε οκ βγάλε τη τρόμπα και στείλε μου πμ για να σου δώσω στοιχεία αποστολής....
Χαχαχ
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Για δες τα αποτελέσματα και αν είμαστε οκ βγάλε τη τρόμπα και στείλε μου πμ για να σου δώσω στοιχεία αποστολής....
Χαχαχ
να το πετυχω το αλανι γιατι ειναι στη μια ροδα συνεχεια...:D:D:D
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
χαιρεται συντροχοι..χαιρομαι που σιγα σιγα μπορω να παρακολουθω το αγαπημενο μου θεμα στο φορουμ..και μιας και γυρισα ας θεσω ενα θεματακι που με απασχολει..με τι αλλαζουμε την πισω αντλια για να μην βραζει τα υγρα στα παρατεταμενα φρεναρισματα?ξερω οτι στις αντλιες του 10 δεν φευγει τοσο ευκολα το τζαμακι οσο στις προηγουμενες αλλα ακομα κ αυτες βραζουν τα υγρα..υπαρχει καμια δοκιμασμενη λυση??
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
επισης ενημερωτικα επειδη βλεπω οτι συνεχιζονται οι περι λαδιων και παραφλου συζητησεις να αναφερω την προσωπικη μου αποψη που ισως βοηθησει..το πρωτο λαδι που δοκιμασα ηταν το ντενικολ..αρκετα καλο λαδι δεν το εκαιγε και ημουν ικανοποιημενος μεχρι που εβαλα bel ray. Εκει καταλαβα οτι το μηχανακι μπορει να δουλεψει πολυ πιο γλυκα και σαν ηχο και σαν σασμαν και επισης να μην το καιει..Τελος επειδη βρηκα motorex πολυ φθηνοτερα απο bel ray ειπα να τα δοκιμασω..εξισου καλο λαδι με το belray αλλα το καιει αρκετα και σπαει και λιγο νωριτερα..Συνεπως η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα bel ray ειναι τα καλυτερα να τα χρησιμοποιησει καποιος,μετα μοτορεξ και τελος ντενικολ..Για αλλα λαδια δεν εχω αποψη γιατι δεν εμπιστευομαι και κατι αλλο για το συγκεκριμενο μηχανακι..
Οσον αφορα τα παραφλου στην αρχη ειχα της κτμ δεν ξερω τι μου ειχανε βαλει απο την αντιπροσωπεια στο σερβις..Εβαλα ντενικολ subzero και ηταν αρκετα καλυτερο οσον αφορα τις θερμοκρασιες και το ποση ωρα δουλευαν τα βεντιλατερ αλλα το καλθτερο που εχω δοκιμασει και το βρισκω πολυ σπανια και αυτο θελω να βαζω απο δω και περα ειναι το mocool της μοτουλ..Το μονο προβλημα του ειναι οτι ειναι κιτρινο και δεν πολυφαινεται απο το παγουρακι..
Αυτα..ελπιζω να βοηθησα
 
Top Bottom