ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
''προβλημα''

Τις τελευταιες ημερες μυριζα κατι σαν καμενο οταν παρκαρα στο γκαραζ. Λεω ΚΤΜ ειναι κατι δεν του αρεσε παλι ετσι οπως το μυριζα σαν τα σκυλια λες και ηθελα να το κατουρησω ανακαλυψα πως ερχοταν η μυρωδια απο την αριστερη εξατμιση (akrapovic). Με το που την ακουμπησα καηκα καμια σχεση με την αριστερη που ηταν απλα χλιαρη. Αρα ψυλιαζομαι οτι μαλλον θελει σερβις. για πειτε λυσεις? υπαρχει καποιος οδηγος ωστε αν μπορεσω να το κανω μονος μου? η καποιο μαγαζι ωστε να μην μας παει ο κουκος αηδονη?
Για εξατμίσεις ξερω οτι είναι πολυ καλοι οι τύποι στο motonio. Παρτους ενα τηλέφωνο και συζητήστε το.
 

Synchro

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
No Bike Left
Καλησπέρα παιδιά.

Έχει βάλει κανένας σας μπροστά φτερό από 990 σε 950? Ξέρω ότι στις βίδες δεν κάθεται ακριβώς. Οκ αυτό. Αυτό που με νοιάζει είναι αν φτανει το σωληνάκι του φρένου γιατί το φτερό του 950 έχει έναν οδηγό που στου 990 δεν υπάρχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Αυτό βλεπω και γω...:mad:
Περιμένουμε εντυπώσεις...;)
Λοιπόν πρώτη βόλτα σήμερα για φέτος.Πάργα στο cut of the pie των λεσχών και συλλόγων.Unifilter,αφαίρεση sas,λάδια,βαλβίδες,κολάρα samco,ζουαν εξάτμισης.240 χλμ χωρίς να ανάψει λαμπάκι.Τα 130χλμ της διαδρομής τάπα.Πιο γραμμικό νομίζω και ακούγεται το ρούφηγμα.To κακό είναι ότι πάλι έχω στραβιά εμπρός ζάντα.Οπότε θέλω οπωσδήποτε να βρω κομπλέ κατά προτίμηση την εμπρός για abs.Αν ακούσει κανείς τίποτα ας μου στείλει μνμ. Είναι το 2ο στεφάνι.Όταν το πήρα πέρυσι ο μάστορας στην κτμ που το είδε είπε ότι είναι λίγο στραβιά. Με τα tkc 80 που είχε πάνω ούτε που το καταλάβαινα.Μόλις έβαλα τα σκορπιον δεν κρατιόμουν πάνω.Αγόρασα από car στεφάνι,ο πωλητής έλεγε ότι είναι κομπλέ.Μόλις πήγα να την πλέξω μου είπαν είναι στραβιά. Αλλά με την ζυγοστάθμιση έστρωσε.Τώρα πάλι τα ίδια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Λοιπόν πρώτη βόλτα σήμερα για φέτος.Πάργα στο cut of the pie των λεσχών και συλλόγων.Unifilter,αφαίρεση sas,λάδια,βαλβίδες,κολάρα samco,ζουαν εξάτμισης.240 χλμ χωρίς να ανάψει λαμπάκι.Τα 130χλμ της διαδρομής τάπα.Πιο γραμμικό νομίζω και ακούγεται το ρούφηγμα.To κακό είναι ότι πάλι έχω στραβιά εμπρός ζάντα.Οπότε θέλω οπωσδήποτε να βρω κομπλέ κατά προτίμηση την εμπρός για abs.Αν ακούσει κανείς τίποτα ας μου στείλει μνμ. Είναι το 2ο στεφάνι.Όταν το πήρα πέρυσι ο μάστορας στην κτμ που το είδε είπε ότι είναι λίγο στραβιά. Με τα tkc 80 που είχε πάνω ούτε που το καταλάβαινα.Μόλις έβαλα τα σκορπιον δεν κρατιόμουν πάνω.Αγόρασα από car στεφάνι,ο πωλητής έλεγε ότι είναι κομπλέ.Μόλις πήγα να την πλέξω μου είπαν είναι στραβιά. Αλλά με την ζυγοστάθμιση έστρωσε.Τώρα πάλι τα ίδια.
Παιζει το τιμονι αριστερά-δεξια με τα Scorpion μετα τα 60-70 km/h...;
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το λάστιχο ειναι ετσι εκανε και μενα αλλα αντικατασταθηκε αμεσα απο τον λαστιχα μου..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ναι νομίζω μετά τα 60.κατω από 50 σίγουρα δεν κουνάει.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
Με πρόλαβε και ο Σώτος απο πάνω...:)
Υποψιάζομαι οτι φταιει το λάστιχο εκτος απο την ζαντα εαν ειναι οπως λες.
Ειχα και εγω τα ιδια συμπτωματα με το Scorpion.
Υπηρξε καποια παρτιδα ελλατωματικη απ'οτι εχει ακουστει.:(
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Καλησπέρα παιδιά.

Έχει βάλει κανένας σας μπροστά φτερό από 990 σε 950? Ξέρω ότι στις βίδες δεν κάθεται ακριβώς. Οκ αυτό. Αυτό που με νοιάζει είναι αν φτανει το σωληνάκι του φρένου γιατί το φτερό του 950 έχει έναν οδηγό που στου 990 δεν υπάρχει.
Ο @Gio_Diego_950_ADV έχει βάλει νομίζω! Ας το δεί να σου πεί!
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Με πρόλαβε και ο Σώτος απο πάνω...:)
Υποψιάζομαι οτι φταιει το λάστιχο εκτος απο την ζαντα εαν ειναι οπως λες.
Ειχα και εγω τα ιδια συμπτωματα με το Scorpion.
Υπηρξε καποια παρτιδα ελλατωματικη απ'οτι εχει ακουστει.:(
Θα δω αύριο πως είναι από ζυγοστάθμιση μήπως ξεκόλλησε κανένα βαράκι.Γιατί τα έχω 5000-6000χλμ τώρα.
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Σήμερα μου έκανε κάτι περίεργα το μηχανάκι: έσβηνε, μετά δεν έπαιρνε, μετά δεν άναβε καθόλου (ούτε κοντέρ, ούτε τίποτα)... Μετρήσαμε μπαταρία και ήταν κομπλέ. Μετά μετρήσαμε πάνω στις ασφάλειες και δεν έρχονταν η τάση. Μυριστήκαμε κάποιο βραχυκύκλωμα και τυπώσαμε το σχέδιο με όλα τα ηλεκτρικά και αρχίσαμε το ψάξιμο με το πολύμετρο! Τελικώς, βρέθηκε ο ένοχος: το ρελέ της μίζας ήταν σε πολύ κακή κατάσταση (βρωμιά, καμμένο-λιωμένο). Το επαληθεύσαμε και βραχυκυκλώνοντας τους ακροδέκτες χωρίς το ρελέ και το μηχανάκι άναψε κανονικά (δεν το βάλαμε μπροστά).

Θα ψάξω αύριο για ρελέ αλλά θα ήθελα να αλλάξω και την αδιάβροχη φίσα που τερματίζει στο ρελέ γιατί έχει κι αυτή τα χάλια της. Δεν κατάφερα να βρω κωδικό γι' αυτή από την KTM. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τη βρω και πού;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Φίλοι μου γεια σας! Katem smt... Πριν 4 μήνες βρήκα αρκετά λάσκα το πίσω παξιμάδι τροχού ... Εννοείτε 90Nm όπως λέει το fuckingmanual με πολύ αξιόλογο ροπόκλειδο (ο κατασκευαστής ζητά γράσο στο σπείρωμα) το οποίο είχα κάνει και φυσικά μόλις είδα ότι λασκαρε καθάρισα το γρασο και έσφιξα έτσι στεγνό... ΚΑΙ πριν 3 βδομάδες βρήκα και τον μπροστά σχεδόν τελείως ξεβιδωμενο κρατούσε μόνο ένα σπείρωμα (είναι τα μανιτάρια από έξω και δεν το είχα δει) :sk: (εκεί δεν ζητάει γρασο) τελικά εβαλα loctite και έσφιξα 40Nm εννοείτε βάση βιβλίου πάντα και περιμένω να γίνουν λίγα χιλιόμετρα για επανέλεγχο! Να επισημάνω ότι δεν έμεινε ούτε καν 4 μήνες έτσι αφού λάστιχα αλλάζω αρκετά συχνά! Επίσης να επισημάνω ότι ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΆΦΗΣΑ ΕΓΏ ΞΕΒΙΔΩΜΕΝΑ επίσης είμαι από Ινδιάνα μανα και Ταρζάν μπαμπά :laugh: όμως θεωρώ τελείως χαζό σε ασφάλτινη χρήση όσο και καγκουρας να είσαι να λασκαρουν... Δεν ένιωθα κάτι περίεργο στην οδήγηση ούτε καν το παραμικρό!

Υ.Γ είχα κααααποτε μια πτώση με αποτέλεσμα το κλασικό "στραβωμα" στο μπροστά πιρούνι το οποίο έφερα με το μάτι και δείχνει 100% ίσιο ΜΕ ΤΟ ΜΆΤΙ όμως από τότε για τα επόμενα 3 μπορεί και παραπάνω λάστιχα που άλλαξα δεν βρήκα λάσκα βίδα... :thinking::thinking::thinking::thinking::thinking:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αρώτηξης:

Το manual λέει ότι η γεννήτρια δίνει 450W στις 6,000 rpm.

35W μεσαία σκάλα
35W μεγάλη σκάλα
20W προβολάκια
21W φανάρι φρένου
5W πορείας πίσω
5W φως πινακίδας
5W φλας
θερμανόμενα δεν ξέρω, αλλα να μην είναι καμιά 70αριά αναμένα στο full??
Σύνολο 196...πες 200.

Έχω λοιπόν κάτι προβολείς LED οι οποίοι είναι σύνολο 70W, θα μπορέσει να τους σηκώσει η γεννήτρια?
Ρωτάω γιατί ΟΚ, μπορεί να σηκώνει 450W αλλά στις 6,000 σ.α.λ.

Τι γίνεται στο ρελαντι?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αρώτηξης:

Το manual λέει ότι η γεννήτρια δίνει 450W στις 6,000 rpm.

35W μεσαία σκάλα
35W μεγάλη σκάλα
20W προβολάκια
21W φανάρι φρένου
5W πορείας πίσω
5W φως πινακίδας
5W φλας
θερμανόμενα δεν ξέρω, αλλα να μην είναι καμιά 70αριά αναμένα στο full??
Σύνολο 196...πες 200.

Έχω λοιπόν κάτι προβολείς LED οι οποίοι είναι σύνολο 70W, θα μπορέσει να τους σηκώσει η γεννήτρια?
Ρωτάω γιατί ΟΚ, μπορεί να σηκώνει 450W αλλά στις 6,000 σ.α.λ.

Τι γίνεται στο ρελαντι?
Aπο τότε που σε πήγαμε νύχτα χωμάτινη βόλτα σε κείνο το ποτάμι...σου'χουν γίνει εμμονή τα ΦΩΤΑ !!!! :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Aπο τότε που σε πήγαμε νύχτα χωμάτινη βόλτα σε κείνο το ποτάμι...σου'χουν γίνει εμμονή τα ΦΩΤΑ !!!! :p
Λίμνη ήταν γάτε μου.... :D
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αρώτηξης:

Το manual λέει ότι η γεννήτρια δίνει 450W στις 6,000 rpm.

35W μεσαία σκάλα
35W μεγάλη σκάλα
20W προβολάκια
21W φανάρι φρένου
5W πορείας πίσω
5W φως πινακίδας
5W φλας
θερμανόμενα δεν ξέρω, αλλα να μην είναι καμιά 70αριά αναμένα στο full??
Σύνολο 196...πες 200.

Έχω λοιπόν κάτι προβολείς LED οι οποίοι είναι σύνολο 70W, θα μπορέσει να τους σηκώσει η γεννήτρια?
Ρωτάω γιατί ΟΚ, μπορεί να σηκώνει 450W αλλά στις 6,000 σ.α.λ.

Τι γίνεται στο ρελαντι?
Εχεις ρέστα 40W από τα φώτα μούτρου
Εχεις φάει τα 20W στα προβολάκια ,άρα έχεις ρέστα πλέον 20W
Aν αλλάξεις τις ψειρες(πορείαςΕΠ-πινακίδα-φλας) με led ,κονομάς 10W ακόμα
Οπότε βάζοντας φούλ τα νέα προβόλια θα τραβάς +40W

Tα θερμαινόμενα ΔΕΝ είναι 70W...είναι πολύ λιγότερα...δεν ξέρω ποιά εχεις ,αλλά εσύ που ξέρεις ,μπορείς να βρείς κ την κατανάλωσή τους.

Ακόμα κ να τα βάλεις όλα ,αν έχεις πάνω βολτόμετρο ,μπορείς να δείς τι γίνεται με τα φορτία κ αν αντεχει η γεννήτρια.
βέβαια ,σοφό θα είναι να μην της ζητάς μόνιμα τα ΜΕΓΙΣΤΑ.

Επίσης ,δεν είναι ανάγκη να τα έχεις μόνιμα όλα αναμένα κ μάλιστα στο φούλ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Thanks Κωστή!

Τα θερμενόμενα θα αρωτηξω το Μίλτο γιατι εν ξερω ποια εχει βαλει.

Οι προβολεις θα αναβουν μονο οταν υπαρχει χαμηλη ορατοτης οπουτε νταξ' δε θα αναβουν διαρκως...

Οποτε θαρρω οτι ειμεθα κομπλαν.

*Στη νυχτερινη φανηκε ποσο χρησιμος ειναι ο καλος φωτιΖμος. Ωραια βολτα ρπσμ, αλλα το τοπιο αυτο επρεπε να το δουμε μερα

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Thanks Κωστή!

Τα θερμενόμενα θα αρωτηξω το Μίλτο γιατι εν ξερω ποια εχει βαλει.

Οι προβολεις θα αναβουν μονο οταν υπαρχει χαμηλη ορατοτης οπουτε νταξ' δε θα αναβουν διαρκως...

Οποτε θαρρω οτι ειμεθα κομπλαν.

*Στη νυχτερινη φανηκε ποσο χρησιμος ειναι ο καλος φωτιΖμος. Ωραια βολτα ρπσμ, αλλα το τοπιο αυτο επρεπε να το δουμε μερα

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα ξαναπάμε... ;)
 
Top Bottom