Νέος στο forum και λίγο χαμένος....

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλώς όρισες Μανώλη...!:ok:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλώς ήρθες, καλά χιλιόμετρα.
 

iposkiin

Μέλος
Περιοχή
Σάμος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Bmw 650 gs Dakar [2003]
Βασικά σας ευχαριστώ άλλη μια φορά για το θερμό καλωσόρισμα. Συγνώμη εάν λιγάκι σας μαυρίσω, αλλά πρέπει να ξεκινήσω την ιστορία μου απο την αρχή. Ήμουν για πέντε χρόνια ένας περήφανος κάτοχος Honda transalp 650 (2002), ώσπου το καλοκαίρι που μας πέρασε, χρειάσθηκε να κάνω μια επέμβαση, με αποτέλεσμα (κατόπιν συμβουλής του γιατρού μου) να μειώσω το βάρος της μοτοσικλέτας, να πουλήσω την transalp και να προβώ προ μηνός στην αγορά μιας bmw 650 gs dakar (με πραγματικά χιλιόμετρα 20.000) γιατί ήταν γνωστή η μηχανή , αλλά δυστυχώς με προβλήματα που ίσως και λόγω περιορισμένης χρήσης τπυ πρώην ιδιοκτήτη της μου βγήκαν μετά. Συγκεκριμένα αλλαγή φίλτρου βενζίνης και ευτυχώς που τα παιδιά στο συνεργείο είδαν τα χάλια που είχε και το φίλτρο αέρα και το φιλτρόκουτο (το οποίο είχε νερό). Προτού συμβεί αυτό, το γεγονός που με οδήγησε στο συνεργείο, πέρα την μυρωδιά της βενζίνης ήταν οτι ενώ πήγαινα πορεία, ξαφνικά απο το πουθενά έσβησε και μετά με δυο μιζιές ξαναπήρε αμέσως και κινήθηκε κανονικά. Ευτυχώς που δεν έτρεχα, γιατί θα έφευγα απο πάνω. Σήμερα που πήρα την μηχανή, παρατήρησα οτι εάν κατεβάσω το πλαινό στάντ σε νεκρά, η μηχανή σβήνει. Θορυβήθηκα και αφού έψαξα στο διαδίκτυο για παρόμοιες περιπτώσεις, είδα ενα βίντεο στο youtube με έναν συνοδοιπόρο που έπαθε ακριβώς το ίδιο με την μηχανή του, δηλαδή καθώς κινούνταν η μηχανή έσβησε και ευτυχώς που δεν έπεσε. Τελικά έκοψε τα καλώδια του διακόπτη του πλάγιου στάντ. Ο λόγος που τα γράφω αυτά είναι γιατί με πήρε το παράπονο, (καθώς όπως όλοι μας μάτωσα για να την αγοράσω και ακόμα ματώνω ) και δεύτερο μήπως κάποιος έχει παρόμοια "περιπέτεια". Πως πρέπει να αναζητήσω το ανταλλακτικό σαν διακόπτη πλαινου στάντ ή αισθητήρα; Σας ευχαριστώ και όπως έγραψα στο πρώτο μου μήνυμα "η Δύναμη του δίκυκλου να είναι μαζί σας....πάντα με προσοχή και ασφάλεια".
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Μην απογοητεύεσαι και μην τρομάζεις. Ολα τα πραγματα στο σωληνα δεν ειναι γνώση. Κατα τη γνωμη μου μην κοβεις καλωδια, θέλει καθαρισμα ο διακόπτης του πλαινου σταντ που βρίσκεται στο αρθρωτό του. Εαν έχεις μεγάλη κλιση στη στήριξη της μηχανής στο μονο σταντ , κατα τη γνωμη μου, ανοιξε το και προσάρμοσε μια αρκετα λεπτή ροδέλα κατα προτίμηση ατσάλινη, ωστε να παρει το κενο που εχει δημιουργηθει με τα χρόνια. Αυτο ειναι καλυτερο απο την πατουσα που βαζουμε για να εξαληψει το προβλημα του ζορήσματος που συνεχίζει να δέχεται η ιδιότροπη βίδα του.

θέλει λίγο στοργή και απο σένα και απο μάστορα με μεράκι.
Ξεκίνα απο τον Αυστραλό, θα σε βοηθήσει πολύ https://www.crossroadz.com.au/F650GS/index.html

:welcome:
 
Τελευταία επεξεργασία:

iposkiin

Μέλος
Περιοχή
Σάμος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Bmw 650 gs Dakar [2003]
Έχεις δίκιο. Σήμερα με μια πιο προσεκτική ματιά διαπίστωσα οτι α) ο διακόπτης είναι πολύ κοντά στην εξάτμιση, σε σημείο που πάνω έχει λιώσει λίγο και β) η μηχανή σήμερα μου έκανε δυο φορές σαν ''αγκομαχητά'' και μετά έσβησε. Όλα διορθώθηκαν όταν πίεσα με το δάχτυλό μου τον διακόπτη προς τα κάτω. Μου φαίνεται οτι είχε ζημιά το πλαϊνό σταντ και στην προσπάθεια να το ''κολλήσουν'' δημιουργήθηκε ένα θέμα με τον διακόπτη. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Να είσαι καλά φίλε μου.
 

iposkiin

Μέλος
Περιοχή
Σάμος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Bmw 650 gs Dakar [2003]
Τελικά σήμερα η μηχανή με άφησε εντελώς (ευτυχώς πάλι σε ευθεία) και έψαξα και βρήκα μια Ελληνική εταιρία που πουλάει καταργητή πλαϊνού σταντ, ο οποίος όπως διαφημίζει "Παρακάμπτει το διακόπτη του πλαϊνού σταντ χωρίς να χρειάζεται οποιαδήποτε μετατροπή στην καλωδίωση". Η αλήθεια είναι οτι η τιμές που κοιτάζω για καινούργιο διακόπτη πλαϊνού σταντ είναι απαγορευτικές, ενώ ο καταργητής κοστίζει 25€.Βέβαια, προτού αγοράσω το οτιδήποτε, ζήτησα απο τον μάστορα να δοκιμάσει την συμβουλή σου φίλε lambros.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Τελικά σήμερα η μηχανή με άφησε εντελώς (ευτυχώς πάλι σε ευθεία) και έψαξα και βρήκα μια Ελληνική εταιρία που πουλάει καταργητή πλαϊνού σταντ, ο οποίος όπως διαφημίζει "Παρακάμπτει το διακόπτη του πλαϊνού σταντ χωρίς να χρειάζεται οποιαδήποτε μετατροπή στην καλωδίωση". Η αλήθεια είναι οτι η τιμές που κοιτάζω για καινούργιο διακόπτη πλαϊνού σταντ είναι απαγορευτικές, ενώ ο καταργητής κοστίζει 25€.Βέβαια, προτού αγοράσω το οτιδήποτε, ζήτησα απο τον μάστορα να δοκιμάσει την συμβουλή σου φίλε lambros.
Προτίνω να πάρει ένα τηλ εδώ να δεις αν υπάρχει κανας μεταχειρισμένος διακόπτης για να μην καταργήσεις τπτ.
MOTOPARTS 22 - BMW Moto
 

iposkiin

Μέλος
Περιοχή
Σάμος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Bmw 650 gs Dakar [2003]
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε μου. Δυστυχώς το μόνο που βρήκα είναι για το scarver, αλλά δεν χάνω κάτι να τους πάρω τηλέφωνο, ίσως να κουμπώνει. Να είσαι καλά και καλή δύναμη.
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Μανώλη αν ψάχνεις το BMW 61328535708 ή 61317654603 ανταλλακτικό, νομίζω πως μάλλον το έχω σε κάποιο συρτάρι...
Αν ναι, ενημέρωσέ με με πμ για συνεννόηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom