Προς αγορά Tenere660

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Την πρωτη φορα το χασες δεν το προλαβες..
Τωρα που βελτιωθηκε και χει και λιγοτερα χιλιομετρα θα το ξαναχάσεις?
Δε βάζεις μυαλό μου φαίνεται..
Τρέχα..!
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Την πρωτη φορα το χασες δεν το προλαβες..
Τωρα που βελτιωθηκε και χει και λιγοτερα χιλιομετρα θα το ξαναχάσεις?
Δε βάζεις μυαλό μου φαίνεται..
Τρέχα..!
:like::ha
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Aν είσαι σίγουρος ,είναι πολύ σοβαρό !!!
Βέβαια ,ο συγκεκριμένος "έΜποράς" ,είναι γνωστός για τις θαυματουργές επιπτώσεις του στην "αναζωοΓόννηση" των μοτοσυκλετών που εμΠορεύεται.
Και σαφώς κ πουλάει ,κ θα πουλάει ,γιατί δεν είναι όλοι οι υποψήφιοι αγοαρστές όλη μέρα στο νέτ ,ούτε όλοι δυκτιωμένοι σε φόρουμς ,ούτε όλοι γνώστες.
Υπάρχουν πάρα πολλοί (πάνω από το 50% των υποψήφιων αγοραστών) οι οποίοι φοβούνται να αγοράσουν από ιδιώτη ,ενώ αισθάνονται αασφάλεια να αγορΆζουν από μαγαζί.
"
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Σιγουροτατος, απλα δυστυχως δεν προλαβα να κανω screen save..

Ποοοσο καιρο τωρα βλεπω αγγελιες xt600z καθε μερα..
Ναι δυστυχως πολλοι νομιζουν οτι απο μαγαζι θα ειναι πιο καλα τα πραγματα αλλα φυσικα η "φολα" παει συνεφο, το μηχανακι μπορει να ειναι μια χαρα για την ηλικια/χλμ του αλλα ειναι κοροιδια ρε γαμωτο και το καπελο και το θεμα των χλμ, βεβαια ετσι ειναι το εμποριο, τουλαχιστον εδω.

Το κακο ειναι οτι καποιος θα το παρει και θα πιστευει οτι εχει τοσα λιγα χλμ και τσαμπα η χαρα οταν θα αρχισει να βγαζει τα οποια θεματα-αναλωσιμα λογο ηλικας & χιλιομετρων.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
ΑΝ??? είσαι σίγουρος ,τότε είναι πολύ σοβαρό !!!
Βέβαια ο συγκεκριμένος "έΜπορας" ,είναι γνωστός για τις θαυματουργές ικανότητες "αναζωογόνησης" ,των μοτό που έρχονται στα χέρια του.
Και πουλάει ,και θα πουλάει ,αφού δεν είναι όλοι οι υποψήφιοι αγοραστές όλη μέρα στο νέτ ,ωστε να είναι ψιλιασμένοι.
Ούτε είναι όλοι δυκτιωμένοι σε φόρουμς ,ούτε γνώστες ,ώστε να "διαβάσουν τα σημάδια" σε μιά μοτό..
Είναι γνωστό άλλωστε ότι ,πάνω από το 50% των υποψηφίων θυμάτωναγοραστών ,φοβούνται να αγοράσουν από ιδιώτη ,κ προτιμούν να ψωνίζουν από μαγαζί ,γιατί έτσι νιώθουν ασφαλείς.
"Τον ιδιώτη που θα τον βρώ άμα χαλάσει αύριο ; ...Ενώ ο ΧΧΧ ,τόσα χρόνια μα-Γαζί ,καταξιωμένος έμπορας ,αύριο πάω κ του ζητάω ευθύνες..." λένε με σιγουριά.

ΕndoMeTaxi...
σε όλες του τις αγγελίες αναφέρει ότι υπάρχει BookService ,το οποίο βέβαια ,μπορεί εύκολα να "μην το βρίσκει τώρα" ,αλλά "κάπου είναι κ ΘΑ το βρώ κ ΘΑ στο φέρω"...

Είμαι περίεργος βέβαια ,τι θα σου πεί ,αν πας από κεί σαν ενδιαφερόμενος ,κ του ζητήσεις να δείς ΤΩΡΑ το δελτίο ΚΤΕΟ της μοτοσυκλέτας ;
Κι αν το αποφύγει ΤΩΡΑ ,τι μπορεί να κάνει αν τεθεί αυτό σαν προυπόθεση αγοράς ;

Αν είχα χρόνο κ διάθεση ,θα έκανα το εξής:
Θα προσπαθούσα να επικοινωνήσω με τον πρώην ιδιοκτήτη ,κ να δώ αν είναι διατεθιμένος να μου δώσει μια ΥΠ.ΔΗΛ. για τα χλμ της μοτό πρίν την πουλήσει.
Αν έχει κ φωτό του κοντέρ από την αγγελία που'χε βάλει ,ακόμα καλύτερα.
Θα έπαιρνα κι ένα αντίγραφο του τελευταίου ΚΤΕΟ.(εύκολο)
Θα αγόραζα την μηχανή.
Και μετά θα διαπραγματευόμουν το ποσό της αποζημίωσής μου για εξαπάτηση ,για να μην του το κλείσω το μπουρδΜαγαζί.


ΥΓ: Για όσους νομίζουν ότι δεν γίνεται αυτό στην Ελλάδα ,κάνουν λάθος.
Με έχει ενοχλήσει αγοραστής αυτ/του που έδωσα σε έμπορο ,ο οποίος (αγοραστής) ανακάλυψε εκ των υστέρων μέσω ΚΤΕΟ ότι είχαν πειραχτεί ΠΟΛΥ τα χλμ ,κ βρήκε (μέσω ασφαλιστή) το τηλ μου.
Μου είπε ότι εχει αγοράσει το πρώην αυτ/τό μου ,κ μου εξήγησε την κατάσταση.
Του επιβεβαίωσα τα αληθινά χλμ.
Του εδωσα κ φωτό από το κοντέρ (που είχα κρατήσει).
Του εδωσα και αντίγραφο ΚΤΕΟ (που είχα κρατήσει).
Του έδωσα κ ΥΠ.ΔΗΛ. για αυτά.
Και γνωρίζω ότι τελικά ,του βγήκε σχεδόν τΖάμπα το αμάξι.
Ετσι θέλουν!!!
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Καλη περιπτωση αυτο, δε το γνωριζα!
Εντομεταξυ στο drz οταν του κανω κατι πχ αλλαγη λαδιων, τσεκ βαλβιδες -κατι, τα τελευταια χρονια τραβαω μια φωτογραφια τα χλμ για να θυμαμαι, θα τις κρατησω για καθε πιθανη χρηση τωρα που το διαβασα αυτο.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Ρε παιδια ... νταξ... γνωστός ο Εμπορας για τις μαλαγανιες του...
αλλα λεω γω τωρα, μηπως ....
εχει κάνει λαθος στη ''μετάφραση" και ήθελε να γραψει 48180...
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Ρε παιδια ... νταξ... γνωστός ο Εμπορας για τις μαλαγανιες του...
αλλα λεω γω τωρα, μηπως ....
εχει κάνει λαθος στη ''μετάφραση" και ήθελε να γραψει 48180...
Γράψτε λάθος ...
Ειπα να κάνω και γω τον δικηγόρο του διαβόλου
Πήρα τηλ , ετσι απο περιέργεια...
Σωστά λένε τα χλμ....Τι να πω....o_O
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια παρακληση σε ολους......ΔΕΝ γραφουμε ονοματα επαγγελματιων, γιατι θα μας τρεχουν για συκοφαντικη δυσφημηση και δεν ειμαστε αρκετα αρσενικα για τετοια πραγματα:friend:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Παρόρμηση καρδιά μου :D, δεν θα ξαναγίνει...

Γιατί άμα ανοίξω το στόμα και για άλλους στο χώρο, δεν θα υπάρχει επαγγελματίας του χώρου να εξυπηρετηθούμε και θα ψωνίζουμε όλοι
απ' έξω...ειδικά για κάτι μεγαλόσχημους και περιοπής ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παρόρμηση καρδιά μου :D, δεν θα ξαναγίνει...

Γιατί άμα ανοίξω το στόμα και για άλλους στο χώρο, δεν θα υπάρχει επαγγελματίας του χώρου να εξυπηρετηθούμε και θα ψωνίζουμε όλοι
απ' έξω...ειδικά για κάτι μεγαλόσχημους και περιοπής ;)
Oλοι εχουμε να πουμε και μαλιστα πολλα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχουμε δικαιωμα να δικαζουμε απο το advride!!
Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες, οπως και ολοι κανουμε λαθη στη δουλεια μας και ειμαστε υποχρεωμενοι να τα διορθωνουμε.
Σαν καλοι επαγγελματιες
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μια παρακληση σε ολους......ΔΕΝ γραφουμε ονοματα επαγγελματιων, γιατι θα μας τρεχουν για συκοφαντικη δυσφημηση και δεν ειμαστε αρκετα αρσενικα για τετοια πραγματα:friend:
Πολύ σωστό !!!

Αν και πρόσεξα πολύ στο κείμενό μου ,κ δεν ανέφερα ονόματα ,και κυρίως ,το ξεκίνησα με ένα τονισμένο ΑΝ???
...παρ'όλα ταύτα ,ΑΝ υπάρχει έστω κ η παραμικρή περίπτωση να βλάψει τον "χώρο" ,ας διαγραφεί άμεσα. :ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πολύ σωστό !!!

Αν και πρόσεξα πολύ στο κείμενό μου ,κ δεν ανέφερα ονόματα ,και κυρίως ,το ξεκίνησα με ένα τονισμένο ΑΝ???
...παρ'όλα ταύτα ,ΑΝ υπάρχει έστω κ η παραμικρή περίπτωση να βλάψει τον "χώρο" ,ας διαγραφεί άμεσα. :ok:
Το εγραψα για γνωστο αλητη τσοπερα .....:D
Ειναι παιδι ακομα ....παρορμητικο και παθιασμενο:mooning:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γράψτε λάθος ...
Ειπα να κάνω και γω τον δικηγόρο του διαβόλου
Πήρα τηλ , ετσι απο περιέργεια...
Σωστά λένε τα χλμ....Τι να πω....o_O
Πάντως ,τα Sahara που φοράει ,φαίνονται να'χουν 10Κ χλμ.
Και το μηχανάκι από ΜΑμά ,den foraei Sahara karDia mou...
Τουτ'έστιν....καμιά 20αριάΚ ,φαίνονται μόνον από τα λάστιχα.

Από την άλλη ,η μπαγκαζιέρα που φοράει ,τιμολογείται 500 €ρωπαϊκά από την Γιαμάπα.
Να τα λέμε κι αυτά.
(xestikaMan θα πει ο gsMan) :p
 

chaosm

Μέλος
ρε φίλε τί τσίρκουλο είναι αυτό? 4800km?!

Εγώ βλέπω να χει φάει ένα σπρέυ πάνω στο πίσω ψαλίδι και ένα ταλαιπωρημένο πίσω γρανάζι. Να μην πω για τα υπόλοιπα.

Άρα ο εν λόγω έμπορας προφανώς απευθύνεται σε ηλιθίους και ΄΄φτιάχνει΄΄ και Book Service εκτός απο γύρισμα στα χλμ καθώς διαφημίζει πως έχει ένα τέτοιο το εν λόγω μηχανάκι.

Μια φορά είχα πάει να δω ένα V-Strom για ένα φίλο απο τον συγκεκριμένο και κουδούνιζε το μοτέρ σαν να παίζουν κλακέτες σε τσιγγάνικο πανηγύρι!

Και υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν τα λεφτάκια τους, έλεος!
Το σπρέι που βλέπεις είναι σπρέι σιλικόνης.
Απλά επειδή έχει ρίξει πολύ φαίνεται σαν κακοβαμμενο.

Τώρα για τα υπόλοιπα ο καθένας μπορεί να κρίνει
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Το εγραψα για γνωστο αλητη τσοπερα .....:D
Ειναι παιδι ακομα ....παρορμητικο και παθιασμενο:mooning:
Γιατι,τι ειπε ο τσοπερας? Β...ς...εγγυηση ¨¨ειπε.Πως θα δικαιολογηθει η συκοφαντικη δυσφημηση?
 
Last edited by a moderator:

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Καλοί μου φίλοι, ας μην το συνεχίσουμε, θερμοπαρακαλώ, χαλάμε και το νήμα του φίλους μας του Smias.
Πάνω σε μια παρόρμηση έγραψα κάτι το οποίο προφανώς είναι κοινό μυστικό στους πλείστους από εμάς,
δεν κατεβήκαμε χθες από τον πλανήτη Τατουίν :D και καβαλήσαμε μια μοτοσυκλέτα στον πλανήτη Ελλάδα ;) ...

Από αυτό το "κάτι" όμως μπορεί να γίνει παρεξήγηση και κακό στον χώρο που όλοι θέλω να πιστεύω αγαπάμε.
Από κει και πέρα αναλαμβάνω την ευθύνη των γραφομένων μου δεν είμαι άγνωστος ;).

Θενκιου ματς μουτς :D:inlove:
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Να σημειώσω κάτι τελευταίο..
Ολο αυτό βέβαια ξεκινάει από την χαζή νοοτροπία του Έλληνα που δεν παίρνει μοτοσυκλέτα με πάνω από 30.000 χλμ γιατί είναι γνωστό πως είναι έτοιμο για μπιελα..
Εχω περίπτωση κολλητού που είχε cbr 600 ΔΙΑΜΑΝΤΙ και το πούλησε επειδή είχε 40.000 χλμ και τα θεωρούσε πολλά και πως δεν θα μπορούσε να το πουλήσει με τίποτα αργότερα.
Και εδώσε 2 χιλιάρικα + για να πάρει r6 2 χρόνια πιο πρόσφατο με τα μισά χλμ. Ενώ αν κρατούσε το cbr θα βασίλευε ακόμη και θα είχε και 2 χιλιάρικα να το χαλάσει σε πίστες και ταξίδια.
Βέβαια στο εξωτερικό όσοι διαβάζετε σε φόρουμ θεωρούν ότι στα 60-70.000 μόλις που στρώθηκε μια μοτοσυκλέτα..
Τι να πεις. Θεωρώ λοιπόν πως τα θέλει και εμάς ο κωλος μας για την αλητεία που πέφτει..
 
Top Bottom