Σαγιονάρα στεφανώσου san

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Υπέροχες λεπτομέρειες βουδιστικού ναού παντόυ, με εντυπωσιάζει το ότι το άγαλμα έχει κόγχες.



Και στο εσωτερικό, τα χρώματα και η αισθητική είναι τόσο αλλιώτικα. Οι πιστοί κοντοστέκονται μπροστά στο μαύρο σημείο, ρίχνουν κέρματα εντός του ξύλινου χωνιού και προσεύχονται συντόμως προτού συνεχίσουν την ημέρα τους.





Πέριξ του ναού, βρίσκεται ένα μικρό παρκάκι με μικρά shrines, να τα πω ναΐσκους;
Και επίσης λιμνούλα με θρεφτάρια ψάρια koi.





 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πώς τους βλέπεις τους Ιάπωνες, είναι αρκετά πιο μικρόσωμοι από το μέσο Έλληνα;
Ο πιο ψηλός Ιάπωνας που έχεις δει, πόσο περίπου είναι;:)
Δεν πιστεύω να έχουν αποκτήσει και αυτοί το πρόβλημα υπερβολικού βάρους που έχουν πολλοί Ευρωπαίοι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Κοίταξε, στην Ελλάδα είμαι κοντός, όχι τόσο ώστε να με πάρουν για δοκιμαστή on off, αλλά είμαι 1.72. Στην Ελβετία είμαι κοντοστουπης. Ε, σ αυτό το ταξίδι ένιωθα ότι τους κοιτάζω αφ' υψηλού.

Είναι κατά μέσο όρο αισθητά πιο μικροκαμωμενοι από εμάς, ειδικά οι μπολικοι ηλικιωμενοι είναι μικροσκοπικοι. Μάλιστα, σε μουσείο μου έκανε εντύπωση ότι οι στρατιωτικές στολές που εξέθεταν θα ήταν για το... Sam 0-13.

Συνάντησα και μερικούς πορτιερηδες που ήταν ντουλαπες, αλλά είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης, δεν τους λογιζω καν.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i

Τριγύρω μαγαζάκια με ξεχωριστή αισθητική, δείτε πχ τα κόκκινα χάρτινα ψαράκια που στα μάτια μου μοιάζουν με Magikarp.



Μόνο και μόνο το ότι η αλέα αυτή είναι παρκέ!



Ξεκινάω να προχωράω προς το Sky Trea, απ’ όσο μπορώ να κρίνω δεν είναι λίγο το περπάτημα ως εκεί. Απαντώ και ένα περιπολικό, θυμίζουν έντονα τα Pace Cars του Gran Tourismo. Η αστυνομία τους δεν έχει την πολυτυπία της ελληνικής, όλα κι όλα δύο μοντέλα sedan θα έβλεπα τις επόμενες εβδομάδες.



Στο μπροστά μέρος της φωτογραφίας, ένα Hummer H2 πού μάζεψε στο πλύσιμο και κατάντησε Κ-car να κοντράρεται με Jimny σε μέγεθος.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Και όσο περπατάω, ποδήλατα, παντού ποδήλατα. Όλοι με αυτά κινούνται, μικρές μοτοσυκλέτες πουθενά.



Επίσης, η πλειοψηφία δεν έχει το πλαϊνό σταντ που συνηθίζουμε στην Ευρώπη, αλλά ένα κεντρικό σταντ τύπου U πού όταν είναι διπλωμένο, βρίσκεται οριζόντιο πίσω από τον τροχό σαν λασπωτήρας. Η θεωρία μου είναι ότι το κάνουν για να γλιτώνουν τον υπεροπολύτιμο χώρο, αφού έτσι ένα παρκαρισμένο ποδήλατο δεν γέρνει στο πλάι, αντιθέτως στέκεται πιο κατακόρυφο, επιτρέποντας να στριμώξεις περισσότερα μαζί.

Άλλο χαρακτηριστικό που δεν περίμενα:


Οκ σε φτωχότερες ασιατικές χώρες είναι σύνηθες το κοκορέτσι των υπέργειων καλωδίων. Αλλά στην high tech Ιαπωνία το ίδιο; Ναι ο Πύργος είναι μακριά ακόμη και η γλώσσα μου γίνεται γραβάτα σιγά σιγά.

Λαδωμένα αγόρια κανείς;
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Και τα λεωφορεία τους είναι επίσης ιδιαίτερα και καθολικά διαφορετικά από τα δικά μας! Καλά, όλα τα οχήματα της φωτό είναι διαφορετικά από τα δικά μας.



Και οι δρόμοι τόσο αλλιώτικοι! Τροχιές τρένων παντού.



Αν δεν το προσέξατε στο άκρο της φωτό, να το ξανά: Για κάποιο λόγο, αρέσκονται στο να τους μεταφέρουν με τέτοια οχήματα και όχι για BDSM λόγους.



Το αγαπημένο μου τοπικό ταξί (Toyota Crown) με τους εμπρόσθια τοποθετημένους καθρέφτες και στο βάθος το… Ουρανόδεντρο. Δεν γίνεται περισσότερο Τόκυο.

 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Αποφασίζω να διασχίσω το Sumida park για να συνεχίσω την πορεία μου. Η Sumida καθ’ αυτή είναι κολοσσός στον ηλεκτρομαγνητισμό, το αυτοκίνητο σας κατά πάσα πιθανότητα έχει εξαρτήματα της.



Δεκάρα για κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε να δίνει το πτηνό που χαζεύει το ποτάμι.



Διασχίζω την γέφυρα και ο Πύργος δεν ζυγώνει με τίποτε, οφθαλμαπάτη της Σαχάρας καταντάει.



Κάτι σαν χρυσή σφαίρα κρύβεται πίσω από τον ουρανοξύστη, γεμάτη μυστήρια τούτη η πόλη!

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Επίσης, η πλειοψηφία δεν έχει το πλαϊνό σταντ που συνηθίζουμε στην Ευρώπη, αλλά ένα κεντρικό σταντ τύπου U πού όταν είναι διπλωμένο, βρίσκεται οριζόντιο πίσω από τον τροχό σαν λασπωτήρας.
Τέτοιο σταντ είχαν τα ποδήλατα του 50 - 60
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Και τα λεωφορεία τους είναι επίσης ιδιαίτερα και καθολικά διαφορετικά από τα δικά μας! Καλά, όλα τα οχήματα της φωτό είναι διαφορετικά από τα δικά μας.



Και οι δρόμοι τόσο αλλιώτικοι! Τροχιές τρένων παντού.



Αν δεν το προσέξατε στο άκρο της φωτό, να το ξανά: Για κάποιο λόγο, αρέσκονται στο να τους μεταφέρουν με τέτοια οχήματα και όχι για BDSM λόγους.



Το αγαπημένο μου τοπικό ταξί (Toyota Crown) με τους εμπρόσθια τοποθετημένους καθρέφτες και στο βάθος το… Ουρανόδεντρο. Δεν γίνεται περισσότερο Τόκυο.

εμεις οι γεροι τετοιους καθρεφτες τους εχουμε προλαβει.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Παντως αξιοσημειωτο ειναι οτι ολα τα αυτοκινητα,λεωφορεια δρομοι,ταξι,ειναι πεντακαθαρα.Αν και καποια ειναι παλαιοτερα μοντελα.Που εισαι ρε μπιχλα και βρωμα της Ελλαδας,με τα σαπακια ,σαραβαλα, που παραδοξως αν και εν διαλύσει εχουν περασει ΚΤΕΟ.Αλλοι κοσμοι.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Και τα λεωφορεία τους είναι επίσης ιδιαίτερα και καθολικά διαφορετικά από τα δικά μας! Καλά, όλα τα οχήματα της φωτό είναι διαφορετικά από τα δικά μας.



Και οι δρόμοι τόσο αλλιώτικοι! Τροχιές τρένων παντού.



Αν δεν το προσέξατε στο άκρο της φωτό, να το ξανά: Για κάποιο λόγο, αρέσκονται στο να τους μεταφέρουν με τέτοια οχήματα και όχι για BDSM λόγους.



Το αγαπημένο μου τοπικό ταξί (Toyota Crown) με τους εμπρόσθια τοποθετημένους καθρέφτες και στο βάθος το… Ουρανόδεντρο. Δεν γίνεται περισσότερο Τόκυο.

Αριστερα οδηγουν εκει? Δεν το 'ξερα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παντως αξιοσημειωτο ειναι οτι ολα τα αυτοκινητα,λεωφορεια δρομοι,ταξι,ειναι πεντακαθαρα.Αν και καποια ειναι παλαιοτερα μοντελα.Που εισαι ρε μπιχλα και βρωμα της Ελλαδας,με τα σαπακια ,σαραβαλα, που παραδοξως αν και εν διαλύσει εχουν περασει ΚΤΕΟ.Αλλοι κοσμοι.
Είναι ικανοί να έχουν κανένα μεγάλο πρόστιμο, αν έχεις βρώμικο κουτι :D
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L

45:10 και μετά.

Είναι πολύ απλό ότι οι άνθρωποι αυτοί ακόμα ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ να διατηρήσουν μία κοινωνία με συνοχή και κανόνες. Συμμετέχουν ενεργά και δεν περιμένουν από τις αρχές/δήμους/υπηρεσίες τα πάντα. Έχουν ενσυναίσθηση. Επειδή αυτές οι λεπτομέρειες του κώδικα τιμής τελικά κάνουν τις μεγάλες διαφορές. Λαός που ακόμα πιστεύει στη συλλογική προσπάθεια και όχι στον ατομικισμό. Μαθαίνουν από μικροί να νοιάζονται για το σύνολο γιατί ξέρουν ότι το σύνολο θα ανταποδώσει. Άλλοι πλανήτες. Φανταστείτε το σοκ που θα παθαίνουν αυτοί οι άνθρωποι όταν έρχονται τουρίστες στη ρωμιοσύνη. Όχι τόσο βέβαια όσο το να πάνε Ινδία ή Κογκό ξέρω γω, αλλά τους φτάνουμε με γοργούς ρυθμούς.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Επίσης ένα χαρακτηριστικό για τα ταξί και τους οδηγούς είναι ότι φοράνε κάτι σας στολή (η στολή παίζει σε πολλά επαγγέλματα εκεί ) και ότι οι πόρτες ανοίγουν αυτόματα με κάποιο κουμπί που πατάει ο οδηγός .
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Saw does Japan


Στεφ για δοκιμή ονοφ μην πας, αλλά το.ταξιδι πολύ ωραίο και μάλλον δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Συνεχίζοντας τις ανθρωπολογικές και κοινωνικές παρατηρήσεις περί Ιαπωνίας (γι’ αυτές ήρθα άλλωστε!) : Η συντριπτική πλειοψηφία παρκάρει τα αυτοκίνητα με την μούρη προς τα έξω. Είναι δείγμα οργάνωσης αυτό; Τύπου ‘θα παιδευτώ ένα κλικ παραπάνω να παρκάρω, αλλά όταν χρειαστεί να φύγω θα φύγω εύκολα’; Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορώ να μην το παρατηρώ διαρκώς στα σπίτια τους.

 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Έχοντας πια διασχίσει το πάρκο, φτάνω επιτέλους στην βάση του πύργου, που δεν έχει ακόμη ανοίξει. Πάραυτα, η ουρά μεγάλη, ακόμη και αν έχεις προμηθευτεί ηλεκτρονικά το εισιτήριο σου.



Ένας φουσκωτός Tony Hawk κρατάει παρέα στην αναμονή.

 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Κάποια στιγμή μας οδηγούν μαντρωμένους σε αγέλες των ~20 στα ασανσέρ για το πρώτο επίπεδο.

Τα αυτιά βουλώνουν, καθώς το πρώτο επίπεδο δεν είναι… ο ημιώροφος, αλλά 350 ολόκληρα μέτρα ψηλότερα! Και η θέα; Κάπως έτσι!



Εξαιρετικός καιρός, μα οι παρατηρήσεις μου είναι άλλες: Όπως υποψιαζόμουν και από το έδαφος, γενικά η πόλη έχει χαμηλά κτήρια. Και κατά κανόνα η κίνηση των αυτοκινήτων είναι ήπια, τουλάχιστον στις περιοχές που έχω ορατότητα και είναι και Σάββατο βέβαια.



Φυσικά, υπάρχουν ‘πυρήνες’ με ουρανοξύστες, αλλά ο κανόνας είναι χαμηλά κτίσματα.

 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Οι ομοιότητες με το Λονδίνο σταματούν κάπου εδώ, ο Τάμεσης δεν έχει τέτοιες γέφυρες. (παρατηρείστε τα γήπεδα baseballs, τα μαρίνια που έμειναν εδώ μετά τον Πόλεμο άφησαν επιρροές)



Ούτε το… χρυσό φασόλι που έβλεπα πριν.



Αλλά το κυριότερο, στην Αγγλία δεν έχει στάδια στίβου στην Ταράτσα. Ή υπαίθρια κολυμβητήρια στην ταράτσα.

 
Top Bottom