Στα Χνάρια Αρχαίων Δρόμων Του Μεταξιού…(KZ-KG-UZ 2014/Μέρος Β΄)

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
θα παραθεσω το σχολιο που ειχα γραψει για το Α' μερος του ταξιδου καθως η αναγνωση και του Β' μερους με ξανα-ταξιδεψε νοερα στα βαθη της Ασιας,οπως κ τοτε...

...απο χθες βραδυ ταξιδευω στις χωρες των ...Σταν'ς...σ'ενα ταξιδιωτικο που ομοιο του ΔΕΝ εχει ξαναγραφτει!!
διαβαζω χωρις να βγαζω λεξη...η συζυγος απορει κ ο μικρος με κοιταζει παραξενεμενος προσπαθωντας να αντιληφθει τι ειναι αυτο που με 'χει αποροφησει τοσο...
εχω ανοιξει 2 σελιδες μια με το ταξιδιωτικο κ μια με τον χαρτη ωστε να βλεπω που φτασατε...
δεν εχω λογια,υπεροχη λιτη κ περιεκτικη γραφη,πολλες αληθειες ενω μεσα απο καθε φωτο βγαινει μια -δικη σας- ηρεμια?...ψυχραιμια?...
δεν ξερω πως να χαρακτηρισω αυτο που μου περασες Πανο...
σαφως αναμενουμε την συνεχεια κ ευχομαι παντα να γνωριζεις μακρυνους δρομους!!


ειλικρινα το λεξιλογιο μου ΔΕΝ περιεχει λεξεις τοσης μεγαλης εμβελειας που να μπορουν να χαρακτηρισουν ενα τετοιο ταξιδι..

:friendship: (οι μπυρες δεν ειναι για εσας αλλα για το Funduraki που εδειξε απιστευτο ηθος κ σας εκανε το ολο εγχειρημα πιο ''ευκολο''/απροβληματιστο...σοφη επιλογη Πανο!)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μονικα @ Πανο...καθε φορα που ταξιδευετε,για ποιο λογο δεν ξερω,περιμενω να δω το "δια ταυτα"...το οδοιπορικο σας γραμμενο μεσα απο τα ματια σας,απο τα συναισθηματα σας απο τα οσα περασατε...!ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γραπτά και μεταφορα τού δρομου στο "χαρτι"...με πλουσια φωτογραφικη παρεα στα γραπτα σας και....καθε φορα με καθε οδοιπορικο σας προσωπικα νοιωθω ενα βημα πιο σοφός στο Ταξιδι με Μοτοσυκλετα...:geek::inlove:Σας νοιωθουμε ρε παιδια δικους μας ανθρωπους κι ας μην γνωριζομαστε προσωπικα....δεν ξερω,το γραφω ετσι απλα οπως το σκεφτομαι, ολο αυτο μού βγαινει οταν φθανω στο γραπτο σας στο "ετσι περασαμε" στο τελος καθε οδοιπορικου σας.Πραγματικα να ειστε καλα και να ταξιδευετε,ετσι οπως γουσταρετε...σε μερη που δεν μπορουμε ή δυσκολα μπορουμε για λογους διαφορους ισως να ειμαστε κι εμεις εκει...και που δυσκολα για καποιους απο εμας να βρεθουμε στα ιδια πατηματα και να κανουμε το ιδιο ταξιδι.
Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Μονικα & Πανο που μοιραζεστε μαζι μας ολα αυτα τα ταξιδια...!Σεβασμος και ευχαριστηση μού βγαινει για τα ταξιδια σας και προς εσας χωρις κανενα ιχνος δηθεν και τυπικης σκεψης,αλλά επι της ουσιας!:friendship:

Αληθεια,πώς θυμαστε αυτα τα μερη ωστε μας τα διηγειστε με τρομερες λεπτομερειες και γραφη;Κρατατε σημειωσεις;Πολλα τα χιλιομετρα και απιστευτες εναλλαγες τοπιων συνθηκων και μερη απο παντου...απορια το εχω πώς καταφερνει ολο αυτο το συνοθυλευμα συναισθηματων και εικονων να ταξιδευει απο την πραγματικοτητα στο...χαρτι.Με τοση λεπτομερεια και να ταξιδευει κι εμας...:inlove:
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Μονικα @ Πανο...καθε φορα που ταξιδευετε,για ποιο λογο δεν ξερω,περιμενω να δω το "δια ταυτα"...το οδοιπορικο σας γραμμενο μεσα απο τα ματια σας,απο τα συναισθηματα σας απο τα οσα περασατε...!ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γραπτά και μεταφορα τού δρομου στο "χαρτι"...με πλουσια φωτογραφικη παρεα στα γραπτα σας και....καθε φορα με καθε οδοιπορικο σας προσωπικα νοιωθω ενα βημα πιο σοφός στο Ταξιδι με Μοτοσυκλετα...:geek::inlove:Σας νοιωθουμε ρε παιδια δικους μας ανθρωπους κι ας μην γνωριζομαστε προσωπικα....δεν ξερω,το γραφω ετσι απλα οπως το σκεφτομαι, ολο αυτο μού βγαινει οταν φθανω στο γραπτο σας στο "ετσι περασαμε" στο τελος καθε οδοιπορικου σας.Πραγματικα να ειστε καλα και να ταξιδευετε,ετσι οπως γουσταρετε...σε μερη που δεν μπορουμε ή δυσκολα μπορουμε για λογους διαφορους ισως να ειμαστε κι εμεις εκει...και που δυσκολα για καποιους απο εμας να βρεθουμε στα ιδια πατηματα και να κανουμε το ιδιο ταξιδι.
Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Μονικα & Πανο που μοιραζεστε μαζι μας ολα αυτα τα ταξιδια...!Σεβασμος και ευχαριστηση μού βγαινει για τα ταξιδια σας και προς εσας χωρις κανενα ιχνος δηθεν και τυπικης σκεψης,αλλά επι της ουσιας!:friendship:

Αληθεια,πώς θυμαστε αυτα τα μερη ωστε μας τα διηγειστε με τρομερες λεπτομερειες και γραφη;Κρατατε σημειωσεις;Πολλα τα χιλιομετρα και απιστευτες εναλλαγες τοπιων συνθηκων και μερη απο παντου...απορια το εχω πώς καταφερνει ολο αυτο το συνοθυλευμα συναισθηματων και εικονων να ταξιδευει απο την πραγματικοτητα στο...χαρτι.Με τοση λεπτομερεια και να ταξιδευει κι εμας...:inlove:

Κώστα ευχαριστούμε για τα υπέροχα λόγια. Να είσαι πάντα καλά και να ευχηθώ ταξίδια πολλά όπου αγαπάς..:);)

Ο λόγος που ταξιδεύουμε είναι απλός!!! Για εμάς ταξιδεύουμε, γιατί γουστάρουμε, γιατί μας κεντρίζει το άγνωστο, το διαφορετικό, και η μεγάλη μας καψούρα πάνω σε μηχανοκίνητους δυο τροχούς να χανόμαστε σε διάφορες γωνιές του πλανήτη!!

Δύσκολα μέρη δεν υπάρχουν, αλλά δύσκολες συνθήκες ναι!!! Απλά εμείς έχουμε βάλει προτεραιότητες τις ταξιδιωτικές μας ανησυχίες, και έχουμε αφήσει άλλα πίσω.. άλλοι έχουν άλλα σαν βασική προτεραιότητα.. Έτσι είναι η ζωή..Να τα έχεις όλα την ιδία στιγμή πολύ δύσκολο!!

Σημειώσεις δεν κρατάμε. Άλλα όταν υπάρχει ένα μεγάλο υλικό σε φωτογραφίες και βίντεο, αυτό και μόνο φτάνει για να μου ξυπνήσει μνήμες, ακόμα και πολύ παλιές. Απλά τα έχω σε μια σειρά, τα βλέπω σε μια οθόνη, και οι λέξεις αποτυπώνονται σε χαρτί εύκολα για μένα..

Το να μοιραζόμαστε γράφοντας ένα ταξίδι μας είναι κάτι που μας ευχαριστεί, και το γουστάρουμε εξίσου σαν να ταξιδεύουμε.!!! Γιατί ξανά ταξιδεύουμε μαζί μ’εσας!!! Τώρα γιατί γράφω τόσο αναλυτικά που ίσως κουράζει μερικούς, είναι γιατί υπάρχουν σίγουρα αρρωστακια σαν εμάς που ίσως θέλουν να γνωρίσουν τέτοια μέρη αλλά δεν τολμούν..

Θέλω να τους δήξω ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, η δύσκολο, η ότι δεν γίνεται.. Απλά αρπάξτε την ευκαιρία όταν σας δοθεί και ξεκινήστε.. Μη την αφήσετε να φύγει!! :friendship:
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
θα παραθεσω το σχολιο που ειχα γραψει για το Α' μερος του ταξιδου καθως η αναγνωση και του Β' μερους με ξανα-ταξιδεψε νοερα στα βαθη της Ασιας,οπως κ τοτε...

...απο χθες βραδυ ταξιδευω στις χωρες των ...Σταν'ς...σ'ενα ταξιδιωτικο που ομοιο του ΔΕΝ εχει ξαναγραφτει!!
διαβαζω χωρις να βγαζω λεξη...η συζυγος απορει κ ο μικρος με κοιταζει παραξενεμενος προσπαθωντας να αντιληφθει τι ειναι αυτο που με 'χει αποροφησει τοσο...
εχω ανοιξει 2 σελιδες μια με το ταξιδιωτικο κ μια με τον χαρτη ωστε να βλεπω που φτασατε...
δεν εχω λογια,υπεροχη λιτη κ περιεκτικη γραφη,πολλες αληθειες ενω μεσα απο καθε φωτο βγαινει μια -δικη σας- ηρεμια?...ψυχραιμια?...
δεν ξερω πως να χαρακτηρισω αυτο που μου περασες Πανο...
σαφως αναμενουμε την συνεχεια κ ευχομαι παντα να γνωριζεις μακρυνους δρομους!!


ειλικρινα το λεξιλογιο μου ΔΕΝ περιεχει λεξεις τοσης μεγαλης εμβελειας που να μπορουν να χαρακτηρισουν ενα τετοιο ταξιδι..

:friendship: (οι μπυρες δεν ειναι για εσας αλλα για το Funduraki που εδειξε απιστευτο ηθος κ σας εκανε το ολο εγχειρημα πιο ''ευκολο''/απροβληματιστο...σοφη επιλογη Πανο!)

Γιώργο χαίρομαι που για ακόμη μια φορά ταξίδεψες κι’εσυ παρέα διαβάζοντας μας!! Με ικανοποιεί αφάνταστα που επιτυχαίνω τον στόχο μου για τον οποίο γράφω τα ταξίδια.. Να είσαι πάντα καλά..:ok::):friendship:

Όσο για το Funduraki και σαμπάνια πίνω για πάρτη του. Σοφή επιλογή 100% αλλά και για δικαβαλο!! Το έχω λατρέψει και δεν το αλλάζω με τίποτα.:yew:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η εξελιξη στο να παρουσιαζεις τα ταξιδιωτικα σου, ειναι μεγαλη......να μην πω τεραστια και αυτο σημαινει πολλα!!!
Το λεω αυτο φιλαρακι μου, γιατι κοντευουμε τα 10 χρονια γνωριμιας και παρατηρωντας απο πολυ κοντα και με λεπτομερεια ολα αυτα τα σταδια εξελιξης και σαν ταξιδιωτη, αλλα και σαν ανθρωπο!!!
Και μονο θαυμασμο μπορει να προκαλεσει ολη αυτη η εξελιξη σε οσους εχουμε την τυχη να σε γνωριζουμε..!!!!
Μπραβο για ολα.....συνεχισε να μας τρελαινεις και να κανεις αυτο που αγαπας τοσο πολυ...:friendship:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ρε Πανούλη, τι έφτιαξες πάλι ρε φίλε;;
Πέρασα όλο μου το βράδυ διαβάζοντας λέξη - λέξη το ταξιδιωτικό σου και απολαμβάνοντας τις φωτογραφίες από πανέμορφα μέρη στα οποία δεν θα πάω ποτέ.
Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι σαν και σας και με ταξιδεύουν...
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Η εξελιξη στο να παρουσιαζεις τα ταξιδιωτικα σου, ειναι μεγαλη......να μην πω τεραστια και αυτο σημαινει πολλα!!!
Το λεω αυτο φιλαρακι μου, γιατι κοντευουμε τα 10 χρονια γνωριμιας και παρατηρωντας απο πολυ κοντα και με λεπτομερεια ολα αυτα τα σταδια εξελιξης και σαν ταξιδιωτη, αλλα και σαν ανθρωπο!!!
Και μονο θαυμασμο μπορει να προκαλεσει ολη αυτη η εξελιξη σε οσους εχουμε την τυχη να σε γνωριζουμε..!!!!
Μπραβο για ολα.....συνεχισε να μας τρελαινεις και να κανεις αυτο που αγαπας τοσο πολυ...:friendship:
Ευχαριστώ Κώστα για τα υπέροχα λόγια, να είσαι πάντα καλά και να γράψεις πολλά χιλιάδες χιλιόμετρα όπου αγαπάς με την διτροχη καλλονή σου..
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ρε Πανούλη, τι έφτιαξες πάλι ρε φίλε;;
Πέρασα όλο μου το βράδυ διαβάζοντας λέξη - λέξη το ταξιδιωτικό σου και απολαμβάνοντας τις φωτογραφίες από πανέμορφα μέρη στα οποία δεν θα πάω ποτέ.
Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι σαν και σας και με ταξιδεύουν...

Ευχαριστώ Γιάννη να είσαι καλά. Χαίρομαι που πέρασες ένα βράδυ διαβαζοντάς με.. Εύχομαι τα καλύτερα φίλε..
 

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
Respect Μάγκελ για τον τρόπο που ταξιδεύεις(ετε) και για τον (χωρίς φανφάρες) τρόπο που μας παρουσιάζεις (όλα!) όσα βιώνεις σε κάθε σου εξόρμηση!

Σε ευχαριστούμε και για αυτό το "ταξίδι"....


Να είστε πάντα καλά ώστε να κάνετε όλα σας τα όνειρα πραγματικότητα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Respect Μάγκελ για τον τρόπο που ταξιδεύεις(ετε) και για τον (χωρίς φανφάρες) τρόπο που μας παρουσιάζεις (όλα!) όσα βιώνεις σε κάθε σου εξόρμηση!

Σε ευχαριστούμε και για αυτό το "ταξίδι"....


Να είστε πάντα καλά ώστε να κάνετε όλα σας τα όνειρα πραγματικότητα ;)
Ευχαριστούμε φίλε να είσαι πάντα καλά, και να γράφεις χιλιόμετρα πολλά όπου τραβά η ψυχή σου..
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ριξε συρμα για το επομενο ταξιδι....εχω παραγγελιες...:p:laugh::laugh::laugh:
το πιπερι δεν εχει τελειωσει ακομη....:D:D:D

πανουλη...:hlb:
:pc::ok::ok::ok:
:photo::l2::l2::l2:

:thanx::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τωρα που πηγαμε και μεις σε καποια απ'αυτα τα μερη, ξαναδιαβαζα αυτο το υπεροχο ταξιδιωτικο και ειναι ολα πολυ πιο οικεια, ευχαριστουμε και παλι Πανο για το ταξιδιωτικο και τις πληροφοριες που βοηθησανε πολυ το δικο μας οδοιπορικο στα Stans! :thanx:

Αλλα εχοντας κανει αυτα τα σπαστηρια, αναρωτιεμαι πως εκανες καποια απ'αυτα τα κομματια δικαβαλος! o_O Θυμαμαι για παραδειγμα τα πρωτα 50-60χμ στο Καζακσταν (τα τελευταια 50-60 για σενα καθως γυρισες απο κει που πηγαμε εμεις) οπου για να βγαλουμε μια μουαγιεν 40-50χμω διακινδυνευαμε ανα πασα στιγμη τα μηχανακια (και μας) :eek: Μαλιστα καθως αυτα ητανε τα πρωτα χμ στο Καζακσταν, φοβηθηκαμε οτι δε θα φταναμε στο Atyrau που ητανε 350χμ απο τα συνορα - και σιγουρα δε θα φταναμε αν ο δρομος συνεχιζε ετσι αλλα ευτυχως καλυτερεψε μετα το πρωτο χωριο στα 50-60χμ. Επισης ειναι αδυνατο οι φωτο να δωσουν εικονα για το τι σπαστηρια μιλαμε, αρχικα επειδη στα δυσκολα κοιταμε ολοι να περασουμε και επισης επειδη, οπως παντα, οι φωτο "κρυβουν" την πραγματικη κατασταση του δρομου. Τεσπα, respect για το γεγονος οτι περασες απο τετοιους δρομους δικαβαλος και φορτωμενος!
:l2:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι οι φωτογραφίες των ταξιδιών του Πάνου είναι στο Photobucket και γρήγορα θα εξαφανιστούν.. Επίσης η Ρωσία είναι στο facebook κι αυτή έχει φύγει προ καιρού...
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι οι φωτογραφίες των ταξιδιών του Πάνου είναι στο Photobucket και γρήγορα θα εξαφανιστούν.. Επίσης η Ρωσία είναι στο facebook κι αυτή έχει φύγει προ καιρού...
Δεν θα εξαφανιστεί τίποτα φίλε Γιάννη γιατί εγώ πληρώνω συνδρομή κάθε χρόνο στο photobucket
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Τωρα που πηγαμε και μεις σε καποια απ'αυτα τα μερη, ξαναδιαβαζα αυτο το υπεροχο ταξιδιωτικο και ειναι ολα πολυ πιο οικεια, ευχαριστουμε και παλι Πανο για το ταξιδιωτικο και τις πληροφοριες που βοηθησανε πολυ το δικο μας οδοιπορικο στα Stans! :thanx:

Αλλα εχοντας κανει αυτα τα σπαστηρια, αναρωτιεμαι πως εκανες καποια απ'αυτα τα κομματια δικαβαλος! o_O Θυμαμαι για παραδειγμα τα πρωτα 50-60χμ στο Καζακσταν (τα τελευταια 50-60 για σενα καθως γυρισες απο κει που πηγαμε εμεις) οπου για να βγαλουμε μια μουαγιεν 40-50χμω διακινδυνευαμε ανα πασα στιγμη τα μηχανακια (και μας) :eek: Μαλιστα καθως αυτα ητανε τα πρωτα χμ στο Καζακσταν, φοβηθηκαμε οτι δε θα φταναμε στο Atyrau που ητανε 350χμ απο τα συνορα - και σιγουρα δε θα φταναμε αν ο δρομος συνεχιζε ετσι αλλα ευτυχως καλυτερεψε μετα το πρωτο χωριο στα 50-60χμ. Επισης ειναι αδυνατο οι φωτο να δωσουν εικονα για το τι σπαστηρια μιλαμε, αρχικα επειδη στα δυσκολα κοιταμε ολοι να περασουμε και επισης επειδη, οπως παντα, οι φωτο "κρυβουν" την πραγματικη κατασταση του δρομου. Τεσπα, respect για το γεγονος οτι περασες απο τετοιους δρομους δικαβαλος και φορτωμενος!
:l2:
Γιώργο καλός ήρθες από τα Stans να είσαι πάντα καλά να πας όπου αγαπάς.. Δεν σου κρύβω την αγωνία που είχα, και το πως περίμενα ποσταρισμα σας. Γιατί απλά είχα πάρει γεύση και ήξερα ακριβώς πως νιώθετε περνώντας από αυτά τα μέρη..

Τα πέρασες τα εζησες και σε μεγαλύτερο βαθμό (Τατζικισταν) και είναι ακριβώς όπως τα λες. Η εικόνα δεν μπορεί να αποτυπωση την πραγματικότητα..

Τώρα πως τα καταφέραμε και βγήκαμε αλωβητοι από τέτοια περάσματα μάλλον φαρδους θα μας έλεγα..

Αλλά τέλος καλά όλα καλά και πάμε γι'άλλα.. Ευχαριστούμε για το διάβασμα, και περιμένω αναλυτικό ρεπορτάζ της περιπέτειας.
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
ριξε συρμα για το επομενο ταξιδι....εχω παραγγελιες...:p:laugh::laugh::laugh:
το πιπερι δεν εχει τελειωσει ακομη....:D:D:D

πανουλη...:hlb:
:pc::ok::ok::ok:
:photo::l2::l2::l2:

:thanx::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship:

Έλα ρε τρελιαρη μην αγχώνεσαι δώσε παραγγελιες όσες θες.. Από εκεί θα ξανά πάω και σύντομα πιστεύω.. Πιπέρι όσο θες λέμε..

Να είσαι καλά φιλαράκι..
 
Top Bottom