Συμβαίνει τώρα!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έτσι πας με την μηχανή σου και στο Νεπάλ. Της βάζεις πάνω και αυτοκόλλητα, έχεις και φωτογραφίες και βίντεο με τη μηχανή σου στον Νεπάλ. :D

Λογικό θα ήταν, αν έφερναν με νταλίκα τα καθαρόαιμα εντούρο τους.
Οι περισσότεροι στο Νεπάλ και γενικά στα πολύ μακρινά ταξίδια νοικιάζουν μηχανές εκει
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ότι του αρέσει του καθενός κάνει βρε καρντάσια, εμείς θα τους πούμε τι θα κάνουν;

Εντάξει ούτε εγώ θα το έκανα αλλά αφού αρέσει σε ορισμένους το κάνουν, κλάιν μάιν...
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Αν δεν έχεις χρόνο, να μην πας να την δεις δηλαδή?
Να πας βέβαια, δεν είπα να μην πας. Οκ δεν έχεις χρόνο το σέβομαι να βρεις τρόπο να πας σύμφωνα με το χρόνο που έχεις. Αλλά με αξιοπρέπεια μέσα σε αυτόν τον υπάρχοντα χρόνο. Σαν καθώς πρεπει γερόντιο, πάρε το αεροπλάνο και μετα το πούλμαν και πήγαινε να δεις ότι γουστάρεις.
Τη μηχανή τι ακριβώς τι θες αν δεν έχεις σκοπό η δεν προλαβαίνεις να κάνεις το ταξίδι μαζί της. Να την πας και αυτή ταξίδι με το πούλμαν (νταλίκα)για να πάρει τον αέρα της? Η για να βγάλεις φωτός και πεις ότι πήγες με τη μηχανή στη γη του πυρός στο Βλαδιβοστοκ η δεν ξέρω που αλλού?
Αξία τελικά δεν έχει ούτε το ταξίδι ούτε ο προορισμός, το είχα εμπεδώσει λάθος. Αξία έχει μόνο να φτάσει η μηχανή με τον όποιο τρόπο εκεί που είναι να φτάσει.
Είναι λίγο ξενερωτικο, αλλά όπως είπα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Εμένα δεν με εκφράζει, αλλά αυτό ουδεμιά σημασία έχει.
Ουφ! ξενερωθηκα.

Να φορτώσω τη μηχανή στη νταλίκα να την στειλω οδικώς μέχρι Πράμαντα να την ξεφορτώσω και να πω στην νταλίκα να με περιμένει να την γυρίσει πίσω μόλις τελειώσω με τη διανυκτέρευση μου, 2 χιλιομετρα παραπερα.
Νέες εποχές νέα ήθη νέα έθιμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Καμία πλάκα...όλο ψάρι και ψάρι Ε τον βαρέθηκα τον αστακό συνέχεια.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχετε περάσει σε άλλο επίπεδο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πας βέβαια, δεν είπα να μην πας. Οκ δεν έχεις χρόνο το σέβομαι να βρεις τρόπο να πας σύμφωνα με το χρόνο που έχεις. Αλλά με αξιοπρέπεια μέσα σε αυτόν τον υπάρχοντα χρόνο. Σαν καθώς πρεπει γερόντιο, πάρε το αεροπλάνο και μετα το πούλμαν και πήγαινε να δεις ότι γουστάρεις.
Τη μηχανή τι ακριβώς τι θες αν δεν έχεις σκοπό η δεν προλαβαίνεις να κάνεις το ταξίδι μαζί της. Να την πας και αυτή ταξίδι με το πούλμαν (νταλίκα)για να πάρει τον αέρα της? Η για να βγάλεις φωτός και πεις ότι πήγες με τη μηχανή στη γη του πυρός στο Βλαδιβοστοκ η δεν ξέρω που αλλού?
Αξία τελικά δεν έχει ούτε το ταξίδι ούτε ο προορισμός, το είχα εμπεδώσει λάθος. Αξία έχει μόνο να φτάσει η μηχανή με τον όποιο τρόπο εκεί που είναι να φτάσει.
Είναι λίγο ξενερωτικο, αλλά όπως είπα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Εμένα δεν με εκφράζει, αλλά αυτό ουδεμιά σημασία έχει.
Ουφ! ξενερωθηκα.

Να φορτώσω τη μηχανή στη νταλίκα να την στειλω οδικώς μέχρι Πράμαντα να την ξεφορτώσω και να πω στην νταλίκα να με περιμένει να την γυρίσει πίσω μόλις τελειώσω με τη διανυκτέρευση μου, 2 χιλιομετρα παραπερα.
Νέες εποχές νέα ήθη νέα έθιμα
Βάζεις στον ίδιο κουβα τα Πράμαντα που είναι 5 ώρες με την Νορβηγία που είναι 5 μέρες.

Να στο πω αλλιώς
Ο Βασίλης ο μπουδρος έχει εταιρεία που νοικιαζει enduro μηχανάκια και πάει βόλτες, Ρώσους, Γερμανούς κλπ κλπ.
Αυτοί δηλαδή θα έπρεπε να έρθουν οδικώς με τα εντουρακια από Ρωσία για να μην τους πούμε εμείς παλαβους?
Αυτά γίνονται από πολύ παλιά και για κάποιους που δεν έχουν χρόνο είναι μια καλή λύση.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Βάζεις στον ίδιο κουβα τα Πράμαντα που είναι 5 ώρες με την Νορβηγία που είναι 5 μέρες.

Να στο πω αλλιώς
Ο Βασίλης ο μπουδρος έχει εταιρεία που νοικιαζει enduro μηχανάκια και πάει βόλτες, Ρώσους, Γερμανούς κλπ κλπ.
Αυτοί δηλαδή θα έπρεπε να έρθουν οδικώς με τα εντουρακια από Ρωσία για να μην τους πούμε εμείς παλαβους?
Αυτά γίνονται από πολύ παλιά και για κάποιους που δεν έχουν χρόνο είναι μια καλή λύση.
Εντάξει δεν είμαι τόσο υπερβολικός. Δεν το τσουβαλιαζω ετσι. Θα ήμουν και άδικος, καθώς τα μικρομεσαία εντουρακια έχουν τον προσανατολισμό τους σε ολιγοήμερες χωμάτινες επιδρομές.
Τα γιγάντια μασκουλοδοντα όμως φτιαχτήκαν γι αυτό ακριβώς τον λόγο τον όποιο ορισμένοι εκ των κατόχων τους αρνούνται να υπηρετήσουν. Δηλαδή να καταπίνουν χώρες και ηπείρους, σε πολυήμερα ταξίδια.
Εντάξει το παράδειγμα με την νταλίκα στα Πράμαντα ήταν μια υπερβολική περιγραφή για να στηλιτεύσει ακριβώς αυτό. Του πόσο άχρηστο θα ήταν ένα τέτοιο μηχανάκι να ταξιδεύει με την νταλίκα σαν είναι 125αρι δίχρονο εντουρο.



(δεν γράφω για το πόσο άχρηστος θα ήταν ένας αναβάτης με ένα τέτοιο μηχανάκι να το φορτώνει στην νταλίκα για να πάει το όποιο ταξίδι, για να μην παρεξηγηθώ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Να πας βέβαια, δεν είπα να μην πας. Οκ δεν έχεις χρόνο το σέβομαι να βρεις τρόπο να πας σύμφωνα με το χρόνο που έχεις. Αλλά με αξιοπρέπεια μέσα σε αυτόν τον υπάρχοντα χρόνο. Σαν καθώς πρεπει γερόντιο, πάρε το αεροπλάνο και μετα το πούλμαν και πήγαινε να δεις ότι γουστάρεις.
Τη μηχανή τι ακριβώς τι θες αν δεν έχεις σκοπό η δεν προλαβαίνεις να κάνεις το ταξίδι μαζί της. Να την πας και αυτή ταξίδι με το πούλμαν (νταλίκα)για να πάρει τον αέρα της? Η για να βγάλεις φωτός και πεις ότι πήγες με τη μηχανή στη γη του πυρός στο Βλαδιβοστοκ η δεν ξέρω που αλλού?
Αξία τελικά δεν έχει ούτε το ταξίδι ούτε ο προορισμός, το είχα εμπεδώσει λάθος. Αξία έχει μόνο να φτάσει η μηχανή με τον όποιο τρόπο εκεί που είναι να φτάσει.
Είναι λίγο ξενερωτικο, αλλά όπως είπα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Εμένα δεν με εκφράζει, αλλά αυτό ουδεμιά σημασία έχει.
Ουφ! ξενερωθηκα.

Να φορτώσω τη μηχανή στη νταλίκα να την στειλω οδικώς μέχρι Πράμαντα να την ξεφορτώσω και να πω στην νταλίκα να με περιμένει να την γυρίσει πίσω μόλις τελειώσω με τη διανυκτέρευση μου, 2 χιλιομετρα παραπερα.
Νέες εποχές νέα ήθη νέα έθιμα
Μαλλον δεν εχεις εικονα των χιλιομέτρων και του χρόνου. Να σου πω εγω πχ που εχω κανει 2 φορες, απο το σπιτι μεχρι Γύθειο και πισω, που ειναι 5400χλμ. Θελει 2 μερες ταξιδι με το αμάξι και 3 με το μηχανακι για να φτασεις Γύθειο. Δλδ τρως 4-6 μερες αδεια στο πηγαινελα αν θελεις να φτασεις Πελλοπονήσο γρήγορα, για να βολταρεις εκει. Συνολο βενζινες διοδια ~900e για το μηχανακι, χωρις να υπολογισω τις διανυκτέρευσεις. Αμα ειχα την δυνατότητα να εχω νταλικα να μου φέρει το μηχανάκι ή γκαραζ να το αφησω για να συνεχίσω την βόλτα την επομενη χρονιά κατεβαινοντας με αεροπλάνο θα γλιτωνα και χρονο και χρήμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σταματάω την κουβέντα με την ταξιδάρα που έκανε ο δικός μας στην Ιαπωνία.
Το ότι δεν πέρασε τον μισό πλανήτη για να βρεθεί στην Ιαπωνία, δεν μειώνει την ταξιδάρα αυτή

 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Μαλλον δεν εχεις εικονα των χιλιομέτρων και του χρόνου. Να σου πω εγω πχ που εχω κανει 2 φορες, απο το σπιτι μεχρι Γύθειο και πισω, που ειναι 5400χλμ. Θελει 2 μερες ταξιδι με το αμάξι και 3 με το μηχανακι για να φτασεις Γύθειο. Δλδ τρως 4-6 μερες αδεια στο πηγαινελα αν θελεις να φτασεις Πελλοπονήσο γρήγορα, για να βολταρεις εκει. Συνολο βενζινες διοδια ~900e για το μηχανακι, χωρις να υπολογισω τις διανυκτέρευσεις. Αμα ειχα την δυνατότητα να εχω νταλικα να μου φέρει το μηχανάκι ή γκαραζ να το αφησω για να συνεχίσω την βόλτα την επομενη χρονιά κατεβαινοντας με αεροπλάνο θα γλιτωνα και χρονο και χρήμα.
Μπρε δεν αμφισβητώ το δικαίωμα του καθενός να ταξιδεύει όπως γουστάρει και αγαπά. Το έγραψα εξάλλου παραπάνω, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Αυτό δεν σήμαινε ότι συμφωνώ κιόλας απαραιτήτως έχω τις αντιρρήσεις μου τις οποίες και κατέγραψα στα ανωτέρω ποστ, και οι οποίες βέβαια δεν δεσμεύουν κανένα και ούτε προσπαθώ να τις επιβάλω δια της βίας.
Κουβέντα κάναμε και ανταλλαγή απόψεων, (και ξέρεις πως είναι η απόψεις, είναι σαν τις @@@@@, όλοι έχουμε από μια) δεν σημαίνει ότι θα συμφωνήσουμε κιόλας, γιατί αλλιώς θα ζούσαμε σε ολοκληρωτικό καθεστώς
 
Top Bottom