Συμβαίνει τώρα!

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
.. o_O
Το νου σας στα απόνερα από τα ropax για Ιταλία..
Καποτε μάζευαμε κλειδιά στο κύμα.. :secret:κ
50 μέτρα καδενα και 2 πριματσες στον βράχο
Αν και λελοι... Δεν κουνάμε τιποτα
Το ξέρω είμαι εκτός θέματος, αλλά αφού είστε γνώστες να ρωτήσω.
Έχει διαφορά η σχολή που θα πας, ΠΟΙΑΘ ή ΙΟΠ; Η η όλη ουσία είναι τι θα κάνεις αφού πάρεις το χαρτί;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Η η όλη ουσία είναι τι θα κάνεις αφού πάρεις το χαρτί;
Θα κάνεις ότι έκανα και εγώ.
Θα νοικιάσεις ένα ιστιοπλοϊκό και θα πας στην Αίγινα να δέσεις και θα τα κάνεις πτάνα όλα :roflmao::roflmao:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Πέρα από το χαβαλέ και πέρα από την οποιαδήποτε σχολή ιστιοπλοΐας, αν δεν πάρεις μέρος σε αγώνες ως πλήρωμα, θα αργήσεις πολύ να εγκλιματιστείς με το αντικείμενο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Οταν δεν πετας παλια προσπεκτους και σε τσακωνουν οι κορες σου....

:pce: :fun
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το ξέρω είμαι εκτός θέματος, αλλά αφού είστε γνώστες να ρωτήσω.
Έχει διαφορά η σχολή που θα πας, ΠΟΙΑΘ ή ΙΟΠ; Η η όλη ουσία είναι τι θα κάνεις αφού πάρεις το χαρτί;
Σε όποια σχολή και να πας, δεν θα μάθεις να ταξιδεύεις μόνος σου κανένα σκαφος
Οι σχολές σου δείχνουν θεωρητικά πράγματα, στην πράξη χρησιμοποιούν τους μαθητές σαν "σαβούρα", ιδίως στους αγώνες.
Εγώ ξεκίνησα να ασχολούμαι με την θάλασσα το μακρινό 1991
Ειχα ένα 7μετρο φουσκωτο και γύριζα με τα πιτσιρίκια μου, ακόμα και τον χειμώνα.
Τα πολλά μίλια με βοήθησαν να αποκτήσω εμπειρία και όταν άρχιζε η βενζίνη να γίνεται ασύμφορη, ξεκίνησα το μπλέξιμο με τα πανιά.
Στα πρώτα μαθήματα στον ΙΟΠ, κατάλαβα ότι δεν θα μου μάθαιναν αυτά που ήθελα, οπότε κολλησα άσχημα στον δάσκαλο και κατάλαβε ότι έπρεπε να μου δείξει.
Μετά την "αποφοίτηση" νοίκιασα με την κυρά λενη ένα 36αρι μικρό bavaria και από εκείνη την ημέρα σχεδόν κάθε χρόνο θα ταξιδέψω με ιστιοφόρο.

Εκανα και θα συνεχίζω να κάνω λάθη, γιατί η θάλασσα είναι μεγάλη καργιόλα και πλανευτρα
Εκεί που νομίζεις ότι την παλεύεις θα σου ρίξει μια για να καταλάβεις ότι είσαι λίγος μπροστά της.

Με λίγα λόγια.... Πας στην σχολή, κολλάς στον δάσκαλο να σου δείξει κάποια βασικά, βρίσκεις κάποιον κολλημένο με τη θάλασσα και ξεκινάς δυνατά.
Στα λιμάνια με αέρα θέλει εμπειρία, αλλά και εκεί σιγά σιγά θα τα μάθεις.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Kωστα(maniak) και εγώ το είχα σκεφτεί για σκάφος.
Να παρατήσω μοτοσυκλέτα μέχρι να μεγαλώσει η μικρή, αλλά μου έδωσες απάντηση
Ακριβή η βενζίνη και τα λειτουργικά έξοδα.
Έχω μεγαλώσει όμως με ξύλινο σκαρί και με κοφινιαμε με ψάρια γεμάτα.
Και θα θυμάμαι τα χρόνια αυτά για πάντα!!!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Kωστα(maniak) και εγώ το είχα σκεφτεί για σκάφος.
Να παρατήσω μοτοσυκλέτα μέχρι να μεγαλώσει η μικρή, αλλά μου έδωσες απάντηση
Ακριβή η βενζίνη και τα λειτουργικά έξοδα.
Έχω μεγαλώσει όμως με ξύλινο σκαρί και με κοφινιαμε με ψάρια γεμάτα.
Και θα θυμάμαι τα χρόνια αυτά για πάντα!!!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το θέμα είναι να είσαι πάνω στη θάλασσα.
Και τα ξυλινα σκαριά είναι από τα καλά και οικονομικα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν συγκρινουμε ξυλινο και ¨πλαστικο¨ απο οικονομικης πλευρας, το δευτερο ειναι πολυ πιο οικονομικο και με λιγοτερη φασαρια και συντηρηση!!!!!!!!!
Σωστό... Αλλά με 7 μέτρα καΐκι ταξιδεύεις καλά και οικονομικά, ενώ με πλαστικό κοιτάς την θάλασσα από μακριά.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Το κόστος είναι μεγάλο πλέον, είτε είναι ξύλινο είτε είναι πλαστικό είτε φουσκωτό.
Ασφάλεια
Δέσιμο σε λιμανάκι(αν δεν υπάρχει χώρος)
Βενζίνες
Συντήρηση
Αρκετό χρόνο μετά την θάλασσα
Εφορία
Δύσκολες εποχές!!!
Και εάν μπλέξεις θα ανοίγεις ορίζοντες και τα 4.5 μέτρα γίνονται 7 και η μηχανή από 30αρα γίνεται 150ιππους.



Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το κόστος είναι μεγάλο πλέον, είτε είναι ξύλινο είτε είναι πλαστικό είτε φουσκωτό.
Ασφάλεια
Δέσιμο σε λιμανάκι(αν δεν υπάρχει χώρος)
Βενζίνες
Συντήρηση
Αρκετό χρόνο μετά την θάλασσα
Εφορία
Δύσκολες εποχές!!!
Και εάν μπλέξεις θα ανοίγεις ορίζοντες και τα 4.5 μέτρα γίνονται 7 και η μηχανή από 30αρα γίνεται 150ιππους.



Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σωστό... Για αυτό νοικιαζουμε ιστιοφόρο αξίας 400000 ευρώ με 1500 ευρώ την εβδοαμδα για 10 άτομα.
Δεν αξίζει η ιδιοκτησια
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Με ξυλινο (7 μετρα στο παραδειγμα σου) ταξιδευεις πιο ¨σιγουρα¨ και πιο ¨στρωτά¨, (αλλα πολυ πιο αργα)!
Ακομα και αυτο ομως το πλεονεκτημα, την τελευταια δεκαετια και βαλε, τεινει να εξαφανιστει. Οι γαστρες των πλαστικων πλεον εχουν πολυ καλυτερες γραμμες που βοηθουν την υδρολισθηση, στο πλανάρισμα, στην αποτομη αλλαγη πορειας κτλ. Αυτο, σε συνδυασμο με το οτι δεν φτιαχνονται (σχεδον) ξυλινες βαρκες πλεον (δεν τις προτιμαει ο κοσμος γιατι εχουν περισσοτερα εξοδα συντηρησης), οι πλαστικες θα ειναι μονοδρομος!!!
Οι ξυλινες βαρκες θα ειναι μονο για ψαραδες (εννοειται αυτη η κατηγορια), για ¨ρομαντικους¨ και γνωστες του αντικειμενου, η πρωτη επιλογη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με ξυλινο (7 μετρα στο παραδειγμα σου) ταξιδευεις πιο ¨σιγουρα¨ και πιο ¨στρωτά¨, (αλλα πολυ πιο αργα)!
Ακομα και αυτο ομως το πλεονεκτημα, την τελευταια δεκαετια και βαλε, τεινει να εξαφανιστει. Οι γαστρες των πλαστικων πλεον εχουν πολυ καλυτερες γραμμες που βοηθουν την υδρολισθηση, στο πλανάρισμα, στην αποτομη αλλαγη πορειας κτλ. Αυτο, σε συνδυασμο με το οτι δεν φτιαχνονται (σχεδον) ξυλινες βαρκες πλεον (δεν τις προτιμαει ο κοσμος γιατι εχουν περισσοτερα εξοδα συντηρησης), οι πλαστικες θα ειναι μονοδρομος!!!
Οι ξυλινες βαρκες θα ειναι μονο για ψαραδες (εννοειται αυτη η κατηγορια), για ¨ρομαντικους¨ και γνωστες του αντικειμενου η πρωτη επιλογη.
Δεν βιαζόμαστε αδερφέ... Τα γρήγορα είναι για τους πλούσιους.
Τα αργά για τους πολύ πλούσιους, δηλαδή αυτούς που έχουν πολύ χρόνο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σωστό... Για αυτό νοικιαζουμε ιστιοφόρο αξίας 400000 ευρώ με 1500 ευρώ την εβδοαμδα για 10 άτομα.
Δεν αξίζει η ιδιοκτησια
Εννοειται αυτο με τα χιλια!!!
Το καλυτερο σκαφος ειναι το.... ξενο, ή του φιλου σου!!!!!!!!!! ;)
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Γιατί αυτή η φάση στο φιλιατρο της Ιθάκης, δεν υπαρχει



Advphone....
Ως ΄΄ψευτοντοπιος΄΄ στην Ιθάκη, να πατε Μάρμαγκα , αν δεν εχετε παει ηδη!! Ομορφο το Φιλιατρό , αν και προτιμω το ακριβως διπλανο , Σαρακήνικο. ! Μάρμαγκα , και αν εχεις ψαράκι ,δωστο στη καντινα , ξερει το παληκαρι να ψηνει καλα.
 
Top Bottom