Συμβαίνει τώρα!

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι για να ξενερώσεις, το πρόβλημα αυτό το είχαν όλα τα 800gs 08 -09 μαζί και το δικό μου, είχε βγει ανάκληση και στο επόμενο σέρβις μου άλλαξαν την λαστιχένια φλάντζα με νεα παχύτερη στην οποία ο μηχανικός πασαλιψε (για να είναι σίγουρος) με φλαντζόκολα.
Από τότε κανένα πρόβλημα ξανά.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
To πιθανοτερο ειναι αφου μπηκε καινουρια λαστιχοφλατζα να θελου λιιιγο σφιξιμο ακομα οι βιδες του καπακιου

Αλλα και το ελαφρυ πασαλλειμα της με φλατζοκολλα που αναφερει ο Βασιλης παραπανω θα δουλεψει στην περιπτωση που η λαστιχοφλατζα εχει καποιο κατασκευαστικο ελλατωμα
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αν το καπακι βαλβ/ων ειναι πλαστικο πες τους να το αλλαξουν κ αυτο,τα πλαστικα αν δεν σφιχτουν σωστα 1 φορα σωστα πετσικαρουν και χανουν εις τον αιωνα τον απαντα αν δεν τα παστωσεις με μπολικη κολλα(κατι που δεν ειναι αποδεκτο σε καινουργιο μηχανημα).
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι για να ξενερώσεις, το πρόβλημα αυτό το είχαν όλα τα 800gs 08 -09 μαζί και το δικό μου, είχε βγει ανάκληση και στο επόμενο σέρβις μου άλλαξαν την λαστιχένια φλάντζα με νεα παχύτερη στην οποία ο μηχανικός πασαλιψε (για να είναι σίγουρος) με φλαντζόκολα.
Από τότε κανένα πρόβλημα ξανά.
ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧ....τη σιχαίνομαι τη φλατζόκολλα...όταν ανοίγω κάτι κ το βρίσκω πασαλημένο με δαύτη ,βρίζω σα μαστροΜήτσος.
Η φλατζόκολλα υπάρχει στην αγορά σαν λύση ανάγκης (είσαι στο πουθενά ή είναι ΣΚ κ το θέλεις έτοιμο ΤΩΡΑ) ,ή σαν λύση στεγανοποίησης κάποιων σημείων με ζημιά (ραγισμα-γρανιάρισμα-πετσικάρισμα) ,η οποία έχει μεγάλο κόστος εργασίας κ ανταλλακτικών.

Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ την εφαρμογή φλατζόκολλας σε σημεία που υπάρχουν λαστιχόφλάντζες ή orings.
Και καλά ,άμα το φτιάνεις σπίτι μόνος σου ,ΟΚ ,μπορεί αν μην εχεις ή να μην μπορείς να το αφήσεις λυμένο μεχρι να βρείς τα καινούργια λαστιχάκια στεγανοποίησης.
Αλλά ,άμα πλερώνεις επίσημη αντιπροσωπία ,για να στο πασαλείφουν με φλατζοκολλες....γ@μ@τ@ με ΜΕΓΑΛΑ γραμματα!

Η όποια διαρροή ,λύνεται με καινούργια στεγανοποιητικά.

Αν χρειαζόταν φλατζόκολλα οπουδήποτε ,θα το ανέφερε ο κατασκευαστής στο φάκινγκ μάνιουαλ.

Αν το καπακι βαλβ/ων ειναι πλαστικο πες τους να το αλλαξουν κ αυτο,τα πλαστικα αν δεν σφιχτουν σωστα 1 φορα σωστα πετσικαρουν και χανουν εις τον αιωνα τον απαντα αν δεν τα παστωσεις με μπολικη κολλα(κατι που δεν ειναι αποδεκτο σε καινουργιο μηχανημα).
Αλουμινένιο είναι Δημήτρη ,κι έχει ειδικές βίδες-αποστάτες με στόπ ,οι οποίες σφίγγουν το καπάκι πατώντας σε λαστιζοροδέλες.
Πάει μόνο του το μοντάρισμα.
Το μόνο λάθος εφαρμογής που μπορεί να κάνει κάποιος ,είναι να παρασφίξει κ να κλωτσήσει τα σπειρώματα,
ή να μην τοποθετήσει σωστά την περιμετρική λαστιχόφλάντζα (εχει πολλά σημεία καμπυλότητας) κ να πατηθεί κάπου λάθος(παράγωνα).
Αλλά ,ΑΝ δεν έχει πατήσει καλά ,το βλέπεις με μιά ματιά ,πρίν σφίξεις.

EDIT: τα παραπάνω που έγραψα ,ισχύουν για τα 690.
701 δεν έχω αγγίξει (ακόμα) αλλά η βάση του είναι το ίδιο μοτέρ ,γι αυτό κ τα αναφέρω.
Αν έκαναν καμιά πατάτα κ άλλαξαν το καπάκι σε πλαστικό ,τι να πω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Είπαν ότι από εδώ που κύκλωσα με κόκκινο.
Ότι εκεί η φλάντζα δεν είχε πατήσει καλά.






Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Γιώργο ,κ η αρχική διαρροή από εκεί ήταν ;
Γιατί είχα καταλάβει οτι ήταν από το καπάκι του βολάν.

Λογικό να ξενερώσεις ,αλλά μην ανησυχείς ,δεν είναι κάτι σοβαρό.
Ενα καινούργιο σετάκι λαστιχόφλατζες κ λαστιχοροδέλλες ,σωστή εφαρμογή ,κ καθάρισες.

ΔΕΝ νομίζω οτι άλλαξαν κάτι από αυτά.
Επειδή ήταν καινούργια ουσιαστικά ,θα έβαλαν τα ίδια.

Ενημέρωσέ τους για την πρόθεσή σου για αναστροφή πώλησης ,κ θα το προσέξουν καλύτερα.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧ....τη σιχαίνομαι τη φλατζόκολλα
Κώστα δεν την έχω δοκιμάσει για να σου πω, προτιμώ τυροκαφτερή ή τζατζίκι :hungry:
Επειδή και με τις νέες φλατνζες είχε παρατηρηθεί πάλι διαρροή σε ορισμένες περιπτώσεις (μάλλον από πέτσικα καπάκια rotax) και δεν ήθελα να ρισκάρω πάλι λύσιμο.... τοποθετήθηκε η κόλλα.
Έχει ευρεία χρήση πάντως σε πολλές εφαρμογές με σίγουρα αποτελέσματα.
Το βέβαιο είναι ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και θα βρει λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Άστο όπως είναι .....
Στέργιο δεν γίνεται να αφεθεί γιατί χάνει σχετικά αρκετά και αρχίζει να κολλάει χώμα κ μπίχλα με αποτέλεσμα να αφήνει σημάδια σε αρκετά σημεία της μοτοσικλέτας
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Γιώργο ,κ η αρχική διαρροή από εκεί ήταν ;
Γιατί είχα καταλάβει οτι ήταν από το καπάκι του βολάν.

Λογικό να ξενερώσεις ,αλλά μην ανησυχείς ,δεν είναι κάτι σοβαρό.
Ενα καινούργιο σετάκι λαστιχόφλατζες κ λαστιχοροδέλλες ,σωστή εφαρμογή ,κ καθάρισες.

ΔΕΝ νομίζω οτι άλλαξαν κάτι από αυτά.
Επειδή ήταν καινούργια ουσιαστικά ,θα έβαλαν τα ίδια.

Ενημέρωσέ τους για την πρόθεσή σου για αναστροφή πώλησης ,κ θα το προσέξουν καλύτερα.
Ναι Κώστα από εκεί ήταν και η αρχική διαρροή.

Μου απάντησε στο εμαιλ μου κατά τις 19:00 (εντύπωση μου έκανε, γι᾽αυτό το αναφέρω) και είπε ότι με ευχαριστεί για τις φωτογραφίες και μπορούν να διακρίνουν ότι η διαρροή είναι από το ίδιο σημείο. Είχαν τη μηχανή αναμμένη για 10 λεπτά και νόμιζαν ότι το πρόβλημα λύθηκε. Συμβαίνει σε καινούργιες μοτοσικλέτες να στάζει από τη φλάντζα, αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωσή μου.
Νομίζουν ότι έχει πρόβλημα το καπάκι βαλβίδων και θυμάται ότι έχει σημάδι το δικό μου (αφού του το είχα υποδείξει).
Αυτή τη φορά θα παραγγείλουν και αλλάξουν όλα τα πράγματα πάνω από τη φλάντζα και θα κάνουν μερικά χιλιόμετρα να βεβαιωθούν κ να τεστάρουν.
Είναι σίγουρος ότι θα φτιαχτεί αυτή τη φορά και αν δεν γίνει την παίρνει πίσω και μου δίνει τα χρήματα.
Θα περάσει με το φορτηγάκι τους να την πάρει από το σπίτι μου.

Ευχαριστώ όλους για τον εφησυχασμό!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Νομίζουν ότι έχει πρόβλημα το καπάκι βαλβίδων και θυμάται ότι έχει σημάδι το δικό μου (αφού του το είχα υποδείξει).
αυτό το σημάδι εννοώ:









Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αυτή τη φορά θα παραγγείλουν και αλλάξουν όλα τα πράγματα πάνω από τη φλάντζα και θα κάνουν μερικά χιλιόμετρα να βεβαιωθούν κ να τεστάρουν.
Είναι σίγουρος ότι θα φτιαχτεί αυτή τη φορά και αν δεν γίνει την παίρνει πίσω και μου δίνει τα χρήματα.
Θα περάσει με το φορτηγάκι τους να την πάρει από το σπίτι μου.
A, ακριβως οπως γινεται και στην Ελλαδα δηλαδη, δεν εχουμε τιποτα να ζηλεψουμε.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κώστα δεν την έχω δοκιμάσει για να σου πω, προτιμώ τυροκαφτερή ή τζατζίκι :hungry:
Επειδή και με τις νέες φλατνζες είχε παρατηρηθεί πάλι διαρροή σε ορισμένες περιπτώσεις (μάλλον από πέτσικα καπάκια rotax) και δεν ήθελα να ρισκάρω πάλι λύσιμο.... τοποθετήθηκε η κόλλα.
Έχει ευρεία χρήση πάντως σε πολλές εφαρμογές με σίγουρα αποτελέσματα.
Το βέβαιο είναι ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και θα βρει λύση.
ΝΑΙ Bill ,το είπα παραπάν ,οτι σε περίπτωση πετσικαρίσματος ,μπαίνει φλατζόκολλα σαν (οικονομική) λύση στεγανοποίησης.
Αλλά όταν μιλάμε για σέρβις ρουτίνας ,εντός αντιπροσωπίας ,κ ειδικά σε καινούργιο μηχανάκι...ε ΟΧΙ ρε φίλε ,δεν δέχομαι τη φλατζόκολλα σαν λύση.

Αντιθέτως εμένα η τυροκαφτερή δεν μου αρέσει με φέρνει καΟΥρα
Μ'αρέσει όμως η μυρουδιά της φλατζόκολλας ,κι εχω κρατηθεί αρκετές φορές μη δοκιμάσω κ στουμπώσει το άνΤερο.:laugh:


Ναι Κώστα από εκεί ήταν και η αρχική διαρροή.

Μου απάντησε στο εμαιλ μου κατά τις 19:00 (εντύπωση μου έκανε, γι᾽αυτό το αναφέρω) και είπε ότι με ευχαριστεί για τις φωτογραφίες και μπορούν να διακρίνουν ότι η διαρροή είναι από το ίδιο σημείο. Είχαν τη μηχανή αναμμένη για 10 λεπτά και νόμιζαν ότι το πρόβλημα λύθηκε. Συμβαίνει σε καινούργιες μοτοσικλέτες να στάζει από τη φλάντζα, αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωσή μου.
Νομίζουν ότι έχει πρόβλημα το καπάκι βαλβίδων και θυμάται ότι έχει σημάδι το δικό μου (αφού του το είχα υποδείξει).
Αυτή τη φορά θα παραγγείλουν και αλλάξουν όλα τα πράγματα πάνω από τη φλάντζα και θα κάνουν μερικά χιλιόμετρα να βεβαιωθούν κ να τεστάρουν.
Είναι σίγουρος ότι θα φτιαχτεί αυτή τη φορά και αν δεν γίνει την παίρνει πίσω και μου δίνει τα χρήματα.
Θα περάσει με το φορτηγάκι τους να την πάρει από το σπίτι μου.

Ευχαριστώ όλους για τον εφησυχασμό!
ΟΚ. Αν έπεσες στην περίπτωση προβληματικού καπακιού ,τι να πω ,ατυχία.
Πάντως δεν είναι κάτι.
Αφού θα μπεί καινούργιο καπάκι κ λαστιχόφλαντζες ,δεν θα ξανάχεις θέμα.

αυτό το σημάδι εννοώ:









Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Πάντως αυτό φαίνεται σαν επιφανειακός τσαμπουκάς ,από χτύπημα σε βάλε ή βγάλε.
ή σα να φαγε τούμπα το καπάκι κι έσκασε σε κάποιο άλλο μέταλο.
Να έχει κάνει κράκ κ να χάνει από κεί...τι να πω.
Και πάλι απαράδεκτο για γραμμή παραγωγής κ επίσημο επισκευαστή ,αφού άλλος δεν το'χει ακουμπήσει.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Πάντως αυτό φαίνεται σαν επιφανειακός τσαμπουκάς ,από χτύπημα σε βάλε ή βγάλε.
ή σα να φαγε τούμπα το καπάκι κι έσκασε σε κάποιο άλλο μέταλο.
Να έχει κάνει κράκ κ να χάνει από κεί...τι να πω.
Και πάλι απαράδεκτο για γραμμή παραγωγής κ επίσημο επισκευαστή ,αφού άλλος δεν το'χει ακουμπήσει.
Το είχε από την πρώτη μέρα. Δεν το έκαναν στο συνεργείο.
Θα επανέλθω όταν με το καλό την επιστρέψουν και την παω βόλτα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αμελητέο πρόβλημα που θα λυθεί ευκολα .

Θα φτιαχτεί σιγουρα γιατι κανεναν δεν συμφέρει αλλη λυση κ αν δεν μπορούν να φτιαξουν αυτο , τι μπορούν ;

Ολα θα πανε καλα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το είχε από την πρώτη μέρα. Δεν το έκαναν στο συνεργείο.
Θα επανέλθω όταν με το καλό την επιστρέψουν και την παω βόλτα.
Ε ,τότε ,ακόμα χειρότερα.
Αυτό σημαίνει ότι χτυπήθηκε στη γραμμή παραγωγής.
Ή έπεσε το καπάκι από τα χέρια του συναρμολογητή κ έσκασε σε κάποια μεταλλική γωνία.
Ή χτυπήθηκε από αυτόν που "φόρεσε" το μοτέρ στη μοτοσυκλέτα ,κατά τη "μανούβρα" μονταρίσματος.
Που είναι ο "ποιοτικός έλεγχος" όμως ;
Γιατί φτηνό προϊόν στη βιτρίνα ,δεν το λές...
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το είχε από την πρώτη μέρα. Δεν το έκαναν στο συνεργείο.
Θα επανέλθω όταν με το καλό την επιστρέψουν και την παω βόλτα.
Ολα καλα θα πάνε είμαι βέβαιος.
Πάντως μου έχουν πέσει τα σαγόνια από τον επαγγελματισμο του αντιπροσώπου και μπράβο τους
 
Top Bottom