Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Thank's:ok:...αν κ "ακριβό" ,το "ψώνισα" άμεσα + τα μεταφορικά ,γιατί είμαι "άπλας" αυτή την περίοδο.:cool:
Το ήθελα καιρό κ όλο το αμελούσα ,οπότε δεν το έψαξα καν αλλού.;)
Ειχα παρει κατι λαμπες απο εκει και το ειδα και λεω δεν το βαζω κι αυτο μεσα, και μια φορα να το χρησιμοποιησω και να το πεταξω, σιγα...

Το σετακι δεν ειναι ποιοτητας 5ευρω, εχει ξεφτυλισει οποιοδηποτε αλλο σετ εξωλκεων εχω δοκιμασει.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Μιας κ λεμε για λαδια στα μπροστινα...καθε ποτε πρεπει να τα αλλαζουμε..;;;
Εχω ακουσει για αλλαγη καθε 2 χρονια
Ανεξαρτητα απο την αισθηση που εχουμε εμεις για την λειτουργια του...ισχυει..;;;;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μιας κ λεμε για λαδια στα μπροστινα...καθε ποτε πρεπει να τα αλλαζουμε..;;;
Εχω ακουσει για αλλαγη καθε 2 χρονια
Ανεξαρτητα απο την αισθηση που εχουμε εμεις για την λειτουργια του...ισχυει..;;;;
Ναι , στα σερβις μανιουαλΖ τοσο λενε, ανα δυο χρόνια μαζι με τα υγρα φρενων, στην ουσια το ιδιο θεμα εχουν, απορροφουν υγρασια.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Επειδη σημερα ειχε επιστροφη στο γραφειο για ενισχυση της οικονομιας, χτες εκατσα και εκανα ενα σερβισακι στον παππου. Αλλαξα λαδι στα καλαμια με 20αρι και βρηκα την υγεια μου. Αυτα που βγηκαν εμοιαζαν παρα πολυ σε υφη και εμφανιση με γρασσο τυπου assembly lube/γραφιτη, σκεφτηκα προς στιγμη να τα κρατησω για τετοια χρηση, αλλα η εντονη μυρωδια απο τα θειωδη τους μου εφερε ασχημες αναμνησεις και τα σουταρα. Ευτυχως η Γιαμαχα εχει προβλεψει για δυο βιδιτσες αποστραγγισης χαμηλα στις μποτες και δεν χρειαστηκε να λυσω το μπροστινο. Ειχαν φυσικα κολλησει και χρειαστηκε να χρησιμοποιησω το πανακριβο σετακι αφαιρεσης κολλημενων βιδων που το ειχα παρει ισαμε 3 ευρω και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο ουκ ολιγες φορες...

Επισης αλλαξα λαδια μοτερ, ορυκτελαια με 4500χλμ , καλα βγηκαν.



Ελεγα να δοκιμασω αυτο το συνθετικο (α ρε μεγαλεια ο Μπαμπης ο Τενερες!) που το ειχα παρει παμφθηνα απο Λιντλ πριν λιγο καιρο, αλλα σκεφτηκα οτι τωρα καλοκαιρι θα τα καιει για πλακα ακομη και με κρυο μοτερ, οποτε το αφησα για την επομενη αλλαγη, με το 2ο κυμα κορονοιου. Εβαλα παλι τα Divinol 20W50 για turbo κινητηρες που για 5ευρω το λιτρο μαμανε...

Φίλος χρησιμοποιεί το W5 ημισυνθετικο στον εργάτη του, ένα ER500 εδώ και χρονια και έχει φτάσει αισίως τις 170.000 km.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιας κ λεμε για λαδια στα μπροστινα...καθε ποτε πρεπει να τα αλλαζουμε..;;;
Εχω ακουσει για αλλαγη καθε 2 χρονια
Ανεξαρτητα απο την αισθηση που εχουμε εμεις για την λειτουργια του...ισχυει..;;;;
Τις εποχές που το fazer έκανε 20,000 το χρόνο, κάθε χρόνο τα άλλαζα. Ένα εικοσάρικο υλικά και λίγη ώρα, δεν είναι κάτι άξιο λόγου να το σκέφτεσαι πολύ.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Πάντως σε όλα τα γιαπωνέζικα που είχα για αλλαγή λαδιού στο μπροστινό με κάποιο χρονοδιάγραμμα δεν έγραφε κανένα manual....
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Παμε για group buy να πετύχουμε τιμη;
Ευχαριστώ για το λινκ. Μόλις έβαλα παραγγελία.
Έριξα κάτι μπινελικια πριν δυο εβδομάδες, μακάρι να ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο προϊον.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Επειδη σημερα ειχε επιστροφη στο γραφειο για ενισχυση της οικονομιας, χτες εκατσα και εκανα ενα σερβισακι στον παππου. Αλλαξα λαδι στα καλαμια με 20αρι και βρηκα την υγεια μου. Αυτα που βγηκαν εμοιαζαν παρα πολυ σε υφη και εμφανιση με γρασσο τυπου assembly lube/γραφιτη, σκεφτηκα προς στιγμη να τα κρατησω για τετοια χρηση, αλλα η εντονη μυρωδια απο τα θειωδη τους μου εφερε ασχημες αναμνησεις και τα σουταρα. Ευτυχως η Γιαμαχα εχει προβλεψει για δυο βιδιτσες αποστραγγισης χαμηλα στις μποτες και δεν χρειαστηκε να λυσω το μπροστινο. Ειχαν φυσικα κολλησει και χρειαστηκε να χρησιμοποιησω το πανακριβο σετακι αφαιρεσης κολλημενων βιδων που το ειχα παρει ισαμε 3 ευρω και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο ουκ ολιγες φορες...

Επισης αλλαξα λαδια μοτερ, ορυκτελαια με 4500χλμ , καλα βγηκαν.



Ελεγα να δοκιμασω αυτο το συνθετικο (α ρε μεγαλεια ο Μπαμπης ο Τενερες!) που το ειχα παρει παμφθηνα απο Λιντλ πριν λιγο καιρο, αλλα σκεφτηκα οτι τωρα καλοκαιρι θα τα καιει για πλακα ακομη και με κρυο μοτερ, οποτε το αφησα για την επομενη αλλαγη, με το 2ο κυμα κορονοιου. Εβαλα παλι τα Divinol 20W50 για turbo κινητηρες που για 5ευρω το λιτρο μαμανε...

Κάνει το συγκεκριμένο λιπαντικό για μοτοσυκλέτα?

Δεν λέω για την μάρκα ή το ιξώδες.

Απλά επειδή φαίνεται "αυτοκινητάδικο" δεν ξέρω αν καλύπτει τις μοτο - προδιαγραφές, κυρίως για το κιβώτιο ταχυτήτων μοτοσυκλετών.

Πρόσφατα είχε το Lidl W5 λιπαντικό για μοτοσυκλέτες και το έγραφε.

Αν τσεκαριστούν πάντως οι προδιαγραφές στην ετικέτα με τις απαιτήσεις του κατασκευαστή του μοτέρ είμαστε οκ
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κάνει το συγκεκριμένο λιπαντικό για μοτοσυκλέτα?

Δεν λέω για την μάρκα ή το ιξώδες.

Απλά επειδή φαίνεται "αυτοκινητάδικο" δεν ξέρω αν καλύπτει τις μοτο - προδιαγραφές, κυρίως για το κιβώτιο ταχυτήτων μοτοσυκλετών.

Πρόσφατα είχε το Lidl W5 λιπαντικό για μοτοσυκλέτες και το έγραφε.

Αν τσεκαριστούν πάντως οι προδιαγραφές στην ετικέτα με τις απαιτήσεις του κατασκευαστή του μοτέρ είμαστε οκ
E ναι ρε συ, δεν ειμαι χτεσινος...

 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ευχαριστώ για το λινκ. Μόλις έβαλα παραγγελία.
Έριξα κάτι μπινελικια πριν δυο εβδομάδες, μακάρι να ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο προϊον.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Και εγω καπου στην τυχη το ειχα συναντησει και το ειχα κανει watch αλλα δεν το ειχα αγορασει καθως δεν ηξερα αν αξιζει.
Τωρα θα το αγορασω και εγω να το εχω, καλου κακου.
:ok:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ωραίο αυτό με το χαλασμένο κεφάλι, θα πάρω ένα κιτάκι ποτέ δεν ξέρεις.

Αν σπάσει το κεφάλι τι κάνουμε....
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ωραίο αυτό με το χαλασμένο κεφάλι, θα πάρω ένα κιτάκι ποτέ δεν ξέρεις.

Αν σπάσει το κεφάλι τι κάνουμε....
9 στις 10 οταν αφαιρεσεις αυτο που κραταει η βιδα απο την ενωση προεξεχει ενα κομματακι του κορμου της βιδας. Το πιανεις με ταναλια/παπαγαλακι/καβουρα και το ξεβιδωνεις. Εαν ειναι μικρη η βιδα λεμε. Εαν ειναι μεγαλη και εχει ψωμι ο κορμος χρησιμοποιεις το ιδιο κιτακι.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
είναι μικρή η πόρνη, είναι από σάπιο τυρί φτιαγμένη, είναι στο EXUP η μία από τις τρεις και θα μπορούσα να βρίζω με τις ώρες. Περισσεύει λίγο ναι, δεν το πιάνει εργαλείο.



Σήμερα το θυμήθηκα πάλι γιατί έπλυνα μηχανάκια και αυτοκίνητα στο σπίτι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
είναι μικρή η πόρνη, είναι από σάπιο τυρί φτιαγμένη, είναι στο EXUP η μία από τις τρεις και θα μπορούσα να βρίζω με τις ώρες. Περισσεύει λίγο ναι, δεν το πιάνει εργαλείο.



Σήμερα το θυμήθηκα πάλι γιατί έπλυνα μηχανάκια και αυτοκίνητα στο σπίτι.
Εχω μια τετοια στον πισω δισκο του Τενερε. Ειναι η Νεμεσις μου... Δεν βγαινει με τιποτα, εχω αποπειραθει 4 διαφορετικες φορες. Στην επομενη ευκαιρια θα δοκιμασω το κιτακι αυτο.

Φοβαμαι οτι αν την αφαιρεσω τη συγκεκριμενη θα καταρρευσει το Συμπαν.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φοβάμαι ότι αν πάω να βγάλω τα μπουζόνια της εξάτμισης μετά από 20 χρόνια από την αρχική τοποθέτηση, ώστε να μπορέσω να πιάσω την εξάτμιση και να βγάλω την βίδα με τρυπάνι κλπ (ή να την πάω κάπου να το κάνουν τέλος πάντων αν δω τα σκούρα) θα γίνει πολύ μεγαλύτερη ζημιά.

Με την ηλεκτροκόλληση δεν το έχω, για να κολλήσω ένα 10αράκι παξιμάδι. Με κόλλα σίδερου δεν ξέρω αν θα πιάσει. Γενικά γαμώ το κερατό μου με τους τσίπηδες που δεν έβαλαν σωστές βίδες και με τον εαυτό μου που δεν τις είχα αλλάξει νωρίτερα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Tα μπουζονια του συγχωριανου του Fazer παντως βγηκαν ευκολα μετα απο 25 χρονια οταν εστειλα κεφαλη στο ρεκτιφιε, δεν ειχα θεμα, απλα τα πλακωσα σε WD40 και θερμοπιστολο πριν την αποπειρα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παντως μην περιμενετε αν εχει μουλαρωσει και δεν βγαινει η κομμενη βιδα λογω πχ σκουριας οτι το συγκεκριμεο κιτακι θα κανει δουλεια
Καλο ειναι δεν λεω αλλα μονο για ευκολες βιδες
Δοκιμασμενο σε ζορικη βιδα
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Για βιδες που δεν εχουν σπασει παντως, με ενα σφυροκατσαβιδο γινεται η δουλεια.
 
Top Bottom