Ψηλορείτης-Εντουρο-οικολογική καταστροφή...!?

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc

Ειχα δει στο FB το βιντεο αυτο... και κατι σχόλια σχετικά με τους "ασυνείδητους" που ανέβηκαν στον Ψηλορείτη με μηχανές....
Λεω εντάξει τέτοιοι δήθεν οικολόγοι ανέκαθεν υπήρχαν και τους φταίνε ολα, δε βαριέσαι..
Σημερα προς μεγάλη μου έκπληξη, στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων στο κρατικό κανάλι, μια κοπελιά δημοσιογράφος έκραζε με μεγάλη εμπάθεια το εγχείρημα, προσπαθώντας να δημιουργήσει την αίσθηση οτι βεβηλωθηκε ο Ψηλορείτης που ανέβηκε μηχανή στην κορυφή του, φυσικά χωρίς να πείσει ούτε εμενα, αλλα ούτε καν τη γυναίκα μου (που ειναι και λιγο πιο οικολογικά ευαίσθητη)
Διεξάγεται λέει προανακριτική έρευνα, θα αποδωθούν ευθύνες, διότι θίχθηκε η βιοποικιλότητα του βουνού??? Και αλλοιώθηκε το γεωαναγλυφο του τοπίου??? Κινδύνεψαν αυτοί που το έκαναν και τυχόν αναρριχητές γιατί είχε γκρεμούς;
Πάμε καλα;
Δηλαδη αυτοί που ανεβαίνουν με τα πόδια δεν μετακινούν πέτρες;
Δεν τους βλέπουν και ενοχλούνται τα άγρια ζώα; αυτοί δεν πετάνε και σκουπίδια?
Και καλα, δέκα οικολόγοι αντιδρασανε, η κρατική τηλεόραση τι προπαγάνδα μεταδίδει?
Τα ίδια λέγανε και για το NaxosRally17, που μπήκαμε σε παραλίες (έρημες εκείνη την εποχή) και που πήγαμε κοντά σε μνημεία..δηλαδη τόσοι τουρίστες καθε καλοκαίρι, χαλάνε λιγότερο τη φύση? Όλοι αυτοί που σκαλίζουν τα ονόματα τους στα αφύλακτα αρχαία μάρμαρα? Φταίει εκείνος που τράβηξε βιντεο και προβάλλει έμμεσα η άμεσα έναν τόπο?
Μόνο εγώ τα αντιλαμβάνομαι έτσι;
Κράξτε (με) ελεύθερα...
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Εκεί πάνω είναι μετόχι μονής, δεν μπορεί να πηγαίνει όποιος να 'ναι και να κάνει φασαρία, χαλάει η επικοινωνία...
Τι νόμιζες, ότι έχουν οι οικολόγοι τέτοια δύναμη;;
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Εκεί πάνω είναι μετόχι μονής, δεν μπορεί να πηγαίνει όποιος να 'ναι και να κάνει φασαρία, χαλάει η επικοινωνία...
Τι νόμιζες, ότι έχουν οι οικολόγοι τέτοια δύναμη;;
Εσενα η γνώμη σου δε μετράει, εισαι λιγο χειρότερος απο μένα...!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Κάνε αυτό που κάνεις σωστά και μην μασάς τίποτα φίλε !!!
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Το θέμα πήρε παραπάνω έκταση χωρίς κανένα λόγο. Για άλλη μια φορά η τρίχα έγινε τριχιά και λόγω εντοπιότητας έπεσε στην ανίληψη μου πριν μια βδομάδα και κοροιδεύαμε στη παρέα ότι να δεις που θα γίνουμε πάλι είδηση ... Και τώρα με μεγάλη μου έκπληξη διαβάζω αυτό που έγραψε ο Ευθύμης ... Καμία λογική και είναι και κάτι που έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν , έχουν ανέβει και άλλες μηχανές στο ψηλορείτη !
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Αισχος, αλητες μηχανοβιοι!
Τι περιμενετε με την μορφωση που εχουν...






























:ha:ha:ha:ha:he
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μιας και όλα δουλεύουν ρολόϊ στη χώρα μας :wacky: ας πολεμήσουμε τους αλήτες εντουράδες που τολμήσαν και ανεβήκαν στον Ψηλορείτη...:hh:
Αρε μαστίγιο που θέλουν κάτι δημοσιογράφοι του :mooning:...
Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δυστυχώς το θέμα έχει πάρει δημοσιότητα και αυτό μόνο κακο θα κάνει σε όσους βολταρουμε ελεύθεροι στα βουνα.
Γιατί νόμοι που απαγορεύουν τις μηχανές σε πολλούς εθνικούς δρυμούς....υπαρχουν!!
Δεν θέλει και πολύ να γινουμε" ευρωπη"
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Ρε σεις κλασσικη αγ@μ#τ# γκομενα "δημοσιογραφος" οπου λογω περιοδου δεν υπαρχει καμια ειδηση και εκτελει χρεη γλαστρας για να βγουν οι αδειες των υπολοιπων....

Βεβαια οπως λεει κ ο gsmaniac ποτε δεν ξερεις τι ξημερωνει σε μια χωρα που ψαχνει λεφτα απο παντου!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV

Ειχα δει στο FB το βιντεο αυτο... και κατι σχόλια σχετικά με τους "ασυνείδητους" που ανέβηκαν στον Ψηλορείτη με μηχανές....
Λεω εντάξει τέτοιοι δήθεν οικολόγοι ανέκαθεν υπήρχαν και τους φταίνε ολα, δε βαριέσαι..
Σημερα προς μεγάλη μου έκπληξη, στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων στο κρατικό κανάλι, μια κοπελιά δημοσιογράφος έκραζε με μεγάλη εμπάθεια το εγχείρημα, προσπαθώντας να δημιουργήσει την αίσθηση οτι βεβηλωθηκε ο Ψηλορείτης που ανέβηκε μηχανή στην κορυφή του, φυσικά χωρίς να πείσει ούτε εμενα, αλλα ούτε καν τη γυναίκα μου (που ειναι και λιγο πιο οικολογικά ευαίσθητη)
Διεξάγεται λέει προανακριτική έρευνα, θα αποδωθούν ευθύνες, διότι θίχθηκε η βιοποικιλότητα του βουνού??? Και αλλοιώθηκε το γεωαναγλυφο του τοπίου??? Κινδύνεψαν αυτοί που το έκαναν και τυχόν αναρριχητές γιατί είχε γκρεμούς;
Πάμε καλα;
Δηλαδη αυτοί που ανεβαίνουν με τα πόδια δεν μετακινούν πέτρες;
Δεν τους βλέπουν και ενοχλούνται τα άγρια ζώα; αυτοί δεν πετάνε και σκουπίδια?
Και καλα, δέκα οικολόγοι αντιδρασανε, η κρατική τηλεόραση τι προπαγάνδα μεταδίδει?
Τα ίδια λέγανε και για το NaxosRally17, που μπήκαμε σε παραλίες (έρημες εκείνη την εποχή) και που πήγαμε κοντά σε μνημεία..δηλαδη τόσοι τουρίστες καθε καλοκαίρι, χαλάνε λιγότερο τη φύση? Όλοι αυτοί που σκαλίζουν τα ονόματα τους στα αφύλακτα αρχαία μάρμαρα? Φταίει εκείνος που τράβηξε βιντεο και προβάλλει έμμεσα η άμεσα έναν τόπο?
Μόνο εγώ τα αντιλαμβάνομαι έτσι;
Κράξτε (με) ελεύθερα...
Οχι φίλε...δεν το αντιλαμβάνεσαι μόνον εσύ έτσι...είμαστε πολλοί...αλλά συνάμα ,πολύ λιγότεροι (αριθμητικά) από τους "καθωςΠρέπηδες" πολίτες αυτής κ κάθε άλλης χώρας.
Κοινώς: "Οτι δεν καταλαβαίνω κι ότι δεν μπορώ ,το χλευάζω κ το πολεμάω όπως μπορώ."
Ετσι αντιλαμβάνονται οι "καθωςΠρέπηδες" την Δημοκρατία.
Γι'αυτό όλα παγαίνουν κατα Διαόλου...
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Ετσι... Αλλά...
Οταν η Χ.Α είπε "το πρώτο που θα κάνω είναι να γαμ... όλους τους δημοσιογράφους" εμείς :fl: πετούσαμε.... Αυτα τα πουλημένα τομάρια(Έλληνες πάλι έτσι? Πόσο κρίμα..) τα έκαναν όλα αλλά το μεγαλύτερο φταίξιμο το έχουμε εμείς που τα βλέπαμε και δεν αντιδρούσαμε... Βεβαια εγώ προσωπικά είμαι μεγάλο αντιδραστικό στοιχείο αλλά μόνος μου τα έλεγα μόνος μου τα άκουγα... Στο τέλος αγανάκτησα και την έκανα και οφείλω να ομολογήσω πως ντρέπομαι για αυτό.. Το δύσκολο είναι να μείνεις και όχι να φύγεις..
Τώρα μάλιστα.
Μόλις μπήκαμε στον αστερισμό της πορδης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Με προσοχή παιδιά οι εκτιμήσεις και οι αναλύσεις διότι εμείς ειμαστε χωρος που σεβετε το εαυτο του καταρχήν,ολους τους αλλους και το περιβάλλον μας
Απο την άλλη παντα πρεπει να ειμαστε στο γράμμα αλλα και στο πνεύμα του οποιου νόμου και να βοηθάμε στο να μεγιστοποιούμε το καλο και να ελαχιστοποιούμε το κακο
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Ετσι... Αλλά...
Οταν η (....) είπε "το πρώτο που θα κάνω είναι να γαμ... όλους τους δημοσιογράφους" εμείς :fl: πετούσαμε.... Αυτα τα πουλημένα τομάρια(Έλληνες πάλι έτσι? Πόσο κρίμα..) τα έκαναν όλα αλλά το μεγαλύτερο φταίξιμο το έχουμε εμείς που τα βλέπαμε και δεν αντιδρούσαμε... Βεβαια εγώ προσωπικά είμαι μεγάλο αντιδραστικό στοιχείο αλλά μόνος μου τα έλεγα μόνος μου τα άκουγα... Στο τέλος αγανάκτησα και την έκανα και οφείλω να ομολογήσω πως ντρέπομαι για αυτό.. Το δύσκολο είναι να μείνεις και όχι να φύγεις..
Ποιά είπε ότι το πρώτο που θα κάνει είναι να γαμ..σει όλους τους δημοσιογράφους?
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Με προσοχή παιδιά οι εκτιμήσεις και οι αναλύσεις διότι εμείς ειμαστε χωρος που σεβετε το εαυτο του καταρχήν,ολους τους αλλους και το περιβάλλον μας
Απο την άλλη παντα πρεπει να ειμαστε στο γράμμα αλλα και στο πνεύμα του οποιου νόμου και να βοηθάμε στο να μεγιστοποιούμε το καλο και να ελαχιστοποιούμε το κακο
 
Top Bottom