αλλος για ...νορβηγια;

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
1000χλμ δεν βγαινουν σε μια μερα στην νορβηγια με τιποτα.οι δρομοι ειναι στενοι κ ολο στροφες.ασε που ριχνει παπαδες
το θεμα ειναι να ...βλεπεις κ λιγο την .....φυση ,οχι μονο τον .....δρομο!!!!
Σωστός και γνωστός σιδεροκολος ο Μάρκος
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
1000χλμ δεν βγαινουν σε μια μερα στην νορβηγια με τιποτα.οι δρομοι ειναι στενοι κ ολο στροφες.ασε που ριχνει παπαδες
το θεμα ειναι να ...βλεπεις κ λιγο την .....φυση ,οχι μονο τον .....δρομο!!!!
Όχι φυσικά αλλά για να φτάσεις εκεί γρήγορα πρέπει να κάνεις χιλιάρια.
Στη Νορβηγία εγώ έκανα max 600 όταν από τα fjord του νότου ήθελα να φτάσω κοντά στον αρκτικό κύκλο, εκεί μαζεύονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Παντως και εγω οταν δεν είχα παει πουθενά !!!
Το έβλεπα παράξενο !!!!
Να φύγω μακριά και μόνος !!!!!
Αλλα σιγα σιγα καταλαβαίνεις οτι δεν ειναι τίποτα απλά και μονο επαγρύπνηση στο τιμόνι και σεβασμός στην μηχανή σου αλλα και στους λαούς των χωρών που ταξιδεύεις
Καλο θα ηταν το πρώτο ταξίδι να το πας με παρέα το θεωρώ το πιο σημαντικο
Τα χλμ και η απόσταση έρχονται σε δεύτερη μοίρα
Όταν ανέβεις στη σέλα όλα γίνονται πιο εύκολα.
Δεν είναι και τίποτα τρομερό μια βόλτα είναι.
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Εγώ πιστεύω το μεγάλο πρόβλημα το έχει ο paschalis.
Να σαρώσει ότι άφησε τις προηγούμενες φορές η να ξαναπάει σε αυτά που του άρεσαν περισσότερο.
Εγώ πάντως όταν θα ξανανέβω με κάποιον άλλο που δεν έχει πάει αυτό το δίλημμα θα έχω.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Βρε οχι μονο ο πασχαλης εδω απ οσο εχω καταλαβει γραφουν ατομα με πολλα χιλιόμετρα στην πλατη και πολυ εμπειρια.. ισως δεν εχει βαση αυτο που λεω αλλα για ενα τετοιο ταξιδι που ειναι υποτίθεται εμπειρία ζωης ειπα να ρωτησω.. κατι θα εχετε να με πειτε παραπανω..
Προσωπικά θεωρώ πως για ένα ταξίδι στο εξωτερικό πρέπει να είσαι απλά ώριμος σαν οδηγός... ή όπως είπε και ο phoenix με άλλα λόγια, Να σέβεσαι τους λαούς των άλλων χωρών. Επιπλέον χαρακτηριστικά που θα σου χρειαστούν για ένα τέτοιο ταξίδι είναι ο σιδερένιος κώλος! και στρατιωτική πειθαρχεία. Το δεύτερο μπορεί να υπερκαλυφθεί από φράγκα βέβαια. Όσο λιγότερη πειθαρχία τόσα πιο πολλά θα ξοδέψεις.

Εν κατακλείδι! Εφόσον όπως λες αυτό θα είναι το "παρθενικό" σου μάλλον είναι η καλύτερη ευκαιρία που θα μπορούσες να έχεις μιας και τα παιδιά (τουλάχιστον ο Paschalis) το έχει ξανακάνει το ταξίδι και κοντά του λογικά θα γλίτωνες πολλές κακοτοπιές...

Από την άλλη όμως για έναν "πρωτάρη" δεν είναι αρκετό μονάχα ο λόγος του για την "πειθαρχία και τον σιδερένιο κώλο". Προσωπικά δύσκολα θα "ξανά"-εμπιστευόμουν κάποιον για ένα τέτοιο ταξίδι.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγώ πιστεύω το μεγάλο πρόβλημα το έχει ο paschalis.
Να σαρώσει ότι άφησε τις προηγούμενες φορές η να ξαναπάει σε αυτά που του άρεσαν περισσότερο.
Τρομερο προβλημα...:p:D
μου φερνει στο νου αυτο το σκηνικο...:rolleyes:
Εκει δα στο μπαρακι στο νησι οτι εχεις πιει κανα δυο ποτακια και απολαμβανεις το Τοπίο και σε πλησιαζουν δυο...και σου προτεινει αυτη και αυτη αμα θες ενα one night stand και μεσ'τη "σκοτουρα" σου να λες "τωρα;ποια να διαλεξω ΡΕ ΓΑΜΩΤΟΟΟΟΟΟΟΟ"...:hungry:.....πωωωωωω προβλημα κι αυτο...:Watching::p
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Τρομερο προβλημα...:p:D
μου φερνει στο νου αυτο το σκηνικο...:rolleyes:
Εκει δα στο μπαρακι στο νησι οτι εχεις πιει κανα δυο ποτακια και απολαμβανεις το Τοπίο και σε πλησιαζουν δυο...και σου προτεινει αυτη και αυτη αμα θες ενα one night stand και μεσ'τη "σκοτουρα" σου να λες "τωρα;ποια να διαλεξω ΡΕ ΓΑΜΩΤΟΟΟΟΟΟΟΟ"...:hungry:.....πωωωωωω προβλημα κι αυτο...:Watching::p
:disgust:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Απο τη μια διαβαζω και ξεσηκωνομαι κι απο την αλλη μετραω τα 50ρικα..
Απο τη μια θελω να ταξιδεψω και να μοιραστω την απολαυση με ολα τα μελη του advride
απο την αλλη, οπως λεει και ο εμπνευστης, δε θελω πια εκπληξεις ...ουτε καν τις καλες..
Η εμπνευση-προταση ειναι του Μαρκου, να μην το ξεχναμε αυτο,
οπως και το οτι ειναι εξισου εμπειρος με μενα εχοντας κι αυτος 3 Νορβηγικες βολτες στην πλατη..
(Του λειπει η ταξη μεγεθους της μεταβασης κι επιστροφης ''σφαιρα'' στο Kristiansand αλλα αυτο θα το αναλαβω εγω):hungover:
Ειναι λοιπον αυτος που μου ορισε και συμφωνησα καιρο πριν πως το ''σχημα εφοδου''
θα ειναι εντελως ολιγομελες (max 3-4 μοτοσυκλετες) και ακομα πιο σπαρτιατικο σε budget εκτος καυσιμων..
(Αν ανατρεξετε στα ποστ θα δειτε πως αυτη η ''γραμμη'' υπηρχε και πριν μπει η χωρα στη μεγαλη ασταθεια).
Χαιρομοι πολυ που και ο Παυλος @ΜΟΥΤΡΟ και ο Λαζαρος @lari και ο Αιμιλος @anegis δηλωσαν προθεση να συνταξιδεψουμε..
Κατα την ταπεινη μου γνωμη ομως υπαρχουν σχ'εδια στο ταξιδι οπως τα 3 επι 900 χλμ για να παμε και να ερθουμε
ή οι ελευθερες διανσεις στη Νορβηγια με οποιονδηποτε καιρο που φωτογραφιζουν και το μεγεθος της ομαδας
αλλα και το υψος της εμπειριας και κυριως της προετοιμασιας σε υποδομες που απαιτειται.
Απο εμενα ως καλεσμενο κρατηστε το εξης....
Να ελπισουμε πως πλησιαζοντας οι ημερομηνιες το εθνικο τοπιο θα ειναι καθαρο
οι υποψηφιοι συνταξιδιωτες ετοιμοι σε ολα τα επιπεδα και τα προβληματα που θα εχουμε στο ''Αλλος για Νορβηγια''
να ειναι που θα βρουμε ξεφωτο για 4 ή 5 αντισκηνα:):)
Μαρκο,,,,,λεγε!
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Το εκανα μονος, με την γυναικα μου πριν 5 χρονια..το θυμαμαι ακομα κατα καιρους και αναπολω. Αν πανε ολα καλα με την χωρα και μια συνεντευξη την Τρίτη, θελω να ερθω κι εγω. Ολομοναχος. Θα σας ακολουθω καμια 100αρια μετρα πισω, δεν θα ενοχλησω.
Υ.Γ Στο Κριστιανσαντ πηρα χαμπαρι οτι ειχα χασει ολες μας τις καρτες, τα παντα. Μας εστειλαν κατι λεφτα και το κατεβασμα εγινε σε 2 ημερες. Την 2η καναμε 1443 χλμ μεχρι την Βενετια με το TDM. Where there is a will, there is a way.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
αν το ...πλαστικο δεν μπει σε ισχυ,δυσκολα τα πραγματα για ...αρκτικους κυκλους!!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
ρε Μάρκο, 0620 το πρωί ....γίδες αρμέγεις....?

θα ήθελα πολύ να ακολουθήσω γμτ,...δύσκολα φέτος για ταξίδι!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω ρίξει πολύ γέλιο. ...
Ένα Σ/Κ για την Πελοπόννησο την άλλη εβδομάδα και έχουμε 4 συμμετοχές και για την Νορβηγια βλέπω να μαζευεστε καμμια 10ρια :eek:
Δεν υπάρχουμε. ...:D

advφον!!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Ε ναι ρε μανιακέ.... με την Πελοπόννησο θα ασχοληθούμε....ένα "κομμένο" τσιγάρο δρόμος είναι!




εεεεε χαβαλέ κάνω έτσι...Μην παρεξηγηθεί κανένας ...Αρκάς ή Αρκάδας!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
αν το ...πλαστικο δεν μπει σε ισχυ,δυσκολα τα πραγματα για ...αρκτικους κυκλους!!
Για πληρωμες αγορες κλπ νομιζω πως εχουν ανοιξει οι καρτες

Αν κανω λαθος και καποιος που ξερει περισσοτερα ας με διορθωσει
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Όσο εδραιωνεται η συμφωνία και απομακρύνονται τυχόν περιπέτειες χρεωκοπειας (καλώς - κακως, δεν μας ενδιαφέρει) τόσο απομακρυνομαι και εγώ απο το πρότζεκτ Νορβηγία. Οπότε μη με υπολογίζεται. Μάλλον θα οργωσω το Αιγαίο. Μάλλον. Αλλιώς θα οργωσω την Πελοπόννησο. ;)
 
Top Bottom