5ήμερο στη Δυτική Ελλάδα (Ηλεία-Σύβοτα-Πίνδος-Κόζιακας-Ευρυτανία)

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black




Χιλιοφωτογραφημένο το σημείο...
Αλλά όσες και να δημοσιευτούν, η μαγεία του παραμένει!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πριν το κεράκι για όλους μας που καβαλάμε, τις οικογένεις κλπ...., έπρεπε να γεμίσουμε κανά στομαχάκι και να αναπληρώσουμε τα χαμένα υγρά...



Προσπέρασα τον πολύ όμορφο Γαύρο, για την πλατεΐτσα του Προυσου.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Από τη μονή δεν έχω φώτο. Αποφεύγω στα μνημεία και στους ιερούς χώρους λατρείας, βίτσιο μ...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μετά όλα αποκτούν το χαρακτήρα της διαδικασίας...
Επιστροφή!
Χρωστάω φώτο αρκετές από το κινητό της Μαίρης και κάποια βίδεα. Επίσης λεπτομέρειες και συμβουλές για φαγητό στις περιοχές που πέρασα. Θα βάλω και τα google maps αρχεία για όσους δε χρησιμοποιούν τα χαρτογραφικά εργαλεία.
Οσονούπω...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραιες παρακαμψεις και σχεδιασμος κομαντο.Ψαγμενη Θεσπρωτια και τα βουνα....αθανατα κι ατελειωτα τα ατιμα!

adv phone
Να σαι καλα Πασκουαλ!
Τα βουνα.... Τωρα που βλεπω παλι τις φωτο και θυμαμαι τι ενιωθα/ηθελα να γραψω, θελω παλι να παω. Αθανατα λεμε!!!
Η Μαιρη πρωτη φορα ηρθε βουνο μαζι μου περσυ. Αρνουνταν πεισματικα καλοκαιρι και βουνο. Μια που ηρθε και μια που κολλησε ομως!!! Ηδη κανει σχεδια για την επομενη, μιας κι αφησαμε πολυ πραμα εξω.... :cool:

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Να σαι καλα Πασκουαλ!
Τα βουνα.... Τωρα που βλεπω παλι τις φωτο και θυμαμαι τι ενιωθα/ηθελα να γραψω, θελω παλι να παω. Αθανατα λεμε!!!
Η Μαιρη πρωτη φορα ηρθε βουνο μαζι μου περσυ. Αρνουνταν πεισματικα καλοκαιρι και βουνο. Μια που ηρθε και μια που κολλησε ομως!!! Ηδη κανει σχεδια για την επομενη, μιας κι αφησαμε πολυ πραμα εξω.... :cool:

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Eίναι τελικά θέμα εκπαίδευσης... Τα τελευταία δύο χρόνια ξεκινήσαμε κι εμείς τα βουνά, πέρυσι ειδικά κάναμε και 120 χιλιόμετρα χωματόδρομου! Αρχίσαμε τα σκληρά!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραιες παρακαμψεις και σχεδιασμος κομαντο.Ψαγμενη Θεσπρωτια και τα βουνα....αθανατα κι ατελειωτα τα ατιμα!

adv phone
Α, ξεχασα...
Σχεδιασμος!.....
:p :p :p :p
Επι της παραλιας την προηγουμενη μερα, οταν "καηκαν" οι Παξοι. Αδιευκρινιστο ηταν γενικως. Τα μονα σιγουρα ηταν ο Βοιδοματης και ο Προυσος. Τα αλλα προεκυψαν. Κι ηταν ομορφα τα ατιμα!!!!


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χαίρομαι να βλέπω ζευγάρια να τριγυρνουν στα βουνά
Ιδίως ζευγάρια με μικρά παιδιά
Δύσκολο πράγμα......αλλά όταν θέλεις για όλα υπάρχει λύση.
Όπως και δικαιολογίες
Ωραία βόλτα κάνατε....:friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θενκς μαν

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λίγα λόγια για φαγητό κλπ....
Σε μια απόδραση το πώς/πού /τι θα φας παίζει το ρόλο του. Δεν έχει σημασία αν επιλέξεις restaurant ή ταβέρνα, αν κάνεις πικ-νικ, ή αν πας στο καφενείο του οικισμού για την τοπική σπεσιαλιτέ...
Το θέμα είναι να κάνεις αυτό που θες και να χρεωθείς ανάλογα!
Με οδηγό τα παραπανω, αποφεύγω τις τουριστικές περιοχές και τις ταβέρνες κλπ που φωνάζουν από μακριά ότι είναι εκεί "για ότι αρπάξουμε". Ρωτάω πάντα, ψάχνω από πριν και κάνω και μια επιτόπου έρευνα για να επιλέξω. Στη συγκεκριμένη περιοχή (Σύβοτα), δύσκολα διακρίνεις το καλό, από το τουριστικό! Είναι πολλά τα μαγαζιά και γίνεται χαμός. Με τη βοήθεια παλιού συναδέλφου που είναι από εκεί, πήγα για φαγητό στην Πλαταριά και στην Πέρδικα. Και τα δυο μέρη σούπερ, με φαγητό κορυφαίας ποιότητας και τιμές που είναι δύσκολο και να τις γράψω....
Πλαταριά: Στον Πέτρο για θαλασσινά, ψιλό ψαράκι και στου Κοκόση γαριδομακαρονάδα και σαλάτες που ακόμα θυμάμαι!!!
Πέρδικα: Στα "Καβουρακια" για κρεατικό (χοιρινές λαιμού, ανά 2 στη μερίδα!!!) και για ψάρια α' ποιότητας σε πολύ καλή τιμή (που τα βρίσκεις κατά περίπτωση, αν υπάρχουν!)

Στο Νεραϊδοχώρι πάλι, υπάρχει μια super-duper ταβερνάρα επί του κεντρικού δρόμου, που μοιάζει και καλή. Δεν έχω άποψη..., γιατί ρώτησα κι επέλεξα "τη χωμένη" στα σοκάκια ταβέρνα του Σουφλιά. Σαφώς πολύ πιο λιτή σε εμφάνιση/επίπλωση, αλλά με live μπουζούκι-κιθάρα και κρέατα μακράν!!!! Είμαστε Τρίκαλα λοιπόν, κι ακούμε Τσιτσάνη ενώ τρώμε πρόβατο κοντοσούβλι (ή κεμπάπ αν προτιμάτε). Ολοκληρώθηκα σαν άντρας :)

Εφόσον κάποιος πάει Θεσπρωτία, είναι εκ των ουκ άνευ να δοκιμάσει γαλοτύρι σκέτο, ή/και σε σαλάτες!!! Απίστευτο!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το 1ο κομμάτι μέχρι το Πάπιγκο:

https://goo.gl/maps/nemguYvvSEG2



Η Βροσίνα, αν και κοντά στο σημείο εκκίνησης, ήταν ωραίο μέρος για καφεδάκι! Δροσερό με σκιές κλπ και νερά τρεχούμενα από κάτω μας. Μπάνιο στο Βοϊδομάτη-must!!! Κολατσιο στην Αρίστη και μια γύρα στα γρήγορα στο Πάπιγκο. Όλα τα λ7 η ανάβαση!!! Δεν ισιώνει Π Ο Υ Θ Ε Ν Α!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
2ο κομμάτι, 1ης μέρας στο δρόμο:

https://goo.gl/maps/eg2StLQZJAC2




Aυτό βγήκε με 1 στάση μόνο, στη Σαμαρίνα!
Βοήθησε κι η δροσούλα ασφαλώς ;)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Θοδωρή επειδή ζήλεψα (και ζηλεύω περισσότερο επειδή κατοικώ εξωτερικό και δεν βρίσκονται κοντά μου αυτά τα μέρη), σε παρακαλώ αν μπορείς να ανεβάσεις τις διαδρομές σε μορφή GPX αρχείου.
Μου άρεσε τόσο πολύ που σκέφτομαι αντί να την κάνω του χρόνου αρχές καλοκαιριού προς Πυρηναία να χτυπήσω Ελλαδάρα και τις διαδρομές που ακολούθησες!
Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τον όποιο κόπο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή επειδή ζήλεψα (και ζηλεύω περισσότερο επειδή κατοικώ εξωτερικό και δεν βρίσκονται κοντά μου αυτά τα μέρη), σε παρακαλώ αν μπορείς να ανεβάσεις τις διαδρομές σε μορφή GPX αρχείου.
Μου άρεσε τόσο πολύ που σκέφτομαι αντί να την κάνω του χρόνου αρχές καλοκαιριού προς Πυρηναία να χτυπήσω Ελλαδάρα και τις διαδρομές που ακολούθησες!
Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τον όποιο κόπο.
Κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
Εύκολα μπορώ να σου στείλω τα gpx με πμ, αλλά αν δε βιάζεσαι , την ερχόμενη εβδομάδα θα ανεβάσω σχετικό θέμα στην ενότητα που πρέπει , εδώ δηλαδή: http://advride.gr/fotoadv/Διαδρομές.115/ ;)

Επίσης μπορείς να κάνεις παραλλαγές της διαδρομής μου, αν δεις/συγκρίνεις με τα ασφάλτινα του Σεπτέμβρη που έρχονται και με το ταξίδι που κάνει τώρα ο Κώστας @gsmaniac . Από όλα αυτά, μπορείς να βγάλεις κάτι που θα το ζηλεύουμε μετά όλοι!!!! :)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Θοδωρή επειδή ζήλεψα (και ζηλεύω περισσότερο επειδή κατοικώ εξωτερικό και δεν βρίσκονται κοντά μου αυτά τα μέρη), σε παρακαλώ αν μπορείς να ανεβάσεις τις διαδρομές σε μορφή GPX αρχείου.
Μου άρεσε τόσο πολύ που σκέφτομαι αντί να την κάνω του χρόνου αρχές καλοκαιριού προς Πυρηναία να χτυπήσω Ελλαδάρα και τις διαδρομές που ακολούθησες!
Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τον όποιο κόπο.
Ακόμη και να χαθείς εκεί πάνω, πάλι σε ωραίες διαδρομές θα σε βγάλει...
Ρώτα ελεύθερα που προγραμματίζεις να κινηθείς, τι τερέν προτιμάς κι εδώ με τοσους σιδερόκωλους, θα βρεις απαντήσεις και προτάσεις!
Καλή επάνοδο...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ακόμη και να χαθείς εκεί πάνω, πάλι σε ωραίες διαδρομές θα σε βγάλει...
Ρώτα ελεύθερα που προγραμματίζεις να κινηθείς, τι τερέν προτιμάς κι εδώ με τοσους σιδερόκωλους, θα βρεις απαντήσεις και προτάσεις!
Καλή επάνοδο...
Το πιο σωστό .....αυτό με το χάσιμο
Φεύγοντας από Φλώρινα για νυμφαιο.....ενα ακόμα χάσιμο μας πήγε από ένα παρατημενο ανέβασμα βουνού....σκέτη ζούγκλα
 
Top Bottom