ADVtrOFFy 2017...26-27-28 Μαΐου στα βουνά της Αχαΐας...ετοιμαστείτε!

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πλάκα πλάκα, δεν κάνει κανείς καμιά έρευνα για επιπλέον μέρος διαμονής...γιατί βλέπω προσέλευση και χώρο λίγο...
Ως trOFFy θα παραμείνει πιο...κοντα στη Φυση.Το καταφυγιο το κλεινουμε για τυχον συνοδηγους-συζυγακια που θα θελησουν να ακολουθησουν-συμβαινει-και για οσους για καποιον λογο δεν θελουν να στησουν σκηνη,ως ειθισται στα trOFFy δηλαδη οπου το σκηνακι ειναι απο τα σημεια αναφορας.
Θα στηθει ετσι το φετινο ωστε να αποτελεσει το Πρασουδι σημειο εκκίνησης και εξορμησεων στην καρδιά του βουνου.Το ιδανικο θα ειναι,ετσι οπως θα στηθει,να ειναι όλοι εκει απο Παρασκευή απογευμα και να φευγουμε παρεα ολο το 3ημερο.Ακομα κ οι Σαββατιατικοι για να ειναι στο σημειο συναντησης 09.00 θα πρεπει μα ξεκινανε νυχτα πχ.απο Αθηνα...Τα χωματινα χιλιομετρα θα ειναι αρκετα,καποια απαιτητικα οποτε οποια καθυστερηση θα ειναι εις βαρος ολων...και δεν θα το ηθελε κανεις...Ειδικα διοτι υπολογιζω παντα κ τη στραβη η τη χαλαρη σταση και μλιαμε για γκρουπ 50+ μοτο... Οποτε σκεψη μου ειναι τα 25 κρεββατια στο καταφυγιο να δοθουν στους πιο...χαλαρους και οι υπολοιποι να στήσουμε τα σκηνακια.Αφηνω ενα ενδεχόμενο οπως παντα,κακοκαιριας που εκςι πανω θα ειναι "καλη" να δοθεί εναλλακτικο σεναριο...το βλέπουμε όσο πλησιάζει ο καιρός.
Λεπτομέρειες εν καιρω...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Βασικα το ADVtrOFFy εκ καταβολης το χαρακτηριζει σκηνη και διανυκτερευση στην φυση....
Και συνηθως μεχρι τωρα τα σημεια διανυκτερευσης ηταν ευκολα προσβασιμα ακομα και για τους ασφαλτινους...
Οπως το λες στο πρωτο σκελος...τωρα για φετος Πρασουδι σημαίνει κορυφη Παναχαϊκού δηλαδη η πρόσβαση για ασφαλτινους θα ειναι μονο αν εχουν...χωματινη καρδιά.:gym:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αυτοκινουμενο τροχοσπιτο ανεβαινει εκει πανω?Να παρουμε και την οικογενεια
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αυτοκινουμενο τροχοσπιτο ανεβαινει εκει πανω?Να παρουμε και την οικογενεια
Αν οδηγεις εσυ...ναι!:) Ως ενα σημειο απο ασφαλτο εχει κανα 10αρι χλμ εχει σαθρο πατημενο ευκολο και το τελευταίο 1-1.5 χλμ μέχρι το καταφύγιο περιπου θελει προσοχη...
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Ως trOFFy θα παραμείνει πιο...κοντα στη Φυση.Το καταφυγιο το κλεινουμε .........Λεπτομέρειες εν καιρω...
Βασικά για εμένα που θαρθω απο Κρητη είναι λιγο δυσκολο να κουβαλάω εξοπλισμο σκηνής, γιαυτό ρωτω..επίσης αν έρθει η συμβία μαζί προτιμότερο να μεινει σε κανα δωμάτιο εκει κοντά... ειδομεν...εχει και παραλίες άπαιχτες εκει κοντά...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Βασικά για εμένα που θαρθω απο Κρητη είναι λιγο δυσκολο να κουβαλάω εξοπλισμο σκηνής, γιαυτό ρωτω..επίσης αν έρθει η συμβία μαζί προτιμότερο να μεινει σε κανα δωμάτιο εκει κοντά... ειδομεν...εχει και παραλίες άπαιχτες εκει κοντά...
Στέλιο, οι διαδρομές του ADVtrOFFy δεν είναι για δικάβαλους.... Θέλει χωμάτινα λάστιχα και εξοπλισμό, απαιτείται "προϋπηρεσία" στα χώματα και προβλέπεται μια σχετική δυσκολία. Φαντάσου, αν ήμουν στη θέση σου θα ανέβαινα με το μικρό. ;)

Σεντ φρομ Ténéré phone
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ριξτε μια ματια στα περασμενα.....
Δικαβαλο δεν.....
Με ασφαλτινα λαστιχα δεν......
Τωρα αν ειναι κυκλικες οι διαδρομες κι ολες οι δ/ν στο Πρασουδι, εχει νοημα να ερθουν καποιοι διπλοι η με οικογενειες και τρειλερ. Αλλα αυτο θα μας το πει ο Μαθος, πως σκεφτεται τις διαδρομες ανα ημερα.
Αν εχει αλλου δ/ν το Σαββατο, ξεχαστε τα ολα τα παραπανω ;)
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Θα υπάρξει φέτος και ασφάλτινη διαδρομή για όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να ακολουθήσουν στην -δύσκολη- χωμάτινη;
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Στέλιο, οι διαδρομές του ADVtrOFFy δεν είναι για δικάβαλους.... Θέλει χωμάτινα λάστιχα και εξοπλισμό, απαιτείται "προϋπηρεσία" στα χώματα και προβλέπεται μια σχετική δυσκολία. Φαντάσου, αν ήμουν στη θέση σου θα ανέβαινα με το μικρό. ;)

Σεντ φρομ Ténéré phone
Ρε συ Γιάννη με μικρό-μεσαίο (G650) θα 'ρθω, αν τα καταφέρω τελικά...όσο για εξοπλισμό, προϋπηρεσίες κλπ χωμάτινα θέματα νομίζω ότι πάμε πάρα πολύ καλά...

Το μικρο μου (CRF) δεν είναι για ταξίδια όπως είναι στημένο...μόνο με τρέιλερ για διαδρομή μέχρι Πάτρα...

Τώρα όσον αφορά στην/ις συμβία/ες θα 'ρθουν (αν) με πιο πολλές ρόδες...

Θα τα καταφέρεις εσύ να 'ρθεις...?
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ρε συ Γιάννη με μικρό-μεσαίο (G650) θα 'ρθω, αν τα καταφέρω τελικά...όσο για εξοπλισμό, προϋπηρεσίες κλπ χωμάτινα θέματα νομίζω ότι πάμε πάρα πολύ καλά...

Το μικρο μου (CRF) δεν είναι για ταξίδια όπως είναι στημένο...μόνο με τρέιλερ για διαδρομή μέχρι Πάτρα...

Τώρα όσον αφορά στην/ις συμβία/ες θα 'ρθουν (αν) με πιο πολλές ρόδες...

Θα τα καταφέρεις εσύ να 'ρθεις...?
Ααααααα...... για το μικρό - μεσαίο δεν ήξερα! Θα είναι ιδανικό για τη συγκεκριμένη βόλτα! Εννοείται πως θα έρθω! Μη σου πω πως για αυτό πήρα το Ténéré! :)

Σεντ φρομ Ténéré phone
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα υπάρξει φέτος και ασφάλτινη διαδρομή για όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να ακολουθήσουν στην -δύσκολη- χωμάτινη;

Τα trOFFy είναι χωμάτινα, με δ/ν συνήθως στην ύπαιθρο με σκηνές και σε κανά καταφύγιο κατά περίπτωση. Βεβαίως κάποιοι επιλέγουν ύπνο στο πλησιέστερο χωριό, έχει τύχει να πάμε κι όλοι σε ξενώνα λόγω σφοδρής βροχόπτωσης (Άγραφα 2015).
Τα "TrONy" που έγιναν κατά περίπτωση στο παρελθόν, παράλληλα με το κυρίως γεγονός, έγιναν διότι μαζεύτηκαν κάποιοι - κάμποσοι, που θέλανε την παρέα, βόλευε η χωμάτινη διαδρομή και οργανώθηκαν ξεχωριστά από τους ενδιαφερόμενους. Ταυτόχρονη/παράλληλη οργάνωση και των 2, απλώς δε γίνεται από την ίδια ομάδα που φτιάχνει το κυρίως event, λέγε με trOFFy ;)
Στο δια ταύτα....
Αφού ζυγώσει ο καιρός κι έχει ανεβάσει το πρόγραμμα ο Μάθος και χοντρικά τη διαδρομή, τότε όσοι θέλουν σχεδιάζουν μια ασφάλτινη που θα ξεκινάει και θα καταλήγει στα ίδια σημεία και την ακολουθούν. Καλό θα είναι, αν υπάρχει ενδιαφέρον αντίστοιχο, να ανοίξει όποιος ενδιαφέρεται ένα άλλο θέμα και να γράφουν όσοι θέλουν εκεί, για να μη μπερδεύεται το παρόν θέμα. Ειδικά φέτος με αρχικό μάζεμα και εκκίνηση από την κορυφή του Παναχαϊκού...., ε λιγουλάκι δύσκολο για ασφάλτινα μηχανάκια.... Πάντα βέβαια εξαρτάται από τον αναβάτη κι από τον καιρό εκείνες τις μέρες.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
εγώ γουστάρω σκηνάκια οπωςδήποτε γιατί σε τέτοιες βόλτες τέτοια εποχή είναι πραγματικά το κάτι άλλο ! Επίσης θα μου άρεσε ( γνώμη μου) να γίνει όσο πιο λυτό και απέριτο γίνεται . Τι εννοώ ? Να έχουμε κάποια γκαζακια ώστε να πιούμε την καφεδάρα μας στο βουνό το πρωί και κάποιες μικροπρομήθειες φαγητού , ο καθένας για πάρτη του( αυτό για τις στάσεις καθοδόν) . Οσο αναφορά το φαγητό στο τέλος της μέρας θα έλεγα είτε να μαγειρέψουμε εκεί με μεγάλα γκαζάκια καμία φασολάδα ή να ψήσουμε κρεατάκι! Η άλλη λύση είναι αν υπάρχει κάποια ταβέρνα κοντά στο καταφύγιο να μας κάνει ντελίβερι το φαγητό ώστε να φάμε στο βουνό !
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εγώ γουστάρω σκηνάκια οπωςδήποτε γιατί σε τέτοιες βόλτες τέτοια εποχή είναι πραγματικά το κάτι άλλο ! Επίσης θα μου άρεσε ( γνώμη μου) να γίνει όσο πιο λυτό και απέριτο γίνεται . Τι εννοώ ? Να έχουμε κάποια γκαζακια ώστε να πιούμε την καφεδάρα μας στο βουνό το πρωί και κάποιες μικροπρομήθειες φαγητού , ο καθένας για πάρτη του( αυτό για τις στάσεις καθοδόν) . Οσο αναφορά το φαγητό στο τέλος της μέρας θα έλεγα είτε να μαγειρέψουμε εκεί με μεγάλα γκαζάκια καμία φασολάδα ή να ψήσουμε κρεατάκι! Η άλλη λύση είναι αν υπάρχει κάποια ταβέρνα κοντά στο καταφύγιο να μας κάνει ντελίβερι το φαγητό ώστε να φάμε στο βουνό !
Αυτο με την φασολαδα......να το προσεξουμε:cool:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ετσι...μου αρέσει που αναβει η κουβέντα κ το ενδιαφέρον για το ADVtrOFFy...:)
Να δωσω μια κεντρική ιδεα πως θα στησουμε φετος την συναντηση...

Φετος το ADVtrOFFy εχω ενα μεγαλο στοχο...να εννοει τοσο το ADV οσο και το OFF.Και βασει αυτου θα στηθει το σκηνικο, έτσι δηλαδη οπως το αγαπησαμε και το συνεχίζουμε!

ΦΑΓΗΤΟ:
Ξεχναμε ντελιβερυ και ταβερνες...αυτα σε αλλες συναντησεις.Εδω θα εχουμε τα απαραιτητα μαζι μας ο καθενας και μαγειρεμα στο βουνο.Το καταφυγιο διαθετει κουζινα,η οποια θα μας βοηθήσει να μαγειρεψουμε ολοι παρεα.Ουτε υπηρετικο προσωπικο θα ανεβασουμε ουτε ντελιβερυ απο ταβερνα θα εχει.Ολοι μαζι παμε βουνο...

ΔΙΑΜΟΝΗ:
Σκηνες!!! Βουνό ταλαιπωρια κλπ...καλο υπνοσακο γιατι το πρασουδι δεν παιζει σε θερμοκρασιες.Το Καταφυγιο θα ειναι μονο για πραγματα αποσκευες και κοικοχρηστο φαγητο κ καφε.Τα κρεβατια 25 στον αριθμο πραγματικα θα δοθουν σε οσους δεν εχουν σκηνες(οχι βαριουνται να φερουν...)και σε οσους το εχουν αναγκη...Αποσκευες μπαγκαζια βαλιτσες παντοφλες και...λοιπα κραγιον θα μείνουν το καταφυγι σε ασφαλες μερος.Θα υπαρχει και φυλαξη ατομου.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ-ΠΑΙΔΙΑ-Λουτρινα ζωακια:
Αγαπαμε οικογενειες αγαπαμε γυναικες(καλα...οι λελοι μην παρεξηγειτε)αλλα το ADVtrOFFy ειναι καθαρα εγω η μοτο μου κ η αντροπαρεα μου...

ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ:
Θα ευχαριστηθουμε χωμα βουνό ταλαιπωρια...τιποτα ευκολο τιποτα αμελητεο.Θελουμε ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ εξοπιλισμο βουνου,οδηγοι και μοτο.

trONy:
Δυσκολα θα συμπεσουν οι trOFFy κ οι trONy φετος!!!Κι αυτο λογω χαρακτηρα βουνου του trOFFy.Λιγα τα κομματια που θα βγουμε ασφαλτο απλα για να ξαναπερασουμε στο χώμα.Αν καποιος εχει την ευχαριστηση κ διαθεση να το πατε παράλληλα στα μερη...δεν ειμαστε κ@λοπαιδα...παιξτε μπαλα και εσεις.Αν δω ασφαλτινο μηχανακι στο Πρασουδι θα ειναι γιατι το λεει η...χωματινη καρδουλα του οδηγου του.

Λεπτομερειες,ινφο,κους κους κλπ...στην πορεια.Χρονος υπάρχει διαθεση υπαρχει παρεα για ADVtrOFFy παντα ετοιμοπόλεμη.

Για ολα θα δοθουν σαφεις οδηγιες και πληροφορίες.Χαρτες θα βγουν gps θα δοθουν πορειες σημεια και οτι μα οτι χρειασθει θα επςξηγηθουν ολα στο παραμικρό.Εσεις απλα φορτωστε χωματινα και φυγαμε!!!
Προχωραμε :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom