Africa - Mali 2014

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Καλησπερα σε ολη την παρεα ... Αποφασισα να δημιουργησω αυτο το τοπικ για να μας ταξιδεψω σε εικονες και καταστασεις που οι περισσοτεροι απο εμας δεν εχουν την δυνατοτητα να βιωσουν...Ειμαι στην Αφρικη τους τελευταιους 2 μηνες και θα παραμεινω ακομα 4 λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων...
Ειναι μια εμπειρια που την επιζητουσα διακαως... και τελικα μου δοθηκε η ευκαιρια...
Η συνολικα 6μηνη παραμονη μου δεν με κανει απλως να ερθω σε επαφη με τον ντοπιο πληθυσμο αλλα και να διεισδησω σε παραδοσεις και εθιμα... Μερικες φορες ακομα και σε τροπο σκεψεως...
Το Μάλι συγκαταλεγεται στις 20 πιο φτωχες χωρες του κοσμου με ετησιο εισοδημα που δεν ξεπερναει τα 1500$ .... Ναι καλα διαβασατε....
Αυτο που μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση ειναι η πληρης απουσια της μεσαιας ταξης.... Ο κοσμος ζει στο χωμα ... Αλλα οι πλουσιοι υπαρχουν και μαλιστα ειναι πολυ περισσοτερο πλουσιοι απο αυτο που φανταζομαστε ....
Οποιος θελει να θεσει ερωτηματα ειναι ολα καλοδεχουμενα ...
Και οποιαδηποτε πληροφορια για μελλοντικα ταξιδια να την ψαξουμε ...

Ας μιλησουν κ λιγο οι φωτο.....
51 βαθμοι Κελσιου.... Θερμοκρασιες που δεν υπαρχει περιπτωση να δουμε στην Ελλαδα


Mango Valley


Οικισμος μεσα στην ζουγκλα


Για τους λατρεις των φιδιων Green Mamba.... 30' ζωης μετα απο τσιμπημα του εχει ο καθε ανθρωπος !!!


Μια διαφορετικη Ανασταση απο τις υπολοιπες που εχω ζησει...μαζι με εκχριστιανισμενους Μαλινεζους



Animals in Mali








Οταν ο φακος εχει κεφια ..... On duty !!!!







Συνεχιζεται.....




Sent from my iPad using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τρομερες φωτο.....
Καλη συνεχεια Γιωργη!!!
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Kids in Mali




Τους εδινες ενα κομματι ψωμι και .... Σε εκαναν Θεο....!!!!
Γενικα ολοι οι Μαλινεζοι δεν εχουν καμμια σχεση με τους υπολοιπους μουσουλμανους που εχω γνωρισει... Ειναι παρα πολυ φιλικοι και ευγενικοι και πανω απο ολα καθαρες ψυχες !!!

Ημερα συλλογης νερου...αυτο που εμεις αφηνουμε να τρεχει ολη την ωρα στα σπιτια μας!!!


Μια καλημερα διπλα στο ποταμο Νιγηρα



Συνεχιζεται.....


Sent from my iPad using Tapatalk
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Ευχαριστούμε που μας μεταφερεις αυτην τη τοσο μεγαλη εμπειρια που ζεις.
Να ρωτησω, αν επιτρεπεται βεβαια, ως τι πηγες στο Μαλι?
Με τι ασχολεισαι?
 

Skyhigh

Μέλος
Περιοχή
Daytona Beach
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Cessna 172SP NavIII
Piper Arrow Pa-28R
Piper Seneca Pa-34
Super Decathlon
...πραγματικα ωραιες φωτογραφιες και σιγουρα ποσα αλλα ειδες εκει περα και δε μπορεις να τα βαλεις εδω...
να σαι καλα και καλη επιστροφη ευχομαι!


keep them coming...
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Παιδες σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες!!!
Εδω στα ξενα ειναι πραγματικα πολυτιμες... Θα το ανανεωνω συνεχως το τοπικ με info κ φωτο !!!


Sent from my iPad using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι φωτο με τα αγγελουδια και το νερο...συγκλονιζουν!!!

Στάλθηκε από adveφον
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Σαν πατερας κ εγω εχω μια αδυναμια στα μικρα... Που σου κλεβουν την καρδια οπου κ αν βρεθεις...
Δεν προκειται να μαθουν ποτε τι σημαινει playstation , ιντερνετ ... Κλπ κλπ.... Αλλα δεν σας κρυβω οτι μερικες φορες η απλοτητα της ζωης τους .... Με κανει να σκεφτομαι οτι σε καποια πραγματα και εμεις ειμαστε λαθος κ εχουμε κανει την δικη μας ζωη πιο δυσκολη...





Εκχριστιανισμος και βαφτιση ...




Ο βασιλιας των ζωων....



Απο τα πιο ασχημα κ βρωμερα πλασματα που εχω δει.... Υαινα.....


Beauty !!!


Συνεχιζεται.....


Sent from my iPad using Tapatalk
 

hector

Μέλος
Περιοχή
Νοτος
Όνομα
Nick
Μοτό
R12RT
Καλή διαμονή να έχεις φίλε! Οι φώτο πραγματικά συγκλονίζουν....thanks for sharing!!
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Οντως μερη που πολυ πιθανον δεν θα δουμε ποτε και μας ταξιδευεις με τις πανεμορφες φωτογραφιες σου...
Σε ευχαριστω πολυ!!!!!
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Γιώργο, φαντάζομαι θα το ξέρεις και εσύ ο ίδιος , είσαι πολύ τυχερός άνθρωπος !!! Σε θαυμάζω και σε ζηλεύω !!! Σε θαυμάζω γιατί σίγουρα για τον οποιοδήποτε λόγο έχεις βρεθεί εκεί δεν θα είναι εύκολη η διαμονή σου εκεί για 6 μήνες . Έχουμε μάθει σε έναν τόσο διαφορετικό τρόπο ζωής και σκέψης που αυτό μας φαντάζει εξωπραγματικό. Όμως, όταν με το καλό επιστρέψεις δεν θα είσαι πια ο ίδιος άνθρωπος ,τα δώρα που θα έχεις αποκομίσει από αυτήν την εμπειρία θα σε έχουν αλλάξει για πάντα. Σε ζηλεύω γιατί δεν πας σαν τουρίστας ,δεν το ζεις επιφανειακά , τα ζεις όλα.
Το λοιπόν σου εύχομαι καλή υπόλοιπη διαμονή και περιμένουμε τις "ανταποκρίσεις " σου :)
:hailbig: :hailbig: :hailbig:
 
Τελευταία επεξεργασία:

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Βλέποντας τέτοιες εικόνες και πόσο μάλλον όταν το ζεις καθημερινά, συνειδητοποιείς τι πραγματικά σημαίνει φτώχεια.Κάτι που τελικά στην Ελλάδα λίγοι το βιώνουν ,ενώ πάρα πολλοί απλά γκρινιάζουν.Να σαι καλά φίλε και ευχαριστούμε που μας μεταφέρεις τέτοιες εικόνες.Μακάρι κάποια στιγμή να αλλάξουν τα πράγματα σ'αυτές τις χώρες και να μπορεί ο καθένας να αποκτά τουλάχιστον τα βασικά αγαθά ώστε να εξασφαλίζει μια αξιοπρεπή ζωή.Καλή συνέχεια στην εκεί παραμονή σου.
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Καθε φορα που βγαινω στους δρομους ειναι μια προκληση επιβιωσης.... Δεν υπαρχει φορα που να μην εχω δει τροχαιο σε καθημερινη βαση....




Αλλα υπαρχει κ η πινακιδα για κρανος....


Ενναλακτικο πλυσιμο.....


Αυτο το κτιριο μονο σε εμενα φαινεται στραβο ;;;;;


Μεσημεριανο γευμα....


Κατοικοι φαναριων....


Σε περιπτωση που λυθει το σεντονι ..... Μετα τι ;;;;


Daily in Mali....



Ενα παιδι στο χερι.... Ενα στην πλατη..... Κ ενα απο το χερι..... Γυναικα = Δυναμη!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom