Beta Alp 200/ 400

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Έψαξα και δεν βρήκα θέμα για την συγκεκριμένη, αν υπάρχει ήδη ζμπαθάτε με.

Στα χαρτιά δείχνει ιδανικό για χαλαρές βολτουλες και με αερόψυκτο μοτεράκι που στο 200 προσφέρει και μανιβέλα (που την γουστάρω). Σε σχέση με τα 20ετιας αερόψυκτο γιαπωνέζικα με τα οποία πωλείται κοντά στην ίδια τιμή υστερεί δραματικά κάπου;

Οκ, εμφανισιακά το φανάρι είναι αισχος, αλλά πέραν τούτου γιατί δεν περπάτησε; Νομίζω μια φορά έχω δει από κοντά ένα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δεν έψαξες. Παραδεξου το.


Και

 
Τελευταία επεξεργασία:

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Έψαξα και δεν βρήκα θέμα για την συγκεκριμένη, αν υπάρχει ήδη ζμπαθάτε με.

Στα χαρτιά δείχνει ιδανικό για χαλαρές βολτουλες και με αερόψυκτο μοτεράκι που στο 200 προσφέρει και μανιβέλα (που την γουστάρω). Σε σχέση με τα 20ετιας αερόψυκτο γιαπωνέζικα με τα οποία πωλείται κοντά στην ίδια τιμή υστερεί δραματικά κάπου;

Οκ, εμφανισιακά το φανάρι είναι αισχος, αλλά πέραν τούτου γιατί δεν περπάτησε; Νομίζω μια φορά έχω δει από κοντά ένα.
Έχω το Alp200 1ης γενιάς (αυτό των από πάνω λινκ) περίπου δύο χρόνια και δεν ξεκολλάω από πάνω του.Παιχνίδι στην πόλη, ικανότατο σε στραμπουληχτά μονοπάτια,εύκολο στην συντήρηση και καίει αέρα (3.5/100).Δεν θα πει όχι και σε βόλτες ον/οφ αλλά έχει μικρή τελική ταχύτητα (γύρω στα 105 πραγματικά χλμ με στοκ γρανάζωμα).
Το μοτέρ του αν και αδύναμο έχει τρελή ελαστικότητα και σκαρφαλώνει παντού.
Στις επόμενες γενιές άλλαξε το πλαίσιο με πιο ισχυρό,βάρυνε λίγο αλλά δεν έχασε τις δυνατότητες του.
Είναι αρκετά δημοφιλές σε κάποιες χώρες της Ευρώπης (uk, Γερμανία,Ιταλία) αλλά εδώ όντως δεν περπάτησε .
Στο Γερμανικό φόρουμ κάνουν διάφορες μόντες,μερικοί αλλάζουν την μάσκα του και βάζουν ψηλότερη σέλα από το μοντέλο Urban .
Μερικά δείγματα

Πρώτης γενιάς είχε και ο φωτογράφος Λουκάς Χαψής ο οποίος είχε κάνει διάφορα ταξίδια (εντός Ελλάδος) με δαύτο .
FB-IMG-1710005898515

FB-IMG-1710005924877
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Βλέπω στο car μόνο ένα μεταχειρω στα 5000
Καινούργιο έχει 5900 και τα μεταχειρισμένα είναι δυσεύρετα.Στο δρόμο ζήτημα να έχω δει κάνα δυο νεώτερης γενιάς, πρώτης σαν το δικό μου πετυχαίνω που και που (οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν ως commuter).
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Εγώ βλέπω ένα alp 4.0 σε τιμή πολύ δελεαστική

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Εγώ βλέπω ένα alp 4.0 σε τιμή πολύ δελεαστική

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Το 4.0 ή 350 (ανάλογα την χρονολογία) με μοτέρ DR350 λόγο βάρους (καμία 30αριά κιλά πάνω από το 200) και μεγέθους είναι πιο πολύ ον/οφ ενώ το 200 πιο κοντά σε trial.
Το 350 έχει και πιο μεγάλες διαδρομές στις αναρτήσεις (220/220 αντί 170/180)..
Αισθητικά μοιάζουν αρκετά αλλά είναι δύο εντελώς διαφορετικά μοντέλα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
170 xιλ. διαδρομης με κατι καλαμακια μια σταλια Τα εβλεπα και ελεγα, δεν μπορει αυτο το πραγμα να ειναι ικανο ...Μεχρι που το οδηγησα μια φορα και σε ενα κατηφορικο πετρωδες αναφωνησα "ΡΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ!!"
 
Top Bottom