DIY....αλλαγή χρώμα στις ζάντες απο ασημί σε μαύρο!

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Λάθος.. Μια εικόνα χίλιες λέξεις...
δεν έχεις όμως άδικο σε μερικά σημεία δεν αντέχει.. Επίσης στο αρχικό ποστ λέει "καθάρισμα με οινόπνευμα" μεγάλο λάθος... ΜΌΝΟ με λιποκαθαριστή τέτοιες δουλειές παιδιά.. Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν.. Απλά είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι το σωστό..
Παλικάρια, ε παλικάρια.....

Το plastiDip και τα συναφή έχουν βγει για να γίνεται εύκολο το μασκάρισμα σε επιφάνειες βαφής...
Εκεί που δεν μπορείς να δουλέψεις χαρτοταινία ή άλλο υλικό μόνωσης χρησιμοποιείς το plastiDip που κάνει πολύ λεπτή στρώση και μπορεί να κοπεί σε όποιο σχήμα ή κλειστή γωνία επιθυμείς.
Τώρα αν εμείς το πήραμε και το βάλαμε παντού επειδή έχει ωραία ματ υφή, είναι άλλο καπέλο.
ΔΕΝ είναι αντοχής, Δεν είναι μπογιά....

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Παλικάρια, ε παλικάρια.....

Το plastiDip και τα συναφή έχουν βγει για να γίνεται εύκολο το μασκάρισμα σε επιφάνειες βαφής...
Εκεί που δεν μπορείς να δουλέψεις χαρτοταινία ή άλλο υλικό μόνωσης χρησιμοποιείς το plastiDip που κάνει πολύ λεπτή στρώση και μπορεί να κοπεί σε όποιο σχήμα ή κλειστή γωνία επιθυμείς.
Τώρα αν εμείς το πήραμε και το βάλαμε παντού επειδή έχει ωραία ματ υφή, είναι άλλο καπέλο.
ΔΕΝ είναι αντοχής, Δεν είναι μπογιά....
στα promo video παντως,μονο τα παιδια τους δεν καλυπταν για να δειξουν ποσο αντοχης ειναι.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ανάμεσα σε στεφάνι και λάστιχο συνήθως βάζουνε τραπουλοχαρτα για να μην βαφτεί το λάστιχο.
Μικρό τίπ για όποιον θέλει να κάνει κάτι αντίστοιχο ;)
Εμεις το βαζαμε στο velamos με μανταλακι να κανει το πδηλατο σα μοτοσυκλετα....
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Τα BMX ηταν πιο γρηγορα ομως...:D Τι μου θύμησες!!!
Δεν ειχαμε λεφτα για bmx....

Αλλα θυμαμαι....

Ζαχαρωναμε bmx KUAHARA ολο αλουμινιο με cobra λαιμο για κολπα, μανετες για 2 δακτυλα μπλε ανοδιομενες και πεταλιερα Coco...

Τελικα μειναμε στο velamos και αλλαξαμε μονο το τιμονι
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα!! μπράβο.
 

Billy-Bo

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200GS 07'
Ειδομεν παίδες ....θα γράψω μετα απο ένα διάστημα στο παρόν νήμα τις εντυπώσεις μου για την αντοχή....
σημαντικό όμως πρίν βαψουμε να έχει αφαιρεθεί καλά ότι βρωμιά υπάρχει!

Για να έχουμε αντοχή πρεπει λέει να εφαρμόσουμε το παρακάτω σπρέι....(?!)

Το έχει δοκιμάσει κανείς?!



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
πολύ όμορφο αποτέλεσμα, απέφυγε όμως το πλύσιμο με πιεστικό, χεράκι και απαλό σφουγγαράκι για τις ζάντες
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Τέλεια δουλειά και αποτέλεσμα!!!
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Το εχει ετοιμοπαραδοτο και καταστημα στην Αθηνα.Εχω κανει τα πλαστικα φτερα του 4χ4 που εχω, και μετα απο δυο χρονια και με περασματα απο κλαδια και φυλλωσιες και λασπες και χωματα να τα λουζουν δεν εχει προβλημα,αρκει να κανεις σωστα τη "βαφη".Εχει αρκετα βιντεο στο youtube για να δει καποιος και να παρει μια ιδεα για τη σωστη αλλα και τη λανθασμενη εφαρμογη.Εκει που δεν αντεχει οπως ειπωθηκε πιο πανω ειναι στο πλυσιμο με πιεστικο
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Γιατί όχι οινόπνευμα;
Γιατί είναι για άλλη δουλειά.. Φυσικά και βγάζει ότι "λαδερό" υπάρχει αλλά το ίδιο του αφήνει ένα στρώμα το οποίο ΔΕΝ κάνει να είναι κάτω από τη βαφή μας.. Και ΞΑΝΆ λέω πως όταν κάποιος είναι σίγουρος για κάτι λάθος που διάβασε πρέπει να το διορθώνει και να μην το βλέπει στραβά ο "παραπληροφοριοδότης".... Αυτό λέει η κοινή λογική νομίζω...
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Ακριβώς.... ΚΑΙ δεν αφήνουμε την ανάσα μας ΑΚΌΜΑ και το καλοκαίρι να πηγαίνει πάνω στο σημείο που θα κολλήσουμε η βάψουμε.. Πολύ σημαντικό
 

antonis_dov

Μέλος
Περιοχή
Δάφνη
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2021
Προσπαθησα να βαψω με plasti dip το σχαρακι πισω και το καπακι μπροστα σε μαυρο ματ αλλα μαλλον εκανα κατι λαθος στην εκτελεση και το αποτελεσμα δεν ηταν το αναμενομενο. Δεν εγινε λειο. Καποια στιγμη θα το ξαναπροσπαθησω ομως..









 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Προσπαθησα να βαψω με plasti dip το σχαρακι πισω και το καπακι μπροστα σε μαυρο ματ αλλα μαλλον εκανα κατι λαθος στην εκτελεση και το αποτελεσμα δεν ηταν το αναμενομενο. Δεν εγινε λειο. Καποια στιγμη θα το ξαναπροσπαθησω ομως..









Εμενα μ αρεσει πιο πολυ ετσι(φερνει σε σφυρηλατο),αλλα αυτα ειναι γουστα βεβαια
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Απ
Προσπαθησα να βαψω με plasti dip το σχαρακι πισω και το καπακι μπροστα σε μαυρο ματ αλλα μαλλον εκανα κατι λαθος στην εκτελεση και το αποτελεσμα δεν ηταν το αναμενομενο. Δεν εγινε λειο. Καποια στιγμη θα το ξαναπροσπαθησω ομως..









Απο μακριά 20cm περίπου και γρήγορες κινήσεις θέλει.. (σχετικά γρήγορες) δες video στο YouTube
 
Top Bottom