fc-moto.de Ελλιπής παραγγελία και κακη αντιμετωπιση?

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Εγώ πήγα να αγοράσω κάτι από εξωτερικό με κόστος... 0.20 ευρώ (ναι... 20 λεπτά) και μπλοκαρίστηκε η συναλλαγή.
Αισθάνθηκα πολύ Ευρωπαίος (για να μη πω τίποτα ντόπιο και έχω αντιδράσεις).
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ρε...κάποιοι:cool: διαβάζουν ADVride...:geek:δεν εξηγείται αλλιώς. Έγραφα πιο πάνω για το fc-moto μου έστειλαν mail μετά...γράφω για ups...με παίρνουν καπάκι τηλέφωνο!!!:eek::UH:...τελικά το θέμα έγκειται στο ότι δεν μπορούν να καταθέσουν μετρητά κ ζήτησαν εξόφληση μέσω e-banking.Το έκανα κ αύριο προχωρά ή παραγγελία...:friendship:
Κατάφερες εξόφληση στο εξωτερικό μέσω ebanking????δεν τα έχουν κόψει κι αυτά????
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κατάφερες εξόφληση στο εξωτερικό μέσω ebanking????δεν τα έχουν κόψει κι αυτά????
Ναι όπως ακριβώς το έγραψα.Με πήρε ή UPS κ με ρώτησε αν έχω δυνατότητα εξόφλησης αντί για αντικαταβολη να κατάθεση σε λογαριασμό της UPS με ebanking...όπως κι έγινε.
 

adventurehp2

Μέλος
Ρε...κάποιοι:cool: διαβάζουν ADVride...:geek:δεν εξηγείται αλλιώς. Έγραφα πιο πάνω για το fc-moto μου έστειλαν mail μετά...γράφω για ups...με παίρνουν καπάκι τηλέφωνο!!!:eek::UH:...τελικά το θέμα έγκειται στο ότι δεν μπορούν να καταθέσουν μετρητά κ ζήτησαν εξόφληση μέσω e-banking.Το έκανα κ αύριο προχωρά ή παραγγελία...:friendship:
κάτσε καλά.
Όλοι ιδικά Luis, fc moto όλη μέρα στο Φόρουμ είναι μην τις ρηξου κανένα πινελικη οι Έλληνες μοτοσυκλετιστές

απλός οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες !!

Στάλθηκε από το SM-G357FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Exoυμε και συνεχεια στο σηριαλ...δυστυχως...:hungover:
Αν και με διαβεβαιωσαν μεσω email οτι θα στειλουν το 2ο δεμα,χωρις χρεωση μεταφορικων και αντικαταβολης,οπως εχω ηδη γραψει παραπανω οτι εγινε τελευταια φορα που επικοινωνησε μαζι μου το fc-moto,σημερα ειχαμε κι αλλη ανατροπη στο θεμα...Μου τηλεφωνησαν παλι απο UPS οτι ηρθε και το 2ο δεμα και πρεπει παλι να κανω καταθεση ebanking το ποσο,αλλά προς δυσαρεστη εκπληξη μου πρεπει να βαλω και τιμη αγορας μαζι με κοστος μεταφορικων και αντικαταβολη.Δηλαδη με χρεωσαν για καθε δεμα στο fc-moto 10.90+5.90 αντι για μια φορα...και καλουμαι τωρα να καταθεσω κι αλλο ενα 16.80...:waiting:

Τα κατεθεσα εννοειται γιατι δεν φταιει ουτε η UPS ουτε θελω να καθυστερει η παραλαβη της παραγγελιας και προχωραει και αυτο το δεμα προς παραδοση...ΟΜΩΣ...:D:stop:

ΟΜΩΣ...εστειλα παλι 4-5 email ηδη,οχι και ιδιαιτερα φιλικα αυτη τη φορα προς το fc-moto,με την τελευταια διαβεβαιωση τους,οτι θα εστελναν το νεο δεμα free μεταφορικα και με εκπτωση μαλιστα και αντ'αυτου "φουτσες μπλε"...ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ και ακομα και τωρα που μιλαμε δεν εχει ενημερωθει ουτε καν η Καρτελα παραγγελιας στο fcmoto οτι το δεμα εχει φυγει απο Γερμανια...μια ΤΡΕΛΛΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ!!!:alien::alien::alien:
θα περιμενω εννοειται απαντηση τους και θα ενοχλω μεχρι να βρεθει ακρη...αν χρειασθει θα τους παρω και τηλεφωνο να...τους ακουσω :)
ΟΜΩΣ ειναι δεδομενο οτι θα το σκεφτω ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ εαν θα ξαναψωνισω απο αυτο το μαγαζι...Διοτι ολη αυτη η ταλαιπωρια δεν οφειλεται σε εμενα αλλά στην κακη διεκπεραιωση και συνεννόηση απο την πλευρα τους και ΜΟΝΟ...!

Οτιδηποτε,θα ενημερωσω παλι :)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Απο αυτα που με απασχολουν περισσοτερο στο επικειμενο βορειο ταξιδι..
Πως θα μας φερονται οι καλτσοπεδιλοι:p οταν αντιλαμβανονται πως ειμαστε απο την Ελλαδα..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κι εγω εν τελει μετα απο ολη αυτη την κατασταση,αντιμετωπιση και εν τελει ταλαιπωρια και μη συνεννόηση,θα το σκεφτω παρα πολυ πριν ξαναγορασω απο το εν λογω Καταστημα και μαλλον δυσκολα να τους προτιμησω παλι.Καποτε το ειχα πολυ ψηλα,ηταν επαγγελματιες,αλλά δυστυχως βλεπω τελευταια πολλα παραπονα απο πολλους ειδικα στο κομματι της συννενοησης και του after sales.Και φυσικα και επι προσωπικου, εχασαν πολλους ποντους αξιοπιστιας και εξυπηρετησης :UH:...

Κοινως, παμε γι'αλλα διοτι εμεις μονο χαμενοι δεν βγαινουμε απο τετοιες καταστασεις...:friendship:
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Απο αυτα που με απασχολουν περισσοτερο στο επικειμενο βορειο ταξιδι..
Πως θα μας φερονται οι καλτσοπεδιλοι:p οταν αντιλαμβανονται πως ειμαστε απο την Ελλαδα..
Κάπως έτσι:
http://www.protothema.gr/greece/article/495394/rodos-galloi-arnithikan-na-kopsoun-eisitirio-se-arhaiologiko-horo-giati-upostirixan-pos-tous-anikoun-ola-stin-ellada-/
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Υπαρχουν ομως περιπτωσεις "ευκαιρια"σε ξενα καταστηματα στο διαδικτυο που λες παω να παρω κατι γιατι οι τιμες ειναι αδυνατο να βρεθουν εδω.Οταν ομως βρεις μπροστα σου στραβη ή κακη αντιμετωπιση,απλα ειναι μια ενδειξη για μελλοντικες αγορες ...Και οπως πιστευω,ποτέ δεν ειναι χαμενος ο πελατης αλλά ο κακος επιχειρηματιας!
Μια παρενθεση,πιστευω οτι δεν εχουν "ευκαιριες" τα ξενα καταστηματα...απλα οι δικοι μας ειναι ολοι κλεφτες και ετσι μολις δουμε κατι σε φυσιολογικη τιμη εξω μας φαινεται ευκαιρια... :/

Για ακομη μια φορα αποδειχθηκε οτι happyend εχουν μονο στις ταινιες!!;;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μια παρενθεση,πιστευω οτι δεν εχουν "ευκαιριες" τα ξενα καταστηματα...απλα οι δικοι μας ειναι ολοι κλεφτες και ετσι μολις δουμε κατι σε φυσιολογικη τιμη εξω μας φαινεται ευκαιρια... :/

Για ακομη μια φορα αποδειχθηκε οτι happyend εχουν μονο στις ταινιες!!;;
θα ηθελα να κανω μια παρενθεση και ζητω συγνωμη προκαταβολικα!!!!
οι διαδικασια των εισαγωγων προιοντων στην ελλαδα ειναι λιγο συνθετη καθως και τα μεταφορικα ακριβα και αλλα πολλα που συμβαινουν στην πατριδα μας οπως υψηλα ενοικια κλπ κλπ που νομιζω οτι επηρεαζουν την τιμη του τελικου προιοντος
σιγουρα υπαρχουν και κακοι επαγγελματιες(σε ολες τις χωρες υπαρχουν) αλλα ας μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο σακο
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
ότι λέει ο φοίνικας...

υπάρχουν επαγγελματίες της αρπαχτής, αλλά και πολλά στην Ελλάδα δυσκολεύουν μια "καθαρή" εισαγωγή, αποτέλεσμα να μη μπορεί να υπάρχει κέρδος αν δεν μπει καπέλο
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Υπάρχουν και πολλά καταστήματα (και ηλεκτρονικά καταστήματα) με χαμηλότερες τιμές από όλη την Ευρώπη, οπότε ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα...
Όποιος, ψάχνει, βρίσκει...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μια παρενθεση,πιστευω οτι δεν εχουν "ευκαιριες" τα ξενα καταστηματα...απλα οι δικοι μας ειναι ολοι κλεφτες και ετσι μολις δουμε κατι σε φυσιολογικη τιμη εξω μας φαινεται ευκαιρια... :/

Για ακομη μια φορα αποδειχθηκε οτι happyend εχουν μονο στις ταινιες!!;;
Ναι ρε Νικο,καλα σου λενε και οι υπολοιποι.Εχω παρει απο Ελλαδα απειρα προιοντα ,αρκετα φθηνοτερα απο οτι τα ειχαν καταστηματα του εξωτερικου.Υπαρχουνε πολλοι σοβαροι επαγγελματιες την Ελλαδα,μην τους στελνεις ολους στο διαολο.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...Υπαρχουνε πολλοι σοβαροι επαγγελματιες την Ελλαδα...
Σαφως και ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτως με αυτη την αποψη.Ειδικα τα τελευταια χρονια.Και κυριως οσον αφορα αυτο το "καπελο" στην τιμη κοστους.Αν θυμηθουμε κοστολογηση παλαιοτερων ετων και συγκρινουμε με σημερινες τιμες στα ραφια,θα δουμε τεραστιες διαφορές.Νομιζω οτι το νετ και η επιλογη πλεον και αγορας μεσω νετ αγορας απ'εξω,εδρασε θετικα στην μειωση τιμων και στην Ελλαδα στο Καταστημα(μειωσε την αισχροκερδεια για να πεσει η τιμη...).Παλια ηταν πιο μονοπωλιο και σφαζανε,σημερα αν δεν σε προσελκύσει και η τιμη,σε χανει απο πιθανο πελατη και στρεφεσαι οπου ειναι πιο συμφερον για σενα.
Και σαφεστατα παντου,σε ολα τα επαγγελματα και χωρους,υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες.Τοσο σε τιμες οσο και εξυπηρετηση.Καθενας κρινει και αναλογως αγοραζει.Ο καλος δεν θα χασει,ο κακος...στο σινεμα :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ωπα ωπα....εννοειται οτι υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες και ανθρωποι!! εννοειται υπαρχουν ευκαιριες και εξω και μεσα και εννοειται πως δεν τους κατηγορω και καταδικαζω ολους... συνηθως οτι θελω να ψωνισω το παιρνω απο ελλαδα, σπανια θα παρω κατι απ'εξω για να γλυτωσω 10-15 ευρω,γιατι οπως και να το κανουμε τα χρηματα πρεπει να μεινουν εδω μεσα..
Αυτο που ειπα, το ειπα γιατι ετυχα μια φορα σε μια κουβεντα και ηταν υπαλληλος απο πολυκαταστημα με ρουχα μεγαλης αλυσιδας οχι εντος ελλαδος μονο αλλα και εκτος(ονοματα δεν λεμε)...και ετυχε να πεσει στο ματι του καποιες τιμες απο τις οποιες αγοραζει και ποσο τελικα φτανει στο ραφι....αγοραζε μπλουζακι με 3 ευρω ακουσατε ακουσατε!!!!!!!!!!!και στο ραφι η τελικη τιμη του ηταν 39,90......γι αυτου του ειδους την κλεψια μιλω εγω...οχι μονο για ανταλακτικα και ρουχισμο μοτοσυκλετιστη αλλα γενικοτερα!!δεν νομιζω να εχει 37ευρω φορους το μπλουζακι κλπ κλπ... σορρυ βεβαια που τραβηχτηκε λιγο παραπερα το θεμα αλλα κουβεντα να γινεται ;)
 

leris

Μέλος
Όνομα
Giorgos
Μοτό
DL650
Για 10-15€ δεν θα το εκανα καν θεμα θα το επαιρνα επιτοπου.
Οταν μιλαμε ομως οτι ενα κρανος πχ κανει 500 ελλαδα και 350 απο εξω τοτε η διαφορα ειναι σημαντικη.
Και εγω ειμαι υπερ της εγχωριας αγορας αρκεινα μην μας εκμεταλευονται.

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

foogr01

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
F800GS
Αρνητική η γνώμη κι από μένα για τους συγκεκριμένους. Παρόλο που λένε ότι έχουν στοκ, τουλάχιστον σε κάτι μποτάκια που παρήγγειλα, δεν... Αργήσανε να ενημερώσουνε και γενικά η επικοινωνία μαζί τους με email προσεγγίζει τις ταχύτητες του snail mail...
Όταν τελικά μετά από πολλές πολλές πολλές πολλές πολλές πολλές... μέρες ήρθανε, ήταν και λάθος νούμερο.
Άλλη πάλι Οδύσσεια να συνεννοηθώ μαζί τους για επιστροφή του εμπορεύματος και των χρημάτων από μεριά τους, γιατί για να περιμένω πάλι 1+ μήνα απλά δεν είχα την υπομονή.

Τελικά μου επιστρέψανε τα χρήματα (και των μεταφορικών που χρεώθηκα για να τους τα στείλω πίσω) με μόνη απώλεια 4 € που μου κράτησε η τράπεζα για το έμβασμα (καθότι οι κύριοι αναλάβανε μόνο τα έξοδα της δικιάς τους τράπεζας). Οκ, λίγο το ποσό σε σχέση με την τιμή (περίπου 125 € που περιλαμβάνουν αγορά προϊόντος, μεταφορικά από αυτούς προς εμένα και μεταφορικά επιστροφής) αλλά είναι 2 καφέδες σε μια εκδρομή :mad:
Κι όλα αυτά μία μέρα πριν τα CC....

Από μένα, και ξέροντας ότι φίλοι μου έχουν παραγγείλει στο παρελθόν και λάβανε κανονικά, μόνο και μόνο για την τόσο καθυστερημένη επικοινωνία και την εξυπηρέτηση πελατών που πάσχει πάρα πολύ κατά τη γνώμη μου (τους τα έγραφα και γερμανικά) τρώνε άκυρο.
 
Top Bottom