KTM 990 ADVENTURE

chaosm

Μέλος
Ξέρουμε διαστάσεις ακτίνων για το adventure s 950 και αν μπορούν να βαφτουν οι ακτίνες; μου μπήκε στο μυαλό να τις κάνω μαύρες

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Στείλε μου με πμ το τηλ.σου αν θέλεις να σε φέρω σε επαφή με φίλο που τις έχει βαμένες μαύρες και πορτοκαλί καψούλια,αν γουστάρετε τις κάνετε ανταλλαγή και σας μένουν στη τσέπη τα γιούρα;)
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Στείλε μου με πμ το τηλ.σου αν θέλεις να σε φέρω σε επαφή με φίλο που τις έχει βαμένες μαύρες και πορτοκαλί καψούλια,αν γουστάρετε τις κάνετε ανταλλαγή και σας μένουν στη τσέπη τα γιούρα;)
Το λύσιμο-δέσιμο του φίλου πού έγινε; Με τι κόστος (αν μπορεις να μάθεις) και αν είχε θέματα ρεγουλαρίσματος.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Δεν γνωρίζουμε που έγιναν(την είχε αγοράσει έτσι την μοτό).Εδώ(Κρήτη)που ρώτησα φίλο θέλει 100$ λύσιμο-δέσιμο,ξέπλεγμα τροχών,αμμοβολή σε ακτίνες και στεφάνια και βάψιμο.ΟΧΙ όμως ηλεκτροστατική βαφή.Αρκετά καλή τιμή συμπεριλαβανομένου τις ακτινολογήσεις που θα χρειαστούν.
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Για μενα προσωπικα δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο αιωνιων αντιπαλων(bmw-ktm).
Πειρα κτμ990 και το ειχα σαν τα ματια μου.Μην βραχει-μην σκονιστει.
Τελικα λογο οικονομικων προβληματων το πουλησα.Μετα απο καιρο ειπα να δοκιμασω το GSA.Το πειρα λοιπον,εκανα ενα ταξιδι 5.000κμ και το καταευχαριστηθηκα να πω την αληθεια.Απο ανεση και καταναλωση αλλο τιποτα.
Το εδωσα και αυτο γιατι κατι μου ελειπε.Τελικα ξανα πειρα το ιδιο το παλιο μου κτμ990 και το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να βαλω ψηλες αναρτησεις και χωματινα ελαστικα.
Το απολυτο πιστολι.Περναει τα παντα αερα πατερα(με γκαζι).Δεν κολωνει πουθενα και για τα δικα μου δεδομενα στριβει μια χαρα.Δεν ειναι super bike αλλα σε παει αξιοπρεπεστατα(ισως και παραπανω)απο οτι περιμενεις απο ενα μεγα ον οφ.
Το μοναδικο μειονεκτημα για μενα ειναι πτι δεν μπορεις να οδηγησεις σοβαρα.Ειτε στο χωμα,ειτε στην πολη ειτε στην εθνικη πας σαν καγκουρας τελειωμενος.Ειδικα ο ηχος των acrapovic ειναι ΑΛΛΟΥ.
Αυτα απο μενα.
Κατι τελευταιο:Σε γενικες γραμμες τα μηχανακια δεν συγκρινονται με τιποτα.Το καθενα εχει δικια του τεχνολογια και τεχνογνωσια απανω του.Ειναι φτιαγμενα αλλα για περισσοτερο χωμα και λιγοτερο ασφαλτο και αλλα το αντιστροφο.
Το μεγαλυτερο ερωτημα ειναι το τι θελει να κανει ο καθενας με την μοτοσυκλετα του!!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Κατι τελευταιο:Σε γενικες γραμμες τα μηχανακια δεν συγκρινονται με τιποτα.Το καθενα εχει δικια του τεχνολογια και τεχνογνωσια απανω του.Ειναι φτιαγμενα αλλα για περισσοτερο χωμα και λιγοτερο ασφαλτο και αλλα το αντιστροφο.

Το μεγαλυτερο ερωτημα ειναι το τι θελει να κανει ο καθενας με την μοτοσυκλετα του!!!
Αυτό ακριβώς...!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Το μοναδικο μειονεκτημα για μενα ειναι πτι δεν μπορεις να οδηγησεις σοβαρα.Ειτε στο χωμα,ειτε στην πολη ειτε στην εθνικη πας σαν καγκουρας τελειωμενος.Ειδικα ο ηχος των acrapovic ειναι ΑΛΛΟΥ.
Πραγματικα το μοναδικο του μειονεκτημα!!!! πιο funmoto πεθαινεις...
 

Norick

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Παρις
Μοτό
KTM 990R / BMW HP2 / BMW F850 GS
Μια οχι πολύ παλιά από τη γύρα που με κάναν ο @yns και @Markas στην Κρήτη.
Τότε είμουν το μόνο KTM σιγά σιγά όμως γίνονται περισσότερα μιας και το forum δείχνει όλο και πιο έντονα το χωμάτινο χαρακτήρα του.

 

giannhsrap

Μέλος
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
ΣΤΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ....ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ....ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΤΗ ΞΕΡΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ.....ΔΕΝ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΕ!!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...ΑΛΛΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΣ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ...
ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ....ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΛΜ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΕΝΑ....
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Μια οχι πολύ παλιά από τη γύρα που με κάναν ο @yns και @Markas στην Κρήτη.
Τότε είμουν το μόνο KTM σιγά σιγά όμως γίνονται περισσότερα μιας και το forum δείχνει όλο και πιο έντονα το χωμάτινο χαρακτήρα του.

ωραιο το ΚΤΜ και με το σωστο φτερο... :ok:
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Πεφτω να κοιμηθω το βραδυ και λεω αντε να περασουν οι ωρες να ξαναμπω καβαλα να παω βολτα..στον υπνο μου μπορει να ριχνω και καμια γκαζια..δε ξερω..Το αλλο??οταν ξεκαβαλαω εχω ενα χαμογελο μονιμο και σε συνδυασμο με το τρεμουλο στα χερια νομιζουν οτι εχω παθει εγκεφαλικο και ανησυχουνε..Περα απο την πλακα το μηχανακι κανει τα παντα αλλά θέλει μυαλό και μια στοιχειώδη εγκρατεια γιατι σε παρασυρει χωρις να το καταλαβεις να οδηγας σαν ινδιανος!Μαζεψα τα λεφτα ευρώ ευρώ για τρια χρονια και δεν εχω μετανιώσει ουτε το τελευταίο σεντ αλλα ουτε και τα 20ευρα που φευγουν σε βενζινες και τα τριψήφια για συντηρηση κλπ..Μπροστα σ αυτο που μου προσφερει αυτα είναι μικροπράγματα..Οσο έχω θα τα δίνω..Οταν δεν εχω θα το σκεπαζω και θα το σκεφτομαι!Την χοντρουλα δεν την εχω οδηγησει για να μπω σε συγκριση αλλα ούτε μπαινω και σε πειρασμο μιας και είμαι καλυμενος...Αυτα απο μενα..

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είμαι σίγουρος πως παρόμοια συναισθήματα -ίσως για διαφορετικούς λόγους- έχουν και άλλοι κάτοχοι διαφορετικών μηχανών.
Χαίρομαι όμως που οι περισσότεροι κάτοχοι των 950/990 (συγκεκριμένα αυτών των μοτό) μιλάνε με τα ίδια λόγια για την ευτυχία που απολαμβάνουν.
Ειλικρινά, μου αρέσει αυτό και το ζηλεύω!

Εγώ από την πλευρά μου, δυστυχώς δε μπορώ να συντηρήσω ένα KTM. ακόμη περισσότερο ένα δικύλινδρο KTM καθώς ακόμη και στο Tenere οι βενζίνες μου βγαίνουν μετρημένα (με ελάχιστη χρήση και αυτή κυρίως στις βολτάδες που κάνουμε). Έχω κάποιες γνώσεις για να το συντηρήσω μόνος μου και όπου δεν έχω γνώσεις, έχω μέσα μου εκείνο το "μαμούνι" που με τρώει να τα καταφέρω με μελέτη, ερωτήσεις και βοήθειες από καλούς φίλους. Αυτό που δεν έχω είναι χώρο και χρόνο...

Έτσι, όνειρο μου έγινε να βελτιώσω το Tenere μου λειτουργικά και αισθητικά, στο επίπεδο που μπορεί να γίνει... Νομίζω πως τα κατάφερα αρκετά καλά και είναι για μένα μια πρόσθετη απόλαυση αυτό.
Ιδιαίτερα η νέα πίσω ανάρτηση του έδωσε μια άλλη κύλιση σε χώμα και άσφαλτο.
Είναι μια μηχανή που λάτρεψα μετά από πολλά χρόνια. Και συνεχίζω να το γουστάρω, μπορεί και καλύπτει όλες μου τις ανάγκες προσαρμοσμένες στα δικά μου μέτρα και σταθμά ενώ παράλληλα ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ και να την χαζεύω και να την καβαλάω!

Ο σκοπός μου ήταν να το φέρω σε ένα ικανό επίπεδο ώστε να τριγυρίζει με ασφάλεια σε δασικούς δρόμους και με λίγα "παιχνίδια" σε φλαταδούρες. Η τύχη όμως με έφερε μπροστά στον Κονκόστη (με τον οποίο έκανα την πρώτη χωματάδα με το Tenere σε εντελώς factory κατάσταση), τον Γατούλη, τον Λευκάδιο και τα υπόλοιπα "αλάνια" των PouroDuro, με αποτέλεσμα οι δασικοί δρόμοι να γίνουν απλώς οι δρόμοι που με οδηγούν στα νεροφαγώματα, τις κροκάλες, τα σαθρά κ.τ.λ.

Και έτσι... ζηλεύω, καμαρώνω και ευχαριστιέμαι όταν βλέπω εσάς με τα 950/990 που είναι ένα όνειρο που μάλλον δεν θα πραγματοποιηθεί...

:friendship::friendship::friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Stf παρτο και θα στο φτιάχνει ο γάτος!!! Και δεν χρειάζεται ούτε αναρτησεις να βάλεις ούτε τίποτα... Μόνο στην κατανάλωση πονάει.. Τέτοιο μηχανακι δεν ξαναβγαίνει.-
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Είμαι σίγουρος πως παρόμοια συναισθήματα -ίσως για διαφορετικούς λόγους- έχουν και άλλοι κάτοχοι διαφορετικών μηχανών.
Χαίρομαι όμως που οι περισσότεροι κάτοχοι των 950/990 (συγκεκριμένα αυτών των μοτό) μιλάνε με τα ίδια λόγια για την ευτυχία που απολαμβάνουν.
Ειλικρινά, μου αρέσει αυτό και το ζηλεύω!

Εγώ από την πλευρά μου, δυστυχώς δε μπορώ να συντηρήσω ένα KTM. ακόμη περισσότερο ένα δικύλινδρο KTM καθώς ακόμη και στο Tenere οι βενζίνες μου βγαίνουν μετρημένα (με ελάχιστη χρήση και αυτή κυρίως στις βολτάδες που κάνουμε). Έχω κάποιες γνώσεις για να το συντηρήσω μόνος μου και όπου δεν έχω γνώσεις, έχω μέσα μου εκείνο το "μαμούνι" που με τρώει να τα καταφέρω με μελέτη, ερωτήσεις και βοήθειες από καλούς φίλους. Αυτό που δεν έχω είναι χώρο και χρόνο...

Έτσι, όνειρο μου έγινε να βελτιώσω το Tenere μου λειτουργικά και αισθητικά, στο επίπεδο που μπορεί να γίνει... Νομίζω πως τα κατάφερα αρκετά καλά και είναι για μένα μια πρόσθετη απόλαυση αυτό.
Ιδιαίτερα η νέα πίσω ανάρτηση του έδωσε μια άλλη κύλιση σε χώμα και άσφαλτο.
Είναι μια μηχανή που λάτρεψα μετά από πολλά χρόνια. Και συνεχίζω να το γουστάρω, μπορεί και καλύπτει όλες μου τις ανάγκες προσαρμοσμένες στα δικά μου μέτρα και σταθμά ενώ παράλληλα ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ και να την χαζεύω και να την καβαλάω!

Ο σκοπός μου ήταν να το φέρω σε ένα ικανό επίπεδο ώστε να τριγυρίζει με ασφάλεια σε δασικούς δρόμους και με λίγα "παιχνίδια" σε φλαταδούρες. Η τύχη όμως με έφερε μπροστά στον Κονκόστη (με τον οποίο έκανα την πρώτη χωματάδα με το Tenere σε εντελώς factory κατάσταση), τον Γατούλη, τον Λευκάδιο και τα υπόλοιπα "αλάνια" των PouroDuro, με αποτέλεσμα οι δασικοί δρόμοι να γίνουν απλώς οι δρόμοι που με οδηγούν στα νεροφαγώματα, τις κροκάλες, τα σαθρά κ.τ.λ.

Και έτσι... ζηλεύω, καμαρώνω και ευχαριστιέμαι όταν βλέπω εσάς με τα 950/990 που είναι ένα όνειρο που μάλλον δεν θα πραγματοποιηθεί...

:friendship::friendship::friendship:
Ποτε μην λες ποτε !!!
( ωραια μηχανοσυναισθηματικοπροσωπικη ανάλυση )
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Stf παρτο και θα στο φτιάχνει ο γάτος!!! Και δεν χρειάζεται ούτε αναρτησεις να βάλεις ούτε τίποτα... Μόνο στην κατανάλωση πονάει.. Τέτοιο μηχανακι δεν ξαναβγαίνει.-
Το ξέρω Λάμπρο, έχω γράψει και στο παρελθόν πως είχα στη κατοχή μου το πρώτο 950 (ασημένιο/ουρανί) για 20 μέρες. Ξέρω περί τίνος πρόκειται, πόσο μάλλον τα μεταγενέστερα μοντέλα.
Ο Γάτος... αυτός ο Γάτος. Εγώ τολμώ να πω πως είναι καλός μου φίλος (δε ξέρω για τον ίδιο και δε με νοιάζει και όλας), αυτό όμως δε σημαίνει πως μπορώ να βασιστώ σε άλλο πρόσωπο για μια τέτοια "προσωπική" αγορά. Έπειτα η αλήθεια είναι πως το λιγότερο που με προβληματίζει είναι η συντήρηση σε αντίθεση με τα πάγια έξοδα, βενζίνες, τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια καθώς στην οικογένεια υπάρχουν και αλλά δυο τετράτροχα οχήματα.
Ίσως κάποτε αλλάξουν οι συνθήκες της χώρας μας και μαζί και οι δικές μας...
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
...ναί συμφωνώ,το tenere ΣΟΥ όμως είναι κ..@υλ@;):friendship:
 
Reactions: STF
Top Bottom