KTM 990 ADVENTURE

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το έχω δει ζαν.....αλλά δεν με αφήνουν να το πάρω οι κτμδες του φορουμ:p
Τι να πω....Με έχουν αποσυντονισει

advφον!!
Παρτο αυτό είναι Χανιωτικο είναι καλό :p

Πάει και πιο Γληγορα :cool:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αμα το πάρεις πρέπει να αλλάξεις και παρέα με ποίον θα πας βόλτα ποιος θα σε ακόλουθα :D
Και ασφαλεια μοτο...πλεον να περιλαμβανεται στα στανταρ και η Οδικη...:friend:

Ρε Κωστα...το παλευεις απο δω το ζοριζεις απο κει το πιανεις ετσι το φτιανς αλλιως...ΡΕΕΕΕΕ μην το πολυσκεφτεσαι...ΦΑΚΙΝ ΛΑΪΦ ΝΙΙΝΤ ΣΜΑΪΛ...αμα το γουσταρεις παρτο και στα φρυδια σου ολα...κοπανα το και καλοβολτο!:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και ασφαλεια μοτο...πλεον να περιλαμβανεται στα στανταρ και η Οδικη...:friend:

Ρε Κωστα...το παλευεις απο δω το ζοριζεις απο κει το πιανεις ετσι το φτιανς αλλιως...ΡΕΕΕΕΕ μην το πολυσκεφτεσαι...ΦΑΚΙΝ ΛΑΪΦ ΝΙΙΝΤ ΣΜΑΪΛ...αμα το γουσταρεις παρτο και στα φρυδια σου ολα...κοπανα το και καλοβολτο!:friendship:
Ο λόγος που το παλεύω, είναι η κυρά λενη......νομιζω ότι δεν θα τη βολέψει καθόλου.
Κατά τα άλλα. ......μου κανει σε ολα

advφον!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ο λόγος που το παλεύω, είναι η κυρά λενη......νομιζω ότι δεν θα τη βολέψει καθόλου.
Κατά τα άλλα. ......μου κανει σε ολα

advφον!!
Αμα μετρας γνωμες ακου κ την δικη μου.Το ειχα το 990 μιας και...Αν η κυρα Λενη οπως κ η κυρα Ευη ησαντε(ειδες το Πατρινο πώς το δουλευω ε;..φαρσί:p ) 18αρικα κοπελακια,παιζει και τα ΚαΤεΜια να ησαντε(νατο παλι...)μια χαρα μασινς...Επι πραγματικου οσο ειχα το ΚΤΜ,το συζυγακι δεν τρελλαινοτανε για βολτα.Κι αυτο οχι τοσο αν θες για τη στενη και αβολη σελα ειδικα για την συνοδηγο που δεν συμμετεχει αλλά μάς ανεχονται να τις πηγαινουμε,αλλά γιατι με το ΚατεΜι το παλευα να παω σε "ρομαντζαδα" ρυθμο και παλι δεν το πολυκαταφερνα...με διαολιζε η διπλη ακραπα και το πώς δουλευε ο κινητηρας συνολικα να το χουφτωνω σε καθε διαδρομη...γενικη λοιπον αποψη της κυρας μου,ηταν "δυσκολα.."...Αν μιλουσαμε μονο για παρτη μας,ισως το ΚαΤεΜι να ειναι απο τα φαν του ντραϊβ μοτο που δυσκολα να αλλαζες...αν οι καιροι ηταν και λιιιγο πιο ευκολοι.
Προσωπικα σημερα,με τα οσα γυρω μου,απο φαμιλια,δυσκολιες και προσωπικα "θελω"για μια μοτοσυκλετα,δεν θα ξαναπηγαινα ευκολα σε ενα 990adv...Το εχω στην καρδια μου και δοξαζω το θεο που ημουν απο τους τυχερους που συμβιωσα με ενα,αλλά ως εκει.Το 800αρι μου,ηρθε μενει κ βλεπουμε...βλεπουμε μακρυα ομως.:inlove:
Και στην περιπτωση ακομα που εμπαινα στο τριπακι αλλαγης,το 990 δεν ειναι στα πλανα μου...Ενα πιο GT στριτ θα κοιταζααν τα ταξιδια μπαινανε πιο ζεστά στα πλανα μου και θα το συνοδευα με ενα κατσικακι με τακουνια για προσωπικη ευχαριστηση.τα χρονια περνούν και θελω(θελουμε ολοι..)να περνουν ευχαριστα! :)
Δεν θα σου πω φιλε, αν θα το παρεις το 990 ή οχι...Ζυγισε,εκτιμησε,ακου και συνυπολογισε αν η χοντρη σου R12GS δεν σου κανει αλλο "κλικ"...οτι κι αν σου λεμε τριγυρω,η μηχανη και η γυναικα ειναι προσωπικες επιλογες και ευχαριστηση...με πιανεις...:)
 

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
Eγω έχω πάλι αντίθετη πορεία,είχα το F800, το ξεφορτώθηκα και πήρα ΚΤΜ.η άποψη μου για τις κυρίες που μας κάνουν συντροφιά στις βόλτες μας είναι διαμορφωμένη απο τις απαντήσεις που μου έχουν δώσει οι ίδιες...πότε ξανά πάνω σε F800 και we love KTM αλλά προσοχή μόνο με την traveller σέλα...για μένα τα πράγματα είναι απλά.θες να παίξεις με την μότο σου σε χώμα και άσφαλτο...πάρε ΚΤΜ,θες ταξίδια γράφοντας ατελείωτα χιλιόμετρα μαζί με την κυρία σου για παρέα...μείνε στην πολυθρόνα του 1200...το τελευταίο που θα πω και νομίζω συμφωνούν όλοι είναι ότι πραγματικά στο χώμα όταν σας βλέπω αρχικά σας θαυμάζω για την υπομονή σας και δεύτερον στεναχωριέμαι για την ταλαιπωρία που τραβάτε με την μαούνα...επιλογές είναι ολα...

στην θέση σου θα έπαιρνα το 1050 η ακόμα καλύτερα το 1190 ;););)
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Για να μην παιδεύεσαι
Για να σε σέβονται στην άσφαλτο! Και να σε εκτιμούν στο χώμα! Απίστευτα άνετη για την συνοδηγό, θα την ερωτευθεί!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Aν με το Bmw κινεισαι πολυ εντος πολης και καθημερινα τοτε μην το παρεις.. αν επισης εισαι της χαλαρης βολτας και δεν σου αρεσει το απιστευτα ομορφο δουλεμα του κινητηρα και η μελωδια που βγαζουν οι ακραπες παλι μην το παρεις..ολα τα υπολοιπα ειναι στα συν+++...
Εγω δεν εχω γνωμη για χωμα γιατι ακομα δεν το εχω παει αλλα απο ασφαλτο γυρισα σημερα απο το πρωτο δικαβαλο ταξιδι(ασφαλτινο μονο) διημερο γυρω στα 450χλμ και η κοπελα μου δεν παραπονεθηκε για τη σελα :p Ισως δεν ηθελε να με προσβαλει χαχαχαχα
απο καταναλωση γυρω στο 6,2/100 και απιστευτα ομορφη αισθηση στα στροφιλικια και στο πλαγιασμα με καλη ασφαλτο,ολοκληρωμενο συνολο απο αναρτησαρες,φρεναρες,επιταχυνση και ηχο ;) δεν εχω κατι αλλο να σου πω, αν ειναι 1-2 τα πλην και 10 τα συν μην το σκεφτεσαι καθολου...προχωρα..δεν εχεις να χασεις τιποτα αρκει αυτο που θα παρεις να μην ειναι ταλαιπωρημενο..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Aν με το Bmw κινεισαι πολυ εντος πολης και καθημερινα τοτε μην το παρεις.. αν επισης εισαι της χαλαρης βολτας και δεν σου αρεσει το απιστευτα ομορφο δουλεμα του κινητηρα και η μελωδια που βγαζουν οι ακραπες παλι μην το παρεις..ολα τα υπολοιπα ειναι στα συν+++...
Εγω δεν εχω γνωμη για χωμα γιατι ακομα δεν το εχω παει αλλα απο ασφαλτο γυρισα σημερα απο το πρωτο δικαβαλο ταξιδι(ασφαλτινο μονο) διημερο γυρω στα 450χλμ και η κοπελα μου δεν παραπονεθηκε για τη σελα :p Ισως δεν ηθελε να με προσβαλει χαχαχαχα
απο καταναλωση γυρω στο 6,2/100 και απιστευτα ομορφη αισθηση στα στροφιλικια και στο πλαγιασμα με καλη ασφαλτο,ολοκληρωμενο συνολο απο αναρτησαρες,φρεναρες,επιταχυνση και ηχο ;) δεν εχω κατι αλλο να σου πω, αν ειναι 1-2 τα πλην και 10 τα συν μην το σκεφτεσαι καθολου...προχωρα..δεν εχεις να χασεις τιποτα αρκει αυτο που θα παρεις να μην ειναι ταλαιπωρημενο..
Ευχαριστώ για την άποψη, αν και αναφέρεσαι σε κοπέλα και όχι γυναίκα. ..:D
Χαώδη διάφορα στην γκρινια:eek:

advφον!!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ευχαριστώ για την άποψη, αν και αναφέρεσαι σε κοπέλα και όχι γυναίκα. ..:D
Χαώδη διάφορα στην γκρινια:eek:

advφον!!
Ειπα κοπελα γιατι ειμαστε 23καιι οι δυο αλλα μετα απο 2μιση χρονια που ειμαστε μαζι πιστεψε με ξερω απο γκρινια :p χαχαχαχαχαχααχ οτι ειναι δυσαρεστημενη σε σχεση με το προηγουμενο βεστρομ και την καναπεδαρα ειναι και το ξερω αλλα ο κωλος μας δεν πιαστηκε σχεδον καθολου αυτη τη φορα κατι που περιμενα οτι θα γινει... ;)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ευχαριστώ για την άποψη, αν και αναφέρεσαι σε κοπέλα και όχι γυναίκα. ..:D
Χαώδη διάφορα στην γκρινια:eek:

advφον!!
Κώστα μήπως η σοφότερη λύση είναι ένα ΚΤΜάκι 640 για άγριες καταστάσεις και κρατάς την χοντρή για τα υπόλοιπα...;
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Εγώ πάλι νομίζω οτι αν σ άρεσε τι ΚΤΜ θα το είχες ήδη, ειναι λιγο αργά για 990(γνώμη μου) εκτός αν κρατηθεί κ το 1200...

Είχα του 07 μέχρι το 10 που πήρα το 1200 για κυρίως τουριστική χρήση (δεν το πήγα χώμα) και σε σύγκριση με το 1200 ειναι μεγάλη η διαφορά.
Πέρα απ την άνεση, χάνεις δείκτη βενζίνης και όλες τις ευκολίες του κοντέρ, αυτονομία (σημαντικό μιας κ άλλαξες ρεζερβουάρ) και σαμπρελες στα λάστιχα.

Αν θέλεις περισσότερο γκάζι και χώμα ναι αλλιώς νομίζω δεν θα σε ικανοποιήσει , το ίδιο πήγα να κάνω με το 800 και την πάτησα :)

Ένα φθηνό 690enduro για χωμάτινες αποδράσεις μονός με 2 πλαϊνές Βαλιτσες/σαμάρια θεωρώ πως ειναι οτι καλύτερο για χώμα και το 1200 να κρατηθεί ή ανανεωθεί αν το βαρέθηκες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom