MOTO-ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Να σημειώσω μόνο ότι εννοεις η εκδοση δρόμου με πινακίδα. Τα άλλα είναι το ίδιο τα πιο φτηνά αλλά δε βγάζουν πινακίδα.
Σωστά... Αυτά που βγάζουν πινακίδα και πληρουν προϋποθέσεις για δρόμο,ειναι ενα χιλιαρικο πιο ακριβά, είναι η σωστή διατύπωση. Θα εχει κ test ride στα Μεγαρα Swm και Ajp. H Κ-Motors στην συνάντηση Βετεράνων Enduro στα Μέγαρα - BIKEIT!
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μαζεμένες οι πληροφορίες για την ανανέωση της γκάμας της mitas για το 2023-2024



Μια από τις αλλαγές είναι και η αντικατάσταση του E07+ που το έχω φορέσει παλαιότερα με το enduro trail + όπως το λέει που εμφανισιακά φαίνεται ίδιο με το e07+ αλλά εδώ λέει ο Chris Birch πως έπεσε πολύ δουλειά σε συνεργασία με την ktm για να μπει το λάστιχο ως λάστιχο πρώτης τοποθέτησης στο 890R. Δεν το λες αμελητέο. Το αποτέλεσμα σε σχέση με το E07+ είναι ένα ελαφρύτερο λάστιχο με διαφορετική γόμα καλύτερη και στη βρεγμένη ασφάλτο που για μένα έπασχε κάπως το e07+ και συνολικά καλύτερη απόδοση για ένα λάστιχο που για μένα αν εξαιρουσες τη βρεγμένη ασφάλτο και τις υγρασιες ήταν μια πολύ καλή επιλογή και ήσυχο στο δρόμο και έβγαζε χλμ

 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μαζεμένες οι πληροφορίες για την ανανέωση της γκάμας της mitas για το 2023-2024



Μια από τις αλλαγές είναι και η αντικατάσταση του E07+ που το έχω φορέσει παλαιότερα με το enduro trail + όπως το λέει που εμφανισιακά φαίνεται ίδιο με το e07+ αλλά εδώ λέει ο Chris Birch πως έπεσε πολύ δουλειά σε συνεργασία με την ktm για να μπει το λάστιχο ως λάστιχο πρώτης τοποθέτησης στο 890R. Δεν το λες αμελητέο. Το αποτέλεσμα σε σχέση με το E07+ είναι ένα ελαφρύτερο λάστιχο με διαφορετική γόμα καλύτερη και στη βρεγμένη ασφάλτο που για μένα έπασχε κάπως το e07+ και συνολικά καλύτερη απόδοση για ένα λάστιχο που για μένα αν εξαιρουσες τη βρεγμένη ασφάλτο και τις υγρασιες ήταν μια πολύ καλή επιλογή και ήσυχο στο δρόμο και έβγαζε χλμ

Αύρα τα μιτας να μην γουστάρουν καθόλου τα νερά,ακόμα και τα εντελώς ασφάλτινα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αύρα τα μιτας να μην γουστάρουν καθόλου τα νερά,ακόμα και τα εντελώς ασφάλτινα
Γεγονός και ηταν το μόνο μου με χάλασε στο E07+ ένα κατα τα αλλα πολύ καλό λαστιχο.

Για να μπει παντως πρώτη τοποθέτηση στο 890R η νέα γόμα σε αυτό το λάστιχο πρέπει να έφερε βελτιώσεις.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η PIERER Mobility ανακοίνωσε την πρόθεση της να εστιάσει περισσότερο στις βασικές εταιρείες του ομίλου -KTM, GASGAS, Husqvarna, MVAgusta-, πουλώντας τις εταιρείες ποδηλάτου Raymon και FELT, αλλά και του τμήματος μη ηλεκτροκίνητων ποδηλάτων. Παράλληλα, θα μεταφέρει μέρος της παραγωγής αλλά και του R&D στην Κίνα (CFMOTO) και στην Ινδία (Bajaj Auto), ενώ θα κόψει 300 θέσεις εργασίας στην Αυστρία!



Πηγή και υπόλοιπο κείμενο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η PIERER Mobility ανακοίνωσε την πρόθεση της να εστιάσει περισσότερο στις βασικές εταιρείες του ομίλου -KTM, GASGAS, Husqvarna, MVAgusta-, πουλώντας τις εταιρείες ποδηλάτου Raymon και FELT, αλλά και του τμήματος μη ηλεκτροκίνητων ποδηλάτων. Παράλληλα, θα μεταφέρει μέρος της παραγωγής αλλά και του R&D στην Κίνα (CFMOTO) και στην Ινδία (Bajaj Auto), ενώ θα κόψει 300 θέσεις εργασίας στην Αυστρία!



Πηγή και υπόλοιπο κείμενο
Αυτά δεν είναι τα ωραία... Η Ευρώπη πρέπει να βρει τρόπο να ανταγωνιστεί αυτές τις χώρες.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτά δεν είναι τα ωραία... Η Ευρώπη πρέπει να βρει τρόπο να ανταγωνιστεί αυτές τις χώρες.
Έχει βρει ήδη.

Μισθός 400 ευρώ χωρίς δώρα κλπ. Το μόνο που λείπει είναι να μας ανακαλύψουν οι βόρειοι.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αυτά δεν είναι τα ωραία... Η Ευρώπη πρέπει να βρει τρόπο να ανταγωνιστεί αυτές τις χώρες.
Έχει αναφερθεί ότι δυσκολευόταν να βρει προσωπικό στην Ευρώπη..
Μάλιστα έχουν απαράβατο όρο να καβαλάνε μοτοσυκλέτα
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Έχει βρει ήδη.

Μισθός 400 ευρώ χωρίς δώρα κλπ. Το μόνο που λείπει είναι να μας ανακαλύψουν οι βόρειοι.
Δηλαδή 400 πακέτα μακαρόνια ? Δεν είναι κακό
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Έχει βρει ήδη.

Μισθός 400 ευρώ χωρίς δώρα κλπ. Το μόνο που λείπει είναι να μας ανακαλύψουν οι βόρειοι.
Μάλλον καλύτερα 100 φίλτρα λαδιού ( για να μην παρεξηγηθεί κανένας με τα φαγώσιμα)
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Το βάζω εδώ , αν ταιριάζει αλλού καλύτερα, μετακινήστε το ;)

Επειδή πολλοί αναβάτες και όχι μόνο έχουν θεματάκια με την μέση τους

Αύξηση 60% στα περιστατικά οσφυαλγίας σε 30 χρόνια | in.gr

Εντύπωση μου έκανε σε αυτά που συστήνει ο ΠΟΥ να αποφεύγονται είναι και η "οσφυϊκή υποστήριξη με ζώνες ή στηρίγματα,"

Δεν ξέρω βέβαια αν εννοεί κάτι άλλο από αυτό που όλοι ξέρουμε και είναι πολύ διαδεδομένο
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Το βάζω εδώ , αν ταιριάζει αλλού καλύτερα, μετακινήστε το ;)

Επειδή πολλοί αναβάτες και όχι μόνο έχουν θεματάκια με την μέση τους

Αύξηση 60% στα περιστατικά οσφυαλγίας σε 30 χρόνια | in.gr

Εντύπωση μου έκανε σε αυτά που συστήνει ο ΠΟΥ να αποφεύγονται είναι και η "οσφυϊκή υποστήριξη με ζώνες ή στηρίγματα,"

Δεν ξέρω βέβαια αν εννοεί κάτι άλλο από αυτό που όλοι ξέρουμε και είναι πολύ διαδεδομένο
Υπαρχουν σιγουρα περισσοτερο ειδικοι απο εμένα εδω μεσα αλλα αυτό ειναι κατι που συνιστάτε χρονια τωρα. Οι ζωνες και τα κολαρα πρεπει να φορουνται μονο για συγκεκριμενες συνθηκες/εργασιες και οχι για ανκουφιση και πολυωρη χρηση γιατι ατροφουν οι μυες στην περιοχη με αποτελεσμα το προβλημα τελικα να οξυνεται.

Παντως το βλεπω και σε εμενα και στους γυρω μου, η τηλεεργασια και η αλλαγη τροπου ζωης απο τον covid και μετα σε αρκετους εχει δημιουργησει αντιστοιχα θεματα.

Γιαυτό ο γιατρος συνιστά βολτες.με τη μηχανη!! :D
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αχ...

Αχ.

Είναι το καυτό ζήτημα των ημερών (μου).

Μετά το ατύχημα έμεινα με σοβαρή βλάβη σε ορθούς κοιλιακούς και στο κοιλιακό τοίχωμα. Έγινε αποκατάσταση χειρουργικά, μετεγχειρητικά ήταν μια εβδομάδα που δεν την εύχομαι ούτε σε ανθρώπους που "μισώ".

Και τώρα κοιτάω για αποκατάσταση... Και μαθαίνω.

Η πιο συχνή αιτία για τις βλάβες στην μέση ξεκινά από λάθος στάση σώματος (κακή ευθυγράμμιση από το κεφάλι ως τα πόδια) και από τους κοιλιακούς μύες. Όχι μόνο το six-pack , όλους μαζί και κυρίως τους εσωτερικούς.

Αναζήτηση TVΑ muscle στο YouTube.

Η ζώνη είναι απλά τεράστιο σφάλμα αν χρησιμοποιείται για "πρόληψη".

Επίσης βλέπω ότι έχω μακρύ δρόμο μπροστά μου... Επειδή ένας μλκς βαρέθηκε να περιμένει να περάσω για να κάνει αναστροφή.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Οι βόλτες με μηχανή που κάθεσαι σε όρθια θέση όπως τα εντούρο, καλό κάνει σε όσους έχουν προβλήματα μέσης.
Εγώ έχω μικροπροβλήματα με την μέση από μικρός. Όταν με πιάσει η μέση, αν κάνω μερικές ώρες βόλτα με την μηχανή, μου περνάει.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
.Οι ζωνες και τα κολαρα πρεπει να φορουνται μονο για συγκεκριμενες συνθηκες/εργασιες και οχι για ανκουφιση και πολυωρη χρηση γιατι ατροφουν οι μυες στην περιοχη με αποτελεσμα το προβλημα τελικα να οξυνεται!!!
Αυτό ακριβώς!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω κάτι για την μέση, μετά από 30 χρόνια κήλες και στραβης λεκάνης.

Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις όταν έχεις πρόβλημα, είναι να βάλεις κιλά.
Η ζώνη προληπτικά απαγορεύεται
Υπάρχουν ασκήσεις(ασπιρινι) όταν έχουμε πόνους και χρειάζονται συχνά μασάζ ή φυσιοθεραπείες .

Εγώ κάθε πρωί πριν σηκώσω κανένα τόνο μάρμαρα, κάνω διατάσεις και τον σταυρό μου
 
Top Bottom