New Africa, prototype...and true adventure...As Honda says...

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
1000 κε
180 κιλα
δυπλο κλατσ
115 με 125 αλογα περιπου
το abs στανταρ (υποχρεοτικο)
οταν τα ζυγισεις πρεπη να βγει κατι καλο, ομως ποσω θα παει το μαλι?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
δεν με λες βρε Ηλια αυτο το χοντακι θα ειναι αξιοπιστο ?
διοτι το γλυκοκοιταω αν ειναι μεχρη 12 000 σε σχεση με το xr1000rr που ειναι 17 000
Kι εγω ανετα θα επερνα ενα HP2 enduro...ανετα ομως!!!:secret:Αλλά...μου λειπουν πολλα...:hungover:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
νομιζω οτι θα μοιαζει στο τελος σαν ενα πιο δεμενο!!! 800gs
 

YianPep

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Africa twin 750
Καλησπέρα


Με αφορμη τις αντιπαραθέσεις που υπάρχουν(καλά κανουν και υπάρχουν:)) περί ευρωπαικό-Ιαπωνικό honda-yamaha bmw-ktm κλπ...

Ας έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας οτι ζούμε σε εποχές ακραίου καταναλωτισμού ,μεγάλο κομάτι της παγκόσμιας οικονομίας στηρίζεται σ αυτό.Πάνε οι εποχές που έπερνες ένα μηχάνημα και το κράταγες 20-30 χρόνια,ότι και να ήταν αυτό μηχανάκι?αυτοκίνητο?τρακτέρ?τηλεόραση?κινητό,δραπανοκατσάβιδο,μιξερ και οτιδηποτε άλλο.

Καμία εταιρία πλέον δεν συμφέρει να σου πουλήσει ενα προιόν που θα του πίνεις το αίμα για 20 χρόνια και δε θα σπάσει(όχι οτι είναι εφικτό αυτό)αλλά όλα πλέον έχουν υποστεί εκπτώσεις σε αυτό που λέμε "ποιότητα κατασκευής".Ε πρέπει να αγοράσεις άλλο κάποια στιγμή να δουλεψουν τα εργοστάσια ,οι πρώτες ύλες,τα ανταλλακτικά,τα μάρκετινγκ ..κάμποσα εκατομύρια άνθρωποι δηλαδή.

τώρα σ αυτό που είδα παραπάνω με τις φωτογραφίες δεν θεωρω οτι αποδυκνύει κάτι για καμία εταιρία.

Υπάρχουν σπασμένα ΒΜW,Honda,yamaha,Triumph,suzuki klp. Λογικό μου φαίνεται κάποιο μοντέλο που έχει πουλήσει εκατομύρια τεμάχια να χει και πιο πολλά χαλασμένα σε φωτό.Δηλαδή αν για 10 σπασμένα αντιστοιχούν κάμποσες χιλιάδες ασπαστα που εξακολουθούν και γράφουν χιλιόμετρα δε μου λεει κάτι.Βέβαια όπως σωστά ειπώθηκε πιο πάνω εξαρτάται και τι χρήση-συντήρηση του κάνει ο καθένας

Υγ. Επι του θέματος όμορφο είναι το νέο Africa(εγω τουλάχιστον δε περιμενα να μ αρεσει τόσο:hungry:)όποιος το πάρει να το προσέξει παρακαλώ ,μπάς και το χτυπήσω μεταχειρισμένο κάποια στιγμή!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Καλησπέρα


Με αφορμη τις αντιπαραθέσεις που υπάρχουν(καλά κανουν και υπάρχουν:)) περί ευρωπαικό-Ιαπωνικό honda-yamaha bmw-ktm κλπ...

Ας έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας οτι ζούμε σε εποχές ακραίου καταναλωτισμού ,μεγάλο κομάτι της παγκόσμιας οικονομίας στηρίζεται σ αυτό.Πάνε οι εποχές που έπερνες ένα μηχάνημα και το κράταγες 20-30 χρόνια,ότι και να ήταν αυτό μηχανάκι?αυτοκίνητο?τρακτέρ?τηλεόραση?κινητό,δραπανοκατσάβιδο,μιξερ και οτιδηποτε άλλο.

Καμία εταιρία πλέον δεν συμφέρει να σου πουλήσει ενα προιόν που θα του πίνεις το αίμα για 20 χρόνια και δε θα σπάσει(όχι οτι είναι εφικτό αυτό)αλλά όλα πλέον έχουν υποστεί εκπτώσεις σε αυτό που λέμε "ποιότητα κατασκευής".Ε πρέπει να αγοράσεις άλλο κάποια στιγμή να δουλεψουν τα εργοστάσια ,οι πρώτες ύλες,τα ανταλλακτικά,τα μάρκετινγκ ..κάμποσα εκατομύρια άνθρωποι δηλαδή.

τώρα σ αυτό που είδα παραπάνω με τις φωτογραφίες δεν θεωρω οτι αποδυκνύει κάτι για καμία εταιρία.

Υπάρχουν σπασμένα ΒΜW,Honda,yamaha,Triumph,suzuki klp. Λογικό μου φαίνεται κάποιο μοντέλο που έχει πουλήσει εκατομύρια τεμάχια να χει και πιο πολλά χαλασμένα σε φωτό.Δηλαδή αν για 10 σπασμένα αντιστοιχούν κάμποσες χιλιάδες ασπαστα που εξακολουθούν και γράφουν χιλιόμετρα δε μου λεει κάτι.Βέβαια όπως σωστά ειπώθηκε πιο πάνω εξαρτάται και τι χρήση-συντήρηση του κάνει ο καθένας

Υγ. Επι του θέματος όμορφο είναι το νέο Africa(εγω τουλάχιστον δε περιμενα να μ αρεσει τόσο:hungry:)όποιος το πάρει να το προσέξει παρακαλώ ,μπάς και το χτυπήσω μεταχειρισμένο κάποια στιγμή!
.........μπορείς να με πείς γιατί συμφωνώ !!!!
 

Translatoras

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
R1200GS
Γινεται μεγαλος αγωνας να μοιαζει στο τελος με τρανσαλπ...:(
Με "αναγκάζεις" να θυμηθώ μια φράση από το τεστ-δοκιμή του πρώτου-πρώτου Τρανσάλπ 600 (νομίζω ήταν το ΜΟΤΟΣΠΟΡΤ).

«Και το ερώτημα που γεννιέται αυτομάτως είναι: "Με πόσα πρέπει να πέσεις στο χώμα για να ξεπεράσει ο λογαριασμός τις 100.000 δρχ.;"»

Πόσο, μα πόσο, νερό έχει κυλήσει στο αυλάκι από τότε;

Όσοι σαρανταρίσαμε έχουμε ζήσει το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΟΚ της εμφάνισης του Transalp 600.
Στα δικά μου μάτια, αυτός είναι ο γεννήτορας της κατηγορίας On-Off που τόσο γλαφυρά περιγράφεται σε άλλο thread.

Μακάρι να έχουμε μια επιστροφή στις ρίζες από τη μαμά Χόντα......
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900







φτάσαμε λοιπόν στις φωτογραφίες που έχουν και καλά.... διαρρεύσει....

είναι όμορφο το άτιμο.......για να δούμε και τι θα λεεί στον δρόμο!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Γινεται μεγαλος αγωνας να μοιαζει στο τελος με τρανσαλπ...:(







φτάσαμε λοιπόν στις φωτογραφίες που έχουν και καλά.... διαρρεύσει....

είναι όμορφο το άτιμο.......για να δούμε και τι θα λεεί στον δρόμο!
Ενω οπτικα ειναι παρα πολυ ελκυστικο τα κιλα και τα αλογα ειναι επιβεβαιωση αυτου που εγραψα προτερα:(:(
94 τα αλογατα κι εως 250 τα κιλα...πραγματικη Mercedes...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Με 10αλογα παραπανω απο το 800, 200 κυβικα συν και μια ταξη περιπου 20-25 γεματο παραπανω απο το γεματο 800ρι πιστευω οτι θα ειναι καλο!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom