New Africa, prototype...and true adventure...As Honda says...

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Παρακολουθώ τη συζήτηση με αρκετό ενδιαφέρον !!!
Το γνωρίζετε ότι όλοι έχετε το δίκιο με το μέρος σας ???
Έχω, έναν Γιαπωνέζο για τα ταξίδια, έναν Γιαπωνέζο για τα χωμάτινα ταξίδια, έναν Ιταλό για τις χωμάτινες εξορμήσεις, έναν Γιαπωνέζο για την πόλη, έναν Κορεάτη ….πάλι για την πόλη, έναν Αυστριακό για….. νταντά και έναν Γερμανό για όλους.
Βέβαια μου λείπει ένας Αμερικανός για …..καφέ στην παραλία….
Τώρα, εγώ με ποιους να μαλώσω ?? Που κανένα απ’ τα οχήματα που έχω δεν είναι ….. όμορφο αλλά…. όλα τους είναι λειτουργικά και αξιόπιστα !!!!
Ξέρετε τι κάνει η HONDA τώρα…… τρίβει τα χέρια. Όπως θα έκανε η κάθε εταιρεία του είδους. Εμείς τι κάνουμε…. υπομονή άλλους έξι μήνες και παράλληλα συνεχίζουμε τις κριτικές του παρελθόντος. Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε…………γουστάρω !!!!!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Όχι δα....................

Όλες οι εταιρείες έχουν υποπέσει κάποια στιγμή σε σχεδιαστικά ανοσιουργήματα.

Κι αν το παραπάνω μηχανάκι μπορεί να θεωρηθεί σαν στυλιστική πρόταση,
αυτό το κατασκεύασμα πως μπορεί να δικαιολογηθεί?



:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλες οι εταιρείες έχουν υποπέσει κάποια στιγμή σε σχεδιαστικά ανοσιουργήματα.

Κι αν το παραπάνω μηχανάκι μπορεί να θεωρηθεί σαν στυλιστική πρόταση,
αυτό το κατασκεύασμα πως μπορεί να δικαιολογηθεί?



:)
Συμφωνώ. . .
Σχεδιαστική ντροπη και όχι μόνο. ..:rolleyes:

advφον!!
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Όλες οι εταιρείες έχουν υποπέσει κάποια στιγμή σε σχεδιαστικά ανοσιουργήματα.

Κι αν το παραπάνω μηχανάκι μπορεί να θεωρηθεί σαν στυλιστική πρόταση,
αυτό το κατασκεύασμα πως μπορεί να δικαιολογηθεί?



:)
Σαν σκουτερ:)
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Χάλι.
Αλλά είναι σκούτερ, δεν είναι μηχανή.
Άρα εξ' ορισμού χάλι από πριν.
Οπότε δεν υπάρχει σύγκριση.
Όποιος βάζει και μόνο σύγκριση, προφανώς δεν έχει δει την εμετήλα DN-01 στο δρόμο (που πραγματικά έχω σοβαρό ερώτημα για το ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΟΥΣΑΝ οι λιγοστοί ιδιοκτήτες τους όταν τα πήραν).
Η φωτογραφίες το ανεβάζουν. Από κοντά είναι χειρότερο.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Όμορφο φαίνεται, αν είναι και ικανό, τότενες οι περιπετειώδεις χοντάκηδες μπορούν να χαμογελάσουν μετά από πολλά χρόνια, κι οι υπόλοιποι θα έχουν ακόμη μία επιλογή και αφορμή για περιπετειώδη όνειρα...

Ααα! Και επιτέλους ξεκολλάτε με στερεότυπα του αξιόπιστου γιαπωνέζικου και του αναξιόπιστου υπόλοιπου πλανήτη! Παραδείγματα υπάρχουν μιλούνια! Υπάρχουν αξιόπιστα και αναξιόπιστα όλων των εταιριών, αναλόγως της προσοχής που έτυχε από την έκαστη εταιρία...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στις πρώτες "μισες" φώτο. ....φαινόταν πραγματικά πολύ όμορφο και διαφορετικό.
Σε αυτές κάτι δεν με αρεσει και κάτι με θυμίζει.
Έχει πλάκα πάντως. ...ότι κάθε μέρα που περνάει θα βλέπουμε και καινούργιες φώτο .
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Στις πρώτες "μισες" φώτο. ....φαινόταν πραγματικά πολύ όμορφο και διαφορετικό.
Σε αυτές κάτι δεν με αρεσει και κάτι με θυμίζει.
Έχει πλάκα πάντως. ...ότι κάθε μέρα που περνάει θα βλέπουμε και καινούργιες φώτο .
Κώστα φέρνει λίγο σε Caponord... στο πιο λεπτό! Είδωμεν...
 

AlexAfrica650

Μέλος
Όνομα
Alex
Μοτό
Africa Twin RD03
Ρε συ ευτυχώς δεν είχα φάει! Μπορείς να μη βγάζεις τέτοια πράγματα χωρίς προειδοποίηση; Η άποψη μου για το εν λόγω... όχημα (?), έχει εκφραστεί ποικιλοτρόπως δημοσίως (και η τελευταία ήταν κατάμουτρα στον ιδιοκτήτη καναρινί τέτοιας αηδίας με ασορτί χαρντ πλαϊνές βαλίτσες παρακαλώ. Αφού ξεπέρασα την αναγούλα, που θα το κράταγα προς τον εαυτό μου, είδα το στυλάκι που έβγαλε σε στυλ "τι θες τώρα, έχω μηχανάρα κοίτα που χωράω κιόλας" (δεν χώραγε), που περνώντας τον λίγα δευτερόλεπτα μετά σίγουρα άκουσε τα γέλια μου.

Στον Alex δεν θα απαντήσω γιατί θα γίνει καυγάς και καυγά για αντικείμενα θεωρώ χαζό να κάνω.
Μπορείς να πιστεύεις ότι θες σε ότι ελέγχει η τσέπη σου, δικό σου θέμα.
Έχω και εγώ άποψη για τα Honda αλλά δεν έψαξα φωτογραφίες από το Internet. Δυστυχώς στην τελευταία δικιά μου όταν έκοψε ΟΛΕΣ τις βίδες του μουαγιέ πίσω και το γρανάζι έτρεχε μόνο του χωρίς τον τροχό, η τελευταία μου σκέψη ήταν να το βγάλω φωτογραφία 3 το πρωί που με άφησε.
Φωτογραφία δεν έβγαλα ούτε όταν άνοιξε το μοτέρ για 800 ευρώ ζημιά (ναι στο Honda).
Τέσπα δεν προχωράω θεωρώ τέτοιο επίπεδο συζήτησης αστείο.
Την άποψη σου όπως είπα φυσικά δικαίωμα σου να την έχεις.

Να χαίρεσαι τη μηχανή σου.
Εύχομαι όλοι να χαιρόμαστε τις καλές μας όποιες και αν είναι αυτές!!

Καυγά να ξεκινήσουμε δεν υπάρχει λόγος γιατί όπως είπε και ο φίλος Ηλίας όλοι έχουμε το δικό μας δίκιο βασισμένο στις εμπειρίες μας οπότε κάτι τέτοιο μόνο καλό δεν θα φέρει.... Το εντονότερο πρόβλημα που έχω με τα γερμανικά προϊόντα είναι η ποιότητα, πατάτες κάνουν ΟΛΕΣ οι εταιρίες!! Παράδειγμα, ο θείος μου, πείρε το CB500X του κουτιού και πέρα από κάποιο προβληματάκι με το σασμάν αυτό που με άφησε άφωνο είναι το ότι η Honda δεν έβαλε διαφράγματα στο ντεπόζιτο με αποτέλεσμα να ¨παίζει¨ όλο το μηχανάκι σε διαδοχικές στροφές (βουνίσιες διαδρομές). Από εκεί και πέρα η κάθε εταιρία έχει τους fans της. Η δικιά μου επιλογή ήταν: αν είχα τα λεφτά θα έπαιρνα ασυζητητί το Super Tenere 1200 αν δεν είχα τα λεφτά, που δεν τα είχα Africa Twin αλλά και πάλι θυμίζω ότι είναι η προσωπική μου επιλογή. Τις φωτώ δεν τις έψαξα αλλά τις βρήκα τυχαία (στα πρώτα αποτελέσματα του Google) όταν έδα ότι ο Phoenix γράφει ότι έχει το BMW 1200GSS 05 Βυζαντινό (το πιο γρήγορο!!!!! ) και επειδή δεν είχα ξανακούσει τίποτα για αυτό το έψαξα στις φωτώ της Google. Μην μου πει κανένας ότι δεν θα του τραβούσε την προσοχή ένα BMW ξαπλωμένο κατ’ αυτό το τρόπο!!! Και φυσικά στο θέμα αξιοπιστία παίζει τρομερά μεγάλο ρόλο το πως και από ποιους έχει συντηρηθεί το κάθε όχημα. Για παράδειγμα ένας παππούς πλέων και μόνιμος κάτοικος της Νέας Ζηλανδίας αγόρασε πρώτη μοτό ένα Royal Enfield 350 αερόψυκτο με το οποίο έκανε 3 φορές το γύρο του πλανήτη και το έχει ακόμα χωρίς κανένα πρόβλημα και ας την πήρε 60 χρόνια πριν....
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
...ενώ ο κουμπάρος μου που είχε R.E. πριν 10 χρόνια (σχεδόν καινούρια), είχε κάθε μέρα κάτι καινούριο να ασχοληθεί από ζημιές.

Από φωτογραφίες στο Internet, συμπεράσματα δεν βγαίνουν.


Δεν είναι μόνο η συντήρηση, είναι και η χρήση.

Αν για τον άλλο χρήση είναι παρκάρισμα δίπλα στην παραλία και πλύσιμο κάθε έξι μήνες και ενδιάμεσα river crossings με τριβάλιτσο και 140 κιλά αναβάτη, ε μπορεί και να μη φταίει η μηχανή.
Αυτά δεν τα μαθαίνουμε ποτέ (για καμιά μηχανή), μόνο το αποτέλεσμα μαθαίνουμε.

Τώρα (για να πούμε κάναν άλλο γιαπωνέζο) το ότι κόλλαγε ο ένας κύλινδρος του V-Strom 1000 όλα τα πρώτα χρόνια (!), μάλλον δεν έφταιγε η χρήση ούτε η συντήρηση.
Ούτε για τις ηλεκτρονικές ΠΟΛΛΩΝ Honda (τόσο που ήταν καλή δουλειά στην Ελλάδα να φτιάχνει κάποιος πατέντα δικές του).
Ούτε για, ούτε για... Αν αρχίσουμε δεν τελειώνουμε. Για καμία μάρκα.

Θεωρώ την ποιότητα της BMW άριστη.
Στο κάτω κάτω ακόμα ψάχνω Honda 10+ ετών που να ΜΗΝ έχει ξαναβάψει πλαστικά και να δείχνουν οκ.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Όπως είπα πιο πάνω γουστάρω......
Γουστάρω ν' ανοίγω κουβέντες με συν....μοτοσυκλτιστές που έχουν διαφορετικές απόψεις και ξεκινάει ένας "υγιής" για μένα καυγάς. Που ο καθένας λέει το δικό του .... και στο τέλος καταλήγουν στα ίδια !!!!! Ετσι...... θέλω να μαλώνω κάθε μέρα για .......μηχανάκια (ε......αυτό με είπε κι ο γιατρός......για να γίνω καλά. Και του λέω....ρε γιατρέ δεν μπορώ να βλέπω άλλα gs .... κα τι μου λέει..... βρές κάποιους που έχουν και να τους τα χώνεις.... βρήκα στο gsforum και έκλεισε......ελπίζω να μην κλείσει κι αυτό για να γίνω καλά.....επιτέλους)
Γουστάρω ......να μαλώνω και να ακούω τις διαφορετικές απόψεις ...... έστω και λαθος κατ' εμέ !!!!! Είμαι υγιής κι ευχαριστώ όλους εσας που διαφωνούμε γι' αυτό που αγαπάμε ......ΤΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
Όπως είπα πιο πάνω γουστάρω......
Γουστάρω ν' ανοίγω κουβέντες με συν....μοτοσυκλτιστές που έχουν διαφορετικές απόψεις και ξεκινάει ένας "υγιής" για μένα καυγάς. Που ο καθένας λέει το δικό του .... και στο τέλος καταλήγουν στα ίδια !!!!! Ετσι...... θέλω να μαλώνω κάθε μέρα για .......μηχανάκια (ε......αυτό με είπε κι ο γιατρός......για να γίνω καλά. Και του λέω....ρε γιατρέ δεν μπορώ να βλέπω άλλα gs .... κα τι μου λέει..... βρές κάποιους που έχουν και να τους τα χώνεις.... βρήκα στο gsforum και έκλεισε......ελπίζω να μην κλείσει κι αυτό για να γίνω καλά.....επιτέλους)
Γουστάρω ......να μαλώνω και να ακούω τις διαφορετικές απόψεις ...... έστω και λαθος κατ' εμέ !!!!! Είμαι υγιής κι ευχαριστώ όλους εσας που διαφωνούμε γι' αυτό που αγαπάμε ......ΤΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ

δεν με λες βρε Ηλια αυτο το χοντακι θα ειναι αξιοπιστο ?
διοτι το γλυκοκοιταω αν ειναι μεχρη 12 000 σε σχεση με το xr1000rr που ειναι 17 000
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Γαμώτι μου κι εμένα με άναψε φωτιές !!!! Αν είχα τα χρήματα με τους καιρούς που ζούμε .... δεν ξέρω μπορεί. Αλλά... εάν πάλι οι τραπεζες λειτουργήσουν όπως παλιά... τότε σίγουρα . Ως προς την αξιοπιστία είμαι κάθετος....japan οχι montesa έναντι του ευρωπαίου και δη στα ηλεκτρικά. Οι σχιστομάτιδες είναι άπαιχτοι !!!!
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
Γαμώτι μου κι εμένα με άναψε φωτιές !!!! Αν είχα τα χρήματα με τους καιρούς που ζούμε .... δεν ξέρω μπορεί. Αλλά... εάν πάλι οι τραπεζες λειτουργήσουν όπως παλιά... τότε σίγουρα . Ως προς την αξιοπιστία είμαι κάθετος....japan οχι montesa έναντι του ευρωπαίου και δη στα ηλεκτρικά. Οι σχιστομάτιδες είναι άπαιχτοι !!!!

οι σχιστοματιδες ναι, ειναι απαικτοι
αλλα, αν το φερου απο Ισπανια, Γαλια μερια τι παιζει ?
εδω σε θελω καβουρα ! να περπατας στα καρβουνα !
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Τότε... υπομονή ....θσ δείξει κι αυτό !!!
 
Top Bottom