New Africa, prototype...and true adventure...As Honda says...

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Πω. Πω. Πάντως παιδιά τραβάω μεγάλη καψούρα με την π@υτ@ν@ που έμπλεξα.Λέτε να καταστραφώ ? Τι να πω. ?λες να ήμουν καλύτερα με μια τίμια νοικοκυρομηχανη που δεν χαλάει ? Θα δούμε
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Οι DUCATI ??????? άπαπα...... όχι Χάρη μου αυτές δεν χαλάνε..... αυτοκτονούν τον ιδιοκτήτη.
 

Spy89

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Multistrada 1200s
Πω. Πω. Πάντως παιδιά τραβάω μεγάλη καψούρα με την π@υτ@ν@ που έμπλεξα.Λέτε να καταστραφώ ? Τι να πω. ?λες να ήμουν καλύτερα με μια τίμια νοικοκυρομηχανη που δεν χαλάει ? Θα δούμε
Και να χαλάσει, όλα τα ανεξήγητα ή σοβαρά χωρίς ιδιαίτερο λόγο περνάνε goodwill μπαμ μπαμ. Άριστη η ντουκατι σε αυτό χωρίς, να σε ζαλίζουν..... κι εγώ multistrada 1200s έχω εδώ και σχεδόν 2 χρόνια και είναι σαν να το πήρα εχθές!!!!
 

DoctorAbo

Μέλος
Περιοχή
Aθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS 04
μιας και βαρέθηκα να περιμένω 11 χρόνια πότε η BMW θα μάθει να φτιάχνει σωστά το GS 1200 που το γουστάρω τρελά μεν, δεν το βασίζομαι δε.
Ωραία, τουλάχιστον μπορείς να μας περιγράψεις πως είναι να χάνει κανείς 11 χρόνια από τη μοτοσυκλετιστική ζωή του ? Εμείς που το βασιστήκαμε μπορούμε να σου πούμε ;);););););):thinking:
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Εγώ 13 χρόνια με GS δεν με λέω και παγιδευμένο.
Παναγιώτη θα "επιτεθώ" σε κάποιες (αρκετές) από τις χρονιές που παραθέτεις ως καλύτερα της κατηγορίας τους (μπορώ αλήθεια :)), θα σταθώ μόνο στο τελευταίο... 1999 Varadero. Α καλά.
Εντάξει I rest my case. Δεν θέλω καν να το συζητήσω πάρε το όπως θες. :D

Α μόνο ένα πράγμα... είσαι πιο χοντάκιας από τη... Honda UK πάντως. Αν θυμάμαι δεν είχαν εισάγει το MK1 καθόλου στην Μ. Βρετανία γιατί λέει "δεν μπορεί αυτή η αηδία να είναι honda". Έτσι λέει ο παλιός θρύλος.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Ωραία, τουλάχιστον μπορείς να μας περιγράψεις πως είναι να χάνει κανείς 11 χρόνια από τη μοτοσυκλετιστική ζωή του ? Εμείς που το βασιστήκαμε μπορούμε να σου πούμε ;);););););):thinking:
Μήτσε μ' μπορώ να σου περιγράψω πως επί 16 χρόνια δεν έχω χάσει ούτε ώρα μοτοσυκλετιστικής ζωής, ούτε λεπτό ύπνου............. Peace of mind - αξία ανεκτίμητη.

Εγώ 13 χρόνια με GS δεν με λέω και παγιδευμένο.
Παναγιώτη θα "επιτεθώ" σε κάποιες (αρκετές) από τις χρονιές που παραθέτεις ως καλύτερα της κατηγορίας τους (μπορώ αλήθεια :)), θα σταθώ μόνο στο τελευταίο... 1999 Varadero. Α καλά.
Εντάξει I rest my case. Δεν θέλω καν να το συζητήσω πάρε το όπως θες. :D

Α μόνο ένα πράγμα... είσαι πιο χοντάκιας από τη... Honda UK πάντως. Αν θυμάμαι δεν είχαν εισάγει το MK1 καθόλου στην Μ. Βρετανία γιατί λέει "δεν μπορεί αυτή η αηδία να είναι honda". Έτσι λέει ο παλιός θρύλος.
Από όσο ξέρω, το 1999 μοντέλο "Α καλά" δεν έβγαζε καμιά εταιρία, μόνα "ανταγωνιστικά" (τρόπος του λέγειν) του Βαραντέρο ήταν το R 1100 GS και το Canyon 900. Περιμένω τα άλλα που "μπορείς να επιτεθείς" - κατά δήλωση, γιατί δεν είδα πουθενά χρονιά τάδε, μοντέλο τάδε ήταν καλύτερο. Η λίστα είναι ανοιχτή και δημόσια.

Αφού όμως δεν θες να το συζητήσεις, τί το παιδεύεις;

Τώρα για τους Άγγλους, λάθος πληροφόρηση αγαπητέ, μια χαρά το είχαν από την πρώτη μέρα, από εκεί έψαχνα από το καλοκαίρι του '99 να πάρω τις βαλίτσες που δεν έφερνε τότε ο Σαρακάκης, μην πιστεύεις "αστικούς μύθους".
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ολα γυρω απο τη φωτια ηταν πολυ ωραια μεχρι την ανοιξη του 2004..
Τοτε ηρθε αυτος ο καταφερτζης παντως εδαφους που λεγεται R 1200 GS
και παρά τις οποιες ηλιθιες ζημιες του εκαναν στη φημη του οι εξωτερικοι προμηθευτες της μαμας
και οι εξωτερικοι μηχανικοι των παιδιων που τις καβαλουσαν καταφερε και ολα τα ταμεια.
Μην το παιδευετε στο παρον τουλαχιστον γιατι σα να αποφασισε καποιος να ξαναπουλησει μοτοσυκλετες στους πελατες του..:)
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Εμείς να είμαστε καλά και γύρω από την φωτιά με κάνα κρασάκι Και μη τρώτε παραμύθια με τα παλιοσίδερα
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Γιατι τόσο ανατριχίλα?.................ενα 2 κυλινδρο σε σειρα ειναι(πάει για βρουβες ο V) και wannabe KTM σχεδιασμός.
Να δουμε και ιπποδύναμη μη τυχών και σέρνετε............:pointu:
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Παίδες, για μηχανάκια μιλάμε, οι έχοντες κληρονομικό χάρισμα πείτε και σε μας τις προδιαγραφές να μην είμαστε τόσοι άνθρωποι σε αγωνία............
Πάντως αν η Χόντα αποφάσισε επιτέλους να ξυπνήσει, το μηχανάκι δεν θα σέρνεται αλλά πολλοί θα "σέρνετε"...........
 
Τελευταία επεξεργασία:

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Παίδες, για μηχανάκια μιλάμε, οι έχοντες κληρονομικό χάρισμα πείτε και σε μας τις προδιαγραφές να μην είμαστε τόσοι άνθρωποι σε αγωνία............
Πάντως αν η Χόντα αποφάσισε επιτέλους να ξυπνήσει, το μηχανάκι δεν θα σέρνεται αλλά πολλοί θα "σέρνετε"...........
Grow up mate.
Μη σαρκάζεις τον συνομιλητή σου για ενα ορθογραφικό λάθος,έτσι για να αποδείξεις οτι ο άλλος γράφει παπαριές.
Η Χοντα (σου) έχει δικαιώσει εμένα τον αρνητη του CBS και όχι έσενα.Αναβάτες σαν εσένα πάνε την εξέλιξη 30 χρόνια πίσω.
Εσύ βάρα παλαμάκια σε οτι σου παρουσιάσει και γράφε στα φορουμς οτι θα πουλήσεις τα νεφρά σου για να πάρεις το νεο Αφρικα.
Γέλασα που έγραψες οτι το ΒαρΚαντέρο ηταν το καλύτερο της εποχής του.................γελάει ο κόσμος με το γελάδι της Χόντα που δεν στρίβει και δεν δουλέυει σωστα(καρμπ).
Το ΧΧ δεν θα υπήρχε εαν δεν έβγαζε η Καβα το ZZR 1100.
Το Αφρικα καλό θα'ναι για κανένα 50άρη νεανία,που θέλει να ματαβρεί την χαμένη του νιώτη.
Σε αφήνω τωρα,γιατι ξέρω οτι γκουγκλάρεις για τυχών ανακλήσεις της BMW...............
Αν βρείς κατι τρέξε να το ποσταρεις στο Μ/Β.:secret:
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Η ορθογραφία σου δεν χρειάζεται τον δικό μου σχολιασμό, μιλάει από μόνη της, εγώ λογοπαίγνιο έκανα με το το ότι το μηχανάκι δεν θα σέρνεται αλλά κάποιοι άλλοι θα σέρνουν να το αποκτήσουν. Τα bold ήταν για να σε βοηθήσουν να κατανοήσεις την διαφορά.
Με όση ειρωνεία και να διανθίζεις το ποστ σου, η ουσία είναι πως πάλι λες λόγια του αέρα, πάλι περιμένω να μου δώσει κάποιος ένα μοντέλο, να πεί "το 1999 το ΤΑΔΕ ήταν καλύτερο", δεν ζητάω τον ουρανό με τ' άστρα......
Επειδή εσύ έχεις καταντήσει το μηχανάκι σου τραβέλι και επειδή ούτε ξέρεις να το συντηρήσεις μόνος σου αλλά ούτε θες να το πας κάπου που ξέρουν, σου φταίει αυτό, λες και είπε κανείς πως το Βαραντέρο είναι αυτοσυνηρούμενο.
Το δεν στρίβει βαρέθηκα να το ακούω, κανένα μηχανάκι δεν στρίβει μόνο του, ο κουλός δεν στρίβει ούτε με Ντουκάτι, το δικό μου πάντως μια χαρά στρίβει, πλείστοι όσοι το διαβεβαιώνουν και εδώ και αλλαχού.....
Καλύτερα 50άρης νεανίας παρά 30άρης γέρος..........
Το που θα ποστάρω είναι δική μου υπόθεση δεν νομίζω να χρειάζομαι ειδική άδεια από την αφεντιά σου.
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Καλά έκανα και έφυγα από την αντιπαράθεση αυτή (δεν λέω δεν σημαίνει δεν έχω να πω Παναγιώτη).

Το αγριέψατε το πράγμα, μου θυμίζετε λίγο moto.gr δεκαετίας. Δεν θα παίξω.
Τώρα αν κάποιος γράφει για το πόσο καλό ήταν το Varadero εκτίθεται μόνος του, δεν έχω τίποτα άλλο να πω.

Α μόνο αυτό. Το μόνο μέρος του πλανήτη που πέτυχε (τόσο) ήταν η Ελλάδα εξάλλου. Για τον ίδιο περίπου λόγο που βλέπεις 1.70 οδηγούς με μακρύτερο ταξίδι το Ναύπλιο να παίρνουν GS Adventure (όχι έστω σκέτο GS), για τον ίδιο λόγο που είχαμε γεμίσει "μερσεντέ" και "μπέμπες" και στα τετράτροχα (και καγιέν μετά), για τον ίδιο λόγο που θέλει ο κόσμος τα 160 άλογα του MS1200 ή τα 180 του 1290.
Δεν θα πω ποιος λόγος, αλλά ας σκεφτούμε το γράμμα "L" (ως σχήμα).

Χαίρομαι που πέρασες τόσα απροβλημάτιστα μοτο-χρόνια με ότι επέλεξες. Η τελευταία μεγάλη βλάβη που είχα ήταν από Honda (το οποίο όταν το πούλησα μετά έβγαλε μια άλλη μεγάλη βλάβη στον επόμενο), αλλά το θεωρώ σύμπτωση. Από την άλλη το 1200GS μου (το πήρα καινούριο) που έπρεπε να έχουν πέσει όλα τα κακά του Φαραώ από ότι έχω διαβάσει, δεν με έχει αφήσει ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ (ούτε άξονες, ούτε περίεργα γρανάζια, ούτε αντλίες, ούτε immobilizer antenna, ούτε δεν ξέρω τι άλλο). Α με έχει αφήσει (σπίτι μου, όχι στο δρόμο) από μπαταρία. Η μπαταρία βέβαια για μένα (όπως και τα τακάκια, τα λάστιχα, τα λάδια - α που δεν μου καίει-, τα διάφορα άλλα υγρά κ.α.) είναι ΑΝΑΛΩΣΙΜΟ. Επίσης δεν έχει μάρκα BMW. Όμως και αυτό το θεωρώ απλώς ότι έτυχε. Μπορεί μέχρι να το δώσω (αν με αφήσει η κρίση κάποτε), να μου βγάλει κάτι που να θέλει και ένα τετραψήφιο νούμερο. ΜΠΟΡΕΙ. Δεν πειράζει. Θα το φτιάξουμε. Μηχανήματα είναι.

Παρ' όλα τα παραπάνω, δεν θα μπω σε αντιπαράθεση. Ειδικά σε ένα forum που ως φαίνεται έχει διαχωρίσει τη θέση του, ως ένα forum με επίκεντρο τις διαδρομές σε δρόμο και χώμα και τις εικόνες που αποκομίσαμε στο μυαλό ή και τυπώσαμε σε φιλμ και... microSD. Τι σημασία έχει με τι.

Πάντως ευχαριστώ για το αστείο με το Varadero.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό το τελευταίο που λέει ο νικολας, είναι και το πιο σωστό. ..
Σε αυτό το μοτοστεκι, δεν παίζει ρόλο τι μηχανή έχεις, αλλά που πας και τι βλέπεις. .
Είναι από τις σπάνιες φορές, που υπάρχει αντιπαράθεση και σπαμαρετε ένα όμορφο θεμα........
Τεσπα.......

P.s.....ο Πάνος και ο Μάνος μου θυμίζουν τα γερόντια από το μαπετσοου :p

advφον!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ κρατάω αυτό του Παναγιώτη:"Το δεν στρίβει βαρέθηκα να το ακούω, κανένα μηχανάκι δεν στρίβει μόνο του, ο κουλός δεν στρίβει ούτε με Ντουκάτι, το δικό μου πάντως μια χαρά στρίβει,"
Δε θα επιβεβαιώσω για το πώς στριβει αυτός με το δικό του, διότι δε γνωρίζω, δε βρεθήκαμε ποτέ. Αλλά επειδή συχνά - πυκνα καβαλάω ένα ΜΚΙΙΙ, γνωρίζω ότι στρίβει μια χαρά. Ειδικά με σωστά συντηρημένες αναρτήσεις, είναι τρένο (ή τραίνο, όπως μου αρέσει να το γράφω). Αν παίξει και κανά σετάκι Ohlins, μπορεί να κλαίνε και πολλά GS ;) , ειδικά όταν δεν το λυπάσαι (όχι ότι το χρειάζεται κιόλας...) και πας "μία κάτω" και το στροφόμετρο στα τέρματα.
Αυτό για τις δυνατότητες της μηχανής.
Το άλλο που λέγεται γούστο, οδηγική ευχαρίστηση από το μηχανάκι (feedback , handling κλπ ελληνικά) δεν είναι δυνατόν παρά να αποτελούν προσωπική άποψη και γνώμη, σαν τη γεύση ένα πράγμα!
Σε 1ο πρόσωπο λοιπόν, προτιμώ το GS μου ακόμα κι από καλοστημένο και με Ohlins Varadero. Αυτό δε μειώνει τις δυνατότητες του Honda, απλώς είναι η δική μου άποψη.

Α , και πού 'στε...?

Κάντε καμιά βόλτα κι αφήστε τις κόντρες εδώ μέσα:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
Παλιοχαρακτήρες :D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σ' αυτή την αριστερή που λες, με ότι κι αν περνάω, τέρμα περνάει¨(Tiger 1050 με 247 ,ένδειξη gps κι όλα τα υπόλοιπα με τελική, 210+) .
Τα 180 είναι σα σταματημένος εκεί. Βρες καμιά άλλη στροφή ;)

Για τα λοιπά, κι εφόσον έχετε προϊστορία κάποια από άλλα φόρουμ, όχι , δεν εμπλέκομαι. Γι αυτό και διάλεξα ένα σημείο από όσα είπε ο Παναγιώτης.
 
Top Bottom