On The Road 2015..Morocco

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Στο ξεκινημα πρεπει να πω οτι ψαχναμε για βενζιναδικο, οσα υπηρχαν εδιναν μονο πετρελαιο λογο της ψηλης θερμοκρασιας απο οτι καταλαβα και μονο τα africoue ή καπως (ειναι καπου παραπανω μια φωτο) μας εδωσε βενζινη αφου χαλασα σε τραπεζα που ηταν ανοιχτα το Σαββατο 8/08/2015 150€ για 1570 ντιρχαμ. Βενζινη 230 ντιρχαμ 21 λιτρα. Η βενζινη πρεπει να πω οτι ηταν μια χαρα.







ηταν η θερμοτερη μερα καπου 45-48 βαθμους μεσα απο ερημο ο περισσοτερος δρομος, πριν μια βδομαδα μας ειπανε οτι ειχε ξεπερασει τους 50+ αν θυμαμαι καλα. Σε καποιο σημειο βρηκαμε τον παρακατω τυπο. Ελεγε πωωωω ωραια μηχανη. Λεω ναι λεει περνανε παρα πολλες απο εδω ελα να δεις μου λεει και παμε και ανοιγει ενα υποστεγο γεματο με καρτες και αυτοκολλητα απο ολα τα κρατη, συλλογους 4χ4 , μηχανες... εμεινα!










Στο Boumalne Dades φτασαμε νωρις κατα της 4 αλλα καναμε αλλη μια ωρα για να βρουμε το μερος που θα μεναμε. Απο κει ξεκινουσε ενα φαραγγι που το περνουσες οδικος και εκανες ενα μεγαλο κυκλο. Κατι σαν τη Καταρα ας πουμε αλλα με αυτο το ερημικο καφε και τα λασποσπιτα. Οι συντεταγμενες που ειχανε μεσα ηταν λαθος κατα....10χλμ περιπου!!! Υπαρχουν παρα πολλα οικογενειακα καταλυματα, πανσιον σε πανεμορφα σημεια...







 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Πραγματικα το ξαναζεις οταν το γραφεις και βλεπεις τις φωτογραφιες, καποιες φορες νομιζω οτι βαζω πολλες αλλα εγω προσωπικα μεσα απο την αφηγηση και τις πολλες φωτογραφιες ενος ταξιδιωτικου μπορω να αφησω την φαντασια να τρεχει λυσσασμενα. Ευχομαι ΟΛΟΙ να τα καταφερεται γρηγορα ή λιγο αργοτερα με παρεα ή μονοι, με τις γυναικες μην το σκεφτεστε καθολου, δεν υπαρχει κανενα προβλημα, στην Τυνησια ενιωθες οτι κοιτουσαν καπως περιεργα, αλλα εδω ηταν πιο....φυσιολογικα τα πραγματα και οι καταστασεις.

..ρωτωντας και πηγαινοντας με την ελπιδα να το βρουμε. Ειπαμε να ψαξουμε κανα μισαωρο και μετα να αραξουμε καπου αλλου. Λογικο.








 
Reactions: yns

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Boumalne Dades είναι μια πόλη στην επαρχία Ouarzazate , Σους-Μάσσα-Drâa , το Μαρόκο . Σύμφωνα με την απογραφή του 2004 είχε πληθυσμό 11.179. [ 1 ]

Βρίσκεται στην άκρη του ένα οροπέδιο της ερήμου, στην έξοδο της άνω κοιλάδας Dadès (πάνω από 1500 μ), Boulmane Dades προέρχεται από ένα παλιό τρόπο της νομαδικής μελισσοκομίας, που ελέγχεται από το ΑΙΤ Atta Φυλή των Jbel Saghro και χρησιμοποιείται επίσης από γειτονικές φυλές των Μγκούνα, Aït Sedrate, Aït Hdiddou και Aït Marghad μεταξύ καλοκαίρι λιβάδια στα High Atlas διαχείμασης αυτά και Saghro. Οι περισσότεροι κάτοικοι, όπως και αυτές της κοιλάδας Dades, είναι Berber άτομα.







και...........ΘΑΥΜΑ!! Η πανσιον!

Καλη η πανσιον αν και ειχε καποια θεματακια οπως..δεν δουλευε το κλιματιστικο...τι να το κανεις, δεν επιανε καλα το ιντερνετ...δεν το χρειαζεσαι, δεν ετρεχε το νερο οταν εκανες μπανιο....σιγα κανεις αυριο, δεν γεμιζε το καζανακι της τουαλετας......παρε απο τα νερα του μπανιου καημενε ολο προβληματα βρισκεις!!!! Το καλο ηταν οτι η μπλε πορτα ηταν μαγαζι με τουριστικα, αναμεσα στα μαχαιρια, κουρτινες και νυφικα εβαλα τη μηχανη! Νυφουλα!!
Το δωματιο κατα τα αλλα ηταν πανεμορφο, α ξεχασα δεν δουλευε και η δορυφορικη...(!!!)






βεραντα..



φυσικα ειμασταν οι μονοι επισκεπτες. Τωρα που το θυμηθηκα σημερα το πρωι ειδαμε τις πρωτες ξενες μηχανες....1 Multistrada και 1 K1300 !!!! Οι πρωτες 2 απο τις 4!!!!!! που θα εβλεπα σε ολο το ταξιδι!!!!!! Αλλη μια την απομενη ενα XTZ TENERE 1200 και ενα DUCATI 916 καποιος...στην Kασαμπλανκα Οι περισσοτεροι αποφευγουν τον Αυγουστο για ευννοητους λογους, 50+ βαθμους...

Αραξαμε να φαμε βλεπωντας κατω τα παιδια να παιζουν και τις γυναικες να κατεβαινουν απο τα βουνα απεναντι φορτωμενες σαν αγροτικα!!!!
 
Reactions: yns

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT



η αλφα βητα στα βερβερικα..

Το βραδυ ηρθε γρηγορα και την πεσαμε για υπνο.. Καπως ετσι περασε η μερα, 25€ το δωματιο με πρωινο και 20€ το φαγητο. Την επομενη το προγραμμα ειχε Boumalne - Ouarzazate - Marrakesh
Κανονικα επρεπε να γυρισουμε ολο το φαραγγι αλλα λογο θερμοκρασιας και κουρασης της γυναικας επρεπε να κανω πισω...
 
Reactions: yns

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Η μερα ξεκινουσε παντα με ενα καλο πρωϊνο, χωρις αγχος, ελεγχο τη μηχανη, χαρτη και gps στη σωστη θεση, παντα κατα της 10 ειμασταν On The Road για νεους τοπους, εικονες να γεμισουμε το σκληρο μεσα μας, αυτο που πραγματικα μενει...















..μεσα απο διαφορα χωρια..




9/08 /2016
οι γυναικες ειχανε κατεβει ειδη στο ποταμι για τα ρουχα με τα πιτσιρικια να παιζουν..
 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Καθησαμε λιγο για ενα καφε και την καναμε παλι,
εδω ειναι τα σκηνικα απο παρα πολλα εργα που εχουν γυριστει κατα καιρους..


Ανεβοκατεβαινοντας τον Αtla μετα το Aït Benhaddou ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΣΤΡΟΦΗ...ΠΟΛΥ ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ...ειχα λιγη βενζινη μεσα αλλα για να πω την αληθεια το ειχα παρει αποφαση οτι θα ριξω ποδαροδρομο για να βρω κανα μπετονακι αν δε σταματουσε καποιος για βοηθεια, φυσικα αυτο ηταν το πιο πιθανο αλλα καλα ειναι να εισαι ψυχολογικα ετοιμος. Μετα απο ωρα ειδα αστυνομια και μου ειπαν οτι μετα απο 20χλμ περιπου εχει ενα.
Εκανα 540 χλμ φορτωμενος, δικαβαλος πανω στα βουνα με 27 λιτρα.
5 λιτρα στα 100??!!!!
την πουταν@ την Bmw μπορει να ακους, να βλεπεις και να ζεις τα χειροτερα αλλα...καποια απο αυτα ειναι ΜΟΤΟ ΑΣΤΕΡΙΑ!
 
Reactions: yns

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
..μετα απο χλμ και αφου διασχισαμε κατι μυστηρια χωρια στους προποδες του Ατλα με απιστευτη καπνα απο τα υπαιθρια ψησιματα, καποια στιγμη φτασαμε στο εξισου πανεμορφο Marakesh..

το απολυτο χαος στους δρομους..







 
Reactions: yns

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Καπου εκει χαθηκαμε. Ερχεται ενας με ποδηλατο και μας λεει
-τι ψαχνεται
-λεμε το το ταδε ριαντ
-το ξερω λεει
- ποσα του λεω
- 10€ μου λεει!!!
- δε γαμιεσαι του λεω επι λεξη!!!
χαχαχαχαχαχαχ
γυρναω τη μηχανη, μπροστα αυτος με το ποδηλατο, στριβω καπου εκει αυτος, με ζαλισε,
- φυγε ρε μαλακα του λεω, με ζαλισες, σταματανε 1 γυναικα με ενα κοριτσακι, εφηβη η μικρη του λενε κατι στα αραβικα και με ρωτανε
- τι συμβαινει τι ψαχνεται
- λεω αυτο το ριαντ και αυτος θελει 10€ για να μας πει που ειναι..πω ρε σεις.. τον πατανε ενα γκαζι κατι φωνες και οσο του φωναζαν αλλο τοσο εγω
- εμεις που ειμαστε Ελληνες τουριστες και ερχομαστε επειδη οι μαροκινοι ειναι φιλοξενοι και αφηνουμε τα λεφτα μας...χεχεχεχεχεχε βγηκανε στα παραθυρα!!! Φωναξανε ενα μηχανακι και του λενε να τους πας αμεσως εκει που θελουνε , μπροστα το μηχανακι πισω εμεις και πιο πισω το τομαρι..... και φωναζε εμενα ακολουθατε!!! χαχαχαχα θα σας παω εγω. Φτανουμε σε κατι στενα απιστευτα, η μηχανη δεν γυρνουσε με τιποτα και ειχαμε και κινηση απο απεναντι, αν ηταν μηχανακι επρεπε να σταματησω να ακουμπησω τελεις το τιμονι στον τοιχο για να περασει. Σταμαναμε που λετε σε μια σιδεροπορτα, βγαινει ενα κτηνος...130 κιλα μυς!! λεω πω ρε πουστη μου εχει να πεσει ξυλο!!
Μου λεει
-Dimitris?
- Ναι του λεω
- σε περιμενω ποση ωρα!! παρε τα πραγματα ελατε μεσα
- κατσε λεω να δουμε πρωτα.. να δουμε ρε παιδια τι παιζει!!
και ανοιγει την πορτα, στριβουμε στην αυλη και μπαινουμε εδω..




Μεσα στη χαρα εμεις, μια Μαροκινη χαμογελαστη ευγενεσταστη ξανθια η γυναικα του, αυτος Γαλλος ντουλαπα, παμε του λεω να φερουμε τα πραγματα. Το τομαρι μου λεει εγω σε εφερα θα με πληρωσεις? του εδωσα 0,10€ και τον αλλο 1€..καταξοδευτικα, ξερω, αλλα ειμαι μεγαλη ψυχη!!
Τους αγριοκοιταξε και αλλος και σπινιαρισαν και οι 2!!!!
Η μεγαλυτερη εκπληξη, η πορτα εξω δεν γραφει ΤΙΠΟΤΑ και μεσα στα στενα σοκακια αυτο το δωματιο..
το δωματιο της ερημου και αυτο εννοειται στο booking10!




Σε 5 λεπτακια του λεω ερχομαι για τη μηχανη, παω και μου λεει ακολουθα, κανουμε καμια 150 μετρα συνολο, αριστερα, δεξια, αριστερα, δεξια στα στενα και βγαινουμε στο δρομο, παρκινγκ απεναντι σταματαμε λεει κατι στα αραβικα, μου λεει 3€ 2 μερες, οκ! Λεει κατι και του δειχνουμε αναμεσα σε κατι αλλα...τους αγριοκοιταζει και παει σηκωνει ενα μουσαμα κανει λιγο αριστερα ενα bmw 1150r και ενα Busa και μου λεει
-δικα μου ειναι βαλτο αναμεσα και μη φοβασαι δεν θα την ακουμπησει κανεις!!!
Γυρισαμε, αραξαμε για λιγο και κοιμηθηκαμε πτωματα. Επρεπε να ξεκουραστουμε, την αλλη μερα θα καναμε βολτες στα στενα δρομακια.
Το πρωι με το πρωινο και αφου μας εδωσαν ενα χαρτη της παλιας πολης που αποδειχτηκε εξαιρετικα καλος, μας ειπαν που ειμαστε μονο και που ειναι η παλια πολη, ειμασταν μεσα! Στα απιστευτα σοκακια του Marakesh..
τουριστας.. εδω να πω οτι πραγματικα σε πρηζουν, σε απιστευτο βαθμο, δηλαδη πρεπει να τους μιλησεις ασχημα για να σταματησουν τοσο πολυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT






Η πολη:
ο όνομα της πόλης προέρχεται από τις βερβερικές λέξεις mur (n) akuch, που σημαίνει Χώρα του Θεού, ενώ η ίδια η ονομασία του Μαρόκου προέρχεται από την ίδια ρίζα. Το Μαρακές έχει το μεγαλύτερο παραδοσιακό παζάρι στο Μαρόκο και την πιο πολυσύχναστη πλατεία σε όλη την Αφρική, την Τζεμάα ελ Φνα: το πρωί ασφυκτιά από ακροβάτες, παραμυθάδες, νερουλάδες, γητευτές φιδιών, χορευτές και μουσικούς, ενώ το βράδυ γεμίζει από υπαίθριους πάγκους για φαγητό.
η καθε πολη εχει την ομορφια της ετσι κι αυτη. Μας εδωσε πραγματικα πολυ παραπανω απο αυτα που περιμεναμε, απο μακρια φαινοταν ενας μιναρες που ηταν στην πλατεια el fna ευκολο σχετικα να πας, στο κατω κατω και να χαθεις τι εγινε? ολη η μερα μπροστα μας ηταν, εμεις ξεκουραστοι..ανετα ολα,


παλι τα ιδια..!!






δεν μπορω να βρω λογια να περιγραψω Ποσα μαγαζακια υπαρχουν, εχω την εντυπωση οτι ηταν πολυ παραπανω απο την Fes, οτι μπορεις να φανταστεις υπηρχε εκει προς πωληση.
Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η !!!


Εδω εκανα μια μ@λακια, βρηκα ενα πανεμορφο συστημα με τους πλανητες, ειχε 4-5 δισκους μπρουτζινο και οπως το γυρνουσες αλλαζαν ολα θεση, λεω δεν γαμ@εται θα βρω αλλου, ηταν απο τα πρωτα μαγαζακια και δεν καταλαβα, ειχε 350 ντιρχαμ ειχε και με 200 αλλα και με 600...και δε το πηρα.!! Οσο και αν εψαξα και σε αλλα μαγαζακια δε μπορεσα να βρω τοσο ομορφο και εννοειται για να βρω το ιδιο μαγαζι θα ηταν σα να εβρισκα τους αριθμους τζοκερ.
Αυτον το τυπο του αλλαξα τα φωτα στο παζαρι, μεχρι και τσαι εβαλε γιατι ειχαμε ποση ωρα, πηρα κατι χρωματιστες πετρες, καρβουνο εξωτερικα αλλα εσωτερικα ειχε μπλε, κοκκινα, ροζ, γαλαζια, φουξ, πουλουσανε στον Ατλα αλλα δε σταματησα, αν ηθελε λεμε για τις 10 πετρες που πηρα πανω κατω 50€, εδωσα μετα απο σκληρη μαχη ισως κατι παραπανω απο 20€!!!



 
Reactions: yns

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
μεχρι σημερα δεν εμαθα πως λεγονται οι πετρες εκτος απο ενα κομματι αμεθυστο που πηρα μαζι στα 20€ εννοειται! κλαμα....κριση στην Ελλαδα και κει μου την ειπε:
- ο βασιλιας μας σας εδωσε 5 εκατομμυρια την προηγουμενη βδομαδα..τι να πεις. Σε ολο τον κοσμο ολοι οι πολιτικοι τα ιδια σκ@τα ειναι. Ενας στο εκατομμυριο..και αν..











 
Reactions: yns

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT





..με τις γυναικες θα εχετε το εξης προβλημα: Θα θελουν να πεταξουν οτι εχετε μεσα στις βαλιτσες.. να παρετε αλλες τρεις βαλιτσες και να φορτωσουυυυν.! Απλα πραγματα!

οι πετρες που λεγαμε...






 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Ετσι περασε ομορφα η μερα μας..επιστρεψαμε αραξαμε και την πεσαμε για την επομενη μερα.
ανεβηκαμε στην καταπρασινη ταρατσα που εκοβε βολτες μια χελωνα. Πηραμε τα φαγητα που ειχαμε παρει και την πεσαμε επανω...χαλαρα..αλλη μια πανεμορφη μερα..




73€ υπνος
40€ διαφορα αναμνηστικα...
την επομενη επρεπε να φτασουμε Rabat πρωτευουσα του Μαροκου..
 
Reactions: yns

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Το πρωι ετοιμαστηκαμε και επομενος προοσριμος ηταν η Rabat πρωτευουσα του Μαροκου..









Ο δρομος ηταν πολυ γρηγορος, αυτοκινητοδρομος, οικονομικα τα διοδια, αποφασισαμε να παμε μια βολτα απο Καζαμπλανκα, μ@λακια εκανα γιατι ειναι μια τεραστια πολη, θελεις 1+ ωρα να μπεις και αλλο τοσο να βγεις, αν ειναι για ενα καφε ή για λιγο δε λεει. Σιγουρα εχει τις ομορφιες της Ειχε απιστευτη κινηση, δεν ειδαμε τιποτα. κατσαμε καμια ωρα μεσα στην πολη αλητευοντας και πινοντας ενα καφε, και την καναμε με ελαφρα...

 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Μεχρι Rabat καναμε 325 χλμ, η πανσιον ηταν μεσα στον πεζοδρομο, παλια πολη, μπηκα με τη μηχανη μεσα και ρωτησαμε κανα 2 και το βρηκαμε σχετικα ευκολα, Ρωτησαμε για παρκινκγ και μου λεει στην αρχη του πεζοδρομου, λεω δεν την αφηνω, τελικα παρκαρα εκει μπροστα, αυτοι απο το ξενοδοχειο, ολο το βραδυ την προσεχαν.









στην πανσιον ο υπευθυνος μου λεει
-απο που ειστε?
-Ελλαδα
- πω ξερω ακουω πολυ ελληνικη μουσικη!!!
-??????!!!! τι??????
- νδτι, ντι,
.....και βαζει Στρατο Διονυσιου!!!! Εισαι ωραιος ρε φιλε!!!



ηταν γεματο, ομορφο, αλλα οι κοριοι μας αλλαξαν τα φωτα!!!


καναμε ενα μπανακι και βγηκαμε σφαιρα εξω για φαγητο. Ειπαμε να φαμε εκει κοντα, ειχε μια μικρη πιτσαρια..ψιλοχολερα αλλα οκ. Απεναντι ενας παππους πανω σε ενα χαρτοκουτο πουλουσε την πραμματεια...6 παπουτσια και απο αυτα τα τεσσερα ηταν..διαφορετικα μεταξυ τους!!! Κανενα καινουριο! Ξαφνικα ειδαμε ενα πανικο, μας λενε ελατε με το τραπεζι λιγο πιο μεσα, το καναμε, αυτα ολα στον πεζοδρομο, βλεπω απο την αλλη καμια 10 στρατιωτικους? αστυνομια?...δεν ξερω, στη μεση ο Boss, απο πισω ενα φορτηγο, ρε παιδια..δεν θα το πιστεψετε, οτι νομιζανε οτι ειναι λιγο πιο εξω σηκωνανε τον κοσμο εν ψυχρω και πετοθσανε καρεκλες, τραπεζια, ομπρελες πανω στο φορτηγο, εννοειται οτι ολοι κοιταζανε και κανενας δεν ελεγε τιποτα. Ουτε κλικ!!!!! Αμα θες μιλα!!
Φρεσκος χυμος απο καλαμια
 
Reactions: yns
Top Bottom