R1200 GS/GSA LC.....τα υδροψυκτα (...προβλήματα)

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Ayto ακριβως λεω!
Γιατι δεν το κανανε ετσι στα τζιες;
Για βρούμε απάντηση σ αυτό το θέμα, πρέπει να ανατρέξουμε σε τεχνική ανάλυση του 1990, η οποία δεν νομίζω να υπάρχει...
Πάντως η μόνη μηχανολογικη λογική που μου έρχεται εμένα στο μυαλό είναι ότι πιθανόν να ήθελαν να δημιουργηθεί κάποια ελαστικότητα επάνω, επειδή κάτω είναι πολύ στιβαρό....ώστε να μην μεταφέρονται έντονοι κραδασμοί στα χέρια του οδηγού...πιθανόν....
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
.......είναι ότι πιθανόν να ήθελαν να δημιουργηθεί κάποια ελαστικότητα επάνω, επειδή κάτω είναι πολύ στιβαρό....ώστε να μην μεταφέρονται έντονοι κραδασμοί στα χέρια του οδηγού...πιθανόν....
Δεν παιζει αυτο Κωστα, αλλα προς το παρον, "μεταφερονται" τα καλαμια στα χερια του οδηγου........:cool:

Η απαντηση πιστευω ειναι απλη. Δεν φταιει η μηχανολογικη διαταξη των εξαρτηματων (αποδειξη τα προγεννεστερα μοντελα που δεν ειχαν κανενα απολυτος προβλημα). Αυτο που φταιει ειναι η μαλακια που δερνει, λιγο ή πολυ, ολες τις εταιρειες για ελαφρυτερα και με καλυτερες αποδοσεις μηχανακια.
Κοψε "υλικο" απο εδω, κοψε "υλικο" απο εκει, σε συνδιασμο παντα και με πιο φτηνα κραματα.... δεν θελει πολυ να γινει η μαλακια!!!!!!

Σημεια των καιρων.....:mad:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παρατηρώντας εχθες οπτικά τα καλάμια του καινουργιου gs και παντα σε σχεση με την όλη εικόνα της μηχανής πράγματι ειναι πολυ λεπτά
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μπαινω σ'αυτο το θεμα καθυστερημενα, λογω διακοπων. Θυμαμαι ενα συγκριτικο των mega on-off το 2014 που νομιζω οτι ειχε κανει το bikeit.gr στο οποιο ενας απο τους testers ειχε αναφερει ακριβως αυτο δηλ. το ποσο λεπτα ητανε τα καλαμια σε σχεση με τα αεροελεοψυκτα μοντελα (ητανε κατοχος τετοιου) και το γεγονος οτι ειχανε και περισοτερες ελαστικοτητες εκει σε σχεση με τα προηγουμενα.

Ειπαμε να μειωνεται το βαρος αλλα οχι με οποιοδηποτε κοστος..
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
εχει αραξει ενας γαλλος κατι μερες εδω και χθες παρατηρουσα τα καλαμια....με ειδε........φοραγα και μοτοσυκλετιστικη μπλουζα......και μου λεει!!!!!!!ξερω τι κοιτας!!!!!!!!
αφου πιασαμε την κουβεντα εβριζε τους γερμανους και φθασαμε μεχρι τη μερκελ.......
στο τελος μου ειπε οτι ειμαστε μαλακες οι γαλλοι........οποτε και πολιτικες προεκτασεις το θεμα......
 
Top Bottom