R1200GS ....υγρά συμπλέκτη? ... ... αντλία συμπλέκτη?

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα υπάρχει περίπτωση να δουλεύει έτσι?

kostas r1150gs
Aν εννοεις το pressdirect...εμενα κοπαναει απο την εποχη που ειχα 90000 χλμ περιπου και τωρα εχω φτασει τα 208000
Τοτε μου ειχαν πει στην αντιπροσωπεια, οτι θα το φτιαξουμε οταν αλλαξουμε τον δισκο
Τους ακουσα και περιμενω να πατιναρει αυτος ο γαμοδισκος:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Salex21r

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Bmw R1200 Gs 04'
Παιδια καταρχήν σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφέρον,
Αυτος ο ηχος που λετε "pressdirect" με προβληματισε και μενα, και τον εκανε απ' την μερα που το πηρα (πριν 20.000κμ)
Απο τοτε εχει παει στην επισημη αντιπροσωπια στην ξανθη 3εις φορες για σερβις (μαζι με το μεγαλο στις 40.000κμ) και μου ειπαν οτι δουλευει αψογα.. Η αληθεια ειναι οτι δεν μου παρουσιασε καποιο προβλημα.. μεχρι στιγμης.
Αυτο που με ανησυχησε ειναι αυτο το σφυριγμα που ακουγεται οταν παταω συμπλεκτη, το οποιο εχει 3-4 μερες που εφανιστηκε...
Εχετε δικαιο οτι διαγνωση δεν γινεται απο τα βιντεο :)
Θα δοκιμασω να καθαρισω και να γρασαρω το αξονακι οπως ειπαμε και εαν δεν γινει δουλεια θα παω να το κοιταξουν οι ειδικοι :)
Σας ευχαριστω και παλι ολους. Καλες βολτες!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φιλε γνώμη μου !!
Κατέβασε το σαζμαν να τελειώνεις !!!!
Απο οτι άκουσα !!ο εκφυλισμός του πρες ντιρεκτ ειναι μεγαλος !!!
Και μια ερώτηση αν θυμάσαι οταν αλαξες βαλβολίνες σασμάν ηταν πολυ ζορισμένες(μαύρες );;;;
Απο το ποσο μαύρες ειναι φενετε και τυχον προβληματα που μπορει να εχει το σαζμαν (φθορές )
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Φιλε γνώμη μου !!
Κατέβασε το σαζμαν να τελειώνεις !!!!
Απο οτι άκουσα !!ο εκφυλισμός του πρες ντιρεκτ ειναι μεγαλος !!!
Και μια ερώτηση αν θυμάσαι οταν αλαξες βαλβολίνες σασμάν ηταν πολυ ζορισμένες(μαύρες );;;;
Απο το ποσο μαύρες ειναι φενετε και τυχον προβληματα που μπορει να εχει το σαζμαν (φθορές )
Στέργιο τσαμπα θα το ανοίξει.
Δεν είναι το press direct είναι τα κενά που έχουν μεταξύ τους τα γραναζια.
Ανάλογα τη κενά έχει δόση ο κατασκευαστής.λογικά όταν ζεσταθει σταματάει.

kostas r1150gs
 

Salex21r

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Bmw R1200 Gs 04'
Επέστρεψα. Και θέλω τα φώτα σας!
Η μηχανή είναι στο χειρουργείο σε γνωστό συνεργειο στη Θεσσαλονίκη.
Η νεκροψία έδειξε διαρροή στην κάτω αντλία η οποία ήταν υπεύθυνη για αυτόν τον υψισυχνο ήχο. Όμως δυστυχώς δεν μένουμε εκεί. Οι φόβοι μερικών από σας επιβεβαιώθηκαν.. Το κροτάλισμα που ακουγόταν στο ρελαντί ήταν όντως το press direct το οποίο είναι σε κακή κατάσταση και θέλει άλλαγμα μαζί με τα ρουλεμάν του από ότι μου είπαν τηλεφωνικώς. Επίσης ο τζόγος που είχε ο άξονας στο σασμάν επηρέασε και το συμπλέκτη (ο οποίος ήταν σε καλή κατάσταση) και δημιούργησε και σε αυτόν κάποιο τζόγο και θέλει και αυτός άλλαγμα.
Επίσης μου βρήκαν μια διαρροή στην αριστερή πλευρά του μοτέρ που μάλλον είναι από τον τεντοτηρα και με λίγο σφίξιμο ίσως διορθωθεί.

Μπορούν να ισχύουν όλα αυτά να επηρεάσει το ένα το άλλο;;
Ακόμα δεν μου βγάλανε κοστολόγιο αλλά πολύ φοβάμαι ότι τον έχουμε πιει :)



Sent from my iPad using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Επέστρεψα. Και θέλω τα φώτα σας!
Η μηχανή είναι στο χειρουργείο σε γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργειο στη Θεσσαλονίκη.
Η νεκροψία έδειξε διαρροή στην κάτω αντλία η οποία ήταν υπεύθυνη για αυτόν τον υψισυχνο ήχο. Όμως δυστυχώς δεν μένουμε εκεί. Οι φόβοι μερικών από σας επιβεβαιώθηκαν.. Το κροτάλισμα που ακουγόταν στο ρελαντί ήταν όντως το press direct το οποίο είναι σε κακή κατάσταση και θέλει άλλαγμα μαζί με τα ρουλεμάν του από ότι μου είπαν τηλεφωνικώς. Επίσης ο τζόγος που είχε ο άξονας στο σασμάν επηρέασε λέει και το συμπλέκτη (ο οποίος ήταν σε καλή κατάσταση) και δημιούργησε λέει και σε αυτόν κάποιο τζόγο και θέλει και αυτός άλλαγμα.
Επίσης μου βρήκαν μια διαρροή στην αριστερή πλευρά του μοτέρ που μάλλον λέει είναι από τον τεντοτηρα και με λίγο σφίξιμο ίσως διορθωθεί.

Μπορούν να ισχύουν όλα αυτά να επηρεάσει το ένα το άλλο;;
Ακόμα δεν μου βγάλανε κοστολόγιο αλλά πολύ φοβάμαι ότι τον έχουμε πιει :)



Sent from my iPad using Tapatalk
:eek::eek::eek:
Πόσα νεφρά είπαμε ότι έχεις...;
Τι να το κάνεις το ένα;:hungover:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Επέστρεψα. Και θέλω τα φώτα σας!
Η μηχανή είναι στο χειρουργείο σε γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργειο στη Θεσσαλονίκη.
Η νεκροψία έδειξε διαρροή στην κάτω αντλία η οποία ήταν υπεύθυνη για αυτόν τον υψισυχνο ήχο. Όμως δυστυχώς δεν μένουμε εκεί. Οι φόβοι μερικών από σας επιβεβαιώθηκαν.. Το κροτάλισμα που ακουγόταν στο ρελαντί ήταν όντως το press direct το οποίο είναι σε κακή κατάσταση και θέλει άλλαγμα μαζί με τα ρουλεμάν του από ότι μου είπαν τηλεφωνικώς. Επίσης ο τζόγος που είχε ο άξονας στο σασμάν επηρέασε λέει και το συμπλέκτη (ο οποίος ήταν σε καλή κατάσταση) και δημιούργησε λέει και σε αυτόν κάποιο τζόγο και θέλει και αυτός άλλαγμα.
Επίσης μου βρήκαν μια διαρροή στην αριστερή πλευρά του μοτέρ που μάλλον λέει είναι από τον τεντοτηρα και με λίγο σφίξιμο ίσως διορθωθεί.

Μπορούν να ισχύουν όλα αυτά να επηρεάσει το ένα το άλλο;;
Ακόμα δεν μου βγάλανε κοστολόγιο αλλά πολύ φοβάμαι ότι τον έχουμε πιει :)



Sent from my iPad using Tapatalk
Ναι ολα αυτα ισχύουν αλλα το άμεσο ειναι το σαζμαν
Κάτω αντλία όσο κρατήσει !!!
Ο άξονας γενικως παντα μετα απο χλμ και καποια άσχημη χρήση μπορει να επίδραση στο δίσκο αλλα δεν ειναι κατι που να μην μπορει το συστημα να το υποφερει αλλα να λειτουργεί σωστά με νορμαλ οδήγηση
Απο την άλλη αν ανοίξεις το σαζμαν τα υλικά δίσκο πλατό κλπ μπορει να μην θέλουν ολα άλλαγμα !!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Επέστρεψα. Και θέλω τα φώτα σας!
Η μηχανή είναι στο χειρουργείο σε γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργειο στη Θεσσαλονίκη.
Η νεκροψία έδειξε διαρροή στην κάτω αντλία η οποία ήταν υπεύθυνη για αυτόν τον υψισυχνο ήχο. Όμως δυστυχώς δεν μένουμε εκεί. Οι φόβοι μερικών από σας επιβεβαιώθηκαν.. Το κροτάλισμα που ακουγόταν στο ρελαντί ήταν όντως το press direct το οποίο είναι σε κακή κατάσταση και θέλει άλλαγμα μαζί με τα ρουλεμάν του από ότι μου είπαν τηλεφωνικώς. Επίσης ο τζόγος που είχε ο άξονας στο σασμάν επηρέασε λέει και το συμπλέκτη (ο οποίος ήταν σε καλή κατάσταση) και δημιούργησε λέει και σε αυτόν κάποιο τζόγο και θέλει και αυτός άλλαγμα.
Επίσης μου βρήκαν μια διαρροή στην αριστερή πλευρά του μοτέρ που μάλλον λέει είναι από τον τεντοτηρα και με λίγο σφίξιμο ίσως διορθωθεί.

Μπορούν να ισχύουν όλα αυτά να επηρεάσει το ένα το άλλο;;
Ακόμα δεν μου βγάλανε κοστολόγιο αλλά πολύ φοβάμαι ότι τον έχουμε πιει :)



Sent from my iPad using Tapatalk
Αντλια που σφυριζει μονο στη Σαλονικη εχουμε...
Οταν λεει οτι ο τζογος στο press direct επηρεασε το συμπλεκτη τι εννοει ακριβως?
Ποιο τμημα απο τα 3 που αποτελουν το συμπλεκτη?
Επισης το press direct στα μοντελα 04-05, τουλαχιστον, δεν αλλαζει αλλα επισκευαζεται.
Αν εχει καταστραφει δινεις τα 400+ που κανει το ανταλλακτικο και φερνεις-βαζεις
ενα σαζμαν μεταχειρισμενο και κατα προτιμηση του 2007 ολοκληρο σε αριστη κατασταση.
Αν βαλεις σαζμαν 2007 αγοραζεις αναγκαστικα και το ποτενσιομετρο ενδειξης αλλαγης ταχυτητων
που κανει καπου 140 ευρω οποτε προσπαθησε στο μτχ να το εχει επανω.
More info by mobile phone.



p.s.
Κι συτο που λεει ο Χρηστος με το νεφρο....κριμα ειναι νεο παιδι φαινεσαι.
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Αντλια που σφυριζει μονο στη Σαλονικη εχουμε...
Οταν λεει οτι ο τζογος στο press direct επηρεασε το συμπλεκτη τι εννοει ακριβως?
Ποιο τμημα απο τα 3 που αποτελουν το συμπλεκτη?
Επισης το press direct στα μοντελα 04-05, τουλαχιστον, δεν αλλαζει αλλα επισκευαζεται.
Αν εχει καταστραφει δινεις τα 400+ που κανει το ανταλλακτικο και φερνεις-βαζεις
ενα σαζμαν μεταχειρισμενο και κατα προτιμηση του 2007 ολοκληρο σε αριστη κατασταση.
Αν βαλεις σαζμαν 2007 αγοραζεις αναγκαστικα και το ποτενσιομετρο ενδειξης αλλαγης ταχυτητων
που κανει καπου 140 ευρω οποτε προσπαθησε στο μτχ να το εχει επανω.
More info by mobile phone.



p.s.
Κι συτο που λεει ο Χρηστος με το νεφρο....κριμα ειναι νεο παιδι φαινεσαι.
 
Top Bottom