rugged comparison

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Juniper Archer 4 Rugged Handheld

αν και ειναι απιθανο καποιος απο το φορουμ να αγορασει το μοντελο αυτο, διαβασα προσεκτικα τις τεχνικες προδιαγραφες της συσκευης και βρηκα κατι ισως μοναδικο στον κοσμο. Την δυνατοτητα για Hot-swappable batteries. Η συσκευη εχει 300mA εσωτερικη μπαταρια και μπορουμε να αλλαξουμε την κεντρικη μπαταρια χωρις να σβησουμε την συσκευη. Χρησιμο ακομα και σε συσκευες με μπαταρια 8300 mAh



...... και δωρο οι 4 επομενες αναβαθμισεις android
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
mini external GNSS receiver - μικρος εξωτερικος δεκτης πλοηγησης



ο σκοπος σε αυτη την παρουσιαση εχει να κανει με την γνωριμια τις πιο καλης τεχνολογιας που εχω βρει εως τωρα, σε τοσο μικρο μεγεθος, βαρος και τιμη. Και φυσικα υπαρχει στην χωρα μας για αγορα. Προκειται για ενα επαγγελματικο προιον, σε τιμη οσο ενα καλο iPhone. Παντα για οσους θα ηθελαν - αλλα δεν γνωριζαν πως υπαρχει κατι σαν αυτο.



Αυτο το νεο προιον, οπως μπορουμε να δουμε και απο την φωτογραφια ειναι στο μηκος 50% η κεραια και το αλλο 50% η συσκευη. Χωρις να ξεχναμε πως εντος της συσκευης υπαρχει και μια μπαταρια με αυτονομια χρησης 10 ωρες. Οσο για την κεραια ειναι quad helix, κατι ισως μοναδικο σε τοσο μικρη συσκευη (εξωτ. δεκτης). Η επικοινωνια με την συσκευη μας - smartphone ή tablet - γινεται ασυρματα με bluetooth.



Αν δουμε τα specs του δεκτη, εχουμε 1408 καναλια, απο 2-4 μπαντες και απο 2-6 συχνοτητες αναλογα το δορυφορικο συστημα που υποστηριζει. Για οσους κατι γνωριζουν θα δουν την υποστηριξη στην μπαντα 6. Με την χρηση επιγειας RTK βοηθειας, η ακριβεια θεσης ειναι 2cm Horizontal και 3cm Vertical (υψομετρο). Η ταχυτητα των μετρησεων ειναι 50Hz

σελιδα κατασκευαστη eSA2 - Rugged & GIS - Beijing UniStrong Science and Technology Corporation Limited
σελιδα ελληνικου καταστηματοις e-Survey Alpha-2 RTK GNSS Rover
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Για κοίτα πόσο είναι η <συνδρομή δικτύου> που χρειάζεσαι για να έχεις την ακρίβεια που έγραψες.
εσυ κοιτας ποσο κοστιζει η βεζινη 100 οκτανια ή πως εχεις πχ μια φερραρι ? Δεν πειραζει, βαλε απλη βενζινη και παλι καλυτερη οδηγικη απολαυση θα εχεις σε σχεση με ενα hyundai
Στην περιπτωση μας, το προιον ειναι mini, light, και πολυ φθηνο σε σχεση με τον ανταγωνισμο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Πολύ καλό για αυτούς που θέλουν τέτοιου είδους ακρίβεια. Το οικονομικό το αφήνω στην άκρη γιατί στην τσέπη του καθενός μπαίνει μόνο το δικό του χέρι.

Δεν ξέρω πως μπορεί να χρησιμεύσει στις δικές μας τις βόλτες όμως.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Πολύ καλό για αυτούς που θέλουν τέτοιου είδους ακρίβεια. Το οικονομικό το αφήνω στην άκρη γιατί στην τσέπη του καθενός μπαίνει μόνο το δικό του χέρι.

Δεν ξέρω πως μπορεί να χρησιμεύσει στις δικές μας τις βόλτες όμως.
στην παρουσιαση εγραψα "Παντα για οσους θα ηθελαν - αλλα δεν γνωριζαν πως υπαρχει κατι σαν αυτο."

αν καποιος θελει τα καλυτερα στατιστικα και καταγραφη διαδρομης, ειδικα με οχημα και ταχυτητες πανω απο 25χλμ, ειναι αδυνατον να γινει με ερασιτεχνικη συσκευη τυπου smartphone, με κακες εσωτερικες κεραιες και μια μετρηση / δευτερολεπτο (1Hz). Οσο πλουσιος και να εισαι, δεν υπαρχει συσκευη. Και δεν νομιζω και να γινει ποτε. Ερασιτεχνες και επαγγελματιες εχουν αναξαρτητα μονοπατια. Οποτε μονο ενας εξωτερικος δεκτης μπορει. Νομιζω πως αυτος που παρουσιασα κανει δουλεια σε τοσο χαμηλο κοστος. Απο εκει και περα ειναι θεμα του χρηστη / πελατη να πληρωσει να κανει το κεφι του. Γιατι λεφτα δεν θα κερδισει απο αυτο.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
η εταιρεια που παραγει το προιον carpe-iter που ειναι εξειδικευμενο για μοτοσυκλετες διαφημιζει πως εχει μοναδικες δυνατοτητες. Μια απο αυτες ειναι οι 5 μετρησεις στιγματος ανα δευτερολεπτο. Tο θεωρουν απαραιτητο ωστε να κερδισουν πελατες αντι ενος τυπικου smartphone ή tablet. H garmin απο την μερια της, παραγει τα δικα της PND για οχηματα και διαφημιζει
10 μετρησεις στιγματος ανα δευτερολεπτο. Η εταιρεια columpus φτιαχνει δεκτες για αγωνιστικα αυτοκινητα πιστας με 25 μετρησεις στιγματος ανα δευτερολεπτο.

Αν θελουμε λοιπον να κανουμε μετρησεις και καταγραφη διαδρομης, τοτε θα πρεπει να παμε σε ειδικες συσκευες. Και αυτες δεν ειναι τα smartphones που μετρουν 1 μετρηση στιγματος ανα δευτερολεπτο. Για τυπικη πλοηγηση δεν υπαρχει κανενα προβλημα.



 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
στην παρουσιαση εγραψα "Παντα για οσους θα ηθελαν - αλλα δεν γνωριζαν πως υπαρχει κατι σαν αυτο."

αν καποιος θελει τα καλυτερα στατιστικα και καταγραφη διαδρομης, ειδικα με οχημα και ταχυτητες πανω απο 25χλμ, ειναι αδυνατον να γινει με ερασιτεχνικη συσκευη τυπου smartphone, με κακες εσωτερικες κεραιες και μια μετρηση / δευτερολεπτο (1Hz). Οσο πλουσιος και να εισαι, δεν υπαρχει συσκευη. Και δεν νομιζω και να γινει ποτε. Ερασιτεχνες και επαγγελματιες εχουν αναξαρτητα μονοπατια. Οποτε μονο ενας εξωτερικος δεκτης μπορει. Νομιζω πως αυτος που παρουσιασα κανει δουλεια σε τοσο χαμηλο κοστος. Απο εκει και περα ειναι θεμα του χρηστη / πελατη να πληρωσει να κανει το κεφι του. Γιατι λεφτα δεν θα κερδισει απο αυτο.
Σωστά τα λες. Μάλλον δεν ενδιαφερει έναν ερασιτέχνη. Ϊσως έναν πολύ μερακλή ερασιτέχνη και μετά επαγγελματίες όπως ίσως ανθρώπους που κάνουν χαρτογραφήσεις επαγγελματικά για ταξίδια, trail ride, enduro κλπ. Και μετά άλλες κατηγορίες επαγγελματιών όπως υποθέτω τοπογράφους και άλλους. Σημαντικό είναι να υπάρχει η πληροφορία και όποιους αφορά είναι άλλο θέμα! Και τα MV agusta δεν θα τα ψωνίσουμε αλλά τα συζητάμε!!
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
χθες που εγραψα για την συσκευη e-Survey eSA2 ανεφερα πως εχει τις τεχνικες δυνατοτητες 1. RTK και 2. μπαντα 6
Ο χρηστης Γιώργος 1 προβληματιστηκε με το κοστος συνδρομης RTK για την πληρη αξιοποιηση του δεκτη

να προσθεσω τα παρακατω απο επισημη πηγη, χωρις προσωπικα να τα εχω δοκιμασει





βλεπουμε πως το παγκοσμιο σε γεωγραφικη καλυψη δορυφορικο συστημα Galileo παρεχει στις επαγγελματικες συσκευες ΔΩΡΕΑΝ με την χρηση της μπαντας 6, ακριβεια θεσης μικροτερη των 20cm και πιστοτητα μετρησεων 95%
το μοντελο e-Survey eSA2 πωλειται για επαγγελματιες - που δεν χρεωνονται ΦΠΑ - στα 999€ στην χωρα μας, εχει δηλαδη εγγυηση και υποστηριξη χρησης. Οσο για εμας τους τυχερους enthusiast της τεχνολογιας και της πλοηγησης βλεπω να ισχυει το "μαζι με τον βασιλικο ποτιζεται και η γλαστρα"
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
δοκιμη επι ελληνικου εδαφους του μικροσκοπικου δεκτη e-Survey eSA2 με την χρηση RTK. Ειναι κατω απο τα μπαλκονια σε μια πενταοροφη πολυκατοικια, στο ισογειο. Βλεπουμε στην οθονη της συσκευης το αποτελεσμα με την χρηση του google satellite maps. Το κονταρι ειναι προαιρετικο
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ulefone Armor Pad 3 Pro rugged tablet



αλλο ενα χαμηλου κοστους προιον με προσοχη στα ακολουθα specs

The Ulefone Armor Pad 3 Pro will pack a 10.36" 1,200p 60Hz display with a peak brightness of 500 nits and Gorilla Glass 5 protection. It is likely to be an LCD

The Armor Pad 3 Pro will boot Android 13 and have MediaTek's MT8788 SoC at the helm with 8GB of LPDDR4X RAM and 256GB of UFS 2.2 storage, expandable up to 2TB via a microSD card. It will sport a 32MP Samsung S5KGD1SP camera on the front and a 50MP Samsung S5KGN1SP unit on the rear.

The rugged tablet's rear will also be equipped with two 1,100-lumen camping lights, which can be quickly turned on/off with a dedicated button located on the left-side frame. It will be joined by a customizable key, and the tablet will also feature an HDMI port.

The rest of the Ulefone Armor Pad 3 Pro's highlights include a 3.5mm headphone jack, a side-mounted fingerprint scanner, LTE connectivity (dual-SIM), and NFC. It will come with IP68/IP69K and MIL-STD-810H certifications and weigh about 1.2 kg.

The Ulefone Armor Pad 3 Pro's retail package will include a screwdriver and a hand strap. However, the brand will also sell various accessories for the tablet, including a rotating stand, a multi-function bag, and an external Bluetooth speaker.

The Ulefone Armor Pad 3 Pro will be sold through AliExpress starting May 13 with an estimated price of $300 (€280/INR25,010).

Ulefone Armor Pad 3 Pro's retail package


 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Αγαπητέ Λεωνίδα lneam, είμαι σε αναζήτηση ενός φθηνού σχετικά rugged android (μέχρι 300€) για χρήση ΒΑΣΙΚΑ ως πλοηγού στη μοτοσυκλέτα.

Τα κύρια χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι η μεγάλη οθόνη (ξεκίνησε η πρεσβυωπία), με συνετό όμως βάρος γι' αυτό όχι tablet, η κατά το δυνατόν μεγαλύτερη φωτεινότητα αυτής και η ακρίβεια του GPS δέκτη του (dual band?). Δεν αναφέρω την αντοχή της συσκευής σε νερό, σκόνη, κραδασμούς καθώς θεωρώ ότι αυτή είναι σε ένα βαθμό εξασφαλισμένη εφόσον μιλάμε για rugged συσκευή όποιας εταιρείας κι αν είναι αυτή, ούτε την ταχύτητα του επεξεργαστή (για τη χρήση του ως πλοηγό) καθώς θεωρώ ότι κάθε σύγχρονη συσκευή πχ του 2024 έχει ήδη αρκετή RAM και ένα τελευταίο επεξεργαστή για να μην έχει πρόβλημα... Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος!

Με δεδομένο ότι η βασική του χρήση θα είναι ως πλοηγού, ΔΕ με ενδιαφέρει τόσο το μέγεθος της μπαταρίας, καθώς θα είναι μόνιμα συνδεδεμένο στη μπαταρία της μοτοσυκλέτας (εκτός πχ καταιγίδας), ούτε πχ το πόσο ωραίες φωτογραφίες βγάζει κλπ. Όπως καταλαβαίνεις χαρακτηριστικά όπως να έχει θερμική κάμερα, satellite SOS κλπ με αφήνουν εντελώς αδιάφορο.

Στο ποστ σου #185 της 30ης Ιαν 24 είχες ιεραρχήσει τις παρακάτω "πιθανές λύσεις πλοήγησης με rugged adroid" με βάση και την ΤΟΤΕ (σε παρένθεση) τιμή αγοράς, με bold οι σημερινές τιμές από skroutz:
  1. Ulefone Power Armor 19 12GB/256GB (275€) 387€
  2. Samsung XCover 7 6GB/128GB (392€) 298€
  3. Samsung XCover 6 PRO 6GB/128GB (440€) 439€
  4. Ulefone Power Armor 18 Ultra 12GB/512GB (484€) 476€
  5. CAT S75 6GB/128GB (396€) 345€
Αν έγραφες ένα αντίστοιχο ποστ σήμερα, ποια θα ήταν η κατάταξη; Υπάρχουν νέες συσκευές που θα έμπαιναν στην "5άδα";

Αναφορικά με τις προσωπικές προτιμήσεις που σου παρέθεσα πιο πάνω, κλίνω προς το XCover 7 (όχι μόνο λόγω τιμής, αλλά και αν συνυπολογίσουμε τις για χρόνια αναβαθμίσεις που εγγυάται η Samsung). Έχεις κάτι άλλο να αντιπροτείνεις;

Επειδή σχεδιάζω την αγορά μέσα στο Πάσχα, άντε μέχρι 15 Μαϊου, αξίζει να περιμένω κάποια (διαδικτυακή) προσφορά ή κάποια νέα συσκευή που θα βγει μέχρι τότε;

Ελπίζω να μη σε κούρασα και θα χαρώ να διαβάσω την άποψή σου, όπως και κάθε άλλου συμφορουμίτη έχει εμπειρία-γνώση επί των ανωτέρω.

Υ.Γ. Δεν είμαι tech geek, το μοναδικό μου τηλέφωνο είναι ένα "αρχαίο" Xiaomi Redmi Note 8 που με ικανοποιεί ακόμα. Για την πλοήγηση αυτό χρησιμοποιώ με την εφαρμογή GPX Viewer Pro (και το Basecamp στο PC), όμως με δυσκολεύει η σχετικά μικρή και με χαμηλή φωτεινότητα οθόνη του, καθώς και η μη αντοχή του σε ιδιαίτερες συνθήκες ζέστης ή βροχής (πχ στη βόλτα στον Γράμμο με σχετικά υψηλή θερμοκρασία και υπό συνεχή ήλιο μπήκε σε safe mode και έσβησε). Αν για να υπερβώ αυτές τις "αδυναμίες" πρέπει να ανεβώ στα 600-700€, τότε έχω αποφασίσει ότι θα πάω για το Zumo XT2.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αγαπητέ Λεωνίδα lneam, είμαι σε αναζήτηση ενός φθηνού σχετικά rugged android (μέχρι 300€) για χρήση ΒΑΣΙΚΑ ως πλοηγού στη μοτοσυκλέτα.

Αναφορικά με τις προσωπικές προτιμήσεις που σου παρέθεσα πιο πάνω, κλίνω προς το XCover 7 (όχι μόνο λόγω τιμής, αλλά και αν συνυπολογίσουμε τις για χρόνια αναβαθμίσεις που εγγυάται η Samsung). Έχεις κάτι άλλο να αντιπροτείνεις;
Καλη σου μερα Αλεξανδρε,
θα χρησιμοποιησω μερος απο το δικο σου κειμενο για να συμφωνησω στην ιδια λυση με την δικη σου. Ο παραγοντας διαθεσιμο χρηματικο ποσο ειναι σημαντικο εμποδιο για αλλες προτασεις.

Ελπιζω να γνωριζεις πως
. θα χρειαστεις βαση στηριξης στην μοτοσυσκλετα. Αν δεν εχεις ειναι ενα επιπλεον κοστος
. τα προιντα xcover εχουν pogo pins στο κατω μερος. Στην περιπτωση αυτη υπαρχουν ακριβες βασεις (RAM) που παρεχουν ευκολια χρησης και κανουν πραγματικα στεγανη χρηση, αφου δεν εχουν usb συνδεση τροφοδοσιας. Ακομα παρεχουν στιβαρη χρηση, αφου δεν εχεις τον κινδυνο να σπασει η θυρα usb
. υπαρχει ακομα και η λυση του - Ulefone Sports Armband UAN01. Μπορεις να εχεις την συσκευη στο μπρατσο εσωτερικα και να βλεπεις ποτε ποτε. Χωρις παροχη τροφοδοσιας. Αν σε βολευει αυτη η λυση.

σε καταστασεις μοτοσυκλετας που εχουμε ταξιδια, στο βουνο, σε συχνη χρηση, εκει θα προτεινα την λυση του garmin zumo xt2. Μπορει το κοστος να ειναι διπλασιο, αλλα εχουμε ενα ειδικο προιον που καλυπτει καθε απαιτηση. Υπαρχουν ολα μεσα στο πακετο απο την εταιρεια. Εχει και το group ride tracker της garmin

Υ.Γ.
αναβαθμισεις του android
- Σχετικα ειναι ολα. Αν εχουμε πχ το ulefone 18 που εχει out the box android 13 αλλα δεν θα παρει αναβαθμισεις, τοτε μπορει ως συσκευη πλοηγησης να τρεχει για τουλαχιστον 6 χρονια οτι λογισμικο υπαρχει στο playstore. Μετα, χρονο με τον χρονο θα δουμε καποιες εφαρμογες να μενουν σε παλιες εκδοσεις στην συσκευη μας.
Η συσκευη μας , ποσα χρονια θα αντεξει πανω στην μοτοσυσκλετα ??????
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
................, ποσα χρονια θα αντεξει πανω στην μοτοσυσκλετα ??????
Samsung A50 απο το 2019..... !! και συνεχίζει ακάθεκτα, απροβλημάτιστα.... όχι σε συνθήκες γραφείου. :happy:
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
σε καταστασεις μοτοσυκλετας που εχουμε ταξιδια, στο βουνο, σε συχνη χρηση, εκει θα προτεινα την λυση του garmin zumo xt2. Μπορει το κοστος να ειναι διπλασιο, αλλα εχουμε ενα ειδικο προιον που καλυπτει καθε απαιτηση. Υπαρχουν ολα μεσα στο πακετο απο την εταιρεια. Εχει και το group ride tracker της garmin
Αλήθεια το Tread τι διαφορές έχει με το Zumo XT2; Μιλάω φυσικά για την basic έκδοση μόνο που έχει συγκρίσιμη τιμή (+100€) με το ΧΤ2...
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Εχω αυτό το κινητό Ulefone Armor X12 pro. Για την χρήση που του κάνω εγώ είμαι μέχρι στιγμής υπερευχαριστημένος, βέβαια ο καιρός θα δείξει, το αγόρασα καθαρά για να το χρησιμοποιήσω για GPS στην μηχανή, δεν του έχω βάλει ούτε κάρτα SIM. Εχω μέσα τρία προγράμματα περασμένα και κάνω αυτό που ζητάω, πλοήγηση δηλαδή σε προσχεδιασμένες διαδρομές από πριν στον υπολογιστή, είτε είναι ημερήσιες βόλτες η μεγαλύτερα ταξίδια.

Κατι χρήσιμο, όσο πιο οριζόντια κάθεται το κινητό δηλαδή κοιτάει πιο πολύ προς τα πάνω τόσες περισσότερες αντανακλάσεις υπάρχουν και όσο πιο κάθετα τόσο καλύτερα. Από εκεί και πέρα αν δεν είναι θέμα το οικονομικό παίζεις σαφώς και σε καλύτερα μοντέλα κινητών η tablet, πχ εγω δεν θα επαιρνα zumo xt2 εαν δεν ήταν θέμα το οικονομικό θα έπαιρνα ένα τέτοιο Carpe Iter Pad – Carpe Iter και θα είχα όποιο και όσα προγράμματα ήθελα εγκατεστημένα ή ένα τέτοιο DMD-T665 Nav Phone (5.7").
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Εχω αυτό το κινητό Ulefone Armor X12 pro. Για την χρήση που του κάνω εγώ είμαι μέχρι στιγμής υπερευχαριστημένος, βέβαια ο καιρός θα δείξει, το αγόρασα καθαρά για να το χρησιμοποιήσω για GPS στην μηχανή, δεν του έχω βάλει ούτε κάρτα SIM. Εχω μέσα τρία προγράμματα περασμένα και κάνω αυτό που ζητάω, πλοήγηση δηλαδή σε προσχεδιασμένες διαδρομές από πριν στον υπολογιστή, είτε είναι ημερήσιες βόλτες η μεγαλύτερα ταξίδια.

Κατι χρήσιμο, όσο πιο οριζόντια κάθεται το κινητό δηλαδή κοιτάει πιο πολύ προς τα πάνω τόσες περισσότερες αντανακλάσεις υπάρχουν και όσο πιο κάθετα τόσο καλύτερα. Από εκεί και πέρα αν δεν είναι θέμα το οικονομικό παίζεις σαφώς και σε καλύτερα μοντέλα κινητών η tablet, πχ εγω δεν θα επαιρνα zumo xt2 εαν δεν ήταν θέμα το οικονομικό θα έπαιρνα ένα τέτοιο Carpe Iter Pad – Carpe Iter και θα είχα όποιο και όσα προγράμματα ήθελα εγκατεστημένα ή ένα τέτοιο DMD-T665 Nav Phone (5.7").
Για το δίλημμα android ή garmin έχουν γραφτεί πολλά, υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε κάθε λύση... Προσωπικά θα επέλεγα ένα rugged smartphone (και όχι tablet) μόνο σε συνάρτηση με ένα λογικό κόστος (αξιόλογη η εμπειρία σου με το Ulefone), αν ανεβώ παραπάνω θα πάω προς την πιο εξειδικευμένη λύση του Garmin. Για μένα τουλάχιστον αυτό είναι ξεκάθαρο...
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Για το δίλημμα android ή garmin έχουν γραφτεί πολλά, υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε κάθε λύση... Προσωπικά θα επέλεγα ένα rugged smartphone (και όχι tablet) μόνο σε συνάρτηση με ένα λογικό κόστος (αξιόλογη η εμπειρία σου με το Ulefone), αν ανεβώ παραπάνω θα πάω προς την πιο εξειδικευμένη λύση του Garmin. Για μένα τουλάχιστον αυτό είναι ξεκάθαρο...
Εννοείται συμφωνώ ο καθένας τα βλέπει διαφορετικά και αποφασίζει με τα δικά του θέλω. Το κινητό το έχω καμιά 6 μήνες αλλωστε είναι καινούριο μοντέλο δεν με έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα, εχω πάνω osmand+, mapfactor navigator και myrouteapp,τα τρέχει όλα χωρίς καμία δυσκολία, τώρα μακροχρόνια αν βγάλει πρόβλημα η όχι δεν μπορώ να το ξέρω, απλά το έβαλα σαν πρόταση στο κομμάτι ότι και με λιγότερα λεφτά μπορείς να κάνεις την δουλειά σου πάντα όμως σε συνάρτηση με τις ανάγκες και τα θέλω του καθενός
 
Top Bottom