Tenere 700 vs F800gs vs ....

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Έχοντας μπει στη διαδικασία πώλησης της γριάς μου, έχω αρχίσει και προβληματίζομαι για την επόμενη. Οι πρώτες επιλογές όπως λέει και ο τίτλος είναι το Τ7 καινούργιο (αφού δε βρίσκεις έυκολα μτχ. και αν βρείς θες μετρητά) ή το F800GS σε μτχ. Το πρώτο το έχω καβαλήσει ξέρω ότι μου αρέσει, αλλά θα ζοριστώ οικονομικά για να το αποκτήσω, το δεύτερο το έχω καβαλήσει πρίν από πολύ καιρό αλλά δε θυμάμαι και πολλά. Στη γνωστή σελίδα με τα μτχ. βρίσκεις τα πρώτα μοντέλα (πρίν γίνει ηλεκτρόγκαζο) σε καλές τιμές (5 - 7κ), ορισμένα και με κάποιο εξοπλισμό. Η δεύτερη περίπτωση με προβληματίζει σε ότι αφορά το κόστος συντήρησης (BMW γαρ) καθώς και κάποια γνωστά προβλήματα που βγάζει με τα πηνία, εμπρός φανάρι, ενώ στα χιλιόμετρα που έχουν σύντομα θα χρειαζονται φροντίδα οι αναρτήσεις που θα έχουν φορτωθεί με χιλιόμετρα (αλυσίδες, γρανάζια, λάστιχα, κλπ.). Από οικονομικής άποψης σίγουρα με βολεύει το μτχ. αφού δεν θα ανοιχτώ πολύ, αλλά ξέρω ότι πιθανόν να βγούν επιπλεόν έξοδα σε βάθος χρόνου. Το αντίθετο συμβαίνει για το Τ7, που για τουλάχιστον μερικά χρόνια θα ασχολείσαι μόνο με τα βασικά σέρβις.

Τελειώνοντας, μάλλον ανάποδα, να πω ότι η μηχανή για εμένα είναι καθημερινό μέσο μετακίνησης στην πόλη, θα κάνω δικάβαλα ταξίδια μέσα στο χρόνο φορτωμένος με κατασκηνωτικό εξοπλισμό, αλλά και βόλτες μόνος εντός και εκτός δρόμου. Με ενδιαφέρει το κόστος χρήσης και συντήρησης να είναι σε λογικά επίπεδα και να μην καίει τον πάτο της, αν και συνιθισμένος από τα καρμπυρατέρ τόσα χρόινια μάλλον δεν πρέπει να με απασχολεί το τελευτάιο και τόσο πολύ. Οπότε η μηχανή πρέπει να είναι πασπαρτού... Για πείτε τις σκέψεις σας και αν ξεχνάω κάποιο άλλο ικανό μοντέλο που θα ταίριαζε στη χρήση που κάνω.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε υπάρχουν διάφοροι τύποι αναβατών οι οποίοι κατατάσσονται σύμφωνα με το οδηγικό στυλ αλλά και με μια φιλοσοφία. Θεωρώ πως κάτοχοι ή τέλος πάντων όσοι έχουν πλουσιότερη προϊστορία με μοτοσυκλέτες προερχόμενες από τη χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου, δύσκολα θα προσαρμοστούν στις απαιτήσεις των Ευρωπαϊκών μοτοσυκλετών. Δε λέω πως δε θα το έκανα αλλά θα το έκανα μόνο για κάτι πραγματικά ξεχωριστό, τόσο ώστε να μη με νοιάζει τίποτα, να μην υπάρχουν δηλαδή δεύτερες σκέψεις με το καλημέρα. Όταν αυτές υπάρχουν... τρώει "x" μονομιάς. Αυτά τα γράφω γιατί αναφέρθηκες σε μοτοσυκλέτα καθημερινής χρήσης και πολλαπλών χρήσεων κατά τη διάρκεια του έτους.

7-8 χιλιάδες σε μεταχειρισμένο BMW σημαίνει πως σε 3 χρόνια υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να έχεις δώσει όσα χρειάζονται για ένα καινούριο Tenere 700 βάζοντας μια σταθερή δόση -που θα ξέρεις τι σου γίνεται- χωρίς απρόσμενες εκπλήξεις, με την προϋπόθεση πάντα ότι ότι και να έχεις θέλεις να είναι σωστό και από όσο σε γνωρίζω δε πρόκειται να αφήσεις μοτοσυκλέτα στη τύχη της. Αν έβρισκες BMW της αρεσκείας σου στις 6.000 (δεν έχω ιδέα πόσο πουλιούνται πραγματικά) θα το σκεφτόμουν.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Έχει βάση αυτό που λές. Μπορεί να ζορίζομαι παραπάνω, αλλά θα ξέρω ακριβώς πόσο θα ζορίζομαι. Και ναι τόσα χρόνια αυτή η αίσθηση του βάζω εμπρός και φεύγω δεν υπάρχει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συγνώμη... Σε 25000 χλμ τι ζημιά θα μπορούσε να βγάλει ένα 800, ώστε να πληρώσουμε 5000 ευρω
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Συγνώμη... Σε 25000 χλμ τι ζημιά θα μπορούσε να βγάλει ένα 800, ώστε να πληρώσουμε 5000 ευρω
Σίγουρα τα πηνία, το εμπρός φανάρι, σημείο στρήριξης του πίσω αμορτισέρ, και λοιπα αναλώσιμα που μπορεί να χρειαστεί (αλυσιδογράναζα, λάστιχα, κλπ.). Δεν φτάνει τα 5.000 σίγουρα, αλλά η αρχική χαμηλή τιμή ψαλιδίζει το οικονομικό χάσμα.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ποιο σου αρεσει πιο πολυ ?

Χτυπα το , και ολα τ'αλλα ειναι πασατεμπος.



Τωρα για κουσκούς, μου αρεσει το Τ700 αλλα δεν ξερω ποσο ανετο θα ειναι σε δικαβαλο , φορτωμενος με κατασκηνωτικο εξοπλισμο σε σχεση με το 800αρι που ειναι μανουλα στο φορτωμα και εχει και ροπη.
Στο χωμα, θα ειναι ωραιο.
Περι αξιοπιστιας, τα ακουω βερεσέ, μιας και ουτε το Τ700 εχει περπατησει τοσο οσο να ξερουμε τι κουσουρια θα βγαλει , ΑΝ βγαλει....
Τα 800αρια με ψαξιμο , ισως οχι τα πρωτα αλλα τα νεοτερης χρονιας να αξιζει, αλλα μεσα σου ξερεις οτι η φτηνια τρωει τον παρά...και παει λεγοντας....

Επιστρεφουμε στην αρχικη αναφορα λοιπον , και αμα το γουσταρεις παρτο... ετσι κι αλλιως η ζωη ειναι μικρη για να κανεις εκπτωσεις.

Αυτα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σίγουρα τα πηνία, το εμπρός φανάρι, σημείο στρήριξης του πίσω αμορτισέρ, και λοιπα αναλώσιμα που μπορεί να χρειαστεί (αλυσιδογράναζα, λάστιχα, κλπ.). Δεν φτάνει τα 5.000 σίγουρα, αλλά η αρχική χαμηλή τιμή ψαλιδίζει το οικονομικό χάσμα.
Τα πηνία έχουν 200 ευρω
Με 150 βάζεις καινουργιο led φαναρι
Τα αναλώσιμα.. Ότι λέει ο από πανω
Τα σερβις που αναφέρεις, είναι ίσως τα πιο φθηνά σε τέτοιου είδους μηχανή.

Αυτα
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
θα κάνω δικάβαλα ταξίδια μέσα στο χρόνο φορτωμένος με κατασκηνωτικό εξοπλισμό
μήπως, λεω το tenere δεν κάνει για τα παραπάνω ;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
μήπως, λεω το tenere δεν κάνει για τα παραπάνω ;
Δεν ξέρω πόσο άβολη μπορεί να γίνει η σέλα του για δυο άτομα, μόνο ιδιοκτήτες μπορούν να μεταφέρουν τις εντυπώσεις τους. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο βολικό με το F800GS με την πολυθρόνα που έχει για σέλα (συγκριτικά με το Τ7). Πάντως σήμερα ανά 2-3 ώρες γίνεται και μία στάση για ξεμούδιασμα.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Παρε οποιο σου αρεσει,να το βλεπεις και να θες να πας βολτα!
Εγω τενερε θα επερνα γιατι το καινουργιο ειναι καινουργιο και μου αρεσει και αρκετα
τωρα ολα βγαζουν προβληματα ειναι τι θα σου κατσει
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Δύσκολο να συγκριθεί μεταχειρισμένο με καινούργιο.
Απο οικονομικής άποψης το F800 συμφέρει απείρως.
Τα ίδια θα σου προσφέρει ίσως και περισσότερα στο δικάβαλο ταξίδι και στην άνεση χωρίς να υστερεί στο χώμα.
Το F800 μτχ στοιχίζει σχεδόν τα μισά από καινούργιο Tenere.
Me 500 + - ευρώ αλλάζεις αναλώσιμα σε καλό μετχ. F800 και σου μένουνε τα υπόλοιπα λεφτά.
Το Tenere είναι στημένο πιο εντουρέ με κύριο μειονέκτημα (για ΄μένα) η στενή σέλα και η έλλειψη χώρου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δύσκολο να συγκριθεί μεταχειρισμένο με καινούργιο.
Απο οικονομικής άποψης το F800 συμφέρει απείρως.
Τα ίδια θα σου προσφέρει ίσως και περισσότερα στο δικάβαλο ταξίδι και στην άνεση χωρίς να υστερεί στο χώμα.
Το F800 μτχ στοιχίζει τα μισά από καινούργιο Tenere.
Me 500 + - ευρώ αλλάζεις αναλώσιμα σε καλό μετχ. F800 και σου μένουνε τα υπόλοιπα λεφτά.
Το Tenere είναι στημένο πιο εντουρέ με κύριο μειονέκτημα (για ΄μένα) η στενή σέλα και η έλλειψη χώρου.
Για να καταλάβω, αν το πούλαγες και είχες 25000χλμ, θα το πούλαγες 5000€, έστω 6000€;
Ναι σε αυτή τη τιμή αν το δικάβαλο και το μεγάλο ταξίδι είναι στα σχέδια θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

Μην αρχίσουμε όμως τα 7000 ή 8000 ευρά, γιατί αν και με 60.000 το έχω πένα κτλ.... γιατί τότε φτάσαμε το 80% του καινούριου.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Για να καταλάβω, αν το πούλαγες και είχες 25000χλμ, θα το πούλαγες 5000€, έστω 6000€;
Ναι σε αυτή τη τιμή αν το δικάβαλο και το μεγάλο ταξίδι είναι στα σχέδια θα το σκεφτόμουν σοβαρά.
Τα μοντ. 2008 τόσο πιάνουν.
Νομίζω ο φίλος γράφει ότι ταξίδια φορτωμένος και δικάβαλος είναι στα σχέδιά του...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Κάνω τέτοια ταξίδια (φουλ φορτωμένος) 2-3 φορές το χρόνο. Ο συνεπιβάτης μπορεί να κάνει μικρές παραχωρήσεις πιστεύω, αν και δεν ξέρω πόσο άνετα κάθεται στο Τ7.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Κάνω τέτοια ταξίδια (φουλ φορτωμένος) 2-3 φορές το χρόνο. Ο συνεπιβάτης μπορεί να κάνει μικρές παραχωρήσεις πιστεύω, αν και δεν ξέρω πόσο άνετα κάθεται στο Τ7.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Ετσι οπως τα γραφεις, πιστευω πως πας σε 800αρι της BMW....
Τουλαχιστον εγω εαν ειχα βλεψεις με δικαβαλο , φορτωμενος εκει θα πηγαινα....
Εστω και με τιμες κοντα στα 8,000 για νεοτερο μοντελο...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ετσι οπως τα γραφεις, πιστευω πως πας σε 800αρι της BMW....
Τουλαχιστον εγω εαν ειχα βλεψεις με δικαβαλο , φορτωμενος εκει θα πηγαινα....
Εστω και με τιμες κοντα στα 8,000 για νεοτερο μοντελο...
Βαλε λίγο ακόμα για 2015 και μοντελα μετά.
Βεβαια μιλάμε για σχεδόν άλλη κατηγορία μηχανής, σε σχέση με το Τ700

Και εγώ νομίζω ότι το δικαβαλο φορτωμένο, είναι πολύ μέσα στην ζωή του, για Τ700
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ λέω ξεκάθαρα πως το Tenere 700 για δικάβαλος φορτωμένος και μεγάλα ταξίδια δεν κάνει εκτός αν... βάλεις τη σέλα comfort για τον συνεπιβάτη και κάνεις στάσεις των 15-30 λεπτών ανά δυο ώρες οδήγησης. Δεν είναι φτιαγμένο για δικάβαλο μεγάλο ταξίδι και με συχνές στάσεις δε μπορείς να μαζέψεις χιλιόμετρα.

Για μονοκάβαλος είναι τέλειο για τα πάντα, τα έχω πει του stefos και παλιότερα σε προσωπική συζήτηση. Ότι θα κερδίσει στο ταξίδι θα το χάσει σε χώμα και νομίζω πως οι δράσεις του ως μονοκάβαλος θα είναι πιο συχνές. Το θέμα είναι πως το δικάβαλο έχει πιο ισχυρή ψήφο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ λέω ξεκάθαρα πως το Tenere 700 για δικάβαλος φορτωμένος και μεγάλα ταξίδια δεν κάνει εκτός αν... βάλεις τη σέλα comfort για τον συνεπιβάτη και κάνεις στάσεις των 15-30 λεπτών ανά δυο ώρες οδήγησης. Δεν είναι φτιαγμένο για δικάβαλο μεγάλο ταξίδι και με συχνές στάσεις δε μπορείς να μαζέψεις χιλιόμετρα.

Για μονοκάβαλος είναι τέλειο για τα πάντα, τα έχω πει του stefos και παλιότερα σε προσωπική συζήτηση. Ότι θα κερδίσει στο ταξίδι θα το χάσει σε χώμα και νομίζω πως οι δράσεις του ως μονοκάβαλος θα είναι πιο συχνές. Το θέμα είναι πως το δικάβαλο έχει πιο ισχυρή ψήφο.
Το ίδιο λέμε όλοι...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το ίδιο λέμε όλοι...
Απλά το ξεκαθάρισα για να μη θεωρηθεί ότι ο αντίλογος μου είναι τύπου BMW vs Yamaha. Απλά είναι αδύνατο να πήγαινα σε επιλογή μεταχειρισμένου BMW GS 800 σε αυτά τα λεφτά, πιο εύκολα θα κοίταγα έναν boxer.
 
Top Bottom