Tenere 700 vs F800gs vs ....

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια σας, τα οποία όλα είναι δεκτά, εξ' άλλου αυτός ήταν και ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα. Μετά 13/15 μοντέλο Φ8 πλησιάζει και χτυπάει την τιμή του καινούργιου Τ7 και λογικό αν σκεφτεί κανείς την αρχική τιμή του. Άρα ή λούσα και φορτωμένα ταξίδια με υστέρηση στα χωμάτινα, ή Σπαρτιάτικη λογική με παραχωρήσεις στον ακοικτό δρόμο για δυο άτομα... καλή σπαζοκεφαλιά. Επίσης συμφωνώ για το μπόξερ, σε αυτά τα χρήματα βλέπεις έυκολα μετά 10 μοντέλο-καλά θυμάμαι;- (με τους 2 εκκεντροφόρους).
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια σας, τα οποία όλα είναι δεκτά, εξ' άλλου αυτός ήταν και ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα. Μετά 13/15 μοντέλο Φ8 πλησιάζει και χτυπάει την τιμή του καινούργιου Τ7 και λογικό αν σκεφτεί κανείς την αρχική τιμή του. Άρα ή λούσα και φορτωμένα ταξίδια με υστέρηση στα χωμάτινα, ή Σπαρτιάτικη λογική με παραχωρήσεις στον ακοικτό δρόμο για δυο άτομα... καλή σπαζοκεφαλιά. Επίσης συμφωνώ για το μπόξερ, σε αυτά τα χρήματα βλέπεις έυκολα μετά 10 μοντέλο-καλά θυμάμαι;- (με τους 2 εκκεντροφόρους).

Με το συμπαθιο, αλλα οποτε ακουω καποιον οτι θα υστερει στο χωμα με το 800αρι , του συστηνω τον Rangos και τον Sevax....
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Με το συμπαθιο, αλλα οποτε ακουω καποιον οτι θα υστερει στο χωμα με το 800αρι , του συστηνω τον Rangos και τον Sevax....
Ίσως δεν το έθεσα σωστά. Δεν είναι το ίδιο στημμένο για χώμα. Ειδικά για τα μετά 13 μοντέλα έχω διαβάσει (χωρίς να γνωρίζω όμως) ότι οι ρυθμίσεις του ESA δεν βοηθάνε και καλύτερα να ήταν "απλό" αμορτισέρ. Και πάλι όμως δεν γνωρίζω, αλλά θα βοηθήσουν καλύτερα αυτοί που τα έχουν ήδη.
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Μιας και ζήτησες γνώμες,
Προσωπικά, καμία απο τις 2 μηχανές δεν μου αρέσει ούτε για καθημερινή χρήση, αλλά ούτε και για ταξίδια, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Το θέμα είναι ότι, από την δική μου εμπειρία τουλάχιστον, μην πάρεις μεταχειρισμένο απο Έλληνα που το έχει ακουμπήσει Έλληνας μηχανικός, εκτός και αν και ο πρώην ιδιοκτήτης και ο μηχανικός του είναι αδερφικοι σου φίλοι.
Γνώμη μου απλά.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Με το συμπαθιο, αλλα οποτε ακουω καποιον οτι θα υστερει στο χωμα με το 800αρι , του συστηνω τον Rangos και τον Sevax....
Έχω πάει κ με καλύτερες

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Μιας και ζήτησες γνώμες,
Προσωπικά, καμία απο τις 2 μηχανές δεν μου αρέσει ούτε για καθημερινή χρήση, αλλά ούτε και για ταξίδια, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Το θέμα είναι ότι, από την δική μου εμπειρία τουλάχιστον, μην πάρεις μεταχειρισμένο απο Έλληνα που το έχει ακουμπήσει Έλληνας μηχανικός, εκτός και αν και ο πρώην ιδιοκτήτης και ο μηχανικός του είναι αδερφικοι σου φίλοι.
Γνώμη μου απλά.
Μήπως γινεσαι λίγο έως πολύ άδικος;; δεν ειναι ολα τα συνεργεία το ίδιο, και αυτό ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα ανεξαρτήτως αντικειμένου
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μιας και ζήτησες γνώμες,
Προσωπικά, καμία απο τις 2 μηχανές δεν μου αρέσει ούτε για καθημερινή χρήση, αλλά ούτε και για ταξίδια, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Το θέμα είναι ότι, από την δική μου εμπειρία τουλάχιστον, μην πάρεις μεταχειρισμένο απο Έλληνα που το έχει ακουμπήσει Έλληνας μηχανικός, εκτός και αν και ο πρώην ιδιοκτήτης και ο μηχανικός του είναι αδερφικοι σου φίλοι.
Γνώμη μου απλά.
Δεν ξέρω πόσο λογική έχει αυτό που γράφεις αλλά πες , λέμε πες , ότι βάζεις αύριο αγγελία το δικό σου μηχανάκι κ έρχεται κάποιος να το πάρει κ πέφτουμε πάνω και του λέμε :μην το πάρεις , πιο ξέρει τι είναι αυτός , ποιος το έκανε σέρβις κ όλοι οι Έλληνες είναι κατσαπλιαδες κ άλλα τέτοια όμορφα .

Γενικά είμαι ενάντια στο τσουβαλιασμα και στις ταμπέλες κ έχω πάρει ουκο λίγα μεταχειρισμένα με κανένα πρόβλημα , ούτε στην αγορά , ούτε στην πώληση .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Μήπως γινεσαι λίγο έως πολύ άδικος;; δεν ειναι ολα τα συνεργεία το ίδιο, και αυτό ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα ανεξαρτήτως αντικειμένου
Ναι, σαφώς απο την σκοπιά σου ίσως γίνομαι άδικος, δεν θα διαφωνισω.
Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις.
Πόσο τυχερός πρέπει να είσαι για να πέσεις στην εξαίρεση;
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ναι, σαφώς απο την σκοπιά σου ίσως γίνομαι άδικος, δεν θα διαφωνισω.
Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις.
Πόσο τυχερός πρέπει να είσαι για να πέσεις στην εξαίρεση;
Καθόλου τύχη δε χρειάζεται, το ότι σου έτυχαν ενδεχομένως διάφορα, οκ το κατανοώ ειλικρινά
Να στο πω πιο απλά, δε ξερω με τι ασχολείσαι επαγγελματικά και δε μου πέφτει και λόγος. Στο επαγγελμα σου ολοι είστε οι καλύτεροι που υπάρχουν;;;;
Το μηχανακι σου δε το φτιάχνει Έλληνας;
Και γιατί να θελει κάποιος να το αγοράσει αν στο φτιάχνει Ελληνας απατεωνακος...
Φιλικοί οι προβληματισμοι μου εννοείται
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κάνω τέτοια ταξίδια (φουλ φορτωμένος) 2-3 φορές το χρόνο. Ο συνεπιβάτης μπορεί να κάνει μικρές παραχωρήσεις πιστεύω, αν και δεν ξέρω πόσο άνετα κάθεται στο Τ7.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Ένα vstrom 650 με ακτινωτές ζάντες θα σου ταίριαζε καλύτερα νομίζω λόγω 2κάβαλου και φορτώματος.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ναι, σαφώς απο την σκοπιά σου ίσως γίνομαι άδικος, δεν θα διαφωνισω.
Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις.
Πόσο τυχερός πρέπει να είσαι για να πέσεις στην εξαίρεση;
Δεν ειναι η τυχη ο κρισιμος παραγοντας σε μια αγορα μεταχειρησμενης μοτοσυκλετας
Αντιθετως καποιες βασικες μηχανολογικες γνωσεις, το καλο ματι, η σχολαστικοτητα κατα τον ελεγχο και το ...ψυχογραφημα του πωλητη ειναι καποιοι απο τους πραγματι κρισιμους παραγοντες που θα κρινουν αν μια αγορα ηταν καλη ή αν πιαστηκαμε κοροιδα
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ένα vstrom 650 με ακτινωτές ζάντες θα σου ταίριαζε καλύτερα νομίζω λόγω 2κάβαλου και φορτώματος.
Δε μπορώ να σκέφτομαι να οδηγώ μηχανή που δεν έχει εμπρός τροχό 21", για εμένα είναι απαραίτητος.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δε μπορώ να σκέφτομαι να οδηγώ μηχανή που δεν έχει εμπρός τροχό 21", για εμένα είναι απαραίτητος.

Γιατι εγω , που πηρα μηχανακι χωρις να περασω απο το Ληξιαρχειο ???

:rolleyes:
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700

Έδω είχα το ίδιο δίλλημα.
Πήρα το Τενερε καινούργιο με προκαταβολη 5000 και τα υπολοιπα με δόσεις 36 Χ 170 Ευρώ περίπου.

Αν έβρισκα f800 μετά το 2014 (6ετίας) σχετικά καθαρό με 30.000χλμ και έως 7.000 ευρώ, το πιθανότερο είναι να έπαιρνα το gs.
Δεν υπήρχαν ομως, ίσως με το 850 gs να είναι λίγο πιο εφικτό.

Ξεκίνα να σκέφτεσαι τον εαυτό σου με το Τ700.
Από άποψη άνεσης δεν θα ακούσεις γκρίνια για ταξίδια έως 500 χλμ με δύο 20λεπτες στάσεις ( που θα γίνουν λόγω αυτονομίας).
Από άποψη δυνατοτήτων το Τ7 θα κάνεις και λίγο χώμα παραπάνω (πιο άνετα).
Απο άποψη κ@υλ@ς, το Τ7 όντας καινούργιο ακόμα (και μέχρι να βγεί το Τ7 travel edition) θα το βαρεθείς αργότερα και θα βρίσκεις φρέσκα αξεσουάρ.
Από άποψη άνεσης το BMW είναι ανώτερο (για αυτό μόνο πληρώνεις διακιολογημένα κάτι παραπάνω).
Από άποψη τιμής δεν ξέρω από ποιό θα χάσεις στην μεταπώληση. μάλλον όμως το ΒΜW μεταχειρισμένο θα κρατήσει την τιμή που θα το πάρεις ( -1.500 ευρώ)

Αυτά από εμένα και στην διάθεσή σου αν θες να δοκιμάσεις μια βόλτα με Τ7
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Καθόλου τύχη δε χρειάζεται, το ότι σου έτυχαν ενδεχομένως διάφορα, οκ το κατανοώ ειλικρινά
Να στο πω πιο απλά, δε ξερω με τι ασχολείσαι επαγγελματικά και δε μου πέφτει και λόγος. Στο επαγγελμα σου ολοι είστε οι καλύτεροι που υπάρχουν;;;;
Το μηχανακι σου δε το φτιάχνει Έλληνας;
Και γιατί να θελει κάποιος να το αγοράσει αν στο φτιάχνει Ελληνας απατεωνακος...
Φιλικοί οι προβληματισμοι μου εννοείται
Οκ, κανένα πρόβλημα. Το σταματάω εδώ γιατί θα καταστρεψουμε το νήμα του παλικαριού με τις απόψεις μας.
Δεν σημαίνει ότι σε αγνοώ, μην το πάρεις προσωπικά!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7

Έδω είχα το ίδιο δίλλημα.
Πήρα το Τενερε καινούργιο με προκαταβολη 5000 και τα υπολοιπα με δόσεις 36 Χ 170 Ευρώ περίπου.

Αν έβρισκα f800 μετά το 2014 (6ετίας) σχετικά καθαρό με 30.000χλμ και έως 7.000 ευρώ, το πιθανότερο είναι να έπαιρνα το gs.
Δεν υπήρχαν ομως, ίσως με το 850 gs να είναι λίγο πιο εφικτό.

Ξεκίνα να σκέφτεσαι τον εαυτό σου με το Τ700.
Από άποψη άνεσης δεν θα ακούσεις γκρίνια για ταξίδια έως 500 χλμ με δύο 20λεπτες στάσεις ( που θα γίνουν λόγω αυτονομίας).
Από άποψη δυνατοτήτων το Τ7 θα κάνεις και λίγο χώμα παραπάνω (πιο άνετα).
Απο άποψη κ@υλ@ς, το Τ7 όντας καινούργιο ακόμα (και μέχρι να βγεί το Τ7 travel edition) θα το βαρεθείς αργότερα και θα βρίσκεις φρέσκα αξεσουάρ.
Από άποψη άνεσης το BMW είναι ανώτερο (για αυτό μόνο πληρώνεις διακιολογημένα κάτι παραπάνω).
Από άποψη τιμής δεν ξέρω από ποιό θα χάσεις στην μεταπώληση. μάλλον όμως το ΒΜW μεταχειρισμένο θα κρατήσει την τιμή που θα το πάρεις ( -1.500 ευρώ)

Αυτά από εμένα και στην διάθεσή σου αν θες να δοκιμάσεις μια βόλτα με Τ7
Σε ευχαριστώ Κλέαρχε είμαστε στην ίδια σελίδα (εκτός από την ίδια γειτονία). Σε βλέπω στην περιοχή και την καμαρώνω κάθε φορά.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ποιο σου αρεσει πιο πολυ ?

Χτυπα το , και ολα τ'αλλα ειναι πασατεμπος.
απλά τα πράγματα!!!!

σου αρέσει το Τ700 και μπορείς να το πάρεις?? καλορίζικο και λιώστο..
σου αρέσει το Τ700, αλλά δεν μπορείς να το πάρεις?? βρες ένα καλό F800GS (by the way, το μόνο GS-ειδικά το κίτρινο- που θα έπερνα ...)
δε σου αρέσει το Τ700, δε σου αρέσει το F800gs?? πάρε v-strom και μπες εδώ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες...
επίσης, νομίζω υπάρχει "πατέντα" που αλλάζεις το μπροστινό από το v-strom και αποκτάς 21΄΄ τροχό και μετά πχιός σε πιάνει....
αν δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω, είσαι στον σωστό δρόμο :)

στα σοβαρά τώρα.... αν μπορείς να πάρεις το Τενερε μη το συζητάς....
άλλωστε, όποια μηχανή και να πάρεις, όλο και κάποια υποχώρηση θα γίνει... πάρε αυτό που γουστάρεις και τέλος ;)


ελπίζω να βοήθησα :)
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Σε ευχαριστώ Κλέαρχε είμαστε στην ίδια σελίδα (εκτός από την ίδια γειτονία). Σε βλέπω στην περιοχή και την καμαρώνω κάθε φορά.
Αφού είμαστε στην ίδια γειτονιά έλα.ναντο κάνεις μια βόλτα.
Στείλε μνμ ή πάρε τηλέφωνο
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
απλά τα πράγματα!!!!

σου αρέσει το Τ700 και μπορείς να το πάρεις?? καλορίζικο και λιώστο..
σου αρέσει το Τ700, αλλά δεν μπορείς να το πάρεις?? βρες ένα καλό F800GS (by the way, το μόνο GS-ειδικά το κίτρινο- που θα έπερνα ...)
δε σου αρέσει το Τ700, δε σου αρέσει το F800gs?? πάρε v-strom και μπες εδώ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες...
επίσης, νομίζω υπάρχει "πατέντα" που αλλάζεις το μπροστινό από το v-strom και αποκτάς 21΄΄ τροχό και μετά πχιός σε πιάνει....
αν δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω, είσαι στον σωστό δρόμο :)

στα σοβαρά τώρα.... αν μπορείς να πάρεις το Τενερε μη το συζητάς....
άλλωστε, όποια μηχανή και να πάρεις, όλο και κάποια υποχώρηση θα γίνει... πάρε αυτό που γουστάρεις και τέλος ;)


ελπίζω να βοήθησα :)
Πετσόκοψες...
 
Top Bottom