Γκέτεμποργκ Σουηδίας και πέριξ

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εισαι και εσυ!!!! αχαλινωτος
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Παρασκευή 5 και Σάββατο 6 Αυγούστου έκανα μια 2ήμερη καταδρομική στη σουηδική ύπαιθρο.

Τις διαδρομές τις είχα σχεδιάσει μετά από πολύ ψάξιμο εδώ και αρκετό καιρό.
Διανυκτέρευσα ένα βράδυ στη πόλη Åmål που βρίσκεται 200 ΚΜ βορειο-ανατολικά του Gothenburg.

Το πλάνο ήταν να φτάσω το γρηγορότερο στην πόλη Åmål και από εκεί να ακολουθήσω τις χωμάτινες διαδρομές που είχα σχεδιάσει.

Από τα 840 ΚΜ τα 480 περίπου ήταν ασφάλτινα σε εθνικό και επαρχιακό δίκτυο. Τα υπόλοιπα 360 ΚΜ ήταν χωμάτινα (όχι τεχνικά κομμάτια, βατοί χωματόδρομοι).

Εδώ η περιοχή που κινήθηκα:



Και ο απολογισμός:



Η θερμοκρασία κυμάνθηκε 17 με 20 βαθμούς αλλά την Παρασκευή συνάντησα βροχή σε αρκετά σημεία. Το Σάββατο αν και δεν έβρεξε ήταν βαρετά λόγω συννεφιάς.
Παρόλαυτα δεν πτοήθηκα, τα αδιάβροχα έκαναν δουλειά και το ευχαριστήκα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Επέλεξα 159 φωτογραφίες από την Παρασκευή 05 Αυγούστου (γύρω στις 7 ώρες οδήγησης), οι οποίες βρίσκονται εδώ για οποιον ενδιαφέρεται:

http://imgur.com/a/5KeKK

EDIT:
φωτογραφίες από το Σάββατο 06 Αυγούστου εδώ:

http://imgur.com/a/JV0fA
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Ωραίος Γιώργη... γενικά όπου και να πας γύρω απ την λίμνη είναι ωραία ;)
Πρέπει να πας ενα Spiken τώρα...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Ωραίος Γιώργη... γενικά όπου και να πας γύρω απ την λίμνη είναι ωραία ;)
Πρέπει να πας ενα Spiken τώρα...
Σωστά Κώστα, αλλά δεν έκανα τον γύρο της μεγαλύτερης λίμνης στη Σουηδία (Vänern), κινήθηκα βορειότερα από τη λίμνη.
Είναι όλο λίμνες και λιμνάκια. Όλες οι φωτογραφίες που ανέβασα είναι και από διαφορετικές λίμνες...

Μια ματιά στον χάρτη τα λέει όλα (περίπου εκεί κινήθηκα):

 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Σάββατο 03 Σεπτεμβρίου
θερμοκρασία: 17 με 20 βαθμούς, αρκετός αέρας και κατά τόπους βροχές

Πρόλογος:
Το GPS μου (Garmin 350LM) έπεσε και έσπασε η οθόνη. Έπειτα από επικοινωνία με τη Garmin με αναβάθμισαν με το 390LM μοντέλο.
Μια χαρά!
Το 390 έχει μια έξτρα επιλογή ονόματι "curvy roads" που ήθελα να δοκιμάσω.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι σε συνδυασμό με την επιλογή "αποφυγή εθνικού δικτύου" κατέληξα μέσα σε δάσος και δρόμους οι οποίοι μόνο δρόμοι δεν χαρακτηρίζονται.

Παρόλαυτα είχα μια υπέροχη μοτοβόλτα και καταπληκτική μέρα!



 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3


Έχω κυκλώσει κάτι τεράστια μανιτάρια που συνάντησα αλλά είχα ωραίο ρυθμό και δεν κατέβηκα για κοντινές φωτο:



Εδώ το GPS ήθελε να με στείλει δεξιά... Υποτίθεται είναι δρόμος. Δεν του έκανα τη χάρη και συνέχισα ευθεία:















 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Φοβερά τοπία !!!
YΠΕΡΟΧΕΣ φωτό !!!
Ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι μαζί μας. :ok:
Να'σαι πάντα καλά ,να ταξιδεύεις. :friendship:





ΥΓ.1.: Οταν λές οτι ,σε αναβάθμισαν στο ακριβότερο-νεότερο μοντέλο (μετά απο θραύση της οθόνης) ...εννοείς δωρεάν ;
....... Κι αν ναι...υπάρχει ανάλογη πολιτική της Garmin ? ... ή ήταν -για κάποιον λόγο- "ειδική μεταχείριση" ;

ΥΓ.2.: Την GoPro ,την έχεις ρυθμισμένη να τραβάει μόνιμα φωτό ; ... ή την διαχειρίζεσαι με τηλεκοντρόλ και συνεχείς αλλαγές μενού ; (photo-video)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μετά βγήκα άσφαλτο και όλα καλά στην επιστροφή



Εδώ περισσότερες φωτογραφίες (καμιά 70αριά):
http://imgur.com/a/oxwEG

Καληνύχτα και θα επανέλθω με άλλη βόλτα (ευελπιστώ σύντομα)
Αχ αυτα τα συννεφα που αν τα βρει ο αερας και το σουρουπο σε πανε μεσα στον πολεμο των Αστρων...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Καλημέρα Κωνταντίνε (@el-Gatto)!

Σε ευχαριστώ!! Χαίρομαι που καταφέρνω με μερικές εικόνες να σας δείξω πως είναι εδώ.

Σχετικά με το GPS:
Οχι, δεν με αναβάθμισαν δωρεάν ούτε έτυχα ειδικής μεταχείρισης. Έτσι είναι η πολιτική της σκανδιναβικής Garmin.
Τους έστειλα email με την απόδειξη αγοράς (Ιούλιος 2012) και τους ρώτησα πόσο κοστίζει η αντικατάσταση της οθόνης.
Μου απάντησαν ότι η τακτική που ακολουθούν είναι αντικατάσταση με άλλη μονάδα "refurbished" - και οχι σέρβις στο δικό μου GPS.
("ανανεωμένη" να το πω στα ελληνικά, δεν ξέρω αν είναι σωστός χαρακτηρισμός. Είναι GPS που για κάποιο λόγο τους το έστειλαν για επισκευή μέσω εγγύησης, το επισκεύασαν και το προωθούν στην αγορά πάλι).
Έπρεπε να τους στείλω με δικά μου έξοδα το GPS μου (μόνο τη συσκευή, όχι καλωδίωση και βάσεις) και με δικά τους έξοδα έστειλαν το refurbished 390LM.
Είχε συμφωνηθεί από πριν το κόστος (92 ευρώ) και ποιο μοντέλο θα μου στείλουν.
Δευτέρα το έστειλα και την επόμενη Δευτέρα είχα το "καινούργιο" GPS στα χέρια μου.
(αν και προερχόταν από σέρβις έδειχνε πραγματικά ολοκαίνουργιο, ούτε ίχνος γρατζουνιάς ή σημαδιού)

Σχετικά με τη GoPro:
Είναι το μοντέλο Hero 3. Είμαι σίγουρος ότι με νεότερα μοντέλα η ποιότητα των φωτογραφιών είναι ακόμη καλύτερη.
Έχω συνδεδεμένο τηλεκοντρόλ (στο τιμόνι) αλλά δεν το πολυχρησιμοποιώ για εναλλαγή βίντεο / φωτογραφιών. Το χρησιμοποιώ για έναρξη / σταμάτημα της λήψης φωτογραφιών.
Έχω ρυθμίσει να τραβάει εικόνες κάθε 3 δευτερόλεπτα. Μετά τις ξεσκαρτάρω στον υπολογιστή και κρατάω αυτές που έχουν ενδιαφέρον κ είναι καθαρές (είτε από μυγάκι στον φακό, κουνημένες, κακός φωτισμός)
Το Σάββατο για παράδειγμα έβγαλε καμιά 700αριά φωτογραφίες, αλλά κράτησα μόνο 70.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σάββατο 03 Σεπτεμβρίου
θερμοκρασία: 17 με 20 βαθμούς, αρκετός αέρας και κατά τόπους βροχές

Πρόλογος:
Το GPS μου (Garmin 350LM) έπεσε και έσπασε η οθόνη. Έπειτα από επικοινωνία με τη Garmin με αναβάθμισαν με το 390LM μοντέλο.
Μια χαρά!
Το 390 έχει μια έξτρα επιλογή ονόματι "curvy roads" που ήθελα να δοκιμάσω.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι σε συνδυασμό με την επιλογή "αποφυγή εθνικού δικτύου" κατέληξα μέσα σε δάσος και δρόμους οι οποίοι μόνο δρόμοι δεν χαρακτηρίζονται.

Παρόλαυτα είχα μια υπέροχη μοτοβόλτα και καταπληκτική μέρα!



Μην τολμησεις και βγάλεις την επιλογή curvy roads......:D
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Καλημέρα Κωνταντίνε (@el-Gatto)!

Σε ευχαριστώ!! Χαίρομαι που καταφέρνω με μερικές εικόνες να σας δείξω πως είναι εδώ.

Σχετικά με το GPS:
Οχι, δεν με αναβάθμισαν δωρεάν ούτε έτυχα ειδικής μεταχείρισης. Έτσι είναι η πολιτική της σκανδιναβικής Garmin.
Τους έστειλα email με την απόδειξη αγοράς (Ιούλιος 2012) και τους ρώτησα πόσο κοστίζει η αντικατάσταση της οθόνης.
Μου απάντησαν ότι η τακτική που ακολουθούν είναι αντικατάσταση με άλλη μονάδα "refurbished" - και οχι σέρβις στο δικό μου GPS.
("ανανεωμένη" να το πω στα ελληνικά, δεν ξέρω αν είναι σωστός χαρακτηρισμός. Είναι GPS που για κάποιο λόγο τους το έστειλαν για επισκευή μέσω εγγύησης, το επισκεύασαν και το προωθούν στην αγορά πάλι).
Έπρεπε να τους στείλω με δικά μου έξοδα το GPS μου (μόνο τη συσκευή, όχι καλωδίωση και βάσεις) και με δικά τους έξοδα έστειλαν το refurbished 390LM.
Είχε συμφωνηθεί από πριν το κόστος (92 ευρώ) και ποιο μοντέλο θα μου στείλουν.
Δευτέρα το έστειλα και την επόμενη Δευτέρα είχα το "καινούργιο" GPS στα χέρια μου.
(αν και προερχόταν από σέρβις έδειχνε πραγματικά ολοκαίνουργιο, ούτε ίχνος γρατζουνιάς ή σημαδιού)

Σχετικά με τη GoPro:
Είναι το μοντέλο Hero 3. Είμαι σίγουρος ότι με νεότερα μοντέλα η ποιότητα των φωτογραφιών είναι ακόμη καλύτερη.
Έχω συνδεδεμένο τηλεκοντρόλ (στο τιμόνι) αλλά δεν το πολυχρησιμοποιώ για εναλλαγή βίντεο / φωτογραφιών. Το χρησιμοποιώ για έναρξη / σταμάτημα της λήψης φωτογραφιών.
Έχω ρυθμίσει να τραβάει εικόνες κάθε 3 δευτερόλεπτα. Μετά τις ξεσκαρτάρω στον υπολογιστή και κρατάω αυτές που έχουν ενδιαφέρον κ είναι καθαρές (είτε από μυγάκι στον φακό, κουνημένες, κακός φωτισμός)
Το Σάββατο για παράδειγμα έβγαλε καμιά 700αριά φωτογραφίες, αλλά κράτησα μόνο 70.
Καλή φάση ο τρόπος εξυπηρέτησης της garmin.

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις-πληροφορίες.

:friendship:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Επαναφέρω το θέμα μετά από πολύμηνη απουσία.
Παντρεμένος με παιδί 1ος έτους και ένα 2ο στο δρόμο όσο να'ναι δυσκολεύουν τη μοτοσυκλετιστική ζωή :)

Εικόνες σαν αυτές είναι πολύτιμες και σπάνιες πλέον (το να είσαι στο δρόμο για 7+ ώρες και να διανυκτερεύεις αλλού):



Έτσι λοιπόν παρόλο το κρύο και το γεγονός ότι το φθινόπωρο έχει έρθει για τα καλά εδώ πάνω έκανα μια διήμερη βόλτα (20 κ 21 Σεπτεμβρίου).
Η διαδρομή στο περίπου:

https://www.google.se/maps/dir/Gothenburg/Töcksfors/Nössemark/Ed/Gothenburg/@58.4955122,12.3687394,7.25z/data=!4m37!4m36!1m5!1m1!1s0x464f8e67966c073f:0x4019078290e7c40!2m2!1d11.97456!2d57.70887!1m5!1m1!1s0x464390155f0c0285:0x22ff9b4ce0513ed!2m2!1d11.8425512!2d59.5075308!1m5!1m1!1s0x46447b472165d43d:0x84626e08ea0898ae!2m2!1d11.844644!2d59.135756!1m10!1m1!1s0x4644f53a236bda0f:0xd50d0381dc488f04!2m2!1d11.9327196!2d58.9122731!3m4!1m2!1d11.8777361!2d58.7940884!3s0x4644f631778bf2f5:0x13ec913ebdca63cf!1m5!1m1!1s0x464f8e67966c073f:0x4019078290e7c40!2m2!1d11.97456!2d57.70887!3e0

 
Top Bottom