Γκέτεμποργκ Σουηδίας και πέριξ

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Εδώ ελάχιστες φωτος από τη διαδρομή Trollstigen προς Kristiansund μέσω Ατλαντικού Δρόμου:
(δεν είχα την κάμερα γιατί με κούρασε και οι ταχύτητες ήταν υψηλές γύρω στα 100 KM/h , επίσης ήταν λίγο "μονότονα" και "βαρετά" σε σχέση με όσα είχα δει τις προηγούμενες μέρες)







 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Έπειτα μπήκα σε αυτό το τούνελ και βγήκα στον βορειότερο προορισμό του ταξιδιού μου, στην πόλη Kristiansund.
Τις τιμές που βλέπετε διαιρέστε δια του 10 και βγαίνουν στο περίπου στα ευρώ (voksen: ενήλικας, barn: παιδί).
Το αναφέρω γιατί είχα συνηθίσει να πληρώνω τα καραβάκια, ήταν το πρώτο και μοναδικό τούνελ που έτυχε να πληρώσω.
Το τούνελ ήταν 5.7 ΚΜ και έφτανε σε βάθος 250 μέτρων (κατατάσσεται ως ένα από τα βαθύτερα υπόγεια τούνελς του κόσμου)





Τέλος και αυτής της μέρας.

Έμεινε μια ακόμη μέρα η Παρασκευή 10 Ιουνίου.

Επέστρεψα Σάββατο, αλλά δεν τράβηξα καμία φωτο γιατί η διαδρομή μου είναι πολύ γνώριμη και την έχω κάνει πολλές φορές. Εκτός από αυτό, η διαδρομή ήταν πολύ "βαρετή" σε σύγκριση με όλα αυτά που είχα συναντήσει τις προηγούμενες μέρες.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Καμμια φωτο μεσα στο τουνελ εχεις;:geek::geek:
Έχω Κώστα, αλλά δυστυχώς δεν βγαίνουν καλές λόγω φωτισμού στα τουνελ. Ή μπορεί και από την ταχύτητα που αναπτύσσει το ΚΤΜ μου να θολώνουν τα τοπία :D
Το συγκεκριμένο είχε την ιδιομορφία σε 2-3 σημεία να γίνεται 3 λωρίδες. 2 λωρίδες στη μια κατεύθυνση και 1 στην άλλη, μετά γινόταν εναλλαγή. Προφανώς για να γίνονται προσπεράσεις.
Γενικότερα όλα που πέρασα ήταν τα κλασσικά βαρετά σε όλους γνώριμα τουνελ.
Πίστεψε με πέρασα πολλά και μερικά καντατούσαν κουραστικά... 9 ακόμη και 12 ΚΜ σε τούνελ και να σκέφτομαι τι ομορφιές χάνω αν ήμουν έξω απ'αυτά.
Το μόνο ωραίο ήταν πως όταν έμπαινες είχες συνηθίσει ένα τύπο τοπίου και μετά στην έξοδο συναντούσες κάτι διαφορετικό, ακόμα και διαφορετικό καιρό.

Αυτές είναι οι μόνες καθαρές, όλες οι υπόλοιπες είναι κουνημένες και θολές.







 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Το μόνο τούνελ που αξίζει, αλλά δεν πέρασα γιατί προτίμησα να περάσω από πάνω του, ήταν αυτό: LAERDAL TUNNEL
Μήκος: 24,51 ΚΜ
και είναι το μακρύτερο τούνελ του κόσμου. Το 2ο σε μήκος βρίσκεται στην Ιαπωνία.

Είχε τέτοια ουρά για να μπεις στο τούνελ που δεν νομίζω να έμπαινα ούτως ή άλλως γιατί εκείνη την ημέρα είχε τόσο ζέστη και ούτε ένα σύννεφο.

Βέβαια οι φωτογραφίες στο ιντερνετ δείχνουν κάτι εξαιρετικό, μπορεί να περάσω την επόμενη φορά.

Φώτος από νετ:





 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Παρασκευή 10 Ιουνίου
Δεν νομίζω ότι φαίνεται στις φωτογραφίες, αλλά μιλάμε για αρκετό κρύο. 5-6 βαθμοί όλη την ημέρα σχεδόν.
Ανέβηκε στους 13-14 που ήταν πολύ πιο ωραία και όμορφα να οδηγώ όταν κατέβηκα στον πολιτισμό.
Αν και δεν υπήρχε τόση πρασινάδα όσο είχα συνηθίσει τις προηγούμενες μέρες τουλάχιστον η διαδρομή είχε πολύ στροφιλίκι :)

Οι φωτογραφίες είναι από τους δρόμους Ε27 και Ε29.
Ενώ ακολουθούσα την εθνική Ε6 είχα αποφασίσει και φτιάξει ρούτα στο GPS να κινηθώ λίγο πιο επαρχιακά για να αποφύγω την μονοτονία της εθνικού δρόμου.
Εντύπωση μου έκανε ότι δεν συνάντησα αμάξια και οι δρόμοι ήταν αρκετά παραμελημένοι.

Οι φωτογραφίες είναι στο περίπου από αυτή την περιοχή της Νορβηγίας:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom