Άλλο ένα δυστυχές παράδειγμα προς αποφυγή (εγώ και το οικόπεδό μου στον Μπράλο) .

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
μια κ τυχαια ειδα το θεμα ,να πω κ εγω με την σειρα μου, μιας κ ημουν ο 3ος κατα σειρα που ξεκινησαμε απο την τελευταια σταση πριν απο την στροφη που εγινε το ατυχημα -πτωση του σαββα, ο,τι πιστευω ,χωρις να θελω να τα ...ριξω σε κανεναν , ο,τι ο σαββας εκανε το λαθος να θελει να ακολουθησει το καπο,που εφυγε με ταχυτητα.
δηλ ακολουθησε τον πρωτο που ισως πηρε την αριστερη κ@λοστροφη με μεγαλυτερη ταχυτητα απ ο,τι θα μπορουσε να την παρει ο δευτερος ,ο σαββας δηλ.
αφου κ εγω ερχομενος πισω απο τον δευτερο ,τον σαββα, κ αφου ειδα ολη την φαση,την ...ανοδο κ ..καθοδο του σαββα, κ αφου ειχε ριξει μια πινακιδα στοπ μεσα στο δρομο,δεν καταφερα να αποφυγω το κονταρι αυτης κ το καβαλησα.ισως τα χρειαστηκα τοτε μιας κ αναγκαστηκα να σηκωθω ορθιος μπας κ το σωσω.τοτε καταλαβα ο,τι πηγαινα με περισσοτερα χλμ απ ,οτι θα μπορουσε να με κρατησει η φουτανα η στροφη.(μια στροφη δεν ειναι ποτε φουτανα)
αρα κατ εμε το λαθος εμενα κ του σαββα ,ηταν οτι προσπαθησαμε να ακολουθησουμε το καπο που εφυγε με αρκετα χλμ.
μπορει κ να κανω λαθος κ να μην ηταν αυτη η αιτια,αλλα το ο,τι κ εγω τα χρειαστηκα οταν εστριβα την μοιραια στροφη,τοτε καταλαβα κ ειπα μεσα μου ο,τι μαρκο με πολλα χλμ την πηρες,τυχερος ησουν που δεν σαβουριαστηκες.
τι μαθημα πηρα απο ολο το συμβαν;να μην ακολουθω καποιον ,αφου δεν μπορω!!!αλλες οι δυνατοτητες της Α μηχανης κ του οδηγου και αλλες οι δικες σου.δεν ειμαστε ολοι ιδιοι κ δεν οδηγουμε ολοι τα ιδια μηχανακια.εγω ειμαι κουλομαρια.το παραδεχομαι.τελος κ παντα ορθιοι
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
μια κ τυχαια ειδα το θεμα ,να πω κ εγω με την σειρα μου, μιας κ ημουν ο 3ος κατα σειρα που ξεκινησαμε απο την τελευταια σταση πριν απο την στροφη που εγινε το ατυχημα -πτωση του σαββα, ο,τι πιστευω ,χωρις να θελω να τα ...ριξω σε κανεναν , ο,τι ο σαββας εκανε το λαθος να θελει να ακολουθησει το καπο,που εφυγε με ταχυτητα.
δηλ ακολουθησε τον πρωτο που ισως πηρε την αριστερη κ@λοστροφη με μεγαλυτερη ταχυτητα απ ο,τι θα μπορουσε να την παρει ο δευτερος ,ο σαββας δηλ.
αφου κ εγω ερχομενος πισω απο τον δευτερο ,τον σαββα, κ αφου ειδα ολη την φαση,την ...ανοδο κ ..καθοδο του σαββα, κ αφου ειχε ριξει μια πινακιδα στοπ μεσα στο δρομο,δεν καταφερα να αποφυγω το κονταρι αυτης κ το καβαλησα.ισως τα χρειαστηκα τοτε μιας κ αναγκαστηκα να σηκωθω ορθιος μπας κ το σωσω.τοτε καταλαβα ο,τι πηγαινα με περισσοτερα χλμ απ ,οτι θα μπορουσε να με κρατησει η φουτανα η στροφη.(μια στροφη δεν ειναι ποτε φουτανα)
αρα κατ εμε το λαθος εμενα κ του σαββα ,ηταν οτι προσπαθησαμε να ακολουθησουμε το καπο που εφυγε με αρκετα χλμ.
μπορει κ να κανω λαθος κ να μην ηταν αυτη η αιτια,αλλα το ο,τι κ εγω τα χρειαστηκα οταν εστριβα την μοιραια στροφη,τοτε καταλαβα κ ειπα μεσα μου ο,τι μαρκο με πολλα χλμ την πηρες,τυχερος ησουν που δεν σαβουριαστηκες.
τι μαθημα πηρα απο ολο το συμβαν;να μην ακολουθω καποιον ,αφου δεν μπορω!!!αλλες οι δυνατοτητες της Α μηχανης κ του οδηγου και αλλες οι δικες σου.δεν ειμαστε ολοι ιδιοι κ δεν οδηγουμε ολοι τα ιδια μηχανακια.εγω ειμαι κουλομαρια.το παραδεχομαι.τελος κ παντα ορθιοι
Βρε καλώς το Στρωματέξ που λέει και ο Τόμ και τον τέταρτο των τότε εναπομεινάντων !
Έτσι είναι Μάρκο, τόχαμε παραμαμήσει λίγο κει πέρα αλλά δεν ήτανε και η πρώτη φορά ε ? Σίγουρα βέβαια για μένα ήταν η τελευταία.

Βέβαια εκτιμώ ότι άμα δεν τυφλωνόμουνα δεν θάχα πρόβλημα, ένα πάτημα σύντροχε του πίσω ήτανε και μιας και το δικό μου πίσω είναι ωραία ιστορία με άριστη διόρθωση άμα έβλεπα κάτι θα γινότανε αλλά όταν είδα ήταν πολύ αργά για το οτιδήποτε. Ίσως όμως και όχι και να κάρφωνα και πάλι, σίγουρα το μοτό δεν έφταιγε γιατί δεν οδηγείται μόνο του, δικό μου σφάλμα ήτανε και η ταχύτητα όπως ανέφερα από το πρώτο ποστ 130 όπως είπε ο από πίσω Χρήστος (εγώ νόμιζα κανά 100άρι όπως γράφω στο βίντεο) με όριο τα 40....ε στραβός ήταν ο γιαλός ή εμείς στραβά αρμενίζαμε ?:thinking:

Τέλος πάντων αυτά ακριβώς όπως και τα προαναφερθέντα, είναι τα <<Lessons Learned>> που πρέπει να μεταβιβάζονται και ένα από αυτά είναι και αυτό που λες.

Από την άλλη όμως σκέψου χωρίς να αποτελεί δικαιολογία προσωπική το εξής. Είχα - έχω το πλέον αδύναμο μοτό. Άμα μείνω πίσω από τον πρώτο μετά απλά δεν μπορώ να καλύψω την απόσταση για να ενταχθώ ξανά στη φάλαγγα οπότε μια ζωή το άγχος μου είναι να τηρώ σωστές αποστάσεις και να μένω πίσω το λιγότερο δυνατόν. Και από δω βγαίνει συμπέρασμα και μάθημα.

Επίσης αφού έχουμε την αρχή και τον άγραφο νόμο πως περιμένουμε σε διασταύρωση να μαζευτούμε όλοι άμα ανοίξουν κάποιοι πούχουν κέφια, τι μας ήρθε κείνη τη μέρα ? Μόνο ο Θεός ξέρει τι σκεφτόμασταν. Αλλά όχι πλέον. Πλέον ας ανοίξει όποιος θέλει όσο θέλει. Και αν δεν κόψει στην διασταύρωση και δεν ξέρουμε που πάμε ? Μπορούμε κάλλιστα να γυρίσουμε πίσω, βρίζοντας βέβαια αλλά ακέραιοι και αυτό έχει σημασία.

Καλό είναι να αναφέρονται όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες και ο αναγνώστης βγάζει τα συμπεράσματά του και τα κρατάει προκειμένου να μην επαναλάβει τα λάθη των παθόντων και φυσικά να μην τραβήξει όσα τράβηξαν οι παθόντες.

Σε ευχαριστώ και από εδώ για την βοήθεια φορτώματος του χτυπημένου μικρού μου στους άγνωστους καλούς ανθρώπους που από το πουθενά βρέθηκαν και το γύρισαν πίσω στην έδρα καθώς επίσης και αυτούς τους άγνωστους συμπατριώτες που δεν ξέρω για να τους βρώ και να τους ευχαριστήσω αναλόγως, γιαυτό ειδικά αισθάνομαι πολύ άσχημα.

Πάντα όρθιος σύντροχε ! :friendship:

Συγγνώμη αλτσχάιμερ λόγο ηλικίας να συμπληρώσω κάτι. Σε κείνη τη στροφή μετέπειτα και όσο ανάρρωνα μάθαινα ότι σε κάθε πέρασμα από εκεί κανά δυό φεύγανε, δεν θέλω να δικαιολογήσω τίποτα και αναλαμβάνω απόλυτα τις ευθύνες των προσωπικών μου λαθών αλλά με αυτό που λέω θέλω να επισημάνω σε όλους τους σύντροχους το να προσέχουν την συγκεκριμένη στροφή αν και εφόσον πάνε από εκεί. Είναι ζόρικη, ύπουλη, δεν προειδοποιεί και τιμωρεί αν τα χλμ είναι παραπάνω από ότι μπορεί τόσο το μοτό όσο και ο αναβάτης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
οντως ειναι δυσκολη στροφη κ θελει να κοψεις αρκετα για να μην σε πεταξει στο...τριγωνο των βερμουδων.
συντροχε μπορεις να ειχες το πιο αδυναμο μηχανακι,αλλα κατα την γνωμη μου στο ξεκινημα απο την τελευταια μας σταση ,το τσιτοσες για να προλαβεις το καπο.κ τα μαμημενα τα σκουτερ εχουν τρομερη επιταχυνση ,πιο καλη κ απο το καπο!!!!
παντως καθε φορα που περναω απο εκει,σταματαω να παρω μια ανασα κ να βαλω λιγο νερο στο στομα κ βλεπω οτι η στροφη δεν θελει καγκουριες.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
οντως ειναι δυσκολη στροφη κ θελει να κοψεις αρκετα για να μην σε πεταξει στο...τριγωνο των βερμουδων.
συντροχε μπορεις να ειχες το πιο αδυναμο μηχανακι,αλλα κατα την γνωμη μου στο ξεκινημα απο την τελευταια μας σταση ,το τσιτοσες για να προλαβεις το καπο.κ τα μαμημενα τα σκουτερ εχουν τρομερη επιταχυνση ,πιο καλη κ απο το καπο!!!!
παντως καθε φορα που περναω απο εκει,σταματαω να παρω μια ανασα κ να βαλω λιγο νερο στο στομα κ βλεπω οτι η στροφη δεν θελει καγκουριες.
Α χα χα χα που να δεις εμένα την πρώτη φορά......δες το βίντεο έχει πλάκα, κότα κοτούλα κοτάκι και όλα τα συναφή, σταμάτησα στο εκκλησάκι και μου λέει ο Γιώργης....<<Δεν ξαπλώνεις κάτω να πάρουμε μια καλή φωτό>> ...να με έκοβες αίμα δεν έβγαινε λέμε.....δεν ξανασταματάω, ότι έγινε έγινε και λαγός από κει.:yew: Εν τω μεταξύ από τότε και αφού τόφτιαξα το μικρούλι τώρα να δεις πως πάει αλλά με ρέγουλα δεεεν έχει τώρα ιστορίες, δεν πρέπει να ξαναπέσω οπότε τέλος και Παναγίτσα...:laugh:

Το τσίτωσα δε λες τίποτα του ...να μην πω τι έκανα αφού σκέψου ότι δεν είχα ιδέα με πόσα πήγαινα άμα δεν τόλεγε ο Χρήστος από πίσω, άκου 130 εκεί...εεεεε εντάξει......αλλά ήτανε και η γκαντεμιά μέσα το φελέκι μου...τέλος πάντων ήτανε να γίνει και έγινε αλλά να μας μείνει και κάτι που πλέον προσωπικά δεν επαναλαμβάνω. Βόλτες του θανάτου δεν έχει πλέον, άντε 500 τη μέρα μετά ξενοδοχειάκι και συνεχίζουμε και σε περιόδους που δεν έχει κίνηση είναι τζάμπα λέμε άρα προς τι το τρέξιμο ? Δεν υπάρχει λόγος.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μια δικη μου σκεψη διαβαζοντας τα παραπανω ειναι να προχωρησουμε μονοι μας
στην περαιτερω της κρατικης:( σημανση-επισημανση οσων επικινδυνων στροφων ξερουμε στην περιοχη μας
και κυριως αυτων που βρισκονται σε πολυσυχναστα και θρυλικα περασματα μοτοσυκλετιστων οπως ο Μπραλος ο Αη Γιαννης ο Ρωσος η Σιθωνια η Επιδαυρος κλπ.
Ενα φωσφοριζων spray στο οδοστρωμα(απαγορευεται δια νομου?),μια κοινοποιηση σε ομαδες fb λεσχες κλπ γειτονιες αναβατων,ειναι λετε εφικτο?
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Μια δικη μου σκεψη διαβαζοντας τα παραπανω ειναι να προχωρησουμε μονοι μας
στην περαιτερω της κρατικης:( σημανση-επισημανση οσων επικινδυνων στροφων ξερουμε στην περιοχη μας
και κυριως αυτων που βρισκονται σε πολυσυχναστα και θρυλικα περασματα μοτοσυκλετιστων οπως ο Μπραλος ο Αη Γιαννης ο Ρωσος η Σιθωνια η Επιδαυρος κλπ.
Ενα φωσφοριζων spray στο οδοστρωμα(απαγορευεται δια νομου?),μια κοινοποιηση σε ομαδες fb λεσχες κλπ γειτονιες αναβατων,ειναι λετε εφικτο?
Πάρα μα πάρα πολύ καλή ιδέα Πασχάλη !
Το Κράτος δυστυχώς ητανε που ήτανε έχει απογίνει πλέον οπότε εκεί να στηριχτούμε δεν μπορούμε, κάναμε κάποιες πορείες εδώ πλην όμως ξέρετε που μας γειώσανε και μέσα στα αιτήματα ήταν και τα προστατευτικά και ανάλογου τύπου.
Ότι κάνουμε λοιπόν μόνοι μας και εκ των ενόντων...
Μια <<μήτρα >> χρειάζεται και σπραίυ φωσφοριζέ γιατί όχι ? Δεν γνωρίζω αν απαγορεύεται ή όχι αλλά εδώ μιλάμε ότι έτσι θα γλυτώσει και το Κράτος από πανάκριβες νοσηλείες, άμα δεν το κάνει αυτό λοιπόν γιατί να μην το κάνουμε εμείς τόσο για ατομικό, τόσο για την κοινότητα των μοτοσυκλετιστών όσο και για το ίδιο το Κράτος. Οι δύο λάμες Τιτανίου και οι 15 βίδες πούχω κοστίζουν κάποιες αρκετές χιλιάδες από ότι μούπανε χώρια νοσηλεία κλπ κλπ.....

Το θέμα είναι η οργάνωση και το πότε και τα μέτρα ασφαλείας γιατί είναι πολυσύχναστοι δρόμοι και βαρέων οχημάτων οπότε αν και εφόσον κανονιστεί κάτι στις εδώ κάτω διαδρομές Επιδαύρου και Άη Γιάννη Ρώσι(ου) προσωπικά είμαι μέσα.
 

chrisf

Μέλος
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
suzuki bandit 650
Μια δικη μου σκεψη διαβαζοντας τα παραπανω ειναι να προχωρησουμε μονοι μας
στην περαιτερω της κρατικης:( σημανση-επισημανση οσων επικινδυνων στροφων ξερουμε στην περιοχη μας
και κυριως αυτων που βρισκονται σε πολυσυχναστα και θρυλικα περασματα μοτοσυκλετιστων οπως ο Μπραλος ο Αη Γιαννης ο Ρωσος η Σιθωνια η Επιδαυρος κλπ.
Ενα φωσφοριζων spray στο οδοστρωμα(απαγορευεται δια νομου?),μια κοινοποιηση σε ομαδες fb λεσχες κλπ γειτονιες αναβατων,ειναι λετε εφικτο?
Πολύ ωραία ιδέα Πασχάλη αυτή με το σπρέι!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μια δικη μου σκεψη διαβαζοντας τα παραπανω ειναι να προχωρησουμε μονοι μας
στην περαιτερω της κρατικης:( σημανση-επισημανση οσων επικινδυνων στροφων ξερουμε στην περιοχη μας
και κυριως αυτων που βρισκονται σε πολυσυχναστα και θρυλικα περασματα μοτοσυκλετιστων οπως ο Μπραλος ο Αη Γιαννης ο Ρωσος η Σιθωνια η Επιδαυρος κλπ.
Ενα φωσφοριζων spray στο οδοστρωμα(απαγορευεται δια νομου?),μια κοινοποιηση σε ομαδες fb λεσχες κλπ γειτονιες αναβατων,ειναι λετε εφικτο?
οσο αφορα των αγ ιωαννη ρωσσο και τον δρομο για να πας εκει υπαρχουν πολλα στημενα αντικειμενα!!!! με σταυρο πανω που σου δειχνουν !!!!πως πρεπει!!!!!! να συμπεριφερθεις
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
οσο αφορα των αγ ιωαννη ρωσσο και τον δρομο για να πας εκει υπαρχουν πολλα στημενα αντικειμενα!!!! με σταυρο πανω που σου δειχνουν !!!!πως πρεπει!!!!!! να συμπεριφερθεις
κ φωτιζουν το βραδυ;
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μια δικη μου σκεψη διαβαζοντας τα παραπανω ειναι να προχωρησουμε μονοι μας
στην περαιτερω της κρατικης:( σημανση-επισημανση οσων επικινδυνων στροφων ξερουμε στην περιοχη μας
και κυριως αυτων που βρισκονται σε πολυσυχναστα και θρυλικα περασματα μοτοσυκλετιστων οπως ο Μπραλος ο Αη Γιαννης ο Ρωσος η Σιθωνια η Επιδαυρος κλπ.
Ενα φωσφοριζων spray στο οδοστρωμα(απαγορευεται δια νομου?),μια κοινοποιηση σε ομαδες fb λεσχες κλπ γειτονιες αναβατων,ειναι λετε εφικτο?
Δεν ξερω αν ειναι εφικτο η οχι,αλλα ξερω οτι οι περισσοτεροι που πεφτουνε σε καποιο μερος,το εχουνε ξαναπερασει και γνωριζουνε την επικινδυνοτητα του.Οποτε και σαμαρακια να βαλουμε στους δρομους αυτος που ειναι να πεσει,θα πεσει.

Κατα την αποψη μου,το λαθος δεν γινεται συνηθως γιατι ειναι επικινδυνο,η αγνωστο καποιο σημειο.Σε μερη που δεν εχουμε ξαναπερασει συνηθως ειμαστε επιφυλακτικοι.Ο αλλος που παει στον Αη Γιαννη,δεν ξερει που παει?Ξερει οτι παει σε ενα σημειο που εχουνε σαβουριαστει πολλοι,και πρεπει να φυλαγεται απο το πρωτο εως το τελευταιο μετρο.

Οταν καποιος δοκιμαζει μονιμα τα ορια του,λογικο ειναι να αγορασει δυο τρια οικοπεδακια.Και επειδη εγω δεν γουσταρω να πληρωνω και αλλο ΕΝΦΙΑ,προτιμω να εχω τους δικους μου ρυθμους στο ταξιδι η τη βολτα.Ας με πουνε κοτα,μπεκατσα η οτι αλλο θελουνε,δεκαρα δεν δινω.Το βραδυ ΠΡΕΠΕΙ,να ειμαι πισω στην οικογενεια μου.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Και αυτό είναι το ρεζουμέ Παναγιώτη όπως είδες και στα γραφόμενα παραπάνω στα δικά μου χάλια βγάλε έξω το τύφλωμα που μπορεί νάταν πέτρες μπορεί οτιδήποτε που ξέρουμε όλοι, άμα δεν ήτανε η υπερβολική για το σημείο ταχύτητα ίσως να τόσονα αλλά ....και έτσι ταλαιπώρησα σύντροχους, οικογένεια, νοσοκομεία και τα πάντα όλα...αυτή είναι η αλήθεια.
 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
2 μερες μετα απο το συμβαν με τρακαραν...ο Σαββας τα ξέρει επειδη μαζι τη βγαλαμε τη νοσηλεια. Το σημαντικο ξανα βολταρει απλα πιο χαλαρα τουριστικα κ ταξιδιαρικα. B-)

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom