Έχεις την μοτοσυκλέτα που πραγματικά θέλεις;

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ξεκινας με το να παρεις αυτη που σου κανει κλικ και ''θεωρητικα'' λες απο μεσα σου οτι καλυπτει τις αναγκες σου.
αυτο λοιπον απαιτει χρονο κ χρηση για να δωσει αποτελεσμα κ να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα.

ετσι μετα απο 9+πλεον χρονια μαζι,μπορω με σιγουρια να πω οτι ΝΑΙ εχω αυτο που ''χρειαζομαι'' ως μοτοσυκλετιστης.
το τι θελω/θελει ο καθενας ανηκει στις επιθυμιες μας οπως κ τοσα αλλα υλικα αγαθα....
ελπιζω να μπορω να την συντηρω με την ιδια συνεπεια ωστε να μου χαρισει ακομα περισσοτερες ασφαλεις ταξιδιωτικες στιγμες!

 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Όταν έχεις εφιάλτες για μια μηχανή και είσαι διατεθιμένος να μην ζήσεις για κανα 2 χρόνια...
Σκληρή πολιτική λιτότητας αλλά....
Η έξοδος στις αγορές θα μας ανταμείψει...

 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Επειτα απο 12 χρονια συμβιωση με varadero και αρκετα ασφαλτινα χιλιομετρα , μου ελειπε το χωμα. Οχι ο δασικος που πηγαινα ουτος η αλλως με την χοντρη.
Παραλληλα με το varadero για καποιο διαστημα ειχα και ενα KTM 250 exc και ξεδεινα στο βουνο. Οσο περνουσε ο καιρος τοσο πιο πολυ χωμα εκανα με την χοντρη αφου εφυγε το ktm.
Η αναγκη για πιο ελαφρυ μηχανακι και μεγαλυτερες αναρτησεις εγινε αισθητη τον τελευταιο καιρο. Ο προσανατολισμος ηταν στο 1090 R η 1190 R
Η ανακοινωση της honda για το καινουριο crf 1000 ηταν καταλυτικη.
Αφου εγινε και το test ride η αγορα ηταν μονοδρομος.. Ενα χρονο μετα χαιρομαι που εχω ενα μηχανακι κομενο και ραμμενο στα μετρα μου. Καθε μερα που περναει το διαπιστωνω ολο και πιο πολυ...

 

kyo

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Όνομα
κωστας
Μοτό
honda c 90
transalp 600
μετα απο 5 χρονια με africa 750 ηθελα να παρω κατι αλλο.Πηρα το fazer και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Απο λειτουργια κινητηρα,φρενα,γκαζι ειναι αλλου σε σχεση με οτι ειχα μαθει.Μονο να καταφερω να παρω θελω ενα 250 μονοκυλινδρο να πηγαινω και χωμα.
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Το 2011 εβγαλα διπλωμα για μηχανη και ως τελειως άπυρος δεν ηξερα τι ηθελα..ποιος ειμαι και τι κανω...!σκεφτομουν απο Harley(ακι) μεχρι οτι να ναι..Απο χωμα μερια...,καμια σχεση.Ετσι τυχαια τσιμπισα το V-Stromάκι μου το οποιο εμελλε να μου γνωρισει το ποιος ειμαι και τι θελω!Στην αρχη μονο ασφαλτο φορωντας και εκεινα τα φοβερα Anakee 2 μεχρι που καποια στιγμη ειχα γυρισει ολο το νησι μου (Ροδος) και δεν ειχα αλλη επιλογη απο το να πατησω χωμα....Ε,ετσι και εκανα!Και τοτε........σαν να ηρθε η Θεια Φώτιση!!!!Μα τι εκανα τοσα χρονια?? Πολλοι με κοροϊδευαν που εβαζα τον δεινοσαυρο στο χωμα και με ασφαλτινα....Οταν σιγα σιγα εμπαινα και πιο βαθια στα βουνα, αυτοι που άλλοτε με κατεκριναν, αρχισαν να ζητανε την παρεα μου στο βουνο..Ο μοναχικος ο λυκος ομως δεν αλλαζει..
Εξι χρονια μετα και οδηγωντας σε ολα τα τερεν διαπιστωσα πως ναι.....θα μου ταιριαζε ενα αλλο μηχανακι.Παλι σε δεινοσαυρο αλλα με πιο χωματινο χαρακτηρα. Οι σκεψεις σιγουρα φλερταρουν την καινουρια αφρικανα αλλα λεφτα γιοκ..Ενα αλλο μωρο που συμπαθω ειναι το μικρο το Tenere 660 :secret: αλλα απ'οτι φαινεται το v-Stromακι το εχω παντρευτει και με αυτο θα πορευθω.....!:stm:
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Το 2011 εβγαλα διπλωμα για μηχανη και ως τελειως άπυρος δεν ηξερα τι ηθελα..ποιος ειμαι και τι κανω...!σκεφτομουν απο Harley(ακι) μεχρι οτι να ναι..Απο χωμα μερια...,καμια σχεση.Ετσι τυχαια τσιμπισα το V-Stromάκι μου το οποιο εμελλε να μου γνωρισει το ποιος ειμαι και τι θελω!Στην αρχη μονο ασφαλτο φορωντας και εκεινα τα φοβερα Anakee 2 μεχρι που καποια στιγμη ειχα γυρισει ολο το νησι μου (Ροδος) και δεν ειχα αλλη επιλογη απο το να πατησω χωμα....Ε,ετσι και εκανα!Και τοτε........σαν να ηρθε η Θεια Φώτιση!!!!Μα τι εκανα τοσα χρονια?? Πολλοι με κοροϊδευαν που εβαζα τον δεινοσαυρο στο χωμα και με ασφαλτινα....Οταν σιγα σιγα εμπαινα και πιο βαθια στα βουνα, αυτοι που άλλοτε με κατεκριναν, αρχισαν να ζητανε την παρεα μου στο βουνο..Ο μοναχικος ο λυκος ομως δεν αλλαζει..
Εξι χρονια μετα και οδηγωντας σε ολα τα τερεν διαπιστωσα πως ναι.....θα μου ταιριαζε ενα αλλο μηχανακι.Παλι σε δεινοσαυρο αλλα με πιο χωματινο χαρακτηρα. Οι σκεψεις σιγουρα φλερταρουν την καινουρια αφρικανα αλλα λεφτα γιοκ..Ενα αλλο μωρο που συμπαθω ειναι το μικρο το Tenere 660 :secret: αλλα απ'οτι φαινεται το v-Stromακι το εχω παντρευτει και με αυτο θα πορευθω.....!:stm:
Παλι καλα φιλε που δεν πήρες χαρλεΐ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ναι την έχω.:yup:

Την είχα <<κοζάρει>> από το 2012 πούχε πρωτοκυκλοφορήσει και πέρσι τον Μάιο την χτύπησα αλύπητα στην τρίτη γενιά της με λυμένα όλα τα όποια θεματάκια <<βρεφικής ηλικίας>>.
Λύσσαξα τόσο όταν την πήρα που την έστρωσα σε βόλτα και έκανα 15.000 χλμ σε ένα χρόνο πηγαίνοντας στο στυλ <<Αλλαγή λαδιών - Αλλαγή Ελαστικών (κοντά είμαι...)>>.:fun

Στα 30-40 άμα μου λέγανε σε οτιδήποτε αυτόματο ξέρναγα άνευ ορίων αλλά......(τα ομολογώ γιατί η κυρά είπε θα με δώσει αλύπητα αν ποτέ βρεθεί σε συγκέντρωση ομήγυρης και γιαυτό δεν θα βρεθεί ποτέ....:haμιας και είναι και άλλα...που λέμε στα πρώτα - άντα και νωρίτερα...μετά καταλαβαίνουμε) τελικά μετά από ένα 300αράκι σκούτερ που του ήπια το αίμα γυρίζοντας όλη την Ελλάδα, μου άρεσε το χάζεμα χωρίς να έχω το νου μου πουθενά αλλού και τώρα και αναπηρικό καρότσι όταν πάρω και αυτό αυτόματο θάναι.

Ευκολία συντηρήσεως (πλην δίσκων που θα δείξει πόσο εύκολη είναι λόγο διπλού συμπλέκτη αλλά ας ζήσει και το συνεργείο) μιας και κάνω τα περισσότερα μόνος μου, οικονομική όσο δεν παίρνει όντας μη βενζινοβόρα όσο και αν ανοίξεις το γκάζι, ροπάτη εκεί που θέλω και ευκολοοδήγητη για κάποιον ασπρομάλλη των -ήντα, μακρυά διαστήματα συντηρήσεως, εύκολη για να συμπληρώσεις οτιδήποτε θέλεις (τάχω ήδη κάνει) και με αυτοκινητάδικο κινητήρα που όπως ήθελα εκτιμώ ότι θα κρατήσει πολλά χλμ ταξιδιού μιας και δεν είμαι αυτός που αλλάζει μοτό - αυτοκίνητα γρήγορα ή σαν πουκάμισα παρά μόνο αν υπάρχει θέμα όπως οι αναρτήσεις του προηγούμενου μικρού που δεν τις άντεχε η γέρικη σπονδυλική στήλη μου και πάλι καλά αφού μούδωσε την ευκαιρία να πάρω αυτό που θέλω.

Βέβαια επειδή μέσα στην πόλη και δη στην μεγαλούπολη είναι κρίμα και δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρούνται κατά τη γνώμη μου οι μεγάλες, έχω και ένα 125άρι σκουτ Τζαπάνι και αυτό και χώνομαι - παρκάρω όπου θέλω με την ευκολία και πάλι του αυτόματου. Αυτό ειδικά είναι 9 χρονών και δεν έχει κάνει κιχ, συνεχίζουμε λοιπόν και με αυτό.

Το τι θέλει βέβαια και το τι του κάνει κλικ του καθενός είναι αυστηρά προσωπικό θέμα. Αυτό που δεν μου άρεσε ποτέ είναι το <<κράξιμο>> όποιου θέλει κάτι διαφορετικό από τις επιλογές του άλλου, ακόμα και σαν αστείο έχει καταντήσει αηδία και απωθεί από την συμμετοχή αρκετούς συντρόχους τόσο σε δρώμενα όσο σε συζητήσεις.

Αυτά από εμένα ευχόμενος ολόψυχα να πάρει ο κάθε σύντροχος αυτό που θέλει.:friendship:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η μοτοσυκλέτα που έχω σήμερα είναι η μία από τις δυο που πραγματικά θα ήθελα να έχω και αυτό είναι αποτέλεσμα όχι της καρδιάς αλλά της λογικής. Για να εξηγηθώ καλύτερα...

Ήμουν πολύ κοντά στην απόφαση να πάρω το Husky 701. Αυτό θα ήταν μια απόφαση καρδιάς που θα αφορούσε τη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μου η οποία όμως θα μου στερούσε το δικαίωμα για μια άλλη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ, την μηχανή που έχω ονειρευτεί όσο καμία άλλη.

Έτσι σκέφτηκα να αποκτήσω αυτό που θα μπορούσε να υπάρχει στο γκαράζ ως δεύτερο και να έχω δικαίωμα στο όνειρο για το μέλλον. Έτσι αντί του 701 επέλεξα το WR250R το οποίο είναι μια κορυφαία επιλογή (ως δεύτερο) και αν οι συνθήκες και η τύχη το επιτρέψουν, στο μέλλον θα μπορώ έχω στη κατοχή μου και την μηχανή των ονείρων μου (η οποία αφού υπάρχει το WR250R, είναι μια μηχανή δρόμου).
 
Τελευταία επεξεργασία:

JIMAHA

Μέλος
Περιοχή
Άγιος Νικόλαος-ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
Yamaha TRACER MT09 -2015
Είχα και γω αρκετές "αγάπες " πολύχρονες σχέσεις δεν τις άλλαζα εύκολα αλλά όλες ήταν από δεύτερο χέρι. ....Την άνοιξη του 2015 την είδα. .Την σκεφτόμουν συνεχώς. Για πρώτη φορά με έπαιρνε (οικονομικά ) να πάρω κάτι καινούριο. Νοέμβριος 2015 γίνεται δικιά μου.Δύο χρόνια τώρα είμαστε κάθε μερα μαζι.Μάλλον θα εξελιχθεί η πιο μακροχρόνια σχέση που θα χω(μετά τη γυναίκα μου και τα παιδιά μου).Τη γουστάρω. Αυτή είναι. ...Yamaha mt 09 TRACER


Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εχω αφησει κανα δυο απωθημενα στη ζωη μου...οσον αφορα στο ερωτημα τού Τοπικ.:cool:Νοιωθω,ωρες ωρες οτι δεν πρεπει να μενουν απωθημενα...και ζω με αυτο...:inlove:και που ξερεις καμμια φορα :rolleyes:
 

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Έχω μία μοτοσυκλέτα που την ήθελα όταν την πήρα αλλά δεν τη χρησιμοποιώ πολύ.Σκέφτομαι να την αλλάξω για κάποια μικρότερη και πιο ασφάλτινη αλλά με προβληματίζει ότι αν συμβεί αυτό, το πιθανότερο είναι να πάρω κάποια με υποδεέστερα specs και περιφερειακά!
Μου αρέσουν ουκ ολίγες μοτοσυκλέτες >500cc και από διάφορες κατηγορίες,μακάρι κάθε βδομάδα να οδηγούσα και διαφορετική!Συνεπώς, ακόμα κι αν αλλάξω δίτροχο, μάλλον δε θα έχω τη μοτοσυκλέτα που θέλω διότι ποτέ δε θα ξέρω ποια πραγματικά θέλω:D
 
Top Bottom