Έχεις την μοτοσυκλέτα που πραγματικά θέλεις;

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Δυσκολη ερωτηση,πιο δυσκολη η απαντηση...Γιατι συνηθως,οχι παντα,εχουμε τη μοτοσυκλετα που θελουμε...ως την επομενη.Και ακομα πιο πολυ,επειδη μας αρεσει το "σπορ" δυσκολα θα πεις εχω αυτη τη μοτοσυκλετα και δε θελω καμμια αλλη...ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αν παιζαμε τρελλά φραγκα ολοι μας,η ερωτηση θα ηταν "πηρες οσες ηθελες;" και παλι θα πεφτανε πολλα οχι...κι ας ημασταν πολλαπλασια ευχαριστημενοι.
θα μου πεις εξαρταται τι ζηταει ο καθενας...ναι συμφωνω...καλα...νομιζεις...να φερω ενα παραδειγμα.
Ειμαι τρισευχαριστημενος απο το GS μου...κ δεν βλεπω λογο αλλαγης αφου περνανε ολα ΚΑΙ μεσα απο υποχρεωσεις-αναγκες κλπ...δεν ειμαστε αλλωστε "εξ'ουρανου" μοτοσυκλετιστες αλλά παιζει κι ενας αλλος κοσμος γυρω μας.Ομως...αν μου ελεγες θες αλλη;...θα απαντουσα ναι "υπο συνθηκες".Κι εκει παιζανε κανα δυο...αμεσα.Κι ελα και ειχα αυτες τις δυο...μια απο αυτες.πχKTM 1290adv...ξανα το ερωτημα,εισαι κομπλε;.....οχι....κι αλλαζει το σκηνικο κ σκαει μια κληρονομια απο εναν θειο απο Αφρικη που τον ειχα ξεχασμενο.Kαι μόλις σβησω το πούρο,παω κ παιρνω ενα KTM450rally για να λυσσαω ανεπιφυλακτα στα χωματα...και ενα Fjr1300AS για να ταξιδευω και ενα χαλαρο για την πολη και ενα RSV4 για τις Σερρες για ξεκ@υλωμα .....και θα μεινεις εκει;........Μπα...
Τι θελω να πω.Παντα ειμαστε ευχαριστημενοι παντα θελουμε κατι αλλο.Δεν θα αλλαξει ποτέ αυτο,οσο νοιωθουμε οτι θελουμε να οδηγαμε και να γουσταρουμε...και ευτυχως δηλαδη. :)
Έχεις δίκιο σε όλα και σίγουρα ισχύουν για τους περισσότερους...Ίσως η πιο εύστοχη ερώτηση θα ήταν. ( σε ικανοποιεί η μοτοσυκλέτα που έχεις; )
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Κακα τα ψεματα ,τις περισσοτερες φορες κανουμε συμβιβασμους.Παντα θελουμε κατι καλυτερο αλλα βολευομαστε με μια μηχανη που πλησιαζει περισσοτερο στο ιδανικο για τον καθενα.

Λιγοι πλεον ειναι αυτοι που εχουνε ακριβως αυτη τη μηχανη που θελουν.Το marketing κανει τα μυαλα των περισσοτερων τα μυαλα να ψαχνονται μονιμα.Σε αυτη την παγιδα δεν εχω πεσει ποτε.Ψαχνω μηχανες σχετικα οικονομικες που να μου αρεσουνε αισθητικα και να καλυπτουνε τις μετριες απαιτησεις μου στον δρομο.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Από το 2003 που είδα στον δρόμο το KTM 950 Adventure το ερωτεύτηκα.

Το 2009 που επιτέλους επιασα δικά μου λεφτά στα χέρια μου με τον πρώτο μου μισθό πήγα εβγαλα δάνειο και χτύπησα το όνειρο! Νιώθω πολύ τυχερός και εύχομαι σε όλους κάποια στιγμή να ζήσουν αυτό που έζησα εγώ τότε. Πήγα στο μαγαζί απ'οπου το αγορασα και το κουτί μέσα στο οποίο ήρθε το μηχανάκι Ελλαδα το εσκισα με τα χέρια μου!


Πάντως πλεον για πολλά παιδιά (φίλους και γνωστούς) το να αγγίξουν το όνειρο τους σημαίνει πως πρέπει να ζοριστουν πολύ. Τόσο που αν αγόραζαν αυτό που πραγματικά θέλουν τότε για κανα 2-3 χρόνια δε θα είχαν λεφτά για βενζίνη. Για 'μενα δε θα άξιζε τον κόπο πλέον να έχω αυτό το όνειρο να κάθεται στο γκαράζ και να το βγάζω μόνο για καφέ επειδή δε φτανουν τα φράγκα για λάστιχα, σέρβις, βενζινες, σωστό εξοπλισμό... και παει λεγοντας. Υπάρχουν και όνειρα που έχουν να κάνουν με προορισμούς, όχι μόνο με μηχανήματα...
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Έχω πει ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να καβαλάς αδιάφορα μηχανάκια ....
Οπότε προσπαθώ να καβαλάω μηχανάκια που γουστάρω....
Το καλό είναι ότι δεν έχω συνδιάσει τα μηχανάκια που γουστάρω με το ότι ντε και καλά πρέπει να κάνουν μια περιουσία...
π.χ. τώρα έχω το 675 που γουστάρω πολύ (απίστευτος κινητήρας) αλλά με έχουν μπει διαόλια να το δώσω και να βρω ένα aprilia rs 250 :inlove::inlove::inlove:....(και θα το κάνω αν βρω καλό rs)

στο μέλλον θα ήθελα αν αλλάξω διάφορα μηχανάκια που μου προκαλούν ενδιαφέρον...

υ.γ. το 640 μαζί με το 999s δεν μπαίνουν στην συζήτηση.... θεωρούνται dream bikes .
 
Τελευταία επεξεργασία:

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
οχι δεν εχω την μοτο που πραγματικα θελω. Λογω κρισης και αγριου στριμωγματος απο εκει που στην πυλωτη υπηρχαν 2 αλλα και 3 μοτο τωρα με την πλατη στα σχοινια και να τρωω πολυ ξυλο υπαρχει μονο το ταπεινο Transalp.Αγορα σε κατω του μετριου κατασταση σε σημειο αν και εμπειρος να μην καταφερω να δω και να προβλεψω καποια πραγματα και να υπερεκτιμησω αν τελικα μπορω να την φερω στο επιπεδο που επιθυμω.Ο πιτσιρικας που την ειχε η καποιος μαστορας που την μαστορευε ασελγησαν επανω της σε βαθμο που να θελω να κατεβω Αθηνα να τους πλακωσω στις κλωτσιες.Τελος παντων συμμαζεύτηκε-με εκπληκτική δουλεια 2 φιλων απο εδω μεσα- και συμμαζεύεται ακομα,το ταπεινο ΤΑ κανει τα παντα απο daily commuting εως ταξιδια εντος Ελλαδας εως και τα Βαλκανια στα νοτια της Ρουμανιας καθως και σε Σερβια,Βουλγαρια με μονη διαφορα το οτι δεν μπορω να ακολουθησω μεγαλυτερες μοτο στο ταξιδι διοτι μεχρι τα 140 μπορει αλλα απο εκει και επειτα εχει πεθανει.Παλια τεχνολογια ιδανικη για αλλοτινες εποχες. Παρολα αυτα το ιδανικο για εμενα φανταζει το 990ADV -μετα το 950 που ειχα και την εμπειρια μου σε αυτο- αλλα και η νεα Africa που πιστευω οτι αποτελει την χρυση τομη για αυτο που θελω να κανω με την μηχανη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Όταν το είδα πριν δέκα χρόνια που παρουσιάστηκε και ειδικά στην "εργοστασιακή" έκδοση, είπα "κάποια στιγμή ΑΥΤΟ θα το πάρω!"
Για καλή μου τύχη, το κατάφερα ένα χρόνο αργότερα και το πήρα καινούργιο.
Από τότε και μέχρι σήμερα, δεν έχω μετανιώσει για την αγορά μου. Στα δικά μου μάτια, δεν έχει βγει κάτι πιο όμορφο ακόμα και σήμερα.
Ακόμα και ο "διάδοχός¨ του, δεν μου κάνει αυτό το "κλικ" που λένε.

Μετά από κάθε βόλτα το χαμόγελο παραμένει στο πρόσωπό μου για πολύ καιρό.
Το ίδιο χαμόγελο υπάρχει και όταν απλά την βλέπω, γιατί είμαι ακόμα καψούρης μαζί της.


Aprilia Tuono Factory το όνομά της... :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

Υ.Γ. Εδώ και ένα μήνα της πήρα και παρέα. Το "αντίστοιχό" της στην on off κατηγορία!!!!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όταν το είδα πριν δέκα χρόνια που παρουσιάστηκε και ειδικά στην "εργοστασιακή" έκδοση, είπα "κάποια στιγμή ΑΥΤΟ θα το πάρω!"
Για καλή μου τύχη, το κατάφερα ένα χρόνο αργότερα και το πήρα καινούργιο.
Από τότε και μέχρι σήμερα, δεν έχω μετανιώσει για την αγορά μου. Στα δικά μου μάτια, δεν έχει βγει κάτι πιο όμορφο ακόμα και σήμερα.
Ακόμα και ο "διάδοχός¨ του, δεν μου κάνει αυτό το "κλικ" που λένε.

Μετά από κάθε βόλτα το χαμόγελο παραμένει στο πρόσωπό μου για πολύ καιρό.
Το ίδιο χαμόγελο υπάρχει και όταν απλά την βλέπω, γιατί είμαι ακόμα καψούρης μαζί της.


Aprilia Tuono Factory το όνομά της... :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

Υ.Γ. Εδώ και ένα μήνα της πήρα και παρέα. Το "αντίστοιχό" της στην on off κατηγορία!!!!!!!
Πες το αντίστοιχο.... ;)
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Πες το αντίστοιχο.... ;)
Ωχ...
άμα έχει τέτοιο...:yew::friendship:
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός!!!!!!!! :p

Λέγοντας "αντίστοιχο" εννοούσα το πιο πολεμικό on-off της μεγάλης κατηγορίας, όπως και η τουονιά ήταν το πιο πολεμικό γυμνό της εποχής της.

Οπότε η επιλογή ήταν μονόδρομος...




Ορίστε και η δεύτερη αγάπη :inlove::inlove::inlove:







 
Τελευταία επεξεργασία:

aldel

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Kawasaki Versys 650
To fazerάκι μου το είχα καψούρα για αρκετά χρόνια πριν καταφέρω να το πάρω, και αφού το πήρα δεν έχω παράπονο, με πήγε όπου ήθελα και όπως ήθελα, μπόλικα ταξίδια Ελλάδα και Ευρώπη, μόνος και δικάβαλος ή/και φορτωμένος σα γαϊδούρι, καγκουροβόλτες, καταδρομικές, χαλαρές, οτι θες, γύρνα κλειδί κι έφυγες.

Όμως μετά από 6 χρόνια κτήσης και 135000 km στο κοντέρ, είναι καιρός για μια αλλαγή, αυτός ο κύκλος θα κλείσει για να ανοίξει ένας άλλος...

 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
πιστεύω ότι το F800GS (αυτό έχω :D) είναι ένα μηχανάκι που μπορεί να ικανοποιήσει διαφορετικούς αναβάτες.
είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά που είχα κάνει το 13 και δεν το μετάνιωσα.
στις τιμές που υπάρχουν τώρα ειδικά τα μεταχειρισμένα πιστεύω είναι ένα καλό deal.
τώρα αν παίζαν παραπάνω γκα-φρά θα έπαιρνα του κουτιού ένα από τα 2 καινούργια 17αρια:cool:
(αρκετές διαφορές μεταξύ του, αλλά αυτά μ' αρέσουν:inlove:)



 

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
Honda vfr 750 96 με καλυπτει πληρως ,δεν σπαει δεν χαλαει κανει τα παντα εκτος απο χωμα και μεχρι στιγμης δεν εχει βγει κατι ετσι ωστε να το αντικαταστησω ,ασε που το βλεπω να πεθαινει στα χερια μου.Για το χωμα xr 400 που παροτι βαρυ παει παντου και δεν σε αφηνει πουθενα.
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός!!!!!!!! :p

Λέγοντας "αντίστοιχο" εννοούσα το πιο πολεμικό on-off της μεγάλης κατηγορίας, όπως και η τουονιά ήταν το πιο πολεμικό γυμνό της εποχής της.

Οπότε η επιλογή ήταν μονόδρομος...




Ορίστε και η δεύτερη αγάπη :inlove::inlove::inlove:







Αδερφάκι μου, με δίδυμο μοτοσικλετών Tuono/990 δικαιωματικά αποκτάς τον τίτλο του νούμερο ένα Ινδιάνου στο στερέωμα :hailbig:

Και ταυτόχρονα με τον συνδυασμό Aprilia/KTM τον τίτλο του νούμερο ένα φίλου του μάστορα! :friendship:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Την έχω , θα ήθελα την ίδια καινούργια του κουτιού .

Αχχχχ.....κ εγω αυτη θελωωωω... τη γουσταρω περισσοτερο απο πολλες νεοτερες !!!!!
 
Top Bottom