-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ- Εξοπλισμός αναβάτη για Off-Road/Adventure

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Όταν με το καλό γυρίσετε από τα κούλουμα, θέλω να μου προτείνετε επιγονατίδες.

Προς το παρόν φοράω τις Revit Scram. Το κακό που έχουν είναι ότι είναι με λάστιχο στον μηρό και πλέον με σφίγγουν πολύ (γυμναστική γαρ), όποτε θέλω να τις αλλάξω με κάτι πιο άνετο και εννοείται καλύτερο.

Φοράω το Dainese Carve Master 3, που έχει χώρο, και τις Revit Expedition.

Θέλω να προστατεύουν κνήμη, γόνατο και μηρό. Να δένουν με βέλκρο ή κάτι αντίστοιχο, το οποίο είναι στανταρντ από ότι βλέπω στις χωμάτινες. Και να έχουν άρθρωση για street μηχανή, δηλαδή σε μεγάλη κλήση το γόνατο, συν ότι τα μαρσπιέ τα πατάω με το μαξιλαράκι της φτέρνας. Δε με νοιάζει το κόστος.

(Χωμάτινη επιγονατίδα.)
Πάντως έχε υπόψη σου οτι πολλές από τις χωμάτινες επιγονατίδες εχουν χειρότερη προστασία σε πρόσκρουση από ότι η scram που είναι level 2. Πχ η leat dual axis pro που έχω εγώ, σε πρόσκρουση είναι απλά level 1.
 

Niou

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Honda Transalp 650 2001
Εγώ έχω πάρει αυτές ( Zandona X-Treme Kneeguard ) από το motoraid. Έψαχνα επιγονατίδες να είναι level 2 σε προστασία και ήταν από τις πρώτες που βρήκα. Το πάνω βέλκρο με δυσκόλεψε και στο πως κάθονται αλλά είναι οι πρώτες μου και δεν έχω ακόμα συνηθίσει το πως κάθονται. Ρϊξτους μια ματιά γιατί στις Rev'it Discovery που φοράω ( το αμέσως μικρότερο από τις Expedition ) δεν είναι θέμα χώραγαν μια χαρά απλά ήθελε λίγο παραπάνω σφίξιμο το BOA
Κώστα είσαι ικανοποιημένος από τις συγκεκριμένες; Είμαι και εγώ προς αναζήτηση και είχα καταλήξει στις leatt dual axis ενώ δεν είχα υπόψη τις συγκεκριμένες lvl 2. Πήγαινα για απευθείας παραγγελία καθώς δεν υπάρχουν οι Leatt σε L να τις δοκιμάσω Αθήνα, αλλά οι Zandona βλέπω υπάρχουν .

Κάθονται καλά στο γόνατο; Φεύγουν από τη θέση τους κατά την οδήγηση; Είναι δροσερές το καλοκαίρι;
 

petrouil

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
CB500X '19
CRF300L '22
Κώστα είσαι ικανοποιημένος από τις συγκεκριμένες; Είμαι και εγώ προς αναζήτηση και είχα καταλήξει στις leatt dual axis ενώ δεν είχα υπόψη τις συγκεκριμένες lvl 2. Πήγαινα για απευθείας παραγγελία καθώς δεν υπάρχουν οι Leatt σε L να τις δοκιμάσω Αθήνα, αλλά οι Zandona βλέπω υπάρχουν .

Κάθονται καλά στο γόνατο; Φεύγουν από τη θέση τους κατά την οδήγηση; Είναι δροσερές το καλοκαίρι;
Τις έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα ( μερικές μονοήμερες βόλτες ) και βάλε σε αυτά που θα σου πω πως είναι η πρώτη φορά που φοράω επιγονατίδες.
Από ζέστη τις δοκίμασα μέρες με θερμοκρασίες κοντά στους 20 και καλοκαιρινό ισοθερμικό , γενικά είμαι άνθρωπος που ζεσταίνεται πολύ και δεν με ενόχλησαν σε αυτό το κομμάτι. Βέβαια αμφιβάλλω αν θα είναι όσο άνετες σε αυτό το κομμάτι όσο μια διάτρητη προστασία ενός παντελονιού μιας και τα μόνα κομμάτια που έχει αερισμό είναι χαμηλά στην κνήμη. Βλέποντας και τις φωτό της Leatt νομίζω θα έχουν καλύτερο εξαερισμό με βάσει τις εγκοπές.

Τώρα για την εφαρμογή με δυσκολεύε το πάνω βέλκρο στο πόσο σφιχτά θα το δέσω για να κάθεται σωστά και να μην κατεβαίνει χωρίς να με ενοχλεί αλλά βρήκα την άκρη. Σαν εφαρμογή είναι σφιχτη και δεν πάνε πουθενά. Απο κάποια στιγμή και μετά δεν τις σκέφτεσαι που τις φοράς. Αυτά τα ολίγα

Μακάρι να τις είχα χρησιμποιήσει περισσότερο για να έχω να σου πω κάτι πιο κατατοπιστικό.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το παλλικάρί είναι καλά και προς τιμήν του είναι μετανιωμένος και έτοιμος να ξαναπάει στο βουνό με σωστό εξοπλισμό απ ότι καταλαβαίνω. Δεν ξέρω την έκταση των τραυματισμών του επειδή δεν μπορεσα να δω όλο το βιντεο, ίσως υπερβάλλει κιολας δεν ήταν τοσο σοβαρό αλλά αυτά που είδα είναι:

Το πιο βαρύ μηχανάκι που μπορείς να πας χώμα, λαθος λαστιχα, κακός εξοπλισμός ασφαλείας.

DON'T DO IT

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Χρειαζόταν και προστασία θώρακα και πλευρών. Χτύπησε και στο στέρνο και στα πλευρά, ευτυχώς όχι πολύ.

Αυτό δεν ήταν σοβαρό ατύχημα, μία συνηθισμένη πτώση ήταν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Το παλλικάρί είναι καλά και προς τιμήν του είναι μετανιωμένος και έτοιμος να ξαναπάει στο βουνό με σωστό εξοπλισμό απ ότι καταλαβαίνω. Δεν ξέρω την έκταση των τραυματισμών του επειδή δεν μπορεσα να δω όλο το βιντεο, ίσως υπερβάλλει κιολας δεν ήταν τοσο σοβαρό αλλά αυτά που είδα είναι:

Το πιο βαρύ μηχανάκι που μπορείς να πας χώμα, λαθος λαστιχα, κακός εξοπλισμός ασφαλείας.

DON'T DO IT

Έτσι ακριβώς έφυγα με το ποδήλατο, με γύρω στα 35-40 χλμ σε κατηφόρα, φορώντας μόνο ποδηλατικό ανοιχτό κράνος. Ευτυχώς έπεσα σε χαλίκια, αν έπεφτα σε τέτοιες πέτρες δεν ξέρω που θα είχε φτάσει η έκταση της ζημιάς. Το τραγικό είναι ότι έχω θώρακα, επιαγκωνιδες, επιγονατιδες για τη μηχανή, ενώ στο ποδήλατο έλεγα σιγά μην τα βάλω. Ε πάρτα τώρα. Σημαντικό επίσης η εξάσκηση των μυών της κοιλιακής και θωρακικής περιοχής.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Κάτι σχετικό με τα χτυπήματα στο θώρακα και στα πλευρά.
Πριν κάνα δύο χρόνια ένας σκληροτράχιλος οικοδόμος που τον ήξερα, πέφτει και χτυπάει στο στήθος. Το αφήνει έτσι, δεν πάει ούτε σε γιατρό ούτε σε νοσοκομείο. Μετά από 2-3 μέρες πέθανε, γιατί είχε εσωτερική αιμορραγία.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Το είδα και εγωω , έπεσε πολύ ατσάλα κιόλας από τι είδα
Χτύπησε στο στέρνο λέει και στα πρώτα Δευτέρα δεν μπορούσε να πάρει καλή ανάσα , από κει κι πέρα λέει θλάση στον ώμο στα γόνατα και στο πλευρό , χτύπησε και το κεφάλι με την μούρη αλλά του άνοιξε μόνο το χείλος .


εγώ όσες φορές έχουμε μπει χώμα , πετάω κάμια μπάντα όπου με παίρνει , αλλά γενικά πάω λίγο διεκπεραιωτικά γιατί έχω στο νου μου συνέχεια την πτώση και δεν το πιέζω , έχω πέσει 2 φορές στο δρόμο και ξέρω τον πόνο .

αλλά θέλει καλό εξοπλισμό και στο στήθος που δεν έχω όπως είδαμε εδώ αλλά και στα πόδια-γόνατα που πάλι δεν έχω μόνο απτό παντελόνι τις μηχανής.
Πέρα από όλα τα αλλά νομίζω πρέπει να έχουμε και πολύ καλή φυσική κατάσταση , θα βοηθήσει ακόμα και στην αντίδραση στο πως θα πέσεις κτλ ένα ευέλικτο σώμα
 
Top Bottom