Αγορά Γερμανικής ή Ιαπωνικής γουρούνας 250+ κιλων

Gregory

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
SWM SUPERDUAL X
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους δημοσιογράφους γιατί μια πανάκριβη (γουρούνα) 250+ κιλών είναι καλύτερη για περιπέτεια στην Ελληνική φύση από ένα Αραβικό άλογο 140-160 κιλών. Πραγματικά μου κάνει τρομερή εντύπωση να βλέπω κάτι τέτοιες (γουρούνες) να γυρνάνε στα βουνά με 15km+ και τα πόδια σέρνοντας για ισορροπία. Πώς γίνεται και τα βλέπουν όλα τέλεια?
 

Gregory

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
SWM SUPERDUAL X
Προσωπικά δε κατάλαβα τον προβληματισμό σου,συμπαθα με
Κρίμα, είναι τόσο εύκολο στην κατανόηση. Εννοώ ότι εκθειάζουν σε κάθε τεστ αυτές τις τεράστιες και βαριές μοτό που πραγματικά μόνο περιπέτειας δεν είναι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Subscribed γιατί εδώ έχει ζουμί..
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Μην αγχεσαι αγαπητέ, είναι πολλοί φτωχοί σα και του λόγου μου
Συνέχισε παρακαλώ..
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Έλα με παρεξηγήσεις δεν σε ειπα φτωχο στην αντίληψη, πάντως ζητώ συγνώμη.
μη στεναχωριέσαι... όσο ομορφιά και σμιλεμένο κορμί έχει, τόσο χαμηλή αντίληψη διαθέτει....

σχετικά με το ερώτημά σου, τα γούστα είναι γούστα (στο επιβεβαιώνει και ο χαμηλοαντιληψίας). Εγώ να σε ρωτήσω... γιατί ένα καθαρόαιμο άλογο 140-160 κιλών και όχι ένα παραδοσιακό ελληνικό κατσίκι 120 κιλών??? ή μια στιβαρή τακανωολακαιδεχαλναωποτε γελάδα στον 250 κιλών????
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Προς στιγμήν λέω άντε να μάθουμε τιμή κιλού και να καθαρίσω κρεμμυδάκια για στιφάδο αγριογούρουνο. Να ξέρεις απογοητεύτηκα λίγο και με τον παλιόκαιρο και τους περιορισμούς το εξαιρετικό δίδυμο Τζένη/Λένη για γρν ελάφι και ζαρκάδι μου έχει λείψει.


Στο (όχι και πολύ πρωτότυπο) ερώτημα: Ο κάθε ένας μας ονειρεύεται κάτι. Οτιδήποτε. Πολλές εξαιρετικές περιπέτειες έχουν προκύψει από το παράλογο όνειρο. Από το "θα έπρεπε να κάνω αυτό αλλά μου την βάρεσε εκείνο και όλοι με έλεγαν ηλίθιο αλλά το έκανα και ποιός είναι ο ηλίθιος τώρα". Αν αυτός που πάει με 15 και τα πόδια κάτω έχει μόνο το όνειρο και δεν έχει την όρεξη να μάθει πως θα το κάνει πράξη, δεν είναι δικό μας θέμα. Έχω άπειρες φορές στο παρελθόν κράξει αυτό τον κόσμο, έχω αλλάξει γνώμη πλέον. Όχι ότι δεν θα τους πειράξω, αλλά δεν με ενοχλεί αξιακά, δεν θα πω "κρίμα το εργαλείο" στα σοβαρά. Δικό τους μηχανάκι, δικός τους χρόνος, ας τον περάσουν όπως θέλουν, δεν μου στερούν εμένα τίποτα. Βουνό με 15 και πόδια κάτω; Μπράβο. Θέλουν καφετέρια γυαλισμένο; Μπράβο. Θέλουν μόνο να το κοιτάζουν στο γκαράζ και να το πουλήσουν "άβρεχτο αταξίδευτο"; Μπράβο. Δικό τους είναι, να το βράσουν να το φάνε αν τους αρέσει. Το τι θα έκανα εγώ αν το είχα, δικό μου θέμα, όταν και αν αξιωθώ βλέπουμε.

Επίσης να πούμε ότι 160 κιλά δεν είναι καθαρόαιμο τίποτα, ημίαιμο είναι. Τα καθαρά είναι στα 110-115 (πλέον). Και αν δεν ξέρεις να οδηγείς και με αυτά με 15 και τα πόδια κάτω πας, απλά έχεις μικρότερη πιθανότητα να σου σπάσει το πόδι και το μηχανάκι πέφτοντας.


***προσθήκη:
Από αρκετούς εκπαιδευτές έχω διαβάσει ότι η ευχαρίστηση του να οδηγείς ένα μεγάλο μηχανάκι σε μέρη που δεν θα έπρεπε να βρίσκεται, είναι έντονη. Εντάξει, πληρώνονται για να μαθαίνουν κόσμο να κάνει ακριβώς αυτό οπότε τι θα έλεγαν θα μου πεις. Υπάρχει όμως ένα σταθερά αυξανόμενο ποσοστό ανθρώπων που πηγαίνει βουνό με 220 ως 280 κιλά μηχανή παγκοσμίως, μιά βόλτα σε ξένα φόρουμ θα στο δείξει. Δεν μπορεί να είναι όλοι τρελοί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν ειναι μονο προνομιο των Ιαπωνεζων και των Γερμανων οι γουρουνες των 250+ κιλων. Και η δικια μου η Αυστριακια, μαζι με καγκελα διπλο σταντ εργαλεια καπου στα 245 παιζει, μπορει και παραπανω.

Εγω βασικα για αυτον τον λογο την πηρα. Καλα , οχι για 15 με τα ποδια κατω αλλα για καμια 40αρια , αντε 60 στο τσακιρ κεφι σε καμια φλαταδουρα. Αλλα επισης γιατι με την ιδια γουρουνα μπορω να φορτωσω για ασφαλτινο ταξιδακι, μπορω να παω για ορεινο στροφιλικι κτλ. Απλα παει παντου.

Η δικη μου απορια δεν ειναι γιατι βαρια μηχανη αργα στο βουνο, αφου παει γιατι οχι. Η δικη μου απορια ειναι ακριβως το αντιθετο, γιατι βαρια μηχανη ΤΕΖΑ στο βουνο. Ισως επειδη για το δικο μου επιπεδο φαινεται ακατορθωτο, οι πιο εμπειροι με διαβεβαιωνουν οτι προσφερει πολλη διασκεδαση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ειναι μονο προνομιο των Ιαπωνεζων και των Γερμανων οι γουρουνες των 250+ κιλων. Και η δικια μου η Αυστριακια, μαζι με καγκελα διπλο σταντ εργαλεια καπου στα 245 παιζει, μπορει και παραπανω.

Εγω βασικα για αυτον τον λογο την πηρα. Καλα , οχι για 15 με τα ποδια κατω αλλα για καμια 40αρια , αντε 60 στο τσακιρ κεφι σε καμια φλαταδουρα. Αλλα επισης γιατι με την ιδια γουρουνα μπορω να φορτωσω για ασφαλτινο ταξιδακι, μπορω να παω για ορεινο στροφιλικι κτλ. Απλα παει παντου.

Η δικη μου απορια δεν ειναι γιατι βαρια μηχανη αργα στο βουνο, αφου παει γιατι οχι. Η δικη μου απορια ειναι ακριβως το αντιθετο, γιατι βαρια μηχανη ΤΕΖΑ στο βουνο. Ισως επειδη για το δικο μου επιπεδο φαινεται ακατορθωτο, οι πιο εμπειροι με διαβεβαιωνουν οτι προσφερει πολλη διασκεδαση.
Γρήγορα με τα βαρια σε καμμια φλαταδουρα... Δεν μπορεί να κυνηγήσει στα δύσκολα τα μονοκυλινδρα
Αλλά αν δεις στο κοντέρ του πρώτου βιδεο 80 με 100 τα έχεις στα εύκολα.
Αν πεις ότι πάω συντηρητικά περνάς παντού και ξεκούραστα.
Μην σου πέσει είναι το θέμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τελικά μπορούμε να πηγαίνουμε στο χώμα εμείς με τα μεγάλα ή όχι? Δεν εχω καταλάβει. Να τα βγάλω τα τακούνια?
Μπορείτε... Αλλά είστε ανωμαλαρες
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Τελικά μπορούμε να πηγαίνουμε στο χώμα εμείς με τα μεγάλα ή όχι? Δεν εχω καταλάβει. Να τα βγάλω τα τακούνια?
δεν υπάρχει ΜΙΑ απάντηση σ' αυτά τα ερωτήματα......

πάνε στο χώμα τα μεγάλα?
πόσο να έχω το ρελαντί?
είναι κατασκευασμένος ο κορονοιός?
τι χρώμα νεσεσέρ ταιριάζει με το μηχανάκι μου?
πόσο τελικιάζει το βεστρομ??
είναι ο Σωτήρης sothrhs ο ομορφότερος του φόρουμ?

και πολλά άλλα....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
δεν υπάρχει ΜΙΑ απάντηση σ' αυτά τα ερωτήματα......

πάνε στο χώμα τα μεγάλα?
πόσο να έχω το ρελαντί?
είναι κατασκευασμένος ο κορονοιός?
τι χρώμα νεσεσέρ ταιριάζει με το μηχανάκι μου?
πόσο τελικιάζει το βεστρομ??
είναι ο Σωτήρης sothrhs ο ομορφότερος του φόρουμ?

και πολλά άλλα....
Ο Σωτήρης.... Να μετρηθεί με το πουλι.
 
Top Bottom