Αγορά κράνους full face τουρισμου

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Τασο ριξε μια ματια στο X-661 Titanium της X-Lite οπως καποιος γραφει παραπανω. Ειναι πολυ πανω απο το καλο ως κρανος. Το NXR και λογο ονοματος αλλα και ποιοτητας ειναι εξαιρετικο. Οταν το δοκιμασα μου φανηκε κοντο για την κεφαλα μου σε οτι αφορα το σημειο του τελειωματος στο λαιμο και ειχε λιγο θορυβο.
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Τασο ριξε μια ματια στο X-661 Titanium της X-Lite οπως καποιος γραφει παραπανω. Ειναι πολυ πανω απο το καλο ως κρανος. Το NXR και λογο ονοματος αλλα και ποιοτητας ειναι εξαιρετικο. Οταν το δοκιμασα μου φανηκε κοντο για την κεφαλα μου σε οτι αφορα το σημειο του τελειωματος στο λαιμο και ειχε λιγο θορυβο.
κ εμενα μου φανηκε λιγο κοντο ρε ηλια...αλλα επειδη εκεινη την ημερα δοκιμασα αρκετα θελω να το δω ξανα
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Το HJC R-PHA 11 είναι σπορ κράνος και όχι τουριστικό. Τη πάτησα και εγώ όταν είχα αγοράσει το R-PHA 10 plus και το έχω στο ντουλάπι. Είχα πρόβλημα με τους αεραγωγούς για τη θέση οδήγησης στη μηχανή (VFR800X CROSSTURER). Το σωστό κράνος σε HJC είναι το R-PHA 70 με ένα κεντρικό αεραγωγό στο πάνω μέρος και όχι δύο πλαϊνούς. Επιπλέον το 70 έχει εσωτερική ζελατίνα για τον ήλιο. Γενικά είναι πολύ καλά κράνη και σχετικά ελαφριά (1300+/-50) αλλά στο δικό μου είχα πρόβλημα με την αντιθαμβωτική μεμβράνη (pinlock) η οποία από την αρχή σχεδόν δεν είχε καλή εφαρμογή και έμπαζε νερό αν δεν έκλεινα τελείως το κράνος. Τώρα φοράω το SHOEI GT AIR το οποίο είναι πολύ ποιοτικό κράνος, θα έλεγα ένα κλικ πάνω από το R-PHA. Ψάξε και στο σαιτ FC-Moto. Μερικές φορές κάνει τρελές προσφορές. Το Shoei το είχα πάρει -200€ σε σχέση με Ελλάδα.
τι ακριβως προβλημα δηλαδη ειχες με τους αεραγωγους του rpha;
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Το NXR δεν είναι τουριστικό κράνος, είναι sport-touring, όπως και το XR1100 που αντικατέστησε. Αν ταιριάζει στο κεφάλι σου και το βρεις σε καλή τιμή, είναι εξαιρετικό κράνος και πολύ ελαφρύ, καλοζυγισμένο. Είναι σαφώς πιο ποιοτικό από το RPHA, αλλά, ανάλογα την τιμή, μπορούν και τα 2 να είναι πολύ καλές επιλογές.
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
τι ακριβως προβλημα δηλαδη ειχες με τους αεραγωγους του rpha;
Κατ΄αρχάς το συγκεκριμένο κράνος δεν είναι τουριστικό αλλά σπορ μια και έχει επάνω δύο αεραγωγούς στο πλάι αντί για ένα που έχουν τα τουριστικά. Γιαυτό άλλωστε έχει το μοντέλο 70 με ένα κεντρικό αεραγωγό. Όταν το αγόρασα είχα πρόβλημα με τον αέρα ο οποίος αν και με κλειστούς τους αεραγωγούς λόγω της όρθιας στάσης που έχω στη μηχανή μου έμπαζε συνέχεια αέρα κάτι που το χειμώνα ήταν πολύ ενοχλητικό. Δοκίμασα τρία ίδια κράνη και όλα είχαν το ίδιο πρόβλημα. Όταν το τέσταρα οδηγώντας άλλη μηχανή σπορ που ήμουν πιο σκυφτός η συμπεριφορά του ήταν τέλεια.
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
@jmar_oulis Ο επισημος αντιπροσωπος μου ειπε οτι το nxr δεν ειναι αμιγως τουριστικο κρανος.Απο εκει και περα δεν ξερω...
Αν ειχα περισσοτερα χρηματα διαθεσιμα οταν αγορασα κρανος θα αγοραζα το gt-air..
Αλλα και το qwest μου εκατσε μια χαρα.Οσο αφορα τον αεραγωγο εχεις δικιο...Ισως εκει υστερει αλλα μιλαμε για ακραιες θεμοκρασιες κοντα στους 40.
Το nxr είναι περισσότερο σπορ κράνος και το gt-air περισσότερο touring. Υπάρχουν μερικές λεπτομέρειες που δικαιολογούν το χαρακτήρα του κάθε κράνους. π.χ το gt-air έχει υποσαγώνιο για να σε προστατεύει από μυγάκια κλπ λόγω της όρθιας στάσης στις touring και adnenture μηχανές ενώ το nxr δεν έχει. Εδώ στο λινκ είναι ένα κατατοπιστικό συγκριτικό των δύο.
http://blog.motocard.com/en/novedades/comparativa-cascos-shoei-nxr-gt-air/
 

antonis_dov

Μέλος
Περιοχή
Δάφνη
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2021
Μια πολύ καλή προταση ειναι και το hjc rpha 70. Το αγόρασα προσφατα και μονο καλα λογια εχω να πω. Φουλ τουριστικό, αρκετα καλο στον αερα και απο θορυβο, μένει να το δοκιμασω σε κρυο και βροχη..
Η τιμή του 380 ευρω και χωρις γραφικα λιγο πιο κατω.


photo upload


photo upload
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το nxr είναι περισσότερο σπορ κράνος και το gt-air περισσότερο touring. Υπάρχουν μερικές λεπτομέρειες που δικαιολογούν το χαρακτήρα του κάθε κράνους. π.χ το gt-air έχει υποσαγώνιο για να σε προστατεύει από μυγάκια κλπ λόγω της όρθιας στάσης στις touring και adnenture μηχανές ενώ το nxr δεν έχει. Εδώ στο λινκ είναι ένα κατατοπιστικό συγκριτικό των δύο.
http://blog.motocard.com/en/novedades/comparativa-cascos-shoei-nxr-gt-air/
Αν διαβάσεις μέσα το review λέει ότι "both helmets has chin curtain as accessory, as well as breath guard" Εγώ που έχω τον προκατοχο του ΝXR ( το XR -1100) έχει υποσιαγωνο, επίσης αυτό που λατρεύω είναι οι αεραγωγοι του που πραγματικά νιώθεις τον αέρα μέσα, το ότι είναι sport touring δεν το καθιστά υποδεεστερο σε ένα on off, ίσα ίσα κατ εμε είναι ελαφρύ ήσυχο και πολύ αεριζομενο, επίσης έχει και κλείσιμο ασφαλείας
Για μένα δοκιμάζεις και βλέπεις πιο σου κάθεται καλύτερα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Κατ΄αρχάς το συγκεκριμένο κράνος δεν είναι τουριστικό αλλά σπορ μια και έχει επάνω δύο αεραγωγούς στο πλάι αντί για ένα που έχουν τα τουριστικά. Γιαυτό άλλωστε έχει το μοντέλο 70 με ένα κεντρικό αεραγωγό. Όταν το αγόρασα είχα πρόβλημα με τον αέρα ο οποίος αν και με κλειστούς τους αεραγωγούς λόγω της όρθιας στάσης που έχω στη μηχανή μου έμπαζε συνέχεια αέρα κάτι που το χειμώνα ήταν πολύ ενοχλητικό. Δοκίμασα τρία ίδια κράνη και όλα είχαν το ίδιο πρόβλημα. Όταν το τέσταρα οδηγώντας άλλη μηχανή σπορ που ήμουν πιο σκυφτός η συμπεριφορά του ήταν τέλεια.
Το ξέρω πολύ καλά το κράνος,το έχω 4.5 χρόνια.
Αυτό με τους αεραγωγούς δεν το έχω συναντήσει πάντως.οταν του κλείνω είναι κλειστοί και ειδικά οι επανω,όταν τους ανοίγεις καταλαβαίνεις έντονα την ροή του αέρα.
Βέβαια εγώ πάντα ανοιχτούς έχω όλους τους αεραγωγούς εκτός αν έχω να κάνω πολύ εθνική,χωρίς πολλή ζέστη,όπου τους κλείνω για περισσότερη ησυχία.
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
Το ξέρω πολύ καλά το κράνος,το έχω 4.5 χρόνια.
Αυτό με τους αεραγωγούς δεν το έχω συναντήσει πάντως.οταν του κλείνω είναι κλειστοί και ειδικά οι επανω,όταν τους ανοίγεις καταλαβαίνεις έντονα την ροή του αέρα.
Βέβαια εγώ πάντα ανοιχτούς έχω όλους τους αεραγωγούς εκτός αν έχω να κάνω πολύ εθνική,χωρίς πολλή ζέστη,όπου τους κλείνω για περισσότερη ησυχία.
Τι να πω Άκη. Καλό κράνος αλλά εγώ είχα προβλήματα τόσο με τους αεραγωγούς που στο δικό μου δεν έκλειναν τελείως, όσο και με το pinlock. Σε κάθε περίπτωση όμως το touring κράνος θέλει ένα κεντρικό αεραγωγό. Λειτουργεί καλύτερα σε όρθια στάση. Να και το δικό μου.
 

antonis_dov

Μέλος
Περιοχή
Δάφνη
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2021
Μια πολύ καλή προταση ειναι και το hjc rpha 70. Το αγόρασα προσφατα και μονο καλα λογια εχω να πω. Φουλ τουριστικό, αρκετα καλο στον αερα και απο θορυβο, μένει να το δοκιμασω σε κρυο και βροχη..
Η τιμή του 380 ευρω και χωρις γραφικα λιγο πιο κατω.


photo upload


photo upload

Μετα απο καποιο διαστημα που χρησιμοποιω το κρανος εχω να γραψω μερικα πραγματακια, οπως οτι οι αεραγωγοι κανουν αρκετη φασαρια ακομα και κλειστοι, η εσωτερικη ζελατινα ειναι απαραδεκτη, τριζει συνεχως με αποτελεσμα να την βγαλω, η αντιθαμβωτικη μονο αυτο δεν κανει μιας και ειναι τραγωδια στη βροχη.. Γενικως το κρανος μπαζει αερα ακομα και κλειστο απο την κεντρικη ζελατινα.
Οταν πηρα στην Colori σαν αντιπρπσωπεια για να κανω παραπονα δεν εβγαλα ακρη και απλα μου ειπαν οτι ετσι ειναι το κρανος. Μπορει να ειναι βεβαια το δικο μου να ηταν ελαττωματικο παντως ηταν κακη αγορα και δεν το συνιστω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Μετα απο καποιο διαστημα που χρησιμοποιω το κρανος εχω να γραψω μερικα πραγματακια, οπως οτι οι αεραγωγοι κανουν αρκετη φασαρια ακομα και κλειστοι, η εσωτερικη ζελατινα ειναι απαραδεκτη, τριζει συνεχως με αποτελεσμα να την βγαλω, η αντιθαμβωτικη μονο αυτο δεν κανει μιας και ειναι τραγωδια στη βροχη.. Γενικως το κρανος μπαζει αερα ακομα και κλειστο απο την κεντρικη ζελατινα.
Οταν πηρα στην Colori σαν αντιπρπσωπεια για να κανω παραπονα δεν εβγαλα ακρη και απλα μου ειπαν οτι ετσι ειναι το κρανος. Μπορει να ειναι βεβαια το δικο μου να ηταν ελαττωματικο παντως ηταν κακη αγορα και δεν το συνιστω.
το εχω απτα χριστουγεννα περιπου,με καμποσες βολτες και μια με αρκετη βροχη.
δεν εχω παρατηρησει κατι απο ολα αυτα.
το μονο που μου εκανε καποια στιγμη μια και μοναδικη φορα,ηταν οτι ο κεντρικος αεραγωγος στο μετωπο,τρεμοπαιξε για μερικα δευτερολεπτα.ισως ηταν ο αερας καπως εκεινη την στιγμη;τι να πω.
με εκπλησει οτι εχεις τοσα πολλα αρνητικα.
 

steliosgj

Μέλος
το εχω απτα χριστουγεννα περιπου,με καμποσες βολτες και μια με αρκετη βροχη.
δεν εχω παρατηρησει κατι απο ολα αυτα.
το μονο που μου εκανε καποια στιγμη μια και μοναδικη φορα,ηταν οτι ο κεντρικος αεραγωγος στο μετωπο,τρεμοπαιξε για μερικα δευτερολεπτα.ισως ηταν ο αερας καπως εκεινη την στιγμη;τι να πω.
με εκπλησει οτι εχεις τοσα πολλα αρνητικα.
Απο θορυβο; Ημουν ετοιμος για τν αγορα του μεχρι που κολλησα με την αναρτηση


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

steliosgj

Μέλος
Μετα απο τα γραφομενα σας κ μιας που ετοιμαζονουν για τν αγορα του hjc rpha 70, τωρα αρχιζω να κοιταω κ για αλλα της shoei to ryd? Πως σας φαινεται; Το εχει καποιος;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Απο θορυβο; Ημουν ετοιμος για τν αγορα του μεχρι που κολλησα με την αναρτηση


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σε σύγκριση με το rhpa 10+ αλλά και το fg-15 της ίδιας εταιρείας που είχα πριν,πολύ πολύ καλύτερα.
Παλιότερα έβαζα σε κάθε βόλτα ωτοασπιδες αλλιως δεν την πάλευατώρα μόνο αν κάνω πολλά χλμ εθνική πχ Πάτρα Αθήνα.
Εμένα με ικανοποιεί.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

steliosgj

Μέλος
Σε σύγκριση με το rhpa 10+ αλλά και το fg-15 της ίδιας εταιρείας που είχα πριν,πολύ πολύ καλύτερα.
Παλιότερα έβαζα σε κάθε βόλτα ωτοασπιδες αλλιως δεν την πάλευατώρα μόνο αν κάνω πολλά χλμ εθνική πχ Πάτρα Αθήνα.
Εμένα με ικανοποιεί.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε ευχαριστω για την απαντηση,παντως γενικα εχει πολυ καλα review


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Καλησπερα.
Για να μην ανοιγω καινουργιο θρεντ,και καθως ειμαι σε αναζητηση κρανους ,ζητω και εγω την αποψη σας.
Κλεινω προς το Shark Spartan BLANK
Επισης κοιταω και το Scorpion Exo 1200-Air
Και τις δυο εταιριες δεν τις εχω δουλεψει.
Οποτε οποια εμπειρια σας,θα βοηθησει.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπερα.
Για να μην ανοιγω καινουργιο θρεντ,και καθως ειμαι σε αναζητηση κρανους ,ζητω και εγω την αποψη σας.
Κλεινω προς το Shark Spartan BLANK
Επισης κοιταω και το Scorpion Exo 1200-Air
Και τις δυο εταιριες δεν τις εχω δουλεψει.
Οποτε οποια εμπειρια σας,θα βοηθησει.
Καλημέρες!
Νομίζω ότι το Shark το έχει ο Γιώργος @Jeronimo .
Περίμενε να το δει ώστε να μας πει την γνώμη του...;)
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα οπότε σχωρατε με αν επαναλαμβάνομαι.

Έχω δει κατά καιρούς για τα κράνη Καμπούτο. Ιαπωνεζικα (πρωην ogk) και διαβάζω καλά λόγια γενικός.

Επίσης τα έχουνε και σε καλή τιμη.

Εγώ. Έχω ένα. Hjc rph10 αν θυμάμαι καλά και είναι αρκετά ευχαριστημένος.
 
Top Bottom